Düğünsel Stresler

Khalesinil

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2015
304
592
Ne zor işmiş arkadaş bu düğün zımbırtısı, sanki dipsiz kuyu..
Geriye sayıyoruz ve bitse de kurtulsak diyoruz. İkimizde yorulduk..
Şuan sırf gidip arayıp kafasının etini yemeyim diye biraz kafamın dağılması için yazıyorum. Hayatta hiçbir şeyin fiyatını bile sormadan ödeyip çıkan ben yeminle çıldırıcam. Her şey pahalı, nereye baksam her şey gözüme para gibi gözüküyor.
Uzun yıllar süren arkadaşlığımızın ardından e hadi biz iyi anlaşıyoruz seviyoruz da bir birimizi yaşımızda geçiyor çoluk çocuk sahibi olamayız kalk evlenelim dedik evleniyoruz.
İkimizde eğlenmeyi gezmeyi seven insanız. Arkadaş çevremiz ortak. Normalde her şey güllük gülistanlık. Ama gel gör ki bu dönem stressiz gitmiyor. Öyle yada böyle sudan sebeplerden tartışma hiç bitmiyor. Çünkü ikimizde maddi olarak yorulduk.
Yola çok güzel başladık her şey yolunda idi ama tıkandık gibi bir şey oldu.
Çok soyut geçtim sanırım,
Eylülde sevgili olmaya karar verdik Nisanda evlilik teklifi etti. tanışma şu bu derken haziranda aile arasında nişan.
Öyle abartılı şeyleri hiç sevmedik ikimizde ama aileler durmuyor durulmuyor. Nişan arkasında arkadaşlarla bahçemizde toplandık corona da sebepti küçük bir piknik parti yaptık. Sırf ailenin gönlü olsun diye eve organizatör çağırdık evi süslettik (toplam 4 saat için)
Yok çiçeği yok böceği derken Nişana kadar olan süreçte 17.000 TL para gitti şaka gibi.. (Tüm nişan masrafları ve ev için boya tadilat kira abonmanlıklar vs yani eşya hariç)
Yüzükler pırlanta şu bu derken bu para gitti.. ayrı ayrı alınırken bişeyler para değildi bir pırlantaya hevesim vardı en pahalısı içinde oydu ama diğerleri nasıl böyle kartopu etkisi yaratıyor anlamıyorum. Hayat pahalı hemde çok..
Oturacağımız eve masraf olmasın diye yasaklar da kendimiz boyadık, temizliğini kendimiz yaptık. Ev ailelerinin evi ama kira ödüyoruz (piyasaya göre uygun meblağ) Nisan ayından itibaren kiramızda başladı..
Birlikte para biriktirdik bu süreçte koltuk takımlarını peşin aldık.. Annesi biraz destek çıktı beyaz eşya aldık. Annemler destek çıkacaklar yatak odasını alacağız.
Yıllardır annem sayesinde birikmiş bir çeyiz seti ile mutfak eşyaları çıktı aradan.
Evde ocak vardı davlumbaz vardı yenisini almadık
Perdeleri yaptırdık.
Düğün salonu piyasası ise ayrı bir dünya (Nişan yapmadın kına yapmıyosun ben senin mürüvetini göremiycekmiyimler, yakın çevrede evlenen arkadaşların havalı tavırları falan.. ) Bizde bindik bir alamete tuttuk bir salon.. Evet neyse onuda planladık..
Şimdi kaldık el elde baş başta..
Kuaför yok
Tv miz yok
Yemek masamız yok
Halımız yok
Davetiyemiz yok
Düğüne 2 aydan az zaman var

Oturup konuşuyoruz takmayalım kafamıza düğünden sonra yaparız falan.. Sonra bir şey oluyor ikimizinde canı sıkılıyor..
Oturup tavuk gibi düşünüyoruz..

Babası hayatta değil ailesi pek destekçi değil.. (Tek desteklerini beyaz eşyada yaptılar)
Benim ailemde aynı durumda biz kendimiz yapıcaz diye çıktık ama bi ne yaptınız diyenimiz yok :eek:

Azcık morale motivasyona ihtiyacımız var sanırım.. Yoksa evlenmeden çökücek sinir sistemimiz

Son düzenleme:
Destekciniz yoksa dügün bekleyeniz nasil var ne hakla var ? Bende bunu anlamiyorm ben 9 senelik evliyim bir tek igne almadilae evime ucuz yollu ikinci el koltuklar filan derken hallettik 9nsene ömce dogu gorevimiz vardi gidip gelelim sifirdan ev duzelim dedik seneye dogu bitiyor biz kara kara dusunuyorz nasil ev kurucaz sil bastan die hersey gereksiz pahali gerkcekten allah yardimciniz olsn cok elzem olanlari alin ihtiyac dipsiz kuyu bitmek bilmiyor dugunden sonra gelen takilarla filan en azindan toparlarsiniz ama tek tavsiyem arkadnizda kimseniz yoksa birilerinin gonlu olsun die kendinizi müstakbal esinizle birbirinizi üzmeyin siz bunca sıkıntı cekip kavga ederken millet sayenizde gobek atip gelip pasta meyve suyu esliginde eğlenecek degermi ???

Aileleri dinlemeyin, kimseye de özenmeyin. Bakın o yüksek meblağ harcayıp güzel düğünler yapan orta halli çiftler daha sonrasında borç yüzünden çok sorun yaşıyorlar. Daha başlamadan evliliginizi yıpratmayın. Aileler onu istiyorum bunu istiyorum tribine girecekse, yardım edecekler. İnanın 1 2 sene sonra düğününüz nasıldı insanlar hatırlamayacak bile, siz borç ödüyor olacaksınız. Kendi hevesiniz olan şeyleri yapın tabi ki ancak başkaları için kendinizi borca sokmayın. Mutlu huzurlu bir yuva dilerim size ❤

Ne zor işmiş arkadaş bu düğün zımbırtısı, sanki dipsiz kuyu..
Geriye sayıyoruz ve bitse de kurtulsak diyoruz. İkimizde yorulduk..
Şuan sırf gidip arayıp kafasının etini yemeyim diye biraz kafamın dağılması için yazıyorum. Hayatta hiçbir şeyin fiyatını bile sormadan ödeyip çıkan ben yeminle çıldırıcam. Her şey pahalı, nereye baksam her şey gözüme para gibi gözüküyor.
Uzun yıllar süren arkadaşlığımızın ardından e hadi biz iyi anlaşıyoruz seviyoruz da bir birimizi yaşımızda geçiyor çoluk çocuk sahibi olamayız kalk evlenelim dedik evleniyoruz.
İkimizde eğlenmeyi gezmeyi seven insanız. Arkadaş çevremiz ortak. Normalde her şey güllük gülistanlık. Ama gel gör ki bu dönem stressiz gitmiyor. Öyle yada böyle sudan sebeplerden tartışma hiç bitmiyor. Çünkü ikimizde maddi olarak yorulduk.
Yola çok güzel başladık her şey yolunda idi ama tıkandık gibi bir şey oldu.
Çok soyut geçtim sanırım,
Eylülde sevgili olmaya karar verdik Nisanda evlilik teklifi etti. tanışma şu bu derken haziranda aile arasında nişan.
Öyle abartılı şeyleri hiç sevmedik ikimizde ama aileler durmuyor durulmuyor. Nişan arkasında arkadaşlarla bahçemizde toplandık corona da sebepti küçük bir piknik parti yaptık. Sırf ailenin gönlü olsun diye eve organizatör çağırdık evi süslettik (toplam 4 saat için)
Yok çiçeği yok böceği derken 17.000 TL para gitti şaka gibi..
Yüzükler pırlanta şu bu derken bu para gitti.. ayrı ayrı alınırken bişeyler para değildi bir pırlantaya hevesim vardı en pahalısı içinde oydu ama diğerleri nasıl böyle kartopu etkisi yaratıyor anlamıyorum. Hayat pahalı hemde çok..
Oturacağımız eve masraf olmasın diye yasaklar da kendimiz boyadık, temizliğini kendimiz yaptık. Ev ailelerinin evi ama kira ödüyoruz (piyasaya göre uygun meblağ) Nisan ayından itibaren kiramızda başladı..
Birlikte para biriktirdik bu süreçte koltuk takımlarını peşin aldık.. Annesi biraz destek çıktı beyaz eşya aldık. Annemler destek çıkacaklar yatak odasını alacağız.
Yıllardır annem sayesinde birikmiş bir çeyiz seti ile mutfak eşyaları çıktı aradan.
Evde ocak vardı davlumbaz vardı yenisini almadık
Perdeleri yaptırdık.
Düğün salonu piyasası ise ayrı bir dünya (Nişan yapmadın kına yapmıyosun ben senin mürüvetini göremiycekmiyimler, yakın çevrede evlenen arkadaşların havalı tavırları falan.. ) Bizde bindik bir alamete tuttuk bir salon.. Evet neyse onuda planladık..
Şimdi kaldık el elde baş başta..
Kuaför yok
Tv miz yok
Yemek masamız yok
Halımız yok
Davetiyemiz yok
Paramız yok..

Oturup konuşuyoruz takmayalım kafamıza düğünden sonra yaparız falan.. Sonra bir şey oluyor ikimizinde canı sıkılıyor..
Oturup tavuk gibi düşünüyoruz..

Babası hayatta değil ailesi pek destekçi değil.. (Tek desteklerini beyaz eşyada yaptılar)
Benim ailemde aynı durumda biz kendimiz yapıcaz diye çıktık ama bi ne yaptınız diyenimiz yok :eek:

Azcık morale motivasyona ihtiyacımız var sanırım.. Yoksa evlenmeden çökücek sinir sistemimiz
Pikniğe harcadığınız 17 bin liranın yarısıyla saydığınız bütün eksikler tamamlanırdı. Hesapsız kitapsız iş yapıp sonra paramız yok, destek olanımız yok diye ağlamak biraz ironik olmuş.

Aileleri dinlemeyin, kimseye de özenmeyin. Bakın o yüksek meblağ harcayıp güzel düğünler yapan orta halli çiftler daha sonrasında borç yüzünden çok sorun yaşıyorlar. Daha başlamadan evliliginizi yıpratmayın. Aileler onu istiyorum bunu istiyorum tribine girecekse, yardım edecekler. İnanın 1 2 sene sonra düğününüz nasıldı insanlar hatırlamayacak bile, siz borç ödüyor olacaksınız. Kendi hevesiniz olan şeyleri yapın tabi ki ancak başkaları için kendinizi borca sokmayın. Mutlu huzurlu bir yuva dilerim size ❤
1 2 sene degil ertesi gün unutacaklar olan ciftlere oluyor özenip dünyanin parasi dökuluyor ortaliga ama ertesi gün hersey bittikden sonra borcun altinda kaldiklarinin farkina varip buyuk pismanlik yasaniyor milleti egelndirmeye gosteris olsun die harcayacagim parayla kendime bisi alirim tatile filan giderim kendim eglenirim daha iyi

Bizim aileler düğünsüz olmaz, mürvetinizi göremeyecek miyiz, öyle saçma şey mi olur dediklerinde bizim paramız yok, siz çok istiyorsanız yapın düğünü dedik. Kimsenin sesi çıkmayınca kıydık nikahımızı geçtik. Hiç sevmeyiz düğün falan, biz gerçekten isteseydik yapardık çok güzel bahane oldu bize. Evlilikte herşeyi evlenen çift yapmalı benim gözümde, ama düğün diye tutturan ailelerse yapsınlar. Çok büyük bir masraf, hatta bence gereksiz.

Olan olmuş artık, şuan strese girmenin hiç faydası yok, ne eksikse eksik kalsın. Düğünden sonra aciliyete göre yavaş yavaş alırsınız. eşya için kavga etmeye, sıkıntı yaratmaya gerek yok.

Maddi olarak yorulduysanız düğün yapmayabilirsiniz. Dünyanın sonu değil. Maddi gücü olmayan insanların düğün diye tutturması zaten çok anlamsız. Napıcaksınız borçlanıp 2 saat insanlar tepinsin diye aylarca belki yıllarca borç mu ödeyeceksiniz?

17 bin tlye piknik yapmak da ayrı bir olaymış. Ben geçen yıl evlendim bundan çok daha az bir paraya söylediğin şeyleri hallettim ki öyle ucuz olsun diye kalitesiz falan da almadım.

Hiiççç strese girme. Konunu okurken benim yaşadıklarım geldi aklıma. Allah öyle bir yardım ediyor ki inan. Biz iki asgari ücretli, bırak sıfırı eksilerden başladık düğün yapmaya. Kp Bi tane çeyrek mi taktı haşaaa.hatta bir yılda onun çektiği krediyi ödedik eşimin üzerine çektiği. Bizim buralarda adetler ağırdır. Her gelinin kolunda en az 10 geniş bilezik olur. Tek bir adet ince bileziği olan gelin ben oldum. 1.5 sene de borçları bitirdik. Eşim bana altın gerdanlık seti ve bilezik yaptı. Düğünlerde tak. Daha da yapacağım dedi. Bazen düşünüyoruz biz bu borçları nasıl bitirdik. Arkadaşlarım evliliğin ilk yılı sıkıntı çekersiniz biz ekmek parası bulamadığımız zamanlar oldu diyorlardı. Ki onların aileleri eşyalarını falan almışlardı. Salonlarını tutmuşlardı. İnan hiç parasız kalmadık. Bir ara yüzüğümü vermiştim bozdırmuştu eşim ailesi gelecekti et falan yoktu evde. O normal tek taş yerine pırlanta olarak geri geldi. Siz birbirinizi sevin Destek olun herşey yoluna giriyor. Rabbim mutluluğunuzu bozmasın. Dış kapı mandallarınıda duymayın

Hiiççç strese girme. Konunu okurken benim yaşadıklarım geldi aklıma. Allah öyle bir yardım ediyor ki inan. Biz iki asgari ücretli, bırak sıfırı eksilerden başladık düğün yapmaya. Kp Bi tane çeyrek mi taktı haşaaa.hatta bir yılda onun çektiği krediyi ödedik eşimin üzerine çektiği. Bizim buralarda adetler ağırdır. Her gelinin kolunda en az 10 geniş bilezik olur. Tek bir adet ince bileziği olan gelin ben oldum. 1.5 sene de borçları bitirdik. Eşim bana altın gerdanlık seti ve bilezik yaptı. Düğünlerde tak. Daha da yapacağım dedi. Bazen düşünüyoruz biz bu borçları nasıl bitirdik. Arkadaşlarım evliliğin ilk yılı sıkıntı çekersiniz biz ekmek parası bulamadığımız zamanlar oldu diyorlardı. Ki onların aileleri eşyalarını falan almışlardı. Salonlarını tutmuşlardı. İnan hiç parasız kalmadık. Bir ara yüzüğümü vermiştim bozdırmuştu eşim ailesi gelecekti et falan yoktu evde. O normal tek taş yerine pırlanta olarak geri geldi. Siz birbirinizi sevin Destek olun herşey yoluna giriyor. Rabbim mutluluğunuzu bozmasın. Dış kapı mandallarınıda duymayın
Birkaç saatlik düğün için 1,5 yıl borç ödemek çok rasyonel bir hareketmiş gibi anlatmışsınız. Parasız kaldığınızdan yüzüğünüzü bozdurmuşsunuz ama hiç parasız kalmadık yazmışsınız. Çok ilginç gerçekten.

Birkaç saatlik düğün için 1,5 yıl borç ödemek çok rasyonel bir hareketmiş gibi anlatmışsınız. Parasız kaldığınızdan yüzüğünüzü bozdurmuşsunuz ama hiç parasız kalmadık yazmışsınız. Çok ilginç gerçekten.
Kendi tercihim di düğünümü de yaptım dış çekimi mi de albümü mü de. Borç benim di ödedim kimseden para dilemedim. Konu sahibini de dış kapı mandalları bu duymayın diye özellikle belirttim. Buradakiler dahil🤫

Yanlış bir anlaşılma olmuş pikniğe 17.000 verilmedi tüm nişan masrafları (yüzükler nişanlık damatlık tepsisi çiçeği ev süslemesi pırlantası hediyeliği vırtı zırtı cartı piknik içinde 500 tl yapmaz)

Kendi tercihim di düğünümü de yaptım dış çekimi mi de albümü mü de. Borç benim di ödedim kimseden para dilemedim. Konu sahibini de dış kapı mandalları bu duymayın diye özellikle belirttim. Buradakiler dahil🤫
siz konu sahibinin ailesinden birisiniz de haberimiz mi yok? Siz de en az benim kadar dış kapının dış mandalısınız. Evet sizin borcunuz ve sizin tercihiniz ama Konu sahibine paran yoksa düğün yapma söylemlerini duyma deyip 2 saatlik tepinme için borca girmesini tavsiye etmek hiç rasyonel değil ve herkese açık bir forum sitesinde ben de bunu dile getirdim.

Yanlış bir anlaşılma olmuş pikniğe 17.000 verilmedi tüm nişan masrafları (yüzükler nişanlık damatlık tepsisi çiçeği ev süslemesi pırlantası hediyeliği vırtı zırtı cartı piknik içinde 500 tl yapmaz)
Şöyle diyeyim, ikinizde çalışıyorsunuz anladigim kadarıyla. Maaş toplaminiza göre aylik borç tutarini ayarlarsaniz bir nebze rahat edersiniz.

O kısmı anladık da yine saçma. Parası kısıtlı olan insanın bir nişan partisi için bu kadar açılması normal değil.

Kuaför yok
Tv miz yok
Yemek masamız yok
Halımız yok
Davetiyemiz yok
Paramız yok..
Davetiye çok masraflı bir şey değil ki, bir sürü site var, kendinin tasarım yapacağı, yap bu şekilde -ikinizi anlatan bir şey (şablonlar zaten sitelerde var) , birkaç matbaadan fiyat al, kişi sayısı kadar bastır.
Olsun, bitsin.
Yemek masasına gelince. Ne gereksiz bir şey. Hemen almak zorunda misiniz? Zaten iki kişisiniz,mutfakta yersiniz yemeklerinizi. Benim ablam adet yerini bulsun diye almıştı,sonra baktı evde çok yer kaplıyor kaldırdı masayı. Şimdi masası yok. Biz onlara gittiğimizde,ya da doğumgünü vs kalabalik misafir geldiğinde mutfak masasini salona çıkartıyor, acikbufe gibi her şeyi diziyor, tabağını dolduran koltuk+sehpa ikilisinde yiyor, oluyor bitiyor. Yani tanrı kanunu mu saçma sapan bir masa??
TV'e gelince, TVsiz ev çok daha güzel. Ben 11 yıldır bıraktım izlemeyi,şimdi misafir evinde falan geriplanda açıksa bile sinirimi bozuyor. Evin ortasında saçma sapan,siyah bir alet. İçinde bir sürü gereksiz insanın gereksiz - entrikalarla dolu hayatı var. Hipnoz olmuş gibi açıyorsun işin olmasa bile,insanların gürültusu boşu boşuna beynini dolduruyor. Bence almayın:) ablam yeni evliyken TV almak yerine projeksiyon makinası almıştı mesela, bilgisayara bağlanıyor. Film falan bu şekilde izlenebiliyor, çok da ucuz. Bunu tavsiye edebilirim. İlle de TV derseniz de düğünden sonra takılan nakitlerden gidin alın. Elbette konu komşu, ayip olmasın diye gelen arkadaşlar vs nakit takacak, kaç bin lira para olacak elinizde. Balayı dönüşü gider ,güzel bir tane seçersiniz . Neden eve girmeden almak şart olsun ki? İlk geçenizde TV karsisinda yatma fanteziniz falan mı var? Ne bu acele??
Hali desen, evin içine girdikten sonra da yine nakit paralarla en güzeli alınabilecek bir şey. Ya da şimdiden beğenin, kredi kartıyla alın, dugunden sonra nakitlerle kapatirsiniz tüm borcu. Kredi kartinizda yer yoksa da aylardan agustos - Eylül olacak. Zaten insan evinden halıları kaldırıyor bu havada, Cook sıcak diye. Yani kısa bir süre halısiz olsaniz, yere terlikle bassaniz ne olacak ki? Bunca strese değecek bir şey mi?
Kuaför konusuna gelince, duvağı kendinin takabilecegine inanıyorsan eş dost düğününe gidecek gibi git kuafore, yaptır gösterdiğin saçını+ makyajını.
Gelinliği görünce fiyatı 4 kat arttırıyorlar. Akıl karı degil... Ama "olur mu öyle şey,günün gözdesi benim,en gelin ben olmalıyım, kardeşlerim,arkadaşlarım da gelsin kuaföre, hem bız duvağı beceremeyiz" dersen de yine düğünde takılan nakitlerle ödeyin, gerekiyorsa o miktarı sagdicindan- kankasindan vs borç alsin sabah,hemen öğleden sonra düğünde takılan nakitlerden versin aldığı kişiye. Bunu herkes kabul eder ,yani on saat sonra ödenecek bir borc vermeyi. Gayet doğal bir şey...
Oldu bitti yabi

Şöyle liste vereyim arkadaşlar
Nişanlık 500tl
Damatlık 1250tl
Alyanslar 3000tl
Pırlanta 6000tl
Organizasyon 600tl
Tepsi 500tl
Çiçek 450tl
Damat traşı200tl
Nişan saçı 450tl
Hediyelikler 200tl