Bebek Beslenmesi Ek besin tarifleri (4.aydan itibaren)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
bir tarifte benden.bebeğim 7 aylık
100 ml suya bir tatlı kaşığı pirinç unu ile pişriyorum.pişirdikten sonra içine 3 ölçü devam sütü veya devam maması koyuyorum.4 tatlı kaşığı herhangi bir meyve püresi (şeftali, armut, elma ) ilave ediyorum.afiyetle yediriyorum çok seviyor

Slm arkadaşlar.Benim bebişim de 6.ayında.Şimdiye kadar sütüm yetti ama 2 gündür yetmiyor sabahları uyanıyor uyumuyor.Sütümü sağıp bırakıyorum öğleye kadar 150 cc,ama doymuyor.Ek gıdaya başladım doktora sormadan.Ne vermeliyim bilmiyorum.Pirinç unundan mama yapıyorum bir de meyve püresi veriyorum.Şeftali elma...Acaba doğru mu yapıyorum emmezse diye çok korkuyorm ek gıda verince.Çorba vermelimiyim ne kadar vereyim bir de ne çorbası yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

Arkadaşlar sesimi duyan yok galiba ne olur bana yardım edin verdiğiniz sebze çorbasını yaptım ama yemiyor.Ne yapabilirim.......

bende çok güzel bi tarif vericem bebeğim severek yiyor tavsiye ederim kızlar işte tarif: bi cezvenin içine hazır paket sütünden karırınca koyun içine şekerini atıp ısıtın. kaynamaya başlamadan az önce de 1 tatlı kaşığı irmiği ilave edin çok az kaynatıp ocağı kapatın. mamamız hazır. bunu 5 yıldızlı bi otelin ahçısından öğrendik.

bende çok güzel bi tarif vericem bebeğim severek yiyor tavsiye ederim kızlar işte tarif: bi cezvenin içine hazır paket sütünden karırınca koyun içine şekerini atıp ısıtın. kaynamaya başlamadan az önce de 1 tatlı kaşığı irmiği ilave edin çok az kaynatıp ocağı kapatın. mamamız hazır. bunu 5 yıldızlı bi otelin ahçısından öğrendik.

canımbenim bebeklerim 10 ayın içindeler bu onlarada olurmu

Slm arkadaşlar.Benim bebişim de 6.ayında.Şimdiye kadar sütüm yetti ama 2 gündür yetmiyor sabahları uyanıyor uyumuyor.Sütümü sağıp bırakıyorum öğleye kadar 150 cc,ama doymuyor.Ek gıdaya başladım doktora sormadan.Ne vermeliyim bilmiyorum.Pirinç unundan mama yapıyorum bir de meyve püresi veriyorum.Şeftali elma...Acaba doğru mu yapıyorum emmezse diye çok korkuyorm ek gıda verince.Çorba vermelimiyim ne kadar vereyim bir de ne çorbası yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

canım öncelikle pirinç unu ve çorbalarla değilde ,şu bebelac veya hero baby nin 4. aydan itibaren olan kaşık mamalarından kullanabilirsin ,ayrıca sütün yetmiyorsa devam sütü de kullanabilrisin ,bebekler önce tatlı mamalara alışmadan tuzlu şeyleri yemezler ,öncelikle 1 ay kadar bunlarla devam et ,sonra çorbalara geç ,damak tadı oturmaya başlayınca yiyecektir..

canım öncelikle pirinç unu ve çorbalarla değilde ,şu bebelac veya hero baby nin 4. aydan itibaren olan kaşık mamalarından kullanabilirsin ,ayrıca sütün yetmiyorsa devam sütü de kullanabilrisin ,bebekler önce tatlı mamalara alışmadan tuzlu şeyleri yemezler ,öncelikle 1 ay kadar bunlarla devam et ,sonra çorbalara geç ,damak tadı oturmaya başlayınca yiyecektir..

Eylülcğm meyve suyu veriyorum 3 gün elma,3 gün havuç,3 gün şeftali ...gibi deneyerek.Kendi sütümün içine cicibebe katıp yediriyorum.Başka ne versem şaşırdım.Tek tip beslenmesin istiyorum.Örneğin muhallebiyi çok seviyor,içine biraz da pekmez katıyorum bayılıyor.Devam sütü sağlıklı mı paket ürünlere biraz korkarak yaklaşıyorum.Mecbur kalmadıkça kaşık mama da vermiyorm.Ne yapayım...

efsuncum kaşık maması vermek istemiyorsan sana bir karışım önerim var hem doyurucu hem besleyici
bir kavanoza 4 kaşık un ,4 kaşık mısır unu ,4 kaşık pirinç unu ve 4 kaşık irmik koyup karıştırıyorsun ,her gün ya kahvaltı yada gece maması olarak hazırlıyosun ,hazırlanışı ise bir cezveye 1 bardak su koy ,içine 1-1,5 yemek kaşığı bu karışımdan koy içine bir tatlı kaşığı da şeker ( şeker koymak istemessen piştikten sonra pekmez koyabilirsin ) pişince afiyetle yedir kuzuna ..
ben birçok şeyi deneyerek öğrendim ,o kadar farklı tariflerim varki hep uydurmasyon ama çok besleyici ,özellikle sebze yemeklerim çok faydalı ..

Merhaba Arkadaşlar,
Çok güzel tarifler ama her bebek böyle karışık şeyler yemiyor. Mesela benim kızım bırakın karıştırmayı yemeğin yanında yoğurtu bile yemiyor. yemek yediriyrm aradan epey zaman geçincede yoğurdunu yediriyrmki öle karışık kahvaltıları asla yemiyorz.Bizim kahvaltımız mesela şöyle oluyor:
1 salatalık cam rendede rendeliyorum,
1 domates suyunu sıkıyorum,
Ya krem(Yörsanı beğendi) peynir ya da üçgen peynir
baharatsız sucuklardan ben özel yaptırıyrm 4 dilim kesiyorum biraz z.yağı birazda su koyuyorumki yumuşak olsun,
bir yumurta tereyağında sarısını çok pişirmiyorum öyle seviyor
pınar çocuk muzlu bir bardak
işte benimm kızımın kahvaltısıda böyle
yani büyük insan gibi aynı, asla karışık şeyler ya da pelte tarzı muhallebi flan hiç yemedi öğürüyor.
satın alınarak yediği tek mama biberon maması o da sütüm olmadı mecburen:KK43:
mesela böyle karmakarışık sebze çorbalarını da hiç yemedi ara ara halen deniyrm öğürüyor. Normal bizim yediğimiz çorbaları yiyor. Damak zevki büyük insanla aynı.bu tarz bebeği olan varsa birbirimize yardımcı ollaım tiyolar verelim lütfen.

benım kızımda karısım sevmıyor ayrı ayrı hersey sabah ları peynırlı omelt domates zeytın pekmez verıyorum mısır unlu kahvaltı bazen bıskıvı sut muz falan verıyorum dıger ogunlerdede aynı bızım gıbı yemekler yapıyorum ona ozel mesela yogurtlu erıste corba kofte balık mucver aklıma sımdılık bunlar geldı gene yazrım

eylülcğm bu ilk sayfada verdiğin tarifte devam biberon maması dediğin ne?kusura bakma ek gıdaya yeni başladğm için bu da benim ilk bebişim olduğu için tecrübesizm.bir de arkadaşlr aptamilin armutlu portakallısını falan söylemişler aldım onu denedm bugün onu da yemiyor.sabah okula gittm bakıcıya bıraktım havuç suyunu da içmemş.deliricem.noluır şu tariflernl bana yardmc ol cnm...

biberon maması dediğim şey tüm marketlerde bulunan devam sütü ,yani anne sütünün yetersiz olduğu zamanlarda mama veriyoruz derler ya o mama devam sütü oluyor işte ,1 yaşına kadar inek sütü kullanmadığımız için bunu veriyoruz bebeklere ,tabi 6. aydan sonra bunu mamalarına katabilir ,biberonda hazırlayabilirsin cicibebe ile ..bak canım şöyle yapalım o zaman ,madem bişey yemiyor benim kızımın en sevdiği şeyin tarifini vereyim sana ,tadı gerçekten güzel olur ..
bir kaseye 4-5 tane cicibebe
içine iki ölçek devam sütü
kaynamış sıcak suyu kasenin yarısına kadar doldur ,bisküviler eriyince içine
bebelac sütlü pirinçli ,bebelac ballı irmikli ,hero baby ballı 8 tahıllı ,hero baby irmikli meyveli çeşitlerinden birini ( yani hangisini istersen genelde bunlar daha tatlı olduğundan seviyorlar )
karışım koyulaşana kadar koy ( yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar )
önce sade yedirmeyi dene ,severse içine ince çekilmiş ceviz ,bir tatlı kaşığı pekmez ,bir tatlı kaşığı labne her gün birini ekleyip sevdirmeye çalışabilirsin ..

kavanoz maması yiyormuydu ,eğer yiyorsa onunda meyveli olanlarından al ,öğlende onlardan yedir ,en azından damak tadı farklı bişey algılasın ..

çokk gusel bılgıler ama bıse merk eddıom benm kızım cok emıo..3,5 aylık..4 ayda illakı bunlara baslamakmı gerek??yoksa her bebekte farklımıdır bu baslangc dönemııı

sevgili m.joyy şöyle söylemeliyim ki 4. ay bitimi ek gıdaya başlamak için en ideal dönemlerden biri ,tabi hemen çorba ile veya mama ile başlamıyorsun ,elma ve havuç suyu 1 hafta kadar ,sonra 1 hafta boyunca bu meyvelerin püresi ,sonra yoğurt v.s ..yani aşama aşama ilerliyorsun ki bebeğin damak tadı doğumdan itibaren aldığı süt dışında bişeylere alışsın diye ,6. aydan sonra başlandığı zaman sıkıntı yaşanabiliyor bebek artık bireysel hareket etmeye başladığı için reddedebiliyor ,ve bu böyle devam edebiliyor ,pütürlü gıdaya alışması da geç oluyor haliyle ,1 yaşını aşmış ama hala püre yiyen bebeği olanları tanıyorum ..
bence bu ayın sonunda sende farklı şeyler tattırmaya başlamalısın ..

bizim 5 ayımız bitti.yaklaşık 20 gündür ek gıda veriyorum.meyve püresi veriyorum.meyvelerin suyunu sıkıp veriyorum. sebze çorbası yapıyorum.mesela patates,havuç,kabak.bazen 3.sebze olarak ıspanak koyuyorum.bir de yoğurt yiyor ama sade sevmiyor. meyveli yiyor ya da reçel sıvılarından az katıyom öyle yiyor.
muhallebi yapmak istiyorum şekersiz olarak.nasıl yapabilirim?
bir de çorbalara filan irmik koysam nasıl koymalıyım çorba pişmeye yakın mı koymalıyım?

canım muhallebiyi pirinç unu ile yapabilirsin ,ekstra dan şeker koymana gerek yok ,gogly nin muzlusu ,elmalısı ve sadesi var ,arı mama da çok besleyici ayrıca tad olarakta çok güzel,onunda elmalısı muzlusu ve sebzelisi ile sadesi var ,ilk etapta sade ile başlayabilirsin ..
pirinç unu dışında irmik ,mısır unu ile belli miktarda suyu piişirip ,içine pekmez koyarak ta tatlandırabilirsin ..
çorbalarına irmiği de baştan kat ,hepsi birlikte aynı zamamnda pişsin ..

arkadaşlar benim kızım devam sütünü hiçbir şekilde içmiyor
normalde hiç kusmadığı halde devam sütüyle yapılan mamaları direk kusuyor
bu ilk sayfada geçen bir muhallebi tarifi var devam sütüyle yapılıyor ben nasıl muhallebi yapabilirim?
bu arada kızım 5 aylık ve anne sütü hiç alamıyor maleesef

canım anne sütü yoksa devam sütü almak durumunda bebeğin ,neden kustuğu hakkında bir bilgiye sahipmisin,dr a gittinmi ,tetkik yapıldımı ? eğer bir sorun yoksa ve almıyorsa ve sende muhallebi yapmak istiyorsan pirinç unu ve su ile bir muhallebi hazırlayıp ,doyurucu olması açısından iki -üç tane cicibebeyi ezip içine katabilirsin ..bebelac veya hero baby nin ,yada milupanın 4. aydan itibaren olan kaşık mamaları var su ile hazırlanan ,onları deneyebilirsin ..

arkadaşlar benim kızım da 5,5 aylık ben sadece devam maması,yoğurt,meyve suyu ve püresi veriyorum.anne sütü de alıyor.Ama görüyorum ki sizler çorbaya da başlamışsınız.bana doktorum sadece bnları önerdi.Gerçi 2hafta sonra çorbalarada başlayacğz ama geç mi kaldık?kilosu da az6,550 g

symt cim geç değil canım çorbalar için 6. ayına girdiğinde başlarsın ,şu anki menün çok uygun ,yalnız ilk olarak sebze çorbası ile başla ,en iyi sindiribileceği şey sebze çorbası bu ayında ..sebzeden bir kaç hafta sonra tavuk , mercimek ,yoğurt çorbası vermeye başlayabilirsin ..

symt benim kızım da 5.5 aylık kilosu 6800 g doktora götürdm gayet iyi olduğunu söyledi normalde 7000 g olmalıymş ama doğduğunda bebişim 2300 g idi.o nedenle kilo alımı gayet iyi merak etme.ayrıca ben de senin gibi meyve suyu püresi yoğurt muhallebi veriyorum bir de suyla hazırlanan aptamilin armutlu portakallı kaşık mamasından veriyorum şimdilik biraz sulu biberonla veriyorum yavaş yavaş muhallebi şeklinde verecğm.sebze çorbası denedm hiç yemedi bakalım napçz.eylüln söylediği gibi arının muzlusu falan var benim kız ona bayılıyor bir dene istersen kolay gelsn...

X