Ege adetlerinde var mi boyle bisi? "3. Gün Gelin Evinde Kalma"

Ben yıllar önce Milas ta bir köy düğününe gitmiştim tüm gelinlerin kolları dirsege kadar bileziklerle doluydu.Yeni evlenecek geline de taktılar şok oldum.Adetleriymis bir nene öyle demişti.Alın size adet işte. Sadece televizyonda aşiret düğünlerinde görürdüm halbuki .

Hiç sanmıyorum öyle bir adet olduğunu da yaptığımız doğru mu yanlış mı diye hiç mi düşünmüyor bu insanlar. Rezillik. Bi bıraksınlar çocukları. Kız kardeşiniz de bunların nasıl insanlar olduğunu bu sebeple anlayıp mesafesini, sınırını ayarlasın. Bir daha habersiz gelmeyin diyebilmeli eşi de. Yeni evli adamın evinde ne işleri var ya?

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.
Egeliyiz tam tersi olur 3 üncü gün kız ardı yapılır yanı gelın ve damat aileyi ziyarete gider bunlar tam tersi olmuş.. kına düğün nasıl yapılmadı valla burdaki kızlar kırma köstek bilezik gerdanlığa kadar istiyor birde daha ev istiyorlar... sizi kandırıp bedavaya gıtmısleer

Çok güzel adetlerimiz var ona bakarsan yani, mesela ne kadar altın yaptılar? Umarım para ile alakalı adetlerde ölü taklidi yapmamışlardır.

E kafadan düğün yapmamışlar işte.
Normalde her şeyi çiftin sırtlaması gerektiğini savunurum ama 3-5 günde oğlunun evine çökecek kayın aile umarım düğünü yapıp, 700 Gr civarı altın takıp, oğluna ev alıp evi düzmüş, gelinin altına da araba çekip adet adet diye geziyordur diye de düşünürüm yani.

Bilmem kaç yıllık egeliyim, hiç böyle bi adet duymadım. Gelin ve damat anne babaya ziyarete gidiyor ama bu kaç saatliğine uğrayıp dönüyorlar

Buranın kaynanaları da dıslı oluyor yalnız. Eger tam yoruk dedıgımız kısımdansa. Allah yardımcıları olsun. Ben bılmem dıyıp herseye adet kılıfı uydurandan. Çocuk olumcada ben bu kadar dogurdum buyuttum kısmına gecer bunlar
Kendim macırım(muhacir) ancak bu şekilde Yörük vs. Diye insanları yaftalamaniz doğru değil . İnsanına göre değişir o durum .

Bır kemer, zıncır, yaptıklarını sanmam. Balıkesırde govde gosterısıdır tugra, kemer, 10 metre zıncır. Bunu sorsan bızde yok oyle adet derler
Aaaa di mi, gidip gelmeli, gelin hizmeti görmeli adetlerin bütün tarihsel gelişimini tıkır tıkır sayarlar sana. 😂

Kendim macırım(muhacir) ancak bu şekilde Yörük vs. Diye insanları yaftalamaniz doğru değil . İnsanına göre değişir o durum .
Bu yaftalama degılkı. Kokenlerıni belirttım. İçlerındeyım bende yoruk oluyorum. Sadece baskın karakterdeler. Buda bılınen bısey ve bundan da gurur duyuyorlar kokenımız bızım dıye. Gurur duyulan bısey ıse yaftalama degıldır. Nasıl laz kokenlı lazım, çerkezım, arnavutum, bosnagım dıyorsa buda oyle bısey

17 yıllık balikesir geliniyim.😶
8 yildirda buralarda yaşıyorum. Bana ilginç geliyorlar. Allah yardımcısı olsun kardeşinizin. Biraz disini göstersin yoksa önüne geçemez.
Ben çözümü görülmemekte buldum.
Bir de dışarıdan olan gelini hor görürler.
Aynen katılıyorum. Çözüm benım yaptıgım gıbı bızde bole adet yok. Bızde soyle bır adet var bende bu adetı uygularım dıyıp kenara kacmak.

Bu yaftalama degılkı. Kokenlerıni belirttım. İçlerındeyım bende yoruk oluyorum. Sadece baskın karakterdeler. Buda bılınen bısey ve bundan da gurur duyuyorlar kokenımız bızım dıye. Gurur duyulan bısey ıse yaftalama degıldır. Nasıl laz kokenlı lazım, çerkezım, arnavutum, bosnagım dıyorsa buda oyle bısey
İşte o sizin çevrenizdeki yörükler için geçerli sanırım. Benim de Yörük tanıdıklarım var onlar bu kafada değil. Demek ki insanına göre değişiyor.

İşte o sizin çevrenizdeki yörükler için geçerli sanırım. Benim de Yörük tanıdıklarım var onlar bu kafada değil. Demek ki insanına göre değişiyor.
Benim buradakı cevrem ve bulundugum ılce yoruk, bosnak ve cerkez kokenlı hep. Onlar da bırbırını boyle ayırıyor. Balıkesir ılı zaten genelde koken olarak boyle oldugu için bnde gozlemlerımi soyledım. Lakapları bıle kokenlerı ustunden

Hani düğün? Hani altın? Maşallah maddi hiçbir geleneği yerine getirmişler de güya böyle bir gelenek var diye uydurup 3 günlük evlilerin evine damlamışlar. Adetmiş🙄 her âdeti uyguladılar da bu kaldı. Egeli falan değilim ama böyle bir adet varsa bile yapılmaması gerekirdi. Saçmalık 🙄

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.
Hayatımda duyduğum en saçma adet

Kız kardeşine geçmiş olsun, şimdiden dişini göstersin yoksa sinir hastası olması yakındır bu aileyle

E kafadan düğün yapmamışlar işte.
Normalde her şeyi çiftin sırtlaması gerektiğini savunurum ama 3-5 günde oğlunun evine çökecek kayın aile umarım düğünü yapıp, 700 Gr civarı altın takıp, oğluna ev alıp evi düzmüş, gelinin altına da araba çekip adet adet diye geziyordur diye de düşünürüm yani.
Aaa damat eziyeti var ya niye söyleyen olmamış? Damadı güzel bi ıslatıp ketçap mayonez sıkıyorlar, keşke şunun oğlunun kafasında bi yumurta kıran olsaymış da görselermiş adeti ahahahahahh.

X