Elde ve ayakta egzema

tazeeeannee

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2023
30
46
Merhaba. Yaklaşık iki aydır elimde ve ayağımda çıkan egzema ile mücadele ediyorum. İlk önce ayak parmağımın arasında minicik sivilce gibi kabartı oldu. Sonra o patladı ve içinden çıkan su nereye değdiyse etrafında aynı kabarcıklar oluştu. Böyle böyle bütün ayak parmaklarıma dağıldı, hatta şu an ayağımın diğer taraflarına da geçmiş durumda. Bı kaç gün önce de elimde fark ettim ve o da sulu sulu kabarcıklar halinde oluştu, patlayan yerin etrafında yine meydana geldi. Doktor egzema teşhisi koydu, krem kullanıyorum ama çok bı fayda ettiğini düşünmüyorum. O an rahatlatıyor, sonra yine aynı. Aşırı derecede kaşınma isteği var, uykumdan uyandıran bir kaşınma. Bebeğimi emzirdiğim için de hap tedavisi uygulanamadı. Canım o kadar çok yanıyor ki. Bu anlattığım şekilde olup, iyileşen var mı? Varsa tedavi yönetimini paylaşırsa çok sevinirim, çok zor durumdayım...

Hayır vazelin denemedim, işe yarıyorsa hemen deneyeyim, çok zor durumdayım

Evet bir deneyin bence
1000007454.jpg

Merhaba. Yaklaşık iki aydır elimde ve ayağımda çıkan egzema ile mücadele ediyorum. İlk önce ayak parmağımın arasında minicik sivilce gibi kabartı oldu. Sonra o patladı ve içinden çıkan su nereye değdiyse etrafında aynı kabarcıklar oluştu. Böyle böyle bütün ayak parmaklarıma dağıldı, hatta şu an ayağımın diğer taraflarına da geçmiş durumda. Bı kaç gün önce de elimde fark ettim ve o da sulu sulu kabarcıklar halinde oluştu, patlayan yerin etrafında yine meydana geldi. Doktor egzema teşhisi koydu, krem kullanıyorum ama çok bı fayda ettiğini düşünmüyorum. O an rahatlatıyor, sonra yine aynı. Aşırı derecede kaşınma isteği var, uykumdan uyandıran bir kaşınma. Bebeğimi emzirdiğim için de hap tedavisi uygulanamadı. Canım o kadar çok yanıyor ki. Bu anlattığım şekilde olup, iyileşen var mı? Varsa tedavi yönetimini paylaşırsa çok sevinirim, çok zor durumdayım...
Dut kurusu çok iyi egzamaya kaynatıp suyuna elinizi ayağınızı koyuyorsunuz öyle biseydu sanırım bir araştırırsaniz

Ufak bebeğim varken bende de egzama olmuştu çünkü ellerimi devamlı yıkıyordum. Emziricem yıka, alt değiştir yıka, kendin tuvalete git yıka yemek öncesi yıka sonrası yıka yıka babam yıka… siz de benim gibiyseniz yıkama sıklığınızı azaltmaya çalışın. Bir de o dönemde kullandığım sabunu değiştirmiştim ben, o da çok iyi gelmişti. Size özelden markasını atayım.

Ufak bebeğim varken bende de egzama olmuştu çünkü ellerimi devamlı yıkıyordum. Emziricem yıka, alt değiştir yıka, kendin tuvalete git yıka yemek öncesi yıka sonrası yıka yıka babam yıka… siz de benim gibiyseniz yıkama sıklığınızı azaltmaya çalışın. Bir de o dönemde kullandığım sabunu değiştirmiştim ben, o da çok iyi gelmişti. Size özelden markasını atayım.
Evet dediğiniz gibi bebeğim olduğundan beri el yıkamamda aşırı bı artış var. Azaltmayı deneyeceğim, sağ olun..

Kendimi bildim bileli var,zaman zaman tedavi görüyorum ama yine tekrar ediyor.Yazın bir sıkıntı yok ama özellikle kış aylarında yarılıp,kanıyor.İnanılmaz canım acıyor bazen ama doktorun verdiği kortizonlu merhemler ve ilaçlar geçici bir rahatlama sağlıyor sadece.Deterjan ve kimyasallardan oldukça uzak kalmaya çalışın ve temizlik yaparken eldiven kullanın.Sürekli nemlendirin ellerinizi ve sıvı sabunu da yasaklamıştı bana doktorum.Özellikle antibakteriyel olanlar cilt bariyerini mahvediyor.Bunun dışında yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor,asitli gıdalar aşırı derecede tetikliyor ve stresten uzak durmanız lazım.Çok illet bir şey bu egzama.Şifalar diliyorum 🙏.

Çok teşekkür ederim. Gerçekten de çok zormuş. Vitiligo var uzun yıllardır ama onda sadece görüntü olarak farklılık var bir de güneşten korumak lazım. Ama egzema bambaşka bı boyutmuş. Teşekkür ederim, ben de size şifalar dilerim ✨

X