Endometriosis (Çikolata kisti)

bende de endometriozisten şüphelenildi. adetlerim çok sancılı. 1 senedir kahverengi-siyah lekelenmelerim oluyor. adet sırasında kesintiler oluyor.kasıklarım agrıyor... yumurtalıklarda kist görmedi ama kistik alanlar oldugunu söyledi. sizce ne yapmalıyım arkadaşlar... bir an önce gebe kal dedi doktor ama şu an gebe kalacak durumda da değilim :KK43:

bi an bile düşünme hemen gebe kal canım

merhaba bendede endometriozis var sol tarafta 4.5 5 cm yaklaşık 1.5 senedir evliyim ve henüz gebelik oluşmadı çok kötü bir ağrıyla evlendikten 2 ay sonra dr agittiğimde anlamıştık allah herkezin yardımcısı olsun..

arkadaşlar merhaba
bende de bi süredir kahverengi ara sıra da çamur gibi gelen bi akıntı var,geçen ay doktora gittim çikolata kisti değil yumurtalığında 4 cmlik kist var,sonraki adetinde atarsın dedi tedavi vermedi.ama ben ondan sonra adet görmedim,1-2 gün içinde görmem gerekiyor.
sizce bende de çikolata kisti olabilirmi??
bu arada adet olacakmışım gibi kasık ve bel ağrım da var
lütfen cevap verin,korkuyorum :S

Arkadaşlar doğum kontrol hapı malesefe benim kistimi yok etmekte işe yaramadı. sadece adet dönemimdeki sancılarımı kesti diyebiliirim. 6 cm lik kistimi 8 ayda 3 cm küçülttü ama daha fazla küçülmediği için doktorum ameliyat dedi ve sağ yumurtalığımı tamamen sardığı için tekrarlamaması için kistimle birlikte yumurtalığımı da aldılar. ameliyattan sonra 1 ay kadar daha doğum kontrol hapı kullandım. bundan sonrasında doktorum 1 yıl içerisinde hamile kalmam gerektiğini söyledi. Çikolata kistinden önce her ay 28 günde bir adetimi gören ben şimdi her ay değişen günlerde görüyorum 24-25-26-28 günde bir gibi. yumurtlama günlerimi hesaplamakta güçlük çekiyorum . 6 aydır korunmamama rağmen hamile kalamıyorum ve bu durum hiç hoş değil. bi muamma gibi. olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz. 1 yıl geçmediği için doktor herhangi bir tedaviye şimdilik gerek olmadığını söylüyor. aklıma gelmeyen başıma geldi.düğünüme 15 gün kala bu hastalığı öğrendim ne düğünümden ne de evliliğimden bişey anlamadım diyebilirim. Şimdi ne olacak bilmiyorum. Bunlarda benim başım geçenler. sizlerle paylaşmak istedim.

HAKLISIN BANADA BİR FAYDA ETMEDİ SADECE ADET DONEMIMDE AGRIM OLMADI.
EVLENDIKTEN SONRA KİSTLERİM CIKTI HAMILE KALMAYI İSTEMIYORDUM AMA SIRF DENEME YAPTIK FAKAT YINEDE HAMILE KALMADIM. PROLAKTINIM COK YUKSEK CIKTI NORMALDE 19-25 ARASI OLMASI GEREKIRKEN 31 CIKTI BU DA GEBELIGIMI ENGELLIYORMUŞ.AMA PSIKOLOJIK OLARAK BOZULDUM CUNKU ESIM BEBEK ISTIYORDU BEN SIKINTI DUYMAYA BAŞLADIM.KİSTLERIM BUYUMUSTU AMA İLAÇ KULLANMAYI BIRAKTIM VE KISTLERIM KUCULMUS AMA PROLAKTINIM GENE YUKSEK:2: COK AGRILI DONEMLER GECIRDIM UMARIM BUNDAN SONRA GECIRMEM..GENELDE KISTLERDEN DEGIL PROLAKTININ YUKSEKLIGINDEN HAMILE KALINMIYOMUS KIST VARKEN HAMILE KALAN COKMUS..SENDE BUNU COK DERT ETME POZITIF DUSUNMEYE BAK VE ZAMANI BEKLE ALLAH HAYIRLI ZAMANDA VERSIN.. BEN IYIKI HAMILE KALMAMISIM CUNKU EŞİMDE BOŞANDIM HERSEYIN BIR ZAMANI VAR UZULME..ALLAH EŞİNE VE SANA UZUN ÖMÜRLER VERSİN.:emir_bebek:

bende de bi süredir kahverengi akıntı vardı dün dr'a gittim.2,5 cmlik çikolata kistim varmış.neyse ki ameliyat demedi 3 ay aralıksız d.kontrol hapı kullancam.sonra bebek denicez,doktorum moralimi düzeltti benim...

slm arkadaşlar ltfen tecübeliler bana yardım etsin
1 ay önve yumurtalığımda 4.5 cm kist olduğunu öğrendm dr çikolata kstimi yoksa normal kistmi anlayamadı ca125 istedi 12 çıktı 1 aylık doğum kntrol hapı verdi
normal kistse geçiceğini syledi ama dedğilse geçmezmiş
çok korkuyorum gebelikte istiyorum bana yardım edin ltfeeen:2:

1 ay önve yumurtalığımda 4.5 cm kist olduğunu öğrendm dr çikolata kstimi yoksa normal kistmi anlayamadı ca125 istedi 12 çıktı 1 aylık doğum kntrol hapı verdi

canım telaşlanma banada gecenay doktor sağ yumurtalığımda 3,5 cm kıst gördu ve bana direk çikolata kisti dedi doğumkontrol hapı verdi,2 hafta sonra regl oldum regl bıttı tekrar doktora gıttım baktı kist yok olmus megerse çikolata kisti değilmiş canını sıkma sımdıden gecmıs olsun

valla ben çikolata kisti olduğundan şüphelendiğim zaman bayağı üzülmüştüm ama doktorum beni epey rahatlattı,zaten bu şekilde kisti olup da tedavi sonrası normal bir şekilde hamile kalabilen birçok insan var..sadece GLİFOR adlı ilaç çok mide bulantısı yapıo.en büyük sıkıntım bu ...

bu arada arkadaşlar "soğan kürü"nü deneyip de fayda gören oldu mu???
kist açısından yani

cevap yazarsanız sevinirim :KK43:(((

daha önceden çikolata kistinden laparoskopi oldum zor olmadı kolay ilk 1 hafta zor oluyor okadar.sonra toparlanıyorsunuz...

bana da aynı şeyi söyledi ama bir ay sonra kanamam varken gelmemi söyledi.gittim pelvik dopler ultrason istedi. bu ultrasondan sonra çikolata kisti olduğunu belirledi.dilerim seninkisi benimki gibi olmaz.kontrollerini düzenli olarak yaptır.allah inşallah sana en kısa sürede bebek kısmet eder.

merhaba arkadaşlar ben de 5 cmlik çikolata kisti var dr ameliyat diyor .soğan kürüyle çikolata kisti geçen var mı lütfen cevap verirseniz sevinirim

aşk aşk çok saol cnmda bnm bgn hapım bitiyo hastalığımın ilk günü gidicem umarım bnmdde senin gibi geçmiştir allah herkese yardım etsin geçmişse sana mutlaka yazarım gene de çok saol

bu arada arkadaşlar "soğan kürü"nü deneyip de fayda gören oldu mu???
kist açısından yani

cevap yazarsanız sevinirim :KK43:(((

slm nore ben geçen aylarda bir kez denedim ama devam edemedim o yaptığım ayda kontrole gittim 1cm küçülmüştü ve rengi açılmış demişti dr ama devam etmeyince eski boyuna ulaştı geri ama tekrar başlamayı düşünüyorum :) denemende fayda olabilir allah şifa versin:)

slm nore ben geçen aylarda bir kez denedim ama devam edemedim o yaptığım ayda kontrole gittim 1cm küçülmüştü ve rengi açılmış demişti dr ama devam etmeyince eski boyuna ulaştı geri ama tekrar başlamayı düşünüyorum :) denemende fayda olabilir allah şifa versin:)

tşk ederim ayyben
o da pis kokar ama neyse artık

X