Bebek Beslenmesi Ek besin tarifleri (4.aydan itibaren)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
ben kizima sabah 10 civariasagidaki kahvaltilardan birini veriyorum
-misirununu suda pisirip icine peynir tereyag katiyorum
-peynirli yumurta pisirip ekmekle verdim 1 kere
-sutlu pirincli yada meyveli mamanin icine pekmez peynir cicibebe katip veriyorum

oglen
mercimek corba
yayla corba
patates havuc pirinc kiyma yi pisirip veriyorum
domatesli sehriye corba
pirincli kabak
birtek brokoli denemedim ama onu yapicam yarin
kiyma yakisirmi acaba onayapan varmi?

ikindi
yogurt meyve

aksam
yine oglen verdiklerimden yapiyorum ben her ogune ayri pisiryourm yorucu oluyor

gece
emziriyorum
bazzen acsa hazir mama yapiyorum

kahvalti olarak kek yapmayi dusunuyorum en kisa zamanda onu vericem.
cok ta istahli degil su aralar 3. disimizi cikartiyoruz

mugucum ben sürekli 10 11 gibi ara öğün olarak mneyve veriyorum bazewn evde yaptıklarımdanm sıkılıyor ozamöan hazırlardan alıyorum ama genelde meyvesini sevrek yiyor zaten br onu iştahla yiyor oğlum benim öbürlerine hep burun kıvırıyor

domates çorbası:
iki domates rendelenir
bır cezvede bır tatlı kaşığı un bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla az kavrulur
domates rendesi eklenir biraz pişince kaynar su eklenir göz kararı.
içine az maydanoz ve blenderdan geçirilir.

kıymalı sebze çorbası:
göz kararı patates havuç kabak bezelye
2 taze fasulye 2-3 bamya yarım köfte kadar kıyma
hep birlikte suyla beraber pişirilir püre haline getirilir.

tavuklu şehriye çorbası:
tavuk önceden haşlanmış ve incecik incecik didiklenmiş olmalı
rende domates bir tatlı k zeytınyağıyla kavrulur.
üzerine kaynar su +az tavuk suyu eklenir kaynayınca bir tatlı k şehriye eklenir
şehriyeler pişince de tavuklar eklenir bir taşım daha kaynatılır.blenderdan geçirmeye gerek yok
8 ay üstü bebekler böylece yiyebilir.

bebişilerimize afiyet olsun
bir de balık tarifleri bilenler yazabilir mi

Kızlar benim küçük kızım maaşallah:nazar: herşeyi yiyorcokacimcoook Belki sizin bebeklerinizden daha fazla bazen günde 7 öğün yapıyoruz genelde 5 veya 6..Sebzelerde biraz sorunluyduk onada alıştık maaşallah:nazar: Benim sormak istediğim konu bebeklerinize besin hazırlarken soğan kattığınızda nasıl yediriyorsunuzCADIARZU Bizimki bir türlü yemiyor neyin içinde soğan varsa onu yemiyor kokusunu mu alıyor tadını mı benimseyemiyor bilemiyorum daha ilk kaşıkta öğürüyor ve istemiyor..:gitme:Bu durum beni çok üzüyor soğan çok sağlıklı bir sebze çünkü..Ne yapmalıyım bu durum için bir yardımcı olun:uhm:

balığı kaçıncı ayda vermeye başlayacağız ve nasıl vereceğiz bilen var mı?

bir de benim yaptığım domates çorbaları hep ekşi oluyor benim cadı yemiyoo haliyle

Kızlar benim küçük kızım maaşallah:nazar: herşeyi yiyorcokacimcoook Belki sizin bebeklerinizden daha fazla bazen günde 7 öğün yapıyoruz genelde 5 veya 6..Sebzelerde biraz sorunluyduk onada alıştık maaşallah:nazar: Benim sormak istediğim konu bebeklerinize besin hazırlarken soğan kattığınızda nasıl yediriyorsunuzCADIARZU Bizimki bir türlü yemiyor neyin içinde soğan varsa onu yemiyor kokusunu mu alıyor tadını mı benimseyemiyor bilemiyorum daha ilk kaşıkta öğürüyor ve istemiyor..:gitme:Bu durum beni çok üzüyor soğan çok sağlıklı bir sebze çünkü..Ne yapmalıyım bu durum için bir yardımcı olun:uhm:
maşallah bebişine cnm.ben, yaptığım mamada soğan varsa kavuruyorum hafif ama mercimek çorbası gibi mamalarda direkt haşlanıyor tabi

balığı kaçıncı ayda vermeye başlayacağız ve nasıl vereceğiz bilen var mı?

bir de benim yaptığım domates çorbaları hep ekşi oluyor benim cadı yemiyoo haliyle
domates zaten her yemeği biraz ekşi yapar,çok az şeker atmayı deneyebilrsin.aklıma başka fikir gelmedi

kızlar ya benim bebiş hiç bişi yemiyo muz ve muhallebi dışında :KK43:((
sabah 7 8 gibi kahvaltı 10da meyce 13de çorba 16da yoğurt 17de de muhallebi hazırlıyorum ama yemiyo meyve ve sebzelerden sadece 3 çay kaşığı alıyo..kahvaltılardan hiç bişey ytediği yok...sinir krizi içindeyim..yeterli beslenemeyecek diye çok korkuyorum tavsiyeniz varmı

bu arada çorbasının içine yoğurtkattım devam sütü kattım sulu yaptım püre gibi verdim ama yemiyo..yardım lütfennn

kahvaltısını muhallebi içerisine hazırlayabilirsin.muhallebiyi yap,içine peynir,tereyağ,pekmez,ceviz..vs başka ne koyuyorsan ekle ve öyle dene.tabi kahvaltısına meyve de karıştırabilirsin.
her meyve karışımına da mutlaka muz koy,madem onu seviyor.
sebzelerden de mutlaka sevdiği veya seveceği olacaktır.tarhana çorbası seviyorsa sebzeleri ona karıştırabilirsin.havuçlu tarhana,kabaklı tarhana gibi..
kolay gelsin inşallah tavsiyelerim işine yarar

domates çorbası:
iki domates rendelenir
bır cezvede bır tatlı kaşığı un bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla az kavrulur
domates rendesi eklenir biraz pişince kaynar su eklenir göz kararı.
içine az maydanoz ve blenderdan geçirilir.

kıymalı sebze çorbası:
göz kararı patates havuç kabak bezelye
2 taze fasulye 2-3 bamya yarım köfte kadar kıyma
hep birlikte suyla beraber pişirilir püre haline getirilir.

tavuklu şehriye çorbası:
tavuk önceden haşlanmış ve incecik incecik didiklenmiş olmalı
rende domates bir tatlı k zeytınyağıyla kavrulur.
üzerine kaynar su +az tavuk suyu eklenir kaynayınca bir tatlı k şehriye eklenir
şehriyeler pişince de tavuklar eklenir bir taşım daha kaynatılır.blenderdan geçirmeye gerek yok
8 ay üstü bebekler böylece yiyebilir.

bebişilerimize afiyet olsun
bir de balık tarifleri bilenler yazabilir mi

merhabalar.. tarifler için teşekkür ederim benim kızım 10 ayı doldurdu, 11'in içinde.. hemen hemen her şeyi yiyor ama müthiş bir damak tadı var.. önce bir kez tadıyor ve eğer sevmezse kesinlikle bir daha açmıyor ağzını cadı.. yukarıdadki tariflerin hepsini ben de denedim ama domates çorbasını denememiştim. bugün onu yapacağım bir farkla .. içine kıyma da koyacağım. ben her gün ya kıyma ya da tavuk koyuyurum mutlaka yediklerine.. proein alması çok önemli.. ayrıca kırmızı etin kansızlık olmaması için büyük önemi var biliyorsunuz..

peki ciğer yapıyor musunuz hiç?

amaaaaaan cıĞerıde yemeyı versınler hem haŞlanmıŞ cıĞer Çok ıĞrenÇ kokar mamanın tadınıda bozae bencee ama tabı denemesı bedava

benim kızımın dr. u ciğer ve tüm sakatatları önermiyor,hastalık geçme riski yüznden.bu yüzden hiç vermiyorum

bende oyle duymustum
mis gibi et varken ciger niye???
iyyk ben hic sevmem kendim bile yemem ki

bilmiyorum gecmis sayfalarda varmi ama ben de bir tarif yazacagim,
kahvaltilarda kullaniyorum kizim bayiliyor

3 kasik misir unu
250cc su
az tereyagi
tuzu alinmis peynir bir kibrit kutusu kadar

once misir ununu biraz yagda kavuruyoruz, sonra suyu dokup iyice pisiriyoruz
daha sonra peyniri icine koyuyoruz cok guzel yiyor masallah

2. tarifim buda kahvaltilik
3 kasik irmik
su
meyve
1 tatli kasigi pekmez
7 kabak cekirdegi ve yarim ceviz

bazen kuru uzumle pisiriyorum irmigi
burda yok ama siz kuru kayisiyla da pisirebilirsiniz (gul kurusu renginde olanlardan)
daha sonra icine pekmez koyuyorum
cevizi cekirdegi ekliyorum
kivami sivik olursa cici bebe koyulabilir

afiyet olsun

Merhaba Arkadaşlar,
Çok güzel tarifler ama her bebek böyle karışık şeyler yemiyor. Mesela benim kızım bırakın karıştırmayı yemeğin yanında yoğurtu bile yemiyor. yemek yediriyrm aradan epey zaman geçincede yoğurdunu yediriyrmki öle karışık kahvaltıları asla yemiyorz.Bizim kahvaltımız mesela şöyle oluyor:
1 salatalık cam rendede rendeliyorum,
1 domates suyunu sıkıyorum,
Ya krem(Yörsanı beğendi) peynir ya da üçgen peynir
baharatsız sucuklardan ben özel yaptırıyrm 4 dilim kesiyorum biraz z.yağı birazda su koyuyorumki yumuşak olsun,
bir yumurta tereyağında sarısını çok pişirmiyorum öyle seviyor
pınar çocuk muzlu bir bardak
işte benimm kızımın kahvaltısıda böyle
yani büyük insan gibi aynı, asla karışık şeyler ya da pelte tarzı muhallebi flan hiç yemedi öğürüyor.
satın alınarak yediği tek mama biberon maması o da sütüm olmadı mecburen:KK43:
mesela böyle karmakarışık sebze çorbalarını da hiç yemedi ara ara halen deniyrm öğürüyor. Normal bizim yediğimiz çorbaları yiyor. Damak zevki büyük insanla aynı.bu tarz bebeği olan varsa birbirimize yardımcı ollaım tiyolar verelim lütfen.

kızlar ya benim bebiş hiç bişi yemiyo muz ve muhallebi dışında :KK43:((
sabah 7 8 gibi kahvaltı 10da meyce 13de çorba 16da yoğurt 17de de muhallebi hazırlıyorum ama yemiyo meyve ve sebzelerden sadece 3 çay kaşığı alıyo..kahvaltılardan hiç bişey ytediği yok...sinir krizi içindeyim..yeterli beslenemeyecek diye çok korkuyorum tavsiyeniz varmı

bu arada çorbasının içine yoğurtkattım devam sütü kattım sulu yaptım püre gibi verdim ama yemiyo..yardım lütfennn

muzu seviyosa pateteside sever sanırım yemeklerine patetes pirinç irmik koy tatlı olur belki yer

benim kızımda belli başlı şeyler dışında yemiyor hemen başlıyor öğürmeye ..
mesela kahvaltı yapıyor ,her türlü çorbayı içiyor yoğurt ,köfte ,patates ,dolma içi ,kabak havuç yemeği,meyve ,muhallebi v.s gibi şeyler yiyor ,bunlar dışında ne bileyim semizotu ,kereviz ,barbunya gibi kendimize pişirdiğim yemekleri yemiyor ..nasıl sevdirebilirim bir önerisi olan varmı ..

benim kızım altı aylık. sabahları milupanın kahvaltılık portakallı kaşık mamasından hazırlıyorum onu yiyor bi güsel. biz kahvaltı yaptığımız zaman uyanık olursa bizle beraber biraz peynir yumurta sarısı ayrı ayrı veriyorum yiyor. kahvaltılık mamanın üstünde 6.aydan sonra pekmez koyulabilir diyo ama benim kızıma alerji yaptı pekmez tam iki gün tüm vücudu kabardı. oyüzden pekmez vermiyorum şimdilik. daha sonra arada anne sütü alıyor. öğlen biz ne yiyorsak onada tattırıyorum severek yiyor. zaten yemese çığlığı basıyor vermiyoruz diye. yemeklerde havuç ve patetes olduğu zaman onları ezip veriyorum. pilavı yiyor.
daha sonra arada anne sütü bazen meyve püresi yapıp veriyorum şeftali armut üzüm bile verdim.
akşamları ise milupanın gece tahıllı kaşık maması var eğer sağdığım sütüm varsa anne sütü ile hazırlanandan yapıyorum onu daha çok seviyor. eğer sütüm yoksa su ile hazırlana gece tahılından veriyorum çok sevmesede yinede yiyor. tabi aralarda hep anne sütü
tabi bunları evde olduğum sürece verebiliyorum hafta içi çaluıştığım için kreşe götürüyorum orayada sağdığım sütü bırakıyorum anne sütü ile yapılan milupanın kahvaltılık mamasın verdim onu yapıp veriyorlar rada meyve püresi ve devam maması şeklinde devam ediyor.

valla ben bulamaç yapıp veriyorum ayrı olarak başa çıkarmı hiç bi kaç kez deniyeyim dedim kızımdan çok yumurtayı yerdeki halı yedi olca iş değil yani bende kahvaltısını yumurta peynir pekmez bisküvi koyuyorum bunu birgün meyveyle birgün inek sütüyle ıslatıyorum bir günde mısır unu bulamacı yapıyorum önemli olan yumurta ve peynirini pekmezini sağlam yiyip vitaminini alması ayrı ayrı verince olmuyor işte

ayrı vermeyi bende beceremedim zaten azcık yiyo sabahları nasılsa birgün öğrencek

X