Bebek Beslenmesi ek gıdalara geçiş

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
kafam çok karıştı. bugün sağlık ocağına gittim hemşire ilk 6 ay sadece anne sütü, ek besinler sonra diye beni uyardı. internette, okuduğum kitaplarda 4. ayda başlayabilirsiniz diyor. meyve sularıyla başlamıştım. sıra meyve püresine gelmişti ki kafam allak bullak oldu. benim oğlum 4,5 aylık gerçi prematüre doğdu (2400g) ama şimdi kilosu çok iyi. sütüm iyi yetiyor. devam etmemi tavsiye eder misiniz?:1no2:

ben devam etmeni tavsiye etmem sütün yetiyorsa biraz daha bekle. genede bir doktoruna danış prematürelerde durum belki farklıdır.

kafam çok karıştı. bugün sağlık ocağına gittim hemşire ilk 6 ay sadece anne sütü, ek besinler sonra diye beni uyardı. internette, okuduğum kitaplarda 4. ayda başlayabilirsiniz diyor. meyve sularıyla başlamıştım. sıra meyve püresine gelmişti ki kafam allak bullak oldu. benim oğlum 4,5 aylık gerçi prematüre doğdu (2400g) ama şimdi kilosu çok iyi. sütüm iyi yetiyor. devam etmemi tavsiye eder misiniz?:1no2:

senin ek gıda anlamında vermene gerek yok o zaman ama benim doktor ağzı alışsın diye sadece günde 1-2 kaşık ver demişti meyve püreleri ve sebze püreleri falan tattırmak amaçlı verebilirsin bence ben verdim ama sadece tadımlık az az 6. ayda tam başladım

eğer kzının kilo alımı iyi ise 4 . ayda başalamana gerek yok 6 aydan sonra başal benim kızızmın kilo alımı yavaşlamıştı o yüzden başla dedi doktor ayrıca ben 5 ayda başaldım kilo alımı az olduğu halde

benimde kilo alımı yavaşlamıştı iki ayda toplam 600 gr almıştı ek gıdaya başlayınca günde bir öğün sebze çorbası bir öğün yaptığım yoğurdun içine meyve rendeleyip bir öğünde meyve püresi şeklinde verdim meyve pürelerinin içine genelde milupanın meyveli kaşık mamalarından da birer kaşık katıyordum daha besleyici olsun diye 10 günde 800 gr aldı :)))))))))))))))) ben de havalara uçtum tabi şimdi gene aynı şekilde kahvaltıda dönüşümlü olarak yumurta sarısı pekmezle peynir pekmez ikilisi gidiyo öğlen çorbası bi ara meyveli yoğurt veriyorum akşam yatarken de muhallebiye meyve rendeliyorum hem tok tutuyo hemde yemesi zevkli oluyo ama seninki beş aylık olduğu için yumurta erken ama kaşıkmamalarının çorbaları var onları yoğurt ekleyerek daha lezzetlendirebilirsin, kaşık mamalarının meyveli olanlarını da elme püresi ve pekmez ekleyerek lezzetlendiriyorum yoksa sade versem yemiyo bizimki, biraz kibarız, zaten pekmezi elma püresi ile verince içine de demir damlasını karıştırınca c vitamini ile birlikte alındığı için demir emilimini de arttırıyor, böyle işte inşallah işine yarar biberon maması vermiyorum doktor memeyi bırakmasın kaşık mamaları ver dedi..

canım ya ne güzel benimde 5 aylık kızım var 1 aydır ek gıdaya bşladık ama 1 ayda sadece sebze çorbası yiyor bi de muz yiyor yani anlayacağın bir arpa boyu yol katedemedik:KK43: muhallebi yemiyor yoğurt yemiyor napacağımız şaırdım meyve yiyordu şimdi onu da pek yemiyor ne verebilirim acaba? bir de nasıl vermeliyim benim sütüm de yetmiyor bir iki kaşık yeni besinden verdikten sonra ne yedireyim doyması için?

arakadalşım
başta benimkide yemiyordu muhallbei yoğutr ama ben önce meyve püresi veriyorum ağzına onu alıyor daha sonra o meyve püresini muhallebiye karıştıryorum yoğurta karıştırp veriyorum o zamna yiyor birde ilk denemeler yemiyor du sonra alıştı ve ben açken veriyorum bunlaraı örneğin emzirip uyutuyorum kalktığında veriyorum

seli 54 bir sorum daha ver inaşşşaha bakrsın kızım muhallebi yoğurt yemeye alıştı şimdi çorbalara başılycam ama
hangi sırada vermeliyim
öğlen çorba versem
saat 5 gibi yoğurt versem
akşamda muhallenbb, versem olurmu
birde hergün muhallebi ve yoğurt vereyimmi ne zaman kadar vereyim
başka neler verbilirim
teşekkürler

dün oğlumun kontrolü vardı 6.aya yeni girdik ek gıdaya başlamam gerekiyormu diye sordum dr sütün doyuruyorsa 7 . ayıda çıkar sonra geçersin ek gıdaya dedi bi süre daha sadece sütle devam edicem

Ek gıdalara geçiş gerçekten önemli bir konu. Ancak bu konuyu daha da ciddi hale getirip sıkıntı yapma durumuna gelmemeniz gerekiyor. Ek gıdaya geçiş konusuda nelere dikkat etmeniz gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

X