Popüler Konu EMZİRME DÖNEMİ / DİYET / SÜT ARTTIRMA ÜÇGENİNDE SIKIŞIP KALMAYA SON

Emziren Bir Anne Olarak Sağlıklı Beslendiğinize İnanıyor musunuz ?

• Hayır.Kilo vermek için şok diyet uyguluyorum.

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    106

Ausencia

_Alcatraz Kaçkını_
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2012
41.591
141.630
Emziren Anneler İçin Sağlıklı Beslenerek Kilo Verme Ve Süt Arttırma Yolları:anne:

anne bebek.jpg

Güzel annelere selamlar olsun öncelikle .

Konu aslında şu an benim ilgi alanım dahilinde değildi , ama kendi diyet grubumda gözlemlemeye başladım ki ; emzirme dönemindeki arkadaşlarım ... sağlıklı beslenme/süt arttırma/diyet ..üçlüsü arasında zorluk yaşıyor .

Hem bebeğine karşı sorumluluk hissi ile yediklerinde kısıtlamaya gitmek istemiyor , hem sütü arttırmak için gerekenden fazla yeme hissi ile ; doğum sonrası kalan kilolarına yenilerini eklemek istemiyor .

Şimdi burada en kilit nokta . Stres . Senelerdir kulağımıza çalınan en bilindik süt azalma / kesilme faktörü nedir ? Üzüntü..stres...depresyon ..

Bir kadın kilo vermek istediği bir dönemde , üzerine kilo alıyorsa bu yukarıda ki 3 etkenle de savaşmaya başlamış demektir .

O halde öncelikli olarak , her ne olursa olsun emziren annelerden ricam : Stresten uzak durmaları .:KK200:

Şimdi gelelim beslenmeye .. Bir kaç gündür bu konuyla ilgili oldukça fazla yazı , makale , liste...okudum . Bir çoğunuzun belki bildiği , belki bilip uygulamaya sokamadığı bilgiler . Hepsini bir başlık altında toparlayarak ; hem emzirirken hem de kilo vermenin mümkün olduğunu ...hatta üzerine süt arttırma bonusu:) da ekleyebileceğinizi dilim döndüğünce yazacağım.

Şimdi Öncelikle Bir liste Yazayım .Bu liste diyet gözetmeksizin ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLERİ İçerecek .

Sonra bakacağız … Sütümüzü bollaştıran bu listede , diyetimize hiçbir engel oluşturmayacak hatta destekleyecek neler var ? Neleri süt yapar diye gereksiz yere tüketiyoruz ?

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER

adult-84478_640-e1404305395254.jpg

Su : Her diyetin olmazsa olmazı su , anne sütünü arttıran baş ucu silahı .%87 si sudan oluşan anne sütünü arttırmak için bol bol su içmek gerek . Her emzirme esnasında 1-1.5 bardak su .

Sarımsak :Evet anne sütü için büyük mucize sarımsak . Hem bebeğin iştahını açan , hem doğal antibiyotik olan sarımsak. (küçük miktarda başlayıp , bebeğinizde gaz yapıp yapmadığını gözlemleyin ).Sarımsak tükettiğinizde , bebeğinizin daha çok emmesini sağlayacak , bebeğiniz daha çok emdikçe , süt miktarınız artacaktır .

Rezene : Sütün miktarı kadar kalitesi de önemli. Sütün içindeki yağ oranını arttırmak için rezene vazgeçilmeziniz olmalı . Gün içerisinde içeceğiniz 1-2 fincan rezene çayı (şeker ilavesiz) içerdiği fitoöstrojenler sebebi ile , sütünüzün kalitesini arttıracak aynı zamanda sütünüz yolu ile bebeğinize geçerek ; bebekte oluşan sindirim , gaz, hazımsızlık problemlerini önleyecektir .

Yulaf : Demir eksikliğinin annede süt üretimini düşürdüğü bilinir . Aynı zamanda yulaftaki demir zenginliği de ... İçerdiği beta glukan , bitkisel östrojenler , saponin maddesi ile … süt bezlerini canlandıran , süt kanallarını açan , süt miktarını arttıran yulafı her gün tüketin .

Havuç : Tüm turuncular/sarılar içerdiği beta karoten ve A vitamini ile süt arttırımını sağlar .

Tüm Yeşil Sebzeler

Baklagiler

Ceviz,susam, fındık , badem …

Kimyon

Dereotu / Roka

Kalsiyum ve Protein Kaynaklı Besinler …

Çemen Otu Tohumu .

Daha listeye eklenecek besinler çok . Şöyle bir baktığımızda sağlıklı beslenmek için gereken ne varsa , süt arttırımı için de bu yiyecekler var .

Hiçbir süt arttırma listesinde ; bol yağlı yiyecekler , kızartmalar , hamur işleri , yüksek şeker ihtiva eden tatlılar , pastalar … görmezsiniz . Bunlar sen emziriyorsun , aman sütün artsın ye , diye söylenen şehir efsaneleridir .

O zaman sağlıklı bir beslenme programı ile emziren annelerin doğum sonrası kilolarından kurtulması , aynı zamanda sütünü arttırması mucize değil.

1.Günlük su içmenizi kilonuzada orantılı olarak arttırın . Kendinize bir su hatırlatma programı edinin ve her saat başı ve / veya her emzirme sonrası 250ml su için . Günlük içeceğiniz suyun yaklaşık 2 litresini saf sudan alırken , kalan kısımı içeceğiniz rezene çayı.. haşlanmış kuru incir kompostosu(şeker ilavesiz) ..vb bitki çayı ve kompostolar ile tüketin .

2.Her gün 1 yumurta tüketin .

3.Güne yulaf ezmesi içeren bir omlet ile başlayabilirsiniz . Yulaf ezmesini ara öğünlerde yoğurt ile tüketebilirsiniz .

4.Et, tavuk,balık, kurubaklagilleri dönüşümlü olarak her gün listesinde bulundurun.

5.Süt,yoğurt,peynir,ayran tüketimini aksatmadan gün içinde öğünlerinize bölün .

6.Sebze ve meyve grubunu ihmal etmeyin . Özellikle beta karoten içeren sebzelerle sıkı ilişki içinde olun .

7.Yağ grubunu zeytin,kuruyemiş(ceviz,badem,fındık,susam ..) hayvansal yağlar,tereyağı ile karşılayın .

8.Yediğiniz yiyeceklerin besin değerinin kaybolmaması önemli . Bu sebeple siyah çay yerine bitki çaylarını tercih edin .

9.Sarımsak ve kimyonu mutlaka yemeklerinizle beraber tüketin .

10.Ara öğünlerinize , hurma,kuru dut,kuru incir ekleyin .

11.Tüm işlenmiş gıdalardan uzak durun .

Tüm bu bilgiler ışığında kendi listenizi oluşturabilirsiniz .

Benim size verebileceğim birkaç küçük örnek , kahvaltıda yapılacak lorlu yulaf ezmeli omlet … ara öğünlerde mutlaka yarım yağlı süt ya da yoğurt ile 1 porsiyon meyve(yaş ya da kuru)… ızgara balık, tavuk,köfte … bol yeşillikli cevizli ve peynirli salatalar … olabilir.

Kendinize günlük sağlıklı bir program oluşturduğunuzda ve bunun adını ''diyet'' koymak yerine ; sütümü arttırmak için sağlıklı besleniyorum :KK66: koyduğunuzda ...göreceksiniz ki her şey yoluna girecek .

Hem kilolarınız azalacak , hem sütünüz arttacak , hem sağlıklı beslendiğiniz için daha az stresli olacaksınız .

Bu başlık sizlere ait olsun .:KK19:

Ben zaman zaman yeni bulduğum bilgileri ekleyeceğim .

Unutmayın ; bir kadın istediğinde yapamayacağı şey yok denecek kadar azdır ama bir anne istediğinde yolunda engel tanımaz .

Siz şimdi beyninize sinyalleri göndermeye başlayın ; benim diyete değil sağlıklı beslenmeye ihtiyacım var diye :) Sonrası inanın çorap söküğü gibi gelecek .

uzay_diyeti.jpg

BAŞARABİLİRSİNİZ ! :super:

DİYET GRUBUMDA SIKLIKLA SÖYLEDİĞİM BİR SÖZ VAR ; ZAFER İNANANLARINDIR !

Not: Yazı belirli bir kaynak içermemekle beraber , okuduğum bir çok yazıdan ve bir anne olarak kendi tecrübelerimden derlemedir .

Not2: Emzirme döneminde , özellikle ilk 6 ayda ... şok diyet listelerinden lütfen uzak durun .

Ellerine emeğine tecrubene sağlık .teşekkürler kaptanim kraliçem. Faydalı bilgiler gercekten . Okuduktan hemen sonra gidip su içtim :KK66: sanirim etkili de :KK66:

Tabii ki etkili vero . Bilim bunun için var :KK66:

Şimdi ben senin kilonu biliyorum , senin normalde alman gereken su miktarı günlük 2 lt civarı .

Emzirme döneminde bunu 2,5 litreye çıkarmalısın . Bir dene . Hem suyu hem diğerlerini .

Eline sağlık sayın editörüm, gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşmısıın :rapci:

Ufak eklemeler yapın listenize , kendiniz için küçük bir alış veriş listesi .. .rezene , sarımsak , bol roka , havuç , yulaf ezmesi .... her gün tüketin . Hem kilo verin , hem sütünüz artık :)

Ellerine emeğine tecrubene sağlık .teşekkürler kaptanim kraliçem. Faydalı bilgiler gercekten . Okuduktan hemen sonra gidip su içtim :KK66: sanirim etkili de :KK66:
kız vero, sen ne zaman başlican he? ben 65 olayım da sen öyle gel..
Saglıksız besleniyorum diye oy veren sen misin :KK70:

bu arada ben kendime 1,5 lt lik bir şişe edindim, yanıma koydum. yudum yudum içiyorum.
sen de yap böyle bişi hem evde hem okulda, bol su tüketmiş olursun :KK66:

Ufak eklemeler yapın listenize , kendiniz için küçük bir alış veriş listesi .. .rezene , sarımsak , bol roka , havuç , yulaf ezmesi .... her gün tüketin . Hem kilo verin , hem sütünüz artık :)
rezene, yulaf roka var ama havuc insanı değilim ya. sarmısak ise yemeklerde var onun yerine hap gibi de yutabilirim sanırım.
kokusu eşimi kaçırır yoksa :kusmuk:
portakal da beta karotenden zengin değil miydi ? ben onu tüketsem :işsiz:

rezene, yulaf roka var ama havuc insanı değilim ya. sarmısak ise yemeklerde var onun yerine hap gibi de yutabilirim sanırım.
kokusu eşimi kaçırır yoksa :kusmuk:
portakal da beta karotenden zengin değil miydi ? ben onu tüketsem :işsiz:

Evet tüm sarı / turuncu meyve sebzeler beta karoten zengini .

Portakal da dahil ... ama portakal / mandalina gaz yapabilme özelliğine de sahip .

Sarımsak için eşi kaçırmayacak yollar bulursun sen :KK48:

Evet tüm sarı / turuncu meyve sebzeler beta karoten zengini .

Portakal da dahil ... ama portakal / mandalina gaz yapabilme özelliğine de sahip .

Sarımsak için eşi kaçırmayacak yollar bulursun sen :KK48:
bende onlar gaz yapmıyor, yemeye devam o zaman :KK66:
valla öyle bi yol yok ausum, saçıma süreyim diyorum adam kesin kaçar diye vazgeçiyorum :KK70:
şu sarmısak kürünü küs iken mi denesem, hem uzak tutarım kendimden :KK70:
sinek savar gibi koca savar, nasıl ? :KK66:
:KK70: :KK70: :KK70:

bende onlar gaz yapmıyor, yemeye devam o zaman :KK66:
valla öyle bi yol yok ausum, saçıma süreyim diyorum adam kesin kaçar diye vazgeçiyorum :KK70:
şu sarmısak kürünü küs iken mi denesem, hem uzak tutarım kendimden :KK70:
sinek savar gibi koca savar, nasıl ? :KK66:
:KK70: :KK70: :KK70:

Akıllıca kontesim ... bi taşla iki kuş , bi sarımsakla iki mission complete :deli:

Bende emziren anne olarak kılo verme içindeyim 1 ayda 5.100 kılo verdım 10 kilo fazlam var bakaljm yaza kadar inşlh vericem

Kesinlikle bu dediklerinizle beslenerek (havuç yulaf hariç) ekmeği azaltarak 3 ayda 10 kilo verdim benim yediğim herseyi yazmşsnz ellerinize sağlık hepsi birebir doğru sütüme etki etmedi ve kalitesi arttı diye düşünüyorum..

Hem emziren hem hamileysek ne yapmalıyız tavsiyeniz nedir? Mide bulantısından yemek yiyemiyorum canım su istemiyor çok mutsuzum uyumak istiyorum hep malesef çocuktan uyuyamıyorum da

Malesef bende ipin ucunu kaçıranlardanım. Teşekkur ederim çok faydalı bilgiler olmuş devamını da bekliyorum. Tecrübeli aradaslar yazarsa da cok guzel olur.

Ablacım hayırlı olsun topigimiz sen bizim haziran annelerinde bakiyordun sanki yani editor sendin yoksa ben mi yanliş hatırlıyorum kız :KK200::anneadayı:

nasıl diyet yapıcaz emzirirken çok dikkat edemiyorum bennnnnn

X