Ek gıdya ne zaman geçmeliyım

4 ayda sıcakta su bile verdirmediler bize, bence kesinlikle çok erken ve bu sizin vereceğiniz bir karar değil. Bebek hazır mı önemlisi o. Buna da yine siz değil, doktor vermeli kararı.

Biz 5. Ayda çay kaşığı ile belli başlı besinleri 3 gün kuralı ile denetmeye başladık dr söylediği için, 6. Ayda da ek gıdaya 1 öğün,1 ara gibi başladık.

Şu an 8 olacak 2 öğün veya 3 öğün yiyor. Bazen ara öğün de yiyor
Bende doktoruma danişacagim teşekür ederim 🤗

Ek gıdaya bebek desteksiz yada az destek ile oturabildiginde başlanmasi gerekir. Yediklerini sindirebilmesi acisindan . Yatan bebeğe püre veren arkadaşın yazık ediyor . Ben 5,5 aylık tadimlara başladım. 3 bebeğimde de. Acele etmeden 3 gün kuralına göre.

Doktorunuza danışın kesinliklee. 6 aydaki bi bebeğin güzelce oturup da mama sandalyesinde yiyebilmesiyle bir olamaz 4. Ayda. Doktor önermiyorsa kesinlikle gereksiz. 1 yasa kadar zaten yedikleri bile belli olmuyor neredeyse azıcık azıcık yiyolar. Ben tadıma şu ayda basladim ettim diyenleri de gerçekten anlayamıyorum. Dsö 6 ay sadece anne sütü diyor. Ağzına degecek olan 2 gram besinden de alerji olacaksa da lütfen 6. Aydan önce olmasın mümkünse.

Ek gıdaya ne Zaman başladinz bebeğim 4 aylık olucak 10 gün sonra arkadaşlarım 4 aydan sonra başla dedi sizce ne yapmalıyım🤔 ve de kilo almasını istiyorum
Youtube'da Osman Gönülal'ın videoları var oradaki şartları sağlaması lazım başlamak için. Siz arkadaşlarınıza bakmayın. Her çocuk farklı.
Ben mümkün olduğunca sadece anne sütü alsın istedim. Niyetim 6. aydan önce asla başlamamaktı, gel gör ki kızım 4.5 aylıkken elimdeki yemeklere saldırmaya, vermeyince ağlamaya başladı. Boynunu tutabiliyor, mama sandalyesinde dik oturabiliyordu. Ben de yemeğe olan ilgisini kaybetmemesi için o istedikçe tattırmaya başladım. Şimdi 6 aylık, çorba, yumurta yumuşak peynir, yoğurt, muz veriyorum. Ara ara Yemeklerin yumuşak kısımlarını (mesela pırasanın patatesi ıspanağın pirincini vs...) ezip veriyorum.
Siz de bebeğinize göre bir yol izlemelisiniz. Dik oturabilmesi şart, o yüzden önce o konuyu çözmeye çalışın. Bir de çocuğun yemeğe ilgisi yoksa zorlamayın, daha çok uzaklaşabilir.

Bana doktorum anne sütü almayan bebeklerin 4.ayda ek gıdaya başlayabileceğini söyledi hatta güvenmeyip başka bir doktora daha götürdüm o da aynısını önerdi biz4.ayda çoğu tadımları yaptık sebze saati meyve saati ve yoğurt saati vardı ilk zamanlar yoğurdu mamasından yaptık daha sonra keçi sütü bulup keçi yoğurdu5.Aydan sonra da normal yoğurt yiyordu

X