Endometriosis (Çikolata kisti)

iyi akşamlar benimde sağ tarafımda 1 cm lik çikolata kistim var arkadaşlar daha önce yani geçen yıl 6,5 cm di amiliyat oldum sonra tekrraladı duphaton ilacı içtim geçmişti şimdi ise 1 cm çikolata kistim tekrarlamış geçen ay rahim filmi çekildim bakalım bu ay hayırlısı

duphaton nasıl bir ilaç?

kızlar, ben 2 ay önce 3.5 cmlik çik. kisti aldırdım. çik. olduunu bilmiyorduk, dermoid diye ameliyat oldum, çikolata çıktı. bende son 2 ayda regl sancısı aşırı olmuştu. günlük hayatta bi şikayetim yoktu ama...şu son ay hiç regl sancısı çekmedim, çok mutluyum...bebek konusunda geleceğe dair endişeleniyorum bazen çünki 21 yaşındayım ve evlilik-bebek bana uzak...doktorum 'sen çok çok erken evredeydin ve onu da hallettik, yine tekrarlayabilir ama korkma bebeğin olacak' diyor. düşünmemeye çalışıyorum, napim, sonuçta çaresi var, olmazsa başka yolları denerim diyorum...
sizler de moralinzi yüksek tutun, o zaman bebek gelir belki =))

burdan yazılanları okudukca ne kadar kalabalıkmışız diyorum malesef:KK43:minimania eger menapoz ığnesini yaparsan bekler patlamaz hatta bır mıktar gerıleyebılır.ama 9 cm gercekten buyuk.yapılabılecek en ıyı sey ya amelıyat yada iğne daha sonra dugune yakın amelıyat.
allah hepımıze şifa+isteyenlere bir an önce bebek nasip eder inşallah.

merhaba kızlar yazılanları okuyunca yaşadıklarım bir daha geçti gözümün önünden ben de bu hastalıktan musdaribim. yazık ki.... evliliğim ilk ayları bir kist var deyip çıktım yola, 6 ay doğum kontrol hapı, sonrasında açık ameliyat. Zayıf olduğum iin 1 hafta iinde ayaklandım. kistimin çikolata kisti olduğunu öğrendim.ondan sonra 6 ay menopoz, iğneler bittikden sonra 2 ay adet olmayı bekledim. hemen ardından hamile kaldım ve boş gebelik nedeniyle 3 içinde kürtaj oldum. şimdi 6 ve 7 aydır hamile kalmak için uğraştım. doktorum yarı kısır tanısı koydu.
şimdi bu tahlilerimi yaptırdım eğer anormal bir şey olmazsa aşılama yapılacak. 3 sefer denendikten sonra tüp bebeğe gönderecek doktorum.:eek:
şimdi bende, yeniden ağrılarım başladı. çok acı çekiyorum. Çok üzgünüm çoook
hep hamile kalınca bu dertlerden kurtulacam diyordum kendime. ama doktorum bana rahim ve tüplerini temizlemeden kurtulamazsın dedi. şimdi kabullendim baş etme yollarını arıyorum:bbo: kendi kendime her ay standart acım olacak bununla nasıl baş ederim. sıcak su torba mı hazırlıyorum. yeşil çay yapıyorum eğer bunlarda yavaşlatmazsa
sıcak bir banyo yapıyorum. mirmirmirmir
sana tavsiyem ii bir doktor bul, kabullen iyisi olursa şükür. senin ameliyatını lakoroskopi ile yapsalar doktor alamıyacak gibi olursa direkt kesiyor.:teselli: evlendikten sonra Allahım sana evlet verirse şükür et. eğer vermezse hemen aramaya başla. ben şuan 3 senelik evliyim. hep bu zaman zarfında bebeğimiz olsun diye uğraşıyorum.
Yaradanım çektiğim bu acıları bana ahirette ödülüm olsun. şu da evlenince bebeğin olmayınca elalemin senin adını kısıra çıkarması zaman almıyor. Allah isteyene evlat versin aratmasın...........:CüvCüv::1hug::teselli:

canım çok geçmiş olsun.kaç santimdi kistin bende de var 3 yıldır ama bana hiç bir rahatsızlık vermiyor.
ilk öğreniğimde 7 cm idi.dr bana çocuğun olmaz bu kisti hemen aldır dedi.ben başka dr gittim.oda aynısını dedi.sonra başka bi dr. oda alırmadan gebe kalmanı öneirim dedi.bebek yapmaya karar verdik 7 ay sonra hamiş kaldım.9 ay boyunca bu kist beni hiç rahatsız etmedi.çok güzel bi hamilelik dönemi geçidim.doğumdan sonra kist 4 cm olmuştu.ara ara kontrole gidiyorum.dr tuturmuş bu kisti sen daha aldırmadınmı,bunu hemen aldır.iyide bana bi rahatsızlık vermiyor,gebe kalmama engelde değil.neden aldırayım yaniii.çünkü gene nüksedecek.bu menopoza kadar benimle sonuçta.şimdi çok kararsızım ne yapmalıyım.bu hafta başka bi dr gidicem.çok iyi bir dr muş.bakalım o ne diyecek.ona göre kara verecem bende.bana kalsa 2.doğumu yaptıktan sonra aldırırım.şimdi oğlum 2 yaşında oldu.2.de 2 sene sonra istiyom.bende basit bir jinekolojik muanede öğrendim endometrio olduğunu.dr loporoskopi önerdi.yapışıklık riski açık amelliyata nazaran daha düşükmüş.açık amelliyat önermedi kesinlikle.

canım çok geçmiş olsun.kaç santimdi kistin bende de var 3 yıldır ama bana hiç bir rahatsızlık vermiyor.
ilk öğreniğimde 7 cm idi.dr bana çocuğun olmaz bu kisti hemen aldır dedi.ben başka dr gittim.oda aynısını dedi.sonra başka bi dr. oda alırmadan gebe kalmanı öneirim dedi.bebek yapmaya karar verdik 7 ay sonra hamiş kaldım.9 ay boyunca bu kist beni hiç rahatsız etmedi.çok güzel bi hamilelik dönemi geçidim.doğumdan sonra kist 4 cm olmuştu.ara ara kontrole gidiyorum.dr tuturmuş bu kisti sen daha aldırmadınmı,bunu hemen aldır.iyide bana bi rahatsızlık vermiyor,gebe kalmama engelde değil.neden aldırayım yaniii.çünkü gene nüksedecek.bu menopoza kadar benimle sonuçta.şimdi çok kararsızım ne yapmalıyım.bu hafta başka bi dr gidicem.çok iyi bir dr muş.bakalım o ne diyecek.ona göre kara verecem bende.bana kalsa 2.doğumu yaptıktan sonra aldırırım.şimdi oğlum 2 yaşında oldu.2.de 2 sene sonra istiyom.bende basit bir jinekolojik muanede öğrendim endometrio olduğunu.dr loporoskopi önerdi.yapışıklık riski açık amelliyata nazaran daha düşükmüş.açık amelliyat önermedi kesinlikle.

canım benim evladını Yaradanım size bağışlasın. benim de doktordan yana şansım yoktu şimdi bursa fakülteye başladım. bu işi uzmanlara bırakacan sakın bir doktora kalma. araştır ama ihmal etme açıkça doktorum bana bu hastalık paralı hastalık demişti. çünkü menopoza girene kadar garantili hastasısın doktorun. onlarda biraz yoluyorlar. beni hep paradan yana yoldularda. şimdiye kadar aşılama yapılması gerekiyordu. ne yapalım kısmet işi Cenabı Allah herşeyin hayırlısını versin. Cenabı Allah bana evlat verirse belirli bir yaştan sonra rahim ve yumurtalıklarımı temizletmek istiyorum. herşeyin hayırlısı.:teselli:

Dün doktorumla yeniden konuştum. 1 yıl sonra ameliyat olmayı düşündüğümü söyledim, ameliyat olmam konusunda ısrarlı. Kistin çok büyük (biri 9,2 cm, öteki 4,3 cm), eğer yumurtalığını kaplarsa yumurtalığını almak durumunda kalabiliriz dedi. Böylece arkadaşlar kesin kararı vermiş bulundum. Yani Aralık'ın sonunda ameliyat olacağım. Bu arada ,bu forumda sizlerle yazışmak beni rahatlatıyor. Yani aynı problemi yaşayanlarla paylaşmak inanılmaz rahatlatıyormuş insanı. Herkese teşekkürler yeniden.

Dün doktorumla yeniden konuştum. 1 yıl sonra ameliyat olmayı düşündüğümü söyledim, ameliyat olmam konusunda ısrarlı. Kistin çok büyük (biri 9,2 cm, öteki 4,3 cm), eğer yumurtalığını kaplarsa yumurtalığını almak durumunda kalabiliriz dedi. Böylece arkadaşlar kesin kararı vermiş bulundum. Yani Aralık'ın sonunda ameliyat olacağım. Bu arada ,bu forumda sizlerle yazışmak beni rahatlatıyor. Yani aynı problemi yaşayanlarla paylaşmak inanılmaz rahatlatıyormuş insanı. Herkese teşekkürler yeniden.

oluır canım bebişin allahın izni ile.banada olmaz dedi hangi dr gittiysemama ben çok istedim çok dua ettim.allahıma bin şükür bna meleğimi verdi.çok aksi ama olsun o benim herşeyim:1hug:canım bu kistin sana gebe kalamama dIşınında herhangi bir rahatsızlık veriyormu.benim araştırdığıma göre 5 cm kadar olan kistler takip edilmelidir diyor.benim 4 4.5 cm.dr aldır diyor.kafam karışık.allah gönlüne göre versin.en kısa zamanda sende meleğini kucağına alırsın inşallah.

günaydın arakdaslar,
sütlü gayfe kimi dr da laporpskopinin yapısıklık yapacagını söyluyor ozellıkle buyuk kıstlerde.ben acık amelıyat oldum,daha sonra cekılen rahım fılmımde tupler açıktı.bende de oyle cıddı bır belırtısı yoktu.agrırdı ama sadece adetımın ılk gunu.ama sonraları buyudukce cok şişmeye başlamıstım.
miss polat uzulme lutfen hersey ıyı gıdecek inşallah bu asılamayla evladına kavusursun ve hepimize umut olursun belli mi olur?
minimania dr un haklı olabilir.çünkü yumurtalıkları sardıgı zaman almak durumunda kalıyorlar.benim bir tanesini biraz traşlamışlardı ilk amelıyatta.yanı kıst yumurtalıgı sarmıs oluyor ya,patates soyar gıbı bı kat soyuyolarmış ince varsa hala biraz daha.bazılarının drlar uğraşmazlarsa yumurtallıgının teki direk gidiyormuş.allah korusun.bence bu kadar buyuduyse olmanda fayda var.ben de ocak ayının ortası gıbı ıkıncıyı olmak ıstıyorum bakalım.
herkese saglıklı gunler

kızlar merhaba.ınanın bu baslıgı gorunce morelım yıne bozuldu.ıkı senedır ugrasıyorum bu kıstlerle.bır senedırde hamıle kalmaya calısıyorum.ama rabbım ol demeyınce olmuyor ıste.ımtıhanda oldugumu dusunuyorum ve yınede halıme sukredıyorum...
laparoskopının ustunden tam bır yıl gectı.ama malesef hala hamıle kalamadım...doktorum yıne hareketlenme var dedı kıstlerde...ne yapayım arkadaslar hersey allahtan...
saglıcakla kalın....

kızlar merhaba.ınanın bu baslıgı gorunce morelım yıne bozuldu.ıkı senedır ugrasıyorum bu kıstlerle.bır senedırde hamıle kalmaya calısıyorum.ama rabbım ol demeyınce olmuyor ıste.ımtıhanda oldugumu dusunuyorum ve yınede halıme sukredıyorum...
laparoskopının ustunden tam bır yıl gectı.ama malesef hala hamıle kalamadım...doktorum yıne hareketlenme var dedı kıstlerde...ne yapayım arkadaslar hersey allahtan...
saglıcakla kalın....

haklısın çok sinir bozucu bir durum. senağlama

Açık ameliyat olanlar bana ameliyattan sonraki ilk bir kaç günü anlatırlar mı? Çok ağrı oluyor mu, ayağa kalma süresi kaç gün? Ameliyattan sonra regl düzeni aksıyor mu? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

canım benim, korkamakta haklısın ama ne yapalım olmak zorundaysan yapabilecek bir şey kalmıyor. ben ameliyatımı devlet hastanesinde oldum. ameliyata hazırlık tahlil filan narkoza dayanıklımısın gibi. bana doktorum yumurtalığını alabilirim hazırlı ol demişti. ayıldıktan sonra ilk sorum yumurtam yerinde olmuştu ve iki kavanozun içinde içimden çıkan parçaları göstermişlerdi. ilk düşüncem ben bunları nasıl taşımışım oldu. kisttin yanında bir yavrusunuda çıkarmışlardı. :eek: ben kişilik olarak acımı kendim dayanırım birisi ağladığında bende kendimi tutamam. o yüzden ameliyata kendim hazırlandım. tabi beni sedyeyle ameliyata götürürken tutamamıştım kendimi. ağlamaya başlamıştım.
şunu söyleyim sadece uyuyorsun. uyunınca da bir şey anlamıyorsun sanki üstünde ağırlık var. zaten sana ağrı kesici iğne yapıyorlar bir yerinin ağrımasına izin vermiyorlar. ilk gazımı çıkarana kadar yattım. gaz çıktıktan sonra ayağa kalktım. sanki her yerin boşalıyormuş. elin ayağın tutmuyor. o zaman seni ii tutabilecek bir kişi lazım hatta iki kişi. :1hug:bir de büyük tuvalete çıkman gerekiyor. o zamanda ailen sana ılık kayısı suyu kaynatsın bana ii gelmişti. sana da ii gelir.
ilk hissettiğim acı ayaklarımı yatarken hiç toplamamıştım. vücudum gerilmişti. bantlar filan o gerilmenin acısı var. şimdi sana hiç acı çekmiyorsun dersem yalan söylemiş olurum. :1closedeyes: ama ilgi büyük herkes seninle ilgileniyor. gak dedin mi su guk dedin mi yemek geliyor.a.s:roflol:
açık ameliyat olalı 1 seneyi geçti. unutuluyorda bebişlerim olursa sezeryanla doğaracam. ve hakkım kayboluyor. bir de mirmirmirmir nerde bebeğin öldümü diye soruyor lar. patavazsızlarkötükedihüso ama sen bekarsın bir şey olmaz
birde en iğrençi sonda.
canım benim bunlar benim yaşadıklarım sakın kendini benimkiyle kıyaslama Allah yardısımız olsun. :1hug::1hug::1hug:

bir de hastanede 2 gün kalıyorsun gazın, büyük tuvaletinde sorun yoksa çıkarıyorlar. adette benim kanamam olmuştu. bir aksalıktan sonra düzene girmişti.

Açık ameliyat olanlar bana ameliyattan sonraki ilk bir kaç günü anlatırlar mı? Çok ağrı oluyor mu, ayağa kalma süresi kaç gün? Ameliyattan sonra regl düzeni aksıyor mu? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

canım tabiki otururken kalkarken acı hissediyosun ama en fazla bi hafta snr rahat ama o bi hafta boyunca çorabımı bile eşim giydirdi kaydirigubbakcemile3adetlerimde bi değişiklik olmadı kist varkende düsenliydi ameliyattan snr da öle oldu

bence dönersin ben bi hafta snr temizlik yapmaya başlamıştım yani 1 haftadan fasla sürmüyo canım benim ne zaman ameliyat olmayı düşünüyosun?

Cuma günü CA 125 değerime baktırcam. 18 Aralıkta tekrar doktorumla ve anestezi doktoruyla görüşücem. Aksilik olmazsa 22 ya da 23 Aralık'ta.. :çok üzgünüm:

Cuma günü CA 125 değerime baktırcam. 18 Aralıkta tekrar doktorumla ve anestezi doktoruyla görüşücem. Aksilik olmazsa 22 ya da 23 Aralık'ta.. :çok üzgünüm:

korkma rahat ol dicem ama ben iki göz iki çeşme gittim sonda takıldı falan iyiydim nasılki almaya geldiler sedyeye yatarken ağla ağla ameliyathaneyede girdim ordada çok ağladım neyseki anestezi uzmanı hemşire falan vardı yanımda onlar sakinleştirdikaydirigubbakcemile3şimdide gülüyom kendime niye ağladıysam sanki:teytey:canım tekrar geçmiş olsun gelişmelerden beni haberdar et olur mu?inşallah bi aksilik olmazda herşey yolunda gider:Saruboceq:

ben de anlatayım o zaman amelıyat maceralarımı:)ben de ağlayarak gırmıstım amelıyata cıktıgımda da aglıyordum cok ılgınc.beyın kaldıgı yerden devam edıo demek kı.sonda bana bayıldıktan sonra takılmıstı.dr uma takmayın demıstım uyandıgımda sallanıyodu.bence gayet faydalı bı alet.ayaga kalkana kadar tuvalete gıtme ıhtıyacın doğmuyor.ben ozelde oldum.ayaga kaldırıp uzerını sabunlu bezle sılıp gıydırıyorlar.ben o zaman acıdan aglamıstım.çok canım yanmıstı.sankı yenıden kesıyor gıbıydı.sonra ertesı gun kendı kendıme yataktan cıkmsıtım.buyuk tuvaletımı de yapabılmıstım.bu ıyıye ısaret cunku bu amelıyatta bagırsakları toplayıp kıskaçla sıkıstırıp amelıyatı bıtırdıklerınde acıyorlar.tuvaletını yapmanız demek bu ıslemde sorun cıkmamıs demek.(igrenç bılıyorum)ondan sonrası bıraz daha kolaydı.1 haftada toparlanıyorsun ama ısyerın uzaksa otobuse falan bınıyorsan 1 hafta yetmeyebılır.hatırladıgım kadaarıyla 1 aya yakın rapor verıyorlardı.ben bayramdan 1 hafta once olmustum 1 haftaad bayram tatılı boylece toparlanmıstım.adetlerımde bır sorun olmadı gayet rahattı agrısız.o kadar kotu degıl.gozun korkmasın..

X