Ege adetlerinde var mi boyle bisi? "3. Gün Gelin Evinde Kalma"

simeyra

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2020
2.952
4.617
Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dugunun ertesi gunu kv, kp ziyaretine gidilir. Bu ziyaret yatili degildir. Otobuse atlayip kalmaya geleni ilk defa duyuyorum 29 yillik egede gecen hayatimda
Beş altı gün kalacaklarmis. Valla öyle adet varmış ondan geldik demişler. Zaten pzt gelmişlerdi eve. Perşembe günü de akşam ailesi geldi.

Adet uydurmuslar kendilerince." Burasi oglusumuzun evi, istedigimiz zaman cat kapi geliriz " adeti
Üç gün sonra gelince şaşırdık biz de. Hani bir 10 gün geçse ona da tamam da zaten uzak mesafe iliskisiydi. Bana da öyle geldi ama kardeşim eşine söylemeden önce öğrenmek istedik. Varsa mahçup olmayalım diye.

Üç gün sonra gelince şaşırdık biz de. Hani bir 10 gün geçse ona da tamam da zaten uzak mesafe iliskisiydi. Bana da öyle geldi ama kardeşim eşine söylemeden önce öğrenmek istedik. Varsa mahçup olmayalım diye.

Ege insani dusuncelidir. Yeni evlilerin ziyaretine habersiz gitmezler. Zaten egede oyle dogudaki gibi baskin adetler yok. Max adet koye salca ve menemenlik yapmaya gitmektir. Aslen egeliler mi?

Ege insani dusuncelidir. Yeni evlilerin ziyaretine habersiz gitmezler. Zaten egede oyle dogudaki gibi baskin adetler yok. Max adet koye salca ve menemenlik yapmaya gitmektir. Aslen egeliler mi?
Aslen balikesir. Sabah arayıp yola çıktık geliyoruz birazdan binicez demişler. Kardeşim de sasirinca bu adettir üçüncü gün kaynana kabineden gelir demişler. Bir hafta kalacaklarmis. Eşine demis eşi de ben bilmiyorum anlamam adetten demiş. Damat iki kardeş öbür kardeş bekar daha

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.
Yok oyle bi sey, 40 yillik izmirliyim omrumde duymadim

Balıkesir ama ege adeti dedikleri için konuyu öyle açtım. Annesi ve babası gelmisler
Ben Balıkesirde yaşıyorum buralı değilim başka bir ege şehrinde doğdum büyüdüm ama ne orada balıkesirli arkadaşlarımda hiç öyle gelinin evine evlendikten sonra kalmaya giden görmedim

X