Ek gıda problemi

Brrck

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2015
340
195
Merhaba. Kızım 8 aylık ve artık öğün yemesi gerekirken biz hala mama içiyoruz. Hiç püre vermedim çatalla ezdim verdim ağzının ucuyla tadına baktı sonra yemedi. Henüz dişi de cikmadi. Çeşit çeşit tarifler deniyorum yok olmuyor yemiyor ne yapacağımı da bilmiyorum. Sadece elini ağzına götüruyor, nesneleri ağıza götürme durumu yok blw pek mümkün görünmüyor. Hani öyle bari alissa desem boşuna gibi. Instagramda çeşit çeşit tarif yapanlari görüyorum çokca da yardım alıyorum ordan bişeyler hazırlarken. Kitap falan da aldım her şeyi deniyorum olmuyor. Sadece iştahla yediği şey yoğurt ve meyveler. Arada nadiren tarhana çorbası. Bunların dışında hiç bişey yemek istemiyor. Ağzını açmıyor kafasini çevirip bakmıyor. Dün ağladım en sonunda bugün de çok moralim bozuk kafaya takmış durumdayım. O Instagramdaki bebekler nasıl iştahla yiyor aklım almiyor. 8 aylık bebek 3 öğün almaliymis. Ben bir öğünü tam yese ona razıyım çok hassas ve doluyum bu konuda. Doktora gittik geçenlerde. O da yemesi lazım artık diyor. İyice stres oldum.Ben de biliyorum bunu ama yemiyor. Kendimi çok yetersiz hissediyorum her ne kadar elimden geleni yapsam da olmuyor. Sizlerin önerilerine ihtiyacim var. 😔

Yemeğini siz değil de 2 gün başkası yedirsin. Ama tabi uğraşacak, yemiyor diye bırakmayacak biri olmalı. Siz şu an bu konuda stresli olduğunuz için bebek bunu alır. Döngünün kırılması lazım.

Blw, pütürlü gıda vs diye takılmayın. Ben püre yapa yapa büyüttüm. 15 aylıkken bizim yediklerimizden yemeye başladı tam anlamıyla. Sorsan püre vermişim, 12 aylıkken bizim yemeklerimizden vermemişim, ne büyük hatalar! Şimdi 3 yaşında ve tencere yemeğini, sebzeyi yer, şeker, çikolata istemez, kilosu normal bir çocuk.

3 öğün diye altın bir kural yok. Sizinki iştahsızsa 2 öğün ek gıda alsın. Önemli olan ek gıdaya alışması.

Sevdiği şeye sevmediğini katarak alıştırmaya çalışın. Bu illa bulamaç yapmak demek değil. Yoğurt verin 2 kaşık sonra 1 kaşık havuç püresi. Yüzünü buruşturdu ya hop yine yoğurt gibi. Oğlumun tek çeşidi sevmediğini iki çeşitle daha çok yediğini keşfetmiştim. Etsiz öğünde yoğurt, etli öğünde meyve verirdim mutlaka. İnanın muzla somon yedirdiğim bile oldu. Yesin de nasıl yerse yesin.

Yedirirken arada kaşıkla su verebilirsiniz. Yutmasını kolaylaştırır. Ağzını ıslatır.

Bebekler genelde tatlıyı sever. Bal kabağı, tatlı patates, havuç gibi tatlı sebzelerden gidebilirsiniz. Bunları zeytin yağı, tarçın, kimyon, sarımsak ile tatlandırabilirsiniz.

Muhallebinin adı çıkmış sanki biz yemiyor muyuz? :) Yulaf ununu az su ile pişirir içine dövülmüş ceviz ve meyve katardım. Tarçın, ceviz, elma üçlüsünü ben de yiyordum gayet güzel :)

Bir de saçma sapan aletleri yanıma dizerdim, yedirirken onlarla sırayla oynatırdım: sarımsak ezeceği, alüminyum folyo, içi su dolu plastik kase, pet şişe... önüne yemek de koyardım azıcık ama mıncıklasın diye, yemesi beklentim yoktu.

İnstagrama sağa sola bakmayın. Siz iştahsız çocuğum var, bakın nasıl da yemiyor diye hesap açar mıydınız? boş verin.

Kolaylıklar.

Instagram'in obur bebeciklerini bosverin. Her bebek ozeldir.

Ilk 12 ay damak tadi yok.
Hali hazirda aktif emziriyorsaniz, cocugunuz zaten cok ac olamaz, az ve oz yese yeterli. Ne seviyorsa onu verin.
Tartisarak sadece inatci bir cocuk elde edersiniz.

Merhaba. Kızım 8 aylık ve artık öğün yemesi gerekirken biz hala mama içiyoruz. Hiç püre vermedim çatalla ezdim verdim ağzının ucuyla tadına baktı sonra yemedi. Henüz dişi de cikmadi. Çeşit çeşit tarifler deniyorum yok olmuyor yemiyor ne yapacağımı da bilmiyorum. Sadece elini ağzına götüruyor, nesneleri ağıza götürme durumu yok blw pek mümkün görünmüyor. Hani öyle bari alissa desem boşuna gibi. Instagramda çeşit çeşit tarif yapanlari görüyorum çokca da yardım alıyorum ordan bişeyler hazırlarken. Kitap falan da aldım her şeyi deniyorum olmuyor. Sadece iştahla yediği şey yoğurt ve meyveler. Arada nadiren tarhana çorbası. Bunların dışında hiç bişey yemek istemiyor. Ağzını açmıyor kafasini çevirip bakmıyor. Dün ağladım en sonunda bugün de çok moralim bozuk kafaya takmış durumdayım. O Instagramdaki bebekler nasıl iştahla yiyor aklım almiyor. 8 aylık bebek 3 öğün almaliymis. Ben bir öğünü tam yese ona razıyım çok hassas ve doluyum bu konuda. Doktora gittik geçenlerde. O da yemesi lazım artık diyor. İyice stres oldum.Ben de biliyorum bunu ama yemiyor. Kendimi çok yetersiz hissediyorum her ne kadar elimden geleni yapsam da olmuyor. Sizlerin önerilerine ihtiyacim var. 😔
8 aylıkken 3 öğün mü 😯, 8. Ayda ek gıdaya yeni geçen bebekler var. Daha tadimlar bile bitmemiştir. Ben 8. Ayda kahvaltı+tadım şeklinde gidiyordum. Bu kadar stres yapmayın. Blw ile baştan başlayın bence. İlk 1 yaş ama öğün anne sütü ya da formül mama. Siz yiyebileceği gıdaları sunun. Israr etmeyin, beraber sofraya oturun.

Cok yipratici bir surecmis bu ek gida donemi. Beni de o sosyal medya anneleri strese sokmustu. Neden kizim oyle istahla yemek yemiyor diye aklima takilmisti. Hatta gecen hafta beslenme uzmani onerisi almak icin baslik acmistim. Kimse danismandan yardim almamis sanirim :KK70:

Doktoruyla konustum icim rahatladi. Aktif emziriyorum.

9 ay olduk ve 3 gundur yemek yememe problemini asabildik diyebilirim. Bizlerle birlikte yemege oturuyor, zorlamiyoruz ve ozendigi icin sanirim o da yemeye basladi. Yogurt hep yardima kostu reddettigi gidalari biraz hafifletmede. Yavas yavas azalttim ekledigim yogurt miktarini, ve reddetmemeye basladi. Sabah - ogle-aksam veriyorum ek gidayi ve aksam saatleri mizmizlik saatlerine yakin oldugu icin meyveli yogurt saati oluyor. Yemek saatlerinden stres kalktigi icin, daha cok gidayi dener ve yer oldu.

Bir de organik pirinc patlaklarindan alabilirsiniz. Bir haftadir karsisina oturup bir kurabiye ben yiyorum, o da bana baka baka pirinc patlagini kemiriyor. Burada yemek yemek normal birsey ve hep beraber yapiyoruzu anlamaya basladi. Bazen eline minik mama kasigini veriyorum, agzima uzatiyor ben de ham yapiyorum. Yani girmedigimiz sekil kalmadi anlayacaginiz ama beraberce su yemek yeme olayini oturtmaya basladik sanirim.

Size sabirlar diliyorum. Zamanla asacagiz bu sorunu elbet.

8 ayda 3 öğün diyenleri hiç anlamam benim kızım 10.ayında hala herşey ya zorla yiyor ya hiç yemiyor. Takmamaya çalışıyorum üstelik kilosuda çok düşük. Ne yapsam olmuyor ağzına kilit vuruyor zorlada besleyemem ya illa yiyecek birgün çok taktım çok üzüldüm çok uğraştım ama yok çaresiz iştahsız çocuksa eğer ne yaparsanız yapın olmaz ama eninde sonunda yiycekler ben kendimi böyle teselli ediyorum 5 yaşında oğlum vsr çok iştahsızdı ama şimdi yiyor onu örnek alıyorum hep sizede örnek olsun. Çok üzülüyoruz biz anneler ama yapıcak birşey yok ne yazıkki

X