Elmas'ın 2016 Kpss Çalışma Günlüğü (GK-GY)

elmas87

Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2015
226
153
Merhabalar,
Ben de kpss sözde çalışmaya başlayalı 1,5 ay kadar oldu. Bu kadar sürede ne çalıştığıma gelirsek, sadece pazar günleri günde 1-2 saat bakarak Türkçeden sözcükte anlamı bitirdim. Matematikten de Bölünebilme OBEB OKEKe kadar olan konuları bitirdim. Geometriden de açılar ve üçgende kenar açı bağlantısını bitirdim.

Şu an bir kamu kurumunda çalışıyorum ama işimden pek memnun değilim o yüzden kurum değiştirmek için KPSS ye hazırlanıyorum. Hedefim 2016 KPSS den 90 veya üstü bir puan almak.

Hafta içi full işte olduğum için çalışmaya pek fırsatım olmuyor. İşlerim de çok yoğun. Bazen nadiren yarım saatlik süreler oluyor onda da pek çalıştığım söylenemez. Evliyim akşam da eve git yemek yap, yemek ye çay iç derken akşam 10 oluyor ve uykum geliyor yatıyorum. Hafta içi hiç çalışamıyorum. Cumartesi günleri de ev temizliği ile akşam ediyorum. Pazar günü de hem eşime hem de 1-2 saat KPSS ye vakit ayırıyorum. Ve de bunun da yeterli olmadığını biliyorum. O yüzden kendimi takip edebilmek açısından ve de paylaşımlarda bulunabilmek adına kendi günlüğümü oluşturmaya karar verdim.

Sınav öne alındı malum, nasıl çalışsam neye çalışsam diye bir türlü karar veremedim sonra her dersten bir ünite bitirerek ilerlemeye karar verdim öyle başladım. Ama bu da çok verimli olmadı. Zaten haftada bir gün bakmayla 2 haftada bir dersten 1 ünite anca bitirebildim :KK12:

O yüzden kendime şöyle bir hedef seçtim. Bir dersi bitirip diğer derse geçcem. Sıralama olarak da Türkçe-Mat-Tarih-Coğrafya-Anayasa olarak belirledim. İşte olduğum zamanlar fırsat buldukça test çözme matematik türkçe çalışma imkanım olmadığı için sözelden konu okumaya karar verdim.

Elimde uzmanın 2016 konu anlatımı var sadece yeni olarak bir de eskiden kalan yaprak testler,konu anlatımlı ve soru bankaları var. Elimdeki kitapları bitirmeden de yenisini almayı düşünmüyorum şimdilik.

Benim gibi vakit bulamayıp ya da motive olamayıp çalışamayan arkadaşları da beklerim. Birbirimize destek olarak çalışabiliriz burdan.

Iyi çalışmalar

Naçizane öberim Cumartesi ders çalış

Pazar eşinle temizlik yap ve birlikte gez

Böylelikle pazar ders çalışman elini ve seni huzursuz etmez Cumartesi de zamanın çok olur

Ev müşterek temizlik de müşterek olur

Iyi çalışmalar

Naçizane öberim Cumartesi ders çalış

Pazar eşinle temizlik yap ve birlikte gez

Böylelikle pazar ders çalışman elini ve seni huzursuz etmez Cumartesi de zamanın çok olur

Ev müşterek temizlik de müşterek olur
Evet öyle de yapabilirim. Eşim çoğu konuda bana yardımcı oluyor sağolsun. Bir tek yemek yapmayı bilmiyor. Ama temizlik konusunda yardım ediyor çoğunlukla. Ondan rica edeyim sınava kadar. Dediğin gibi cumartesileri ders çalışmak aslında daha mantıklı. Pazar günü biraz stresli oluyor. Ertesi gün iş var diye çoğu şeye pek odaklanamıyorum.

Merhaba bende seninle aynı konumda sayılırım hala çalışmaya başlamamıştım. Bugün anca karar verebildim. Gecikmiş olsamda toparlayacağım. Evli değilim ama çalışıyorum. İş yerinde fırsatım olmaz çalışabilmek için ama akşamları uykumdan vazgeçip çalışacağım artık. Haftasonları da tabi ki.
Bencede konu konu çalışmaktansa ders bitirmek daha verimli olur gibi geliyor. Zaten zor vakit ayırıyoruz en azından karman çorman olmaz.

Merhaba bende seninle aynı konumda sayılırım hala çalışmaya başlamamıştım. Bugün anca karar verebildim. Gecikmiş olsamda toparlayacağım. Evli değilim ama çalışıyorum. İş yerinde fırsatım olmaz çalışabilmek için ama akşamları uykumdan vazgeçip çalışacağım artık. Haftasonları da tabi ki.
Bencede konu konu çalışmaktansa ders bitirmek daha verimli olur gibi geliyor. Zaten zor vakit ayırıyoruz en azından karman çorman olmaz.
Toparlarız dediğin gibi, geç kalmış sayılmayız. Ben Türkçeden başladım şimdi çalışmaya. Haftasonu cümlede anlam konusuna çalıştım elimde bir sürü test var. Onlara da başladım ama bitiremedim daha. Bu hafta kendime 500 soru çözme hedefi koydum. Giderek arttırmayı düşünüyorum soru sayımı da. Akşamları da 2-3 test çözmem lazım dolayısıyla.

Hafta içi çalışamıyorum dedim ama dün hiç olmazsa 1 adet yaprak test çözeyim günüm tamamen boşa geçmesin dedim ve bir adet 11 soruluk türkçe testi çözdüm. Bu hafta 1 yaprak gelecek hafta 2 yaprak test çözcem hafta içleri. Yavaş yavaş arttırcam artık. Hafta içi yorgunken konu çalışılmıyor o yüzden haftasonu konu çalışıp hafta içi de soru çözmeyi düşünüyorum.

Aslında hepsi bahane. Ben hala başlayamadım. Her akşam eve gidince bugün dinlencem erken yatcam. Yarın işten gelip biraz dinlenince başlayacağım çalışmaya diyorum. Ertesi gün aynı terane.
Şimdi sana yazarken aklıma geldi. Üniversitede bir arkadaşım mezun olduğu yıl öss yi kazanamamış. Ertesi yıl lwc de çalışmış ki gün boyu ayakta yorucu fiziksel anlamda. Akşam düzenli çalışarak össyi kazanmış. Yalan olmasın dersaneye gitmiş mi hatırlamıyorum ama gitmiş dahi olsa yorgunluğu bahane etmeden hergün çalışmış.
Bunu yapmak imkansız değil. Yapabilmeliyiz.

Aslında hepsi bahane. Ben hala başlayamadım. Her akşam eve gidince bugün dinlencem erken yatcam. Yarın işten gelip biraz dinlenince başlayacağım çalışmaya diyorum. Ertesi gün aynı terane.
Şimdi sana yazarken aklıma geldi. Üniversitede bir arkadaşım mezun olduğu yıl öss yi kazanamamış. Ertesi yıl lwc de çalışmış ki gün boyu ayakta yorucu fiziksel anlamda. Akşam düzenli çalışarak össyi kazanmış. Yalan olmasın dersaneye gitmiş mi hatırlamıyorum ama gitmiş dahi olsa yorgunluğu bahane etmeden hergün çalışmış.
Bunu yapmak imkansız değil. Yapabilmeliyiz.
Aynen öyle hep bahane uyduruyoruz. İşten gelince insanın hali kalmıyor ama gerçekten. İnsan yoruluyor yorgunken çalışılan şey de çok verimli olmuyor. Biraz da motivasyon eksikliğinin etkisi var tabi.Ama hiç çalışmamaktansa az da olsa çalışmak lazım tabi. Zamanla konsantre ve motive oldukça da yorgunluğumuzu unutcaz ve daha verimli çalışmaya başlayacağız bence.

Ben yeni kitap almak istiyorum ama kendime şart koştum elimdekileri bitircem önce diye. Bu sefer çok kitabım olunca acayip strese giriyorum bitiremeyince kendimi eksik hissediyorum. O yüzden böyle bir şart koydum, yeni kitap alabilmek için kitapların bittiğini hayal ediyorum ve bu beni acayip gaza getiriyor. Kendimi böyle motive ettim.

Aynen öyle hep bahane uyduruyoruz. İşten gelince insanın hali kalmıyor ama gerçekten. İnsan yoruluyor yorgunken çalışılan şey de çok verimli olmuyor. Biraz da motivasyon eksikliğinin etkisi var tabi.Ama hiç çalışmamaktansa az da olsa çalışmak lazım tabi. Zamanla konsantre ve motive oldukça da yorgunluğumuzu unutcaz ve daha verimli çalışmaya başlayacağız bence.

Ben yeni kitap almak istiyorum ama kendime şart koştum elimdekileri bitircem önce diye. Bu sefer çok kitabım olunca acayip strese giriyorum bitiremeyince kendimi eksik hissediyorum. O yüzden böyle bir şart koydum, yeni kitap alabilmek için kitapların bittiğini hayal ediyorum ve bu beni acayip gaza getiriyor. Kendimi böyle motive ettim.
Çok mantıklı bende elimdekileri bitiremeyince baştan pes ediyorum, zaten bu gidişle yetiştiremem diye. Artık vakit kaybetmeksizin çabalamak lazım. Bi çok kişi bir hayli yol almış.

Çok mantıklı bende elimdekileri bitiremeyince baştan pes ediyorum, zaten bu gidişle yetiştiremem diye. Artık vakit kaybetmeksizin çabalamak lazım. Bi çok kişi bir hayli yol almış.
Simurg, sende hangi kitaplar var? Bir de bildiğim kadarıyla sende ders ders çalışcaksın benim gibi. Hangi dersten başladın ya da başlayacaksın? Beraber anlaşıp çalışabiliriz.

İhtiyaçın seti var bide tuhaf bi yayın evi var nerden gelmiş bana bilmiyorum bie A yayınları diye.
Ders ders çalışcam. Aöfye çalışıyorum şu ara vizeleri yaklaştı. Aöfye daha fazla kpss ye daha az olarak devam etmek istiyorum.
Sende hangi yayın var.

Bende işte fırsat buldukça tarih videoları izliyorum. Onun dışında evdeyken de Türkçe çalışıyorum. Dün 2 adet yaprak test çözdüm 21 soru. Önce az falan dedim ama sonra düşününce haftaiçi hiç çalışmamaktansa 50-100 arası soru çözmek gayet iyi göründü gözüme :)

Bende uzmanın seti var 2016 olarak bir tek bu var. Onun dışında x yayıncılığın tarih coğrafya anayasası, hakan dedenin soru bankası, yediiklim tarih,tarihin pusulası,paragraf çözme teknikleri kitabı var. Bir de yargının yaprak testleri mevcut elimde. Önceden almış olduğum 3 adet de mantık kitabım var. Ders ders gittiğim için elimdeki tüm kitapları da bitirmeyi hedefliyorum sırası geldikçe.

Ders çalışma şeklimde ufak bir değişiklik yapmaya karar verdim. Sözel dersler çabuk unutulduğu ve ilk okuyuşta hemen akılda kalmadığından uzun bir sürece yaymak gerekiyor. Benim zaten kısıtlı bir vaktim var. O yüzden hafta içi bir tane tarih videosu izleyeceğim sonra o üniteyi seçtiğim bir kitaptan günlük 5-6 sayfa okuyarak çalışcam. O üniteyi tüm kitaptan okuyup çalışıp bitirince de elimdeki kitaplardan okuyup sorularını çözcem . Video izleyip kitaptan okuma aşamasına geçince bir üniteyi okuyup çalışmam 4-10 gün arasında sürecek. Bu sürede hiç soru çözmemiş olcam. O yüzden de okuma aşaması bitene kadar da boş durmamak için Türkçeden başlamıştım çalışmaya Türkçe çalışıp soru çözcem. Okuma kısmı bitip tarih kitaplarını taramaya geçince de Türkçe çalışmaya ara vercem. Full tarih kitaplarını bitirmeye odaklancam.Bu şekilde Tarihle birlikte Türkçe ve Matematik de bitmiş olur tahminimce. Tarih bitince de Coğrafya ve Anayasa yine bu şekilde çalışmaya başlayacağım.

Haftasonu misafirim olduğu için hiç ders çalışamadım :KK12: Bu hafta toparlamam lazım. Geçen hafta yaklaşık 150 soru çözebildim.Bu hafta biraz daha arttırmam lazım.

Dün de akşam çat diye misafir geldi benim çalışmam yine yalan oldu :KK43: Ama önceki gün az da olsa çalışmıştım. Tarihten islamiyet öncesi videosu izledim. Elimdeki kitaplardan da bu konuyu okuyup testlerini bitirmeyi hedefliyorum bu hafta.

Şimdiye kadar bitirdiğim konular:
Matematik: Sayılar, Sayı basamakları çözümlemeler
Türkçe: Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam
Mantık: Denklemler,Yaş Problemleri (Bu konular mantık değil aslında ama uzmanın mantık kitabında yer aldığı için bende öyle dahil ettim:KK56:)
Geometri: Açılar, Üçgende açı kenar bağlantıları

Kendimi motive etmek için tüm üniteleri çıkarıp bitirdikçe üstünü çizcem bakalım.

Geçen hafta soru sayımı biraz daha arttırdım. 250 soru çözdüm. Tarihten de islamiyet öncesi türk tarihini bitirdim. Sayı problemleri yaş problemleri ve kesir problemlerinden yaprak testleri çözmeyi unutmuşum şimdi onlara başladım.

Geçen hafta 300 sorunun üstüne çıktım her hafta biraz daha arttırıyorum ama hiç yeterli değil. Karman çorman şekilde çalışmaya başladım. Tek dersi çalışıp bitirip diğer derse geçmek daha mantıklıymış onu anladım. Odaklanamıyorum her derse biraz biraz bakınca.En kötü olduğum dersten yani coğrafyadan çalışmaya başlamaya karar verdim.

Selam bende kpss calismaya yazın baslamistm ama araya bi şeyler girdi ve biraktm arası sogudu yani, simdi yeniden başlama karari aldim birlikte çalışmak istermisin :)

X