Ek gıdya ne zaman geçmeliyım

Melike227

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2023
36
16
19
Ek gıdaya ne Zaman başladinz bebeğim 4 aylık olucak 10 gün sonra arkadaşlarım 4 aydan sonra başla dedi sizce ne yapmalıyım🤔 ve de kilo almasını istiyorum

Ek gıdaya ne Zaman başladinz bebeğim 4 aylık olucak 10 gün sonra arkadaşlarım 4 aydan sonra başla dedi sizce ne yapmalıyım🤔 ve de kilo almasını istiyorum
Sadece anne sütüyle beslenen oğluma 5 ay civarı ufak ufak tadimlar yaptirdim işte biz yemek yerken 1 çay kaşığı yoğurt veya 1 parça yumurta sarısı, bir parça peynir gibi gibi 6 ayına 1 hafta kalada ek gıdaya geçtik sebze püreleri meyve püreleri 6. Ay böyle geçti 7. Ayda normal öğünler verdim çorbalar falan yaptım 10 aydan sonra bız ne yersek ondan yedi çok tuzlu ve baharatlı olmamak kaydıyla şuan 2 yaşına girmek üzere asla yemek ayırmayan herşeyi yiyen bir çocuk ha tabi birfek 1 yaşına kadar tatlı ve abur cubur vermedim bütün yemeklere sebzelere damak tadı iyice alıştı sonra ufak ufak verdim tatli vs.

Bend ebesinci ayda başladım çay kasigiyla yoğurt ve tarhana çorbası vermeye, fermente bı çorba olduğu için bı makale de okudum alerjik durumu minimum ve bebeklik dönemi hastalıklarını yüzde 70 75önluyormus, altıncı ayda meyveler sebzeler yine çorba devam, yumurta sarısı, peynir de vermeye başladım çok minik minik, sonra pütürlü bizim yediğimiz yemekleri ezip verdim, zaten başlayınca anlıyorsunuz biraz daha gıdaya talebi merkai artıyor, dokuzuncu ayında falan kaşık çatal tutup koyduğum yemekleri yiyordu kendisi, şimdi iki buçuk yaşında hiç yemek ayırmaz herşeyi yer bizle oturup hala da acıkınca canı çekince çorba ve yoğurt yapalim anne der, inşallah sizde kolay atlatırsınız gözlemleyin yeter zorlamayın ❣️

Bana doktorum 6.ayda başlattı.hatta ben sorduğumda erken başlayabilir miyim diye hayır kesinlikle baslama dedi.Daha çok kilo vermesine sebep olabilirsiniz.4.ay çok erken

Bir de nette bakın bir kaç tane şart var başlayabilmesi için.onlari yapması lazım.

Acele de etmeyin.ek gıda dönemi de zaman zaman deli ediyor insanı

Sadece anne sütüyle beslenen oğluma 5 ay civarı ufak ufak tadimlar yaptirdim işte biz yemek yerken 1 çay kaşığı yoğurt veya 1 parça yumurta sarısı, bir parça peynir gibi gibi 6 ayına 1 hafta kalada ek gıdaya geçtik sebze püreleri meyve püreleri 6. Ay böyle geçti 7. Ayda normal öğünler verdim çorbalar falan yaptım 10 aydan sonra bız ne yersek ondan yedi çok tuzlu ve baharatlı olmamak kaydıyla şuan 2 yaşına girmek üzere asla yemek ayırmayan herşeyi yiyen bir çocuk ha tabi birfek 1 yaşına kadar tatlı ve abur cubur vermedim bütün yemeklere sebzelere damak tadı iyice alıştı sonra ufak ufak verdim tatli vs.

4 ay erken. O aylıkta ek gıdaya geçene hiç denk gelmedim. 6. ayda genelde alerjik tepkime olmasın diye tadımlık veriliyor. Rahatsız edebiliyor bebekleri çünkü. Doktorunuza danışın. O sizi daha iyi yönlendirir bebeğin durumuna göre.

Eskiden doktorlar 4 aylıktan başlatıyormus ben o zamandan minik tadımlar yapıyordum ama tam olarak 5. Ayda tadım yaptım hep 6. Aydan sonra tam anlamıyla başladım 7. Aydan beri 3 öğün şeklinde devam ediyorum

Eskiden doktorlar 4 aylıktan başlatıyormus ben o zamandan minik tadımlar yapıyordum ama tam olarak 5. Ayda tadım yaptım hep 6. Aydan sonra tam anlamıyla başladım 7. Aydan beri 3 öğün şeklinde devam ediyorum
Anldim canım benim bı arkadaşım var 4aylik oğlu var elma püresi havuç püresi falan veriyo ben 5 ayda tadım yapicam zaten anne sütüyle besleniyor 😘

4 aylık başlatmayı düşünmüyorum zaten sadce düşüncelerinizi almak istedim
Hayatı boyunca sürekli yiyecek. O yüzden ilk 6 ay sadece anne sütü. 1 yaşına kadar da %80 anne sütü %20 ek gıda. 1 yaştn sonra gittikçe ek gıdayı çoğaltırsınız ama blw yapın lütfen. 2 çocuğumu da öyle büyüttüm şimdi bir bebeğim var onu da öyle büyüteceğim inş. Hem çocuk için hem aile için harika bir şey. Dediğim gibi acele etmeyin. Onların midesi küçücük, zaten hayatları boyunca hep yiyecekler bari biraz geç yesinler.

4 ayda sıcakta su bile verdirmediler bize, bence kesinlikle çok erken ve bu sizin vereceğiniz bir karar değil. Bebek hazır mı önemlisi o. Buna da yine siz değil, doktor vermeli kararı.

Biz 5. Ayda çay kaşığı ile belli başlı besinleri 3 gün kuralı ile denetmeye başladık dr söylediği için, 6. Ayda da ek gıdaya 1 öğün,1 ara gibi başladık.

Şu an 8 olacak 2 öğün veya 3 öğün yiyor. Bazen ara öğün de yiyor

X