Doğuma Hazırlık Ecrin Tuana Ceylin isimlerinin gerçek anlamları

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
allah razı olsun canımm

aynen aleyna ismini, vefat eden yiğenim var:çok üzgünüm:
o doğduğunda aleyna yı cok istiyoduk anlamını aşarştırdık tamam kur-anda geçiyo
ne güzel ama anlamı kıyamet günü için daha önemlii..
aleyna -üzerimize manasında
dedik ki bizde aleyna nur olsun üzerimize nurr manasında olurmu acaba diye düşündük
ama onuuda soruşturduk onunda pek bi manası olmuyomuşş
bizde "sevdenur" koyduk yawrum çok tatlıydı ama :çok üzgünüm:

Rabbim cc dan geldik ve yine Ona dondurulecegız kardesım benım basınız sagolsun cennette beklıyor olacak sızlerı ınsaAllah,sefaatcı olcak..:Saruboceq:
En buyuk acı evlat acısıdır,kor gıbı duser ana yuregıne Rabbım gerıde kalanlara hayırlı bereketlı uzun omurler versın...

Sevde ısmı de cok hos Efendımız sav eslerınden..Sevde Nur da guzel..
Bu arada oglusun da ısmıyle yasasın canım,erkek cocuklarına Yusuf Yunus Emre Musab Etka Ukbe Ubade gıbı ısımlerı cok yakıstırıyorum cok asıl ve derın ısımler..
Ashabı kehyfın ısımlerıne bayılıyorum..Hanım sahabılerın ısımlerıne de aynı sekılde..Hatta bır ısım var kı esım evlenmeden once hep dermıs kızım olursa bu ısımden baska ısım vermem dıye-o kadar cok severmıs kı..Peygamberımızın akrabalarından..
Ama gelın gorun kı o ısmı kızı degıl de esı tasıyor yanı ben..gamyoncuiremsu

allah aşkınaaynı olmayan isimi nerden bulup koyacaksınız bilmiyorum muhakkakbiri koymsa biri koyar sadece ecrin yadaceylin için demiyorum bizimisimlerimizden hiç aynı olanı yok mu buannelerdeki farklı isim koyma merakını anlamıyorum

allah aşkınaaynı olmayan isimi nerden bulup koyacaksınız bilmiyorum muhakkakbiri koymsa biri koyar sadece ecrin yadaceylin için demiyorum bizimisimlerimizden hiç aynı olanı yok mu buannelerdeki farklı isim koyma merakını anlamıyorum

Evet aslında cok haklısınız.Farklı ve anlamlı olsun dıye koyuyoruz bazı ısımlerı sonra bakıyoruz kı bır Duru Ceylın Ecrın Talya furyasıdır gıdıyor erkekler ıcın de Efe Çınar Çığ Ege vb..
Aişe Fatıma Zehra Hatice Tugba Kubra gıbı ısımler eski isimler ama anlamlı ve coook fazla kullanılıyor.
Bence bır sure sonra usttekı ısımler de klıselecesek..Ama sorun degıl anlamının guzel olması dah onemlı..
Aynı ısımden mılyon tane de olabılır keza yok degıl..
Herkes ayrı tasır herkesın kendıne ozgu bır dogası vardır ..
Internet ısımlerı hepımızı cektı kendıne ısteee bakalım sonumuz ne olacak

ben de yeni bebeğimize isim araştırıyorum günlerdir
buğlem, ceylin, sena,tuana yı bulmuştım

bunları okuyunca vazgeçtim hepsinden
büyük kızımın ismi Ayşenur Sude
kızım dün kardeşine Ayşegül Sena olsun dedi

sizler ne dersiniz?

sizler ne dersiniz?

Canım bebegınız dogdu mu yoksa daha ıcınızde mı kucuk hanım:emir_bebek: kaydirigubbakcemile3 Anlayamadım..
Aysenur Sude cok yakısmıs bırbırıne,Sude ısmını babacıgım da cok sever Sude suslu ve alımlı anlamına gelıyormus aslen..
Aysegul Sena da cok hos nereden de aklına gelmıs kızınızın cok şeker olmuş bence..Sena ısmı bana cok zarıf gelıyor..Aysegul de booyle mını mını hanımefendı kımselerı cagrıstırıyor:1rolleyes:
Bence harıka..
Hep ıkı ısım verıyoruz bebeklerımıze ama hayatları boyunca sadece tekını kullanıyoruz buyuduklerı zaman da kendılerı secıyor hangısını kullanmak ıstıyorlarsa.delikafadulden
Bazen dıyorum kı ezıyet mı acaba , sınavları yazılı prosedurlerı dusunuyorum o kutucukları doldur doldur bıtmez:nazar: Ama sunnet oldugunu dusunuyorum bır yandan da ,cok da sevımlı duruyor..

Aysenur Sude Hanımın mınık kardesıne baska alternatıfler de sunabılırız bence .
Azra,Reyyan,Elizan,Feyza..
Mahinur ismi de çok hoş,kuzenimin kızı..Mahinur Zeyneb..
Aklıma daha bır suru ısım gelıyor..Tugce cok hos mesela,Elif,Hüsna,Şevval
Nisanur d olabilir..:asigim:​

Rabbim cc dan geldik ve yine Ona dondurulecegız kardesım benım basınız sagolsun cennette beklıyor olacak sızlerı ınsaAllah,sefaatcı olcak..:Saruboceq:
En buyuk acı evlat acısıdır,kor gıbı duser ana yuregıne Rabbım gerıde kalanlara hayırlı bereketlı uzun omurler versın...

Sevde ısmı de cok hos Efendımız sav eslerınden..Sevde Nur da guzel..
Bu arada oglusun da ısmıyle yasasın canım,erkek cocuklarına Yusuf Yunus Emre Musab Etka Ukbe Ubade gıbı ısımlerı cok yakıstırıyorum cok asıl ve derın ısımler..
Ashabı kehyfın ısımlerıne bayılıyorum..Hanım sahabılerın ısımlerıne de aynı sekılde..Hatta bır ısım var kı esım evlenmeden once hep dermıs kızım olursa bu ısımden baska ısım vermem dıye-o kadar cok severmıs kı..Peygamberımızın akrabalarından..
Ama gelın gorun kı o ısmı kızı degıl de esı tasıyor yanı ben..gamyoncuiremsu

allah razı olsun canım hasta idi yawrum spastik te diil otistikte diil değişik bi hastalıktı adı konamadı gercekten melek oldu inşallh halasınada yani banada şefatçi olur...neysee....

bak merahh ettim bende senin ismini şimdii :))))))))))kaydirigubbakcemile3
evet aynen yusuf ismi bana cok anlamlı gizemli ve asil geliyokaydirigubbakcemile3

evet aynen bende bu düşünceyi anlamıyorum bence insan yawrusuna seslenirken hoşuna gidecek kulağa hoş gelecek anlamı güzel isim koymalı ond abund var die ben sevdiğim ismi neden koymim yavruma
hee akrabalar arasında ismlerin coğu aynıysa ozaman olabilir
ama havası olsun değişik olsun ilginç oldun diye koymak anlamsızz

ben yusuf emere istedim aslında yunus emre dir ama bu iki isim cok hoşuma gidiyodu etrafımda yokmu? varr ama olsunn seviyorum benkaydirigubbakcemile3:nazar:

allah razı olsun canım hasta idi yawrum spastik te diil otistikte diil değişik bi hastalıktı adı konamadı gercekten melek oldu inşallh halasınada yani banada şefatçi olur...neysee....

bak merahh ettim bende senin ismini şimdii :))))))))))kaydirigubbakcemile3
evet aynen yusuf ismi bana cok anlamlı gizemli ve asil geliyokaydirigubbakcemile3

evet aynen bende bu düşünceyi anlamıyorum bence insan yawrusuna seslenirken hoşuna gidecek kulağa hoş gelecek anlamı güzel isim koymalı ond abund var die ben sevdiğim ismi neden koymim yavruma
hee akrabalar arasında ismlerin coğu aynıysa ozaman olabilir
ama havası olsun değişik olsun ilginç oldun diye koymak anlamsızz

ben yusuf emere istedim aslında yunus emre dir ama bu iki isim cok hoşuma gidiyodu etrafımda yokmu? varr ama olsunn seviyorum benkaydirigubbakcemile3:nazar:

:Yunus Emre degıl de Yusuf Emre olmus cok da cıcı olmus.
Bız Ceylın ısmını cok sevıyoruz kulaga da hos gelıyor bızım de hosumuza gıdıyor anlamı da harıka -dıye dusunuyorum hala ve buna ınanmak ıstıyorum.Ameller nıyetlere goredır dımı.:ecrin_bebek:
Ismımı sevıyordum Allah annemden babamdan razı olsun bınlerce defa.EE esım de hep ısmımı yuregınde tasırmıs zaten super bır tevafuk oldudelikafadulden
Aslında bır ara kızımıza da ısmımı vermeyı dusunduk ama sonra mantıksız geldı sankı hıc ısım kalmamıs gıbı veya ben kendıme asıgım megolamanım gıttım bebegıme de aynı ısmı verdım gıbı..:icecream:

:Yunus Emre degıl de Yusuf Emre olmus cok da cıcı olmus.
Bız Ceylın ısmını cok sevıyoruz kulaga da hos gelıyor bızım de hosumuza gıdıyor anlamı da harıka -dıye dusunuyorum hala ve buna ınanmak ıstıyorum.Ameller nıyetlere goredır dımı.:ecrin_bebek:
Ismımı sevıyordum Allah annemden babamdan razı olsun bınlerce defa.EE esım de hep ısmımı yuregınde tasırmıs zaten super bır tevafuk oldudelikafadulden
Aslında bır ara kızımıza da ısmımı vermeyı dusunduk ama sonra mantıksız geldı sankı hıc ısım kalmamıs gıbı veya ben kendıme asıgım megolamanım gıttım bebegıme de aynı ısmı verdım gıbı..:icecream:

kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
güzel tevafuk valla ne romantikk:asigim:
değişik olurdu anne kız aynı iisimde :)))
valla ecrin ceylin isimlerinin ben anlamlarını güzel biliyorum ama herkes farklı bi yorum getiriyo

‘Internet isimleri’ olarak adlandırdığım isimler, Türkiye’de internet sayesinde üretilen isimlerdir. Google’u açıp ’isimler’ yazdığınızda karşınıza yüzlerce isim sözlüğü çıkıyor. Peki bu sözlüklerde yazan çoğu isim anlamlarının yanlış oldugunu biliyormuydunuz?
Daha önce kötü anlamlı isimler hakkında bir yazı yazmıştım. Aleyna, Berre ve Irem bu isimlerden bir kaç tanesiydi. Bu sefer deyinmek istediğim isimler başka bir kategoride yer alıyor. Bu isimler belki kötü anlamlı değil, fakat sanıldığı gibi Kuran-i Kerim'de yer almıyor. Ceylin, Eflin, Tuana, Kayra, Sidelya, Belinay gibi isimler kesinlikle Kuran’da geçmiyor!
Fakat çoğu kişi bu isim sözlüklerine bakarak bu isimleri çocuklarına veriyor. Ne Ceylin ne de Eflin ‘Cennetin kapısı’ demektir.
Bunu anlamak aslında o kadarda zor değil. Kuran-i Kerim Arapça yazılmıştır ve bu yüzden Kuran’da geçen her ismin kökeni Arapçadır. Fakat Belinay’ın ve Kayra'nın kökeni Türkçe, Ceylin’in ve Eflin’in kökenleri Farsça, Sidelya'nın kökeni ise Latince.

Ayrıca Kuran’da geçen her ismin Arapça’da bir karşılığı vardır. Bir kaç örnek:

Ahmet:Achmed,Ahmad,Ahmed Yusuf:Youssef,Yusef,Yussuf Esra:Esraa,Asra,Isra Büşra: Bouchra, Bushra, Boushr
Peki Tuana’ nın Arapçada karşılığı var mı? Hayır! Veya Eflin’in? Hayır!
Çocuğunuza illa Kuran’da geçen bir isim koymak istiyorsanız, aşağıda belirttiğim isimleri koyabilirsiniz.
KURAN’DA GEÇEN KIZ ISIMLERI:
Esra, Zehra, Merve, Büşra, Ayşe
KURAN’DA GEÇEN ERKEK ISIMLERI:
Ahmet, Yusuf, Yunus, Ömer, Yasin

Arkadaslar bence nıyet hayır ıse akıbet de hayırdır..Bız bu ısımlerı guzel anlam tasıyor dıye koyduk oyle degıl mı,en azından oyle ogrendıgımız ıcın.
Bunca zaman sonra boyle bır yazı acıkcası dumur ettı benı ama ne kadar dogru onu henuz bılemıyoruz,bılgısı olan arkadaslar varsa mutlaka paylasalım..
Dun gece davıdof arkadasıma da soyledım,ben melegımıze hamıleyken kontroller ıcın Turkıyeye gelmıstım ve yerel bır gazetede ılan gorsmustum,soyle baslıyordu,Ceylın ısımlı kızımızın adını .... degıstırıyoruz..
Sımdı bu bılgılerı alınca aklıma dırek o geldı,acaba demıstım neden degıstırıyorlar kotu bır anlamı mı var,ılan sahıbıne ulasmak ıstedım olmadı,evımıze donduk oylece kaldı..
Dunden berı delı oldum ya kızıma bakıp bakıp kendımı sucluyorum eger boyle bırsey varsa,coook cok daha detaylı arastırmak gerekıyormus:1no2: Sayfalarca ısım lıstesı cıkarmıstık Ceylın de karar kıldık...
Olan herseyde hayır vardır bakalım,ne gerekıyorsa yapacagız..

Her kaynaga da her agza da ınanmamak lazım,Kezban ısmıne YALANCI yalanlayan kadın dıyorlar ama ıkı gorus var bu konuda bırı TU KEZZIBAN dan gelen yalancı ,dıgerı de KEDBAN kelımesınden turemıs olan EV HANIMI anlamı..Şaibeli isimlerden biri..
---
KAYRA ısmını sormus bır arkadasım Halamın kızı gecen ay dogum yaptı ve oglunun ısmını Kayra koydular,Kayranın anlamıda Allah cc dan gelen ıyılık ıhsan dıye bılıyoruz ama bu vakıtten sonra yogurdu ufleyerek yemek gerek..Ayrıca kız ve erkek ısmı olarak kullanılabılıyor..

kayra ismini ben sormuştum cevabın için teşekkür ederim bende kızım olursa izsmin kayra düşünüyorum ama kuranda olan isim olmasını istiyorum onun için sordum :1rolleyes:

Rica ederim canım..Kuranı Kerımde gecıp de kotu anlamı olan ısımler de var yeter kı anlamı guzel olsun ,gecmesı sart degıl..
Kuranda gecen kız ve erkek ısımlerı bellıdır zaten.Insallah gonlune gore bır ısım bulursun..Bebısını hayırlısıyla kucagına almak koklamak nasıp olsun:)

etka ismini ilk kez duydum
sizin bildiğiniz manası nedir?

nette şöyle buldum

Allah korkusu ile günahtan çok fazla çekinen. Haram veya helâl olduğunu iyice bilmediği şüpheli şeyleri yapmayan. Günah işlemeyen. Her şeyde Cenab-ı Hakk’ın rızasını gaye ve maksad edinen.

Köken : Bilinmiyor

sizler ne dersiniz?

kayra ismini ben sormuştum cevabın için teşekkür ederim bende kızım olursa izsmin kayra düşünüyorum ama kuranda olan isim olmasını istiyorum onun için sordum :1rolleyes:

ayşegül sena dan ziyade ayşe sena güzel ikisi bir arada kullanılabilir
sadece bir fikirkaydirigubbakcemile2

aycankaya kayra ismini ben erkek için diye biliyorum
ama kızlarada koyuyorlarmış yeni öğrendim :)

nette şöyle buldum

Allah korkusu ile günahtan çok fazla çekinen. Haram veya helâl olduğunu iyice bilmediği şüpheli şeyleri yapmayan. Günah işlemeyen. Her şeyde Cenab-ı Hakk’ın rızasını gaye ve maksad edinen.

ayşegül sena dan ziyade ayşe sena güzel ikisi bir arada kullanılabilir
sadece bir fikirkaydirigubbakcemile2

aycankaya kayra ismini ben erkek için diye biliyorum
ama kızlarada koyuyorlarmış yeni öğrendim :)

Oges,kızımın dogdugu saatten bır saat sonra bır turk arkadas daha geldı doguma,onun da oglu oldu ısmını Etka Eren koydular cok tatlı bırseydı,masallah Etka ısmı burada yanı Lıbyada da var arapca Takvadan gelıyor ,gunahtan sakınan temız manasında ben cok sevıyorum bu ısmı:asigim:
Ayrıca sımdlık cok kımseden yok rastlmadaım duymadım ama ılerde bu ısımde de patlama olur mu bılememdelikafadulden

Son düzenleme:

nette şöyle buldum

[/B]

AYY MANASI NEKADAR GÜZELL COK BEĞENDİM KIZIM OLURSA DÜŞÜNE BİLİRM
İCLAL...EBRAR....ETKA BU ÜÇ İSİM DEN BİRİkaydirigubbakcemile3

Canım bu ısım erkeklere verılıyor genelde kızın olursa Takva oglusunu da Etka koyarsın ınsaAllah bız oyl dusunuyoruz bazen:eek:) Bakalım kım once kapacak ısımlerı:p

Canım bu ısım erkeklere verılıyor genelde kızın olursa Takva oglusunu da Etka koyarsın ınsaAllah bız oyl dusunuyoruz bazen:eek:) Bakalım kım once kapacak ısımlerı:p

aa bende sevinmiştim yaa ama niye olmasmı kıza :)))
sankim kzım olcağı garntide hayal kuruyorum işte :)))delikafadulden

Oges,kızımın dogdugu saatten bır saat sonra bır turk arkadas daha geldı doguma,onun da oglu oldu ısmını Etka Eren koydular cok tatlı bırseydı,masallah Etka ısmı burada yanı Lıbyada da var arapca Takvadan gelıyor ,gunahtan sakınan temız manasında ben cok sevıyorum bu ısmı:asigim:
Ayrıca sımdlık cok kımseden yok rastlmadaım duymadım ama ılerde bu ısımde de patlama olur mu bılememdelikafadulden

doğrudur bende ilk kez duydum :)

AYY MANASI NEKADAR GÜZELL COK BEĞENDİM KIZIM OLURSA DÜŞÜNE BİLİRM
İCLAL...EBRAR....ETKA BU ÜÇ İSİM DEN BİRİkaydirigubbakcemile3

ebrar da çok hit bi isim..
iclal de güzel

ayy konu gebelik bölümüne taşınmış herkes bebişi gelecek diye isim arıyo
benim burda ne işim var bekar bekar:roflol:

daha aşkım askerden gelcek evlencez çocuğumuz olcak isim koycaz ohooodelikafadulden

doğrudur bende ilk kez duydum :)

ebrar da çok hit bi isim..
iclal de güzel

ayy konu gebelik bölümüne taşınmış herkes bebişi gelecek diye isim arıyo
benim burda ne işim var bekar bekar:roflol:

daha aşkım askerden gelcek evlencez çocuğumuz olcak isim koycaz ohooodelikafadulden

Ogescıgım hıc oyle deme..şakkıdı
Ben de unıversıtedeydım hoppp eşimle tanıştık İşte Budur dedik yüreklerimiz coştu ruhlarımız şenlendi bakmışız ki hayallerini kurarken evlenmişiz -uzatmadık tabi- sonra karnışımda mınık bır aşk mınık bır can oluşmuş..:emir_bebek:ardından eşimin eğitimi lisansı yükseği nedeniyle ertelediği askerlik olayı girdi devreye 3 aylık hamileyken tam 28 gun asker yolu bekledım:dilcikar::roflol:
Gun geldı aaa dunyalar tatlısı kucuk bır melek kucagımıza,bugun bakıyoruz 15 aylık mınık abla..
Ve her sanıye muhabbetle saygıyla edeple cogalan yavrumuzun varlıgıyla suslenen derın bır beraberlık sukurler olsun..
Yanı demem o kı Zaman bu su mısalı akıyor ellerının arasından ..ınsallah yasadıgım her sanıyeyı IYIKILERLE doldururuz hep..tadını cıkaralım:asigim:

Son düzenleme:
Ogescıgım hıc oyle deme..şakkıdı
Ben de unıversıtedeydım hoppp eşimle tanıştık İşte Budur dedik yüreklerimiz coştu ruhlarımız şenlendi bakmışız ki hayallerini kurarken evlenmişiz -uzatmadık tabi- sonra karnışımda mınık bır aşk mınık bır can oluşmuş..:emir_bebek:ardından eşimin eğitimi lisansı yükseği nedeniyle ertelediği askerlik olayı girdi devreye 3 aylık hamileyken tam 28 gun asker yolu bekledım:dilcikar::roflol:
Gun geldı aaa dunyalar tatlısı kucuk bır melek kucagımıza,bugun bakıyoruz 15 aylık mınık abla..
Ve her sanıye muhabbetle saygıyla edeple cogalan yavrumuzun varlıgıyla suslenen derın bır beraberlık sukurler olsun..
Yanı demem o kı Zaman bu su mısalı akıyor ellerının arasından ..ınsallah yasadıgım her sanıyeyı IYIKILERLE doldururuz hep..tadını cıkaralım:asigim:

çok güzel anlatmişsin ya
bakalım inş. hayırlısı olsun..

şu zamanın su gibi akıp geçme faslı bir an önce gerçekleşsede aşkıma kavuşsam
daha 10 ayımız varŞeniz

InsaAllah..Yuregını ferah tut..Ama her anın da farklı bır tadı var benden mıınık bır tavsıye bol bol yaz,ne dusunuyorsan ne dılıyorsan yaz ıcını kagıda dok,fotograflarınızla kolajlar yap ne bılım kes yapıstır..
Dugunde gorusuruz artıkın.:)

Tuana - Tuana’nın anlamı çogu insan tarafından beğeniliyor, çünkü bu ismin anlamını ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ sanıyorlar.
Fakat Tuana ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ anlamına gelmiyor!
Kuran-i Kerim'in Arapça yazıldığını herkes biliyor.
Tuana ise Arapça kökenli bir isim olmadığı için Kuran’da geçemez ve cennet ile ilgili bir anlam taşıyamaz!
Tuana’nın gerçek anlamı ‘ay ışığı’

benım kızımın ısmı TUANA..:asigim:
koymadan once baya arastırmıstım cogu yerde anlamı cennet bahcesıne dusen ılk yagmur damlası olarak yazılıyor..ve Kuran-ı Kerım de gecıyor dıe bılıyordum..benneyaptımki
yukardakı bılgı dogruysa anlamı ay ısıgı demek oluyor kı ben bu anlamını da sevdım..:eek:
anlamının ucret olmasından ıyı gelıyor kulaga..kaydirigubbakcemile3

aynen katiliyorum benim kizimin ismide tuana anlaminida nerde gördüysem duyduysam cennete düsen ilk yagmur damlasi olarak biliyordum ama ay isi gida cok güzel zaten kuranda gecmedigini biliyodum normal sartta bildigim kadariyla dinimizce kuranda gecen isimler konmaliymis ama onun disindada kuranda gecen isimlerin hepsinide koymak iyi diilmis cünkü anlamlarinin kötü olanlarida varmiss yada kimisi konulan ismi tasiyamamis en günahida mesela muhhammet ismine küfür falan edildimi cok günahmis aslinda sahisa ediliyor ama isim büyük oldugu icin (allahim affeder insallah) ama ben tuana ismini cok seviyorum ve kizimada yakisdigina inaniyorum deyistirmeyide düsünmüyorum zaten her agizdan ayri bisey cikiyo insan kime inanicagini sasiriyor

X