Eş ailesinin para isteme ihtimali

Hicbir sey saklamak zorunda degilsiniz. Yalan soylemek de… biz ne zorluklarla borclarimizi odedik, evlendik. Onlar da ayni sekilde evlenebilir. Bu saatten sonra evliligimizin tadini cikarip birikim yapacagiz annecigim. Dersiniz. Bonus olarak da cok merakliysaniz siz evlendirin az yiyin de siz borc odeyin deyin🤣 ben gercekten anlamiyorum yaa… abim evlenirken annemlerin bes kurus birikmisi yokken gelinin istedigi takilari almak icin kredi cekip kac yil borc odediler. Emekli olmalarina ragmen calismaya devam ettiler borclari bitirebilmek icin. Evleniyosaniz kimseye guvenmeyeceksiniz bu kadar basit. Kimse kimsenin masraflarini karsilamak zorunda degil kac yasinda insanlar… yaniii bos verin hiiic dert bile etmeyin kimseye para vermek zorunda degilsiniz✌🏼
Doğrudur valla benim de amcamın oğlu evlendi eşyadan tutun da düğüne kadar her şeyi amcam borçla ödedi. ben de bu kafayla gelinliği de kendim alacaktım, tabii eşim ödedi artık tahmin edersiniz ki:))

Elinizden takılacak takı da dahil çıkacak miktar 30 bini çok geçmemeli bence. Ona göre sınırları çizerdim senin yerinde olsam. Düğünde filan yardım etmek istiyorsa takı bütçesi azalır.
bir bilezik alıp geçmeyi düşünüyorum kendi mantığımla, sonuçta şu dönemde gayet yeterli bence

Ay yüzük için abiden destek üstlenmesi cidden komik. Yüzük temel ihtiyaç mı? İlla pahalı yüzük mü alınacak gelin hanımın evlenmeye o kadar gönlü varsa altın yüzüğe de evet der minik pırlantaya da.
kızın ailesine kötü görünmek istemiyorlar muhtemelen:işsiz:

Çocuklu olan biziz o bekar 😀 virgül koymamışım. 😀😀

Ama ben kimseye sormadım. İkiz olunca 3 oldu. Çok şükür kimseden birşey istemeden büyüyorlar.
ben çocuk istemiyorum ama olsa hep ikiz geçirdim içimden niye bilmiyorum çok isterim olacaksa:KK9:güle güle büyüsünler

Bir daha boyle bir kevzu gecerse kvde tarafindan yada baska biri esinize diyinki annen boyle boyle diyor bize kimse yardim etmedi ben kimseye yardim etmek istemiyorum sende benden gizli yaparsan helal etmiyorum diyin. Kvdeyede gerekli laflari sokun bizde herseyi kendimiz yaptk kendine guvenen evlensin guvenmeyen evlenmesin diyin bitti gitti
tamam kararlıyım herkes aynı şeyleri söylediğine göre benim de bunları yüzlerine söylemem o kadar abes değil demek ki:KK68:

Biz de benzer bir durumda evlendik manevi durumlar hariç. Ailesi bir bilezik, kaynım bir bilezik, eşim de bir bilezik ve kolye takabildiler sadece. Kaynım evlenecegi zaman beraber oturduğumuz bir ortamda kayinpederim şakaya vurup gülerek "ee kardeşin evleniyo bı bilezik mi takacaksin sadece biraz daha dışını sık da iki tak bari" dedi. Eşime fırsat vermeden aynı gülümsemeyle "valla kendisi bile karısına anca bir bilezik takabilmisti. Takacak durumu varsa alsın bana taksın geline değil" dedim direkt kapandı konu 😅 ama eşimin yapmayacağını bildiğim için rahat konuşuyorum. Şüphem olsa önce kocamdan emin olmak isterdim

Biz de benzer bir durumda evlendik manevi durumlar hariç. Ailesi bir bilezik, kaynım bir bilezik, eşim de bir bilezik ve kolye takabildiler sadece. Kaynım evlenecegi zaman beraber oturduğumuz bir ortamda kayinpederim şakaya vurup gülerek "ee kardeşin evleniyo bı bilezik mi takacaksin sadece biraz daha dışını sık da iki tak bari" dedi. Eşime fırsat vermeden aynı gülümsemeyle "valla kendisi bile karısına anca bir bilezik takabilmisti. Takacak durumu varsa alsın bana taksın geline değil" dedim direkt kapandı konu 😅 ama eşimin yapmayacağını bildiğim için rahat konuşuyorum. Şüphem olsa önce kocamdan emin olmak isterdim
çok iyi demişsin çok da haklı bir cevap. hayal ettim o anı,yüzlerinin aldığı şekli:KK9:

teşekkür ederim, aynı şeyleri yaşıyoruz. ben de eşimin annesi ile mesajlarını okuduğumda anladım para aldıklarını bizden. demiş ki eşime telefon paramı öder misin geçen yılın parasıyla yüklü bir miktar. eşim de demiş ki bu nasıl fatura, telefon almış hattına ek. daha da saçmasını söyleyeyim ben çeyiz istemediğim halde ısrar kıyamet gecelik vb almılştı bana, bven de mahçup hissedip hemen eşime aldım benzerlerini. yine bu yazışmalarda öğrendim ki aslında onların parasını da eşim ödemiş.
Gerçekten bedavaya çocuk evlendirdiler helal olsun. İnsanda biraz vicdan olur ya pes diyorum. Bize vermesinler tamam ama istemesinler de çok yüzsüzler. Bizimkiler sürekli araba istiyordu son zamanlarda durdu şükür

sağolun inanın ne çeyiz yaptım ne bir şey zaten hiç de sevmem gereksiz eşyayı. malum marketten aldığım birbirinin eşi bile olmayan bardak çanakla eki püskü eşyayla geçirdim ilk yılımı. sorsanız yeni gelindim. maaşım mesleğim çok iyi yıllarca yurt dışında çalıştım, ancak borç olmasın diye kendi evimize harcayalım dedim sabrettim ilk yıl. ama keşke yapmasaydım gerçekten çok içime oturdu bilmiyorum zamanla aşarım umarım. şu an her şeyim var şükür ki, ancak parayla aram bozuldu, para lafı bile duymak istemiyorum
Çok haklısınız ama şöyle düşünün 1 yıl dişinizi sıkıp sabretmişsiniz çok şükür ki şu an borcunuz yok.Biz şu an oturduğumuz evi sıfırdan aldık krediyle ve inanır mısınız 7 yılın sonunda daha geçen sene bitti,babam tek çalışan 5 çocuğu geçindirdi kıt kanaat.Ablam 2 yıldır çalışıyor da destek oluyor ona ,daha 1 arabamız bile yok çok şükür hiçbir şeyimizi eksik etmezler ama annem babam ev sahibi olacak yatırım yapacak diye ayda yılda 1 kıyafet alırdım ben para isterken hala sıkılırım utanarak isterim.Bu arada şu anki ev dışında kredisini kiracının ödediği bi evimiz daha var ve derme çatma eski gecekondumuz.Benim babam da kendi ailesine karşı haklarını pek savunmayan birisiydi annem sayesinde çoğu şeyde sesini çıkardı pısırıkta değildi halbuki,ne zaman bizden baba tarafı para isterse annem yaşadıkları zorlukları hatırlatır ona.Sizde kocanızı sıkıştırın 5 kuruş bile vermesin sizin rızkınızdan alıp.

Bir daha boyle bir kevzu gecerse kvde tarafindan yada baska biri esinize diyinki annen boyle boyle diyor bize kimse yardim etmedi ben kimseye yardim etmek istemiyorum sende benden gizli yaparsan helal etmiyorum diyin. Kvdeyede gerekli laflari sokun bizde herseyi kendimiz yaptk kendine guvenen evlensin guvenmeyen evlenmesin diyin bitti gitti
Oh valla ben de aynı şeyi söylicem ağzınıza sağlık

Gerçekten bedavaya çocuk evlendirdiler helal olsun. İnsanda biraz vicdan olur ya pes diyorum. Bize vermesinler tamam ama istemesinler de çok yüzsüzler. Bizimkiler sürekli araba istiyordu son zamanlarda durdu şükür
evet bedavaya gerçekten :)yok artık arabaya da binmeyiversinler ay çok gıcık yada kendileri alsınlar.

Çok haklısınız ama şöyle düşünün 1 yıl dişinizi sıkıp sabretmişsiniz çok şükür ki şu an borcunuz yok.Biz şu an oturduğumuz evi sıfırdan aldık krediyle ve inanır mısınız 7 yılın sonunda daha geçen sene bitti,babam tek çalışan 5 çocuğu geçindirdi kıt kanaat.Ablam 2 yıldır çalışıyor da destek oluyor ona ,daha 1 arabamız bile yok çok şükür hiçbir şeyimizi eksik etmezler ama annem babam ev sahibi olacak yatırım yapacak diye ayda yılda 1 kıyafet alırdım ben para isterken hala sıkılırım utanarak isterim.Bu arada şu anki ev dışında kredisini kiracının ödediği bi evimiz daha var ve derme çatma eski gecekondumuz.Benim babam da kendi ailesine karşı haklarını pek savunmayan birisiydi annem sayesinde çoğu şeyde sesini çıkardı pısırıkta değildi halbuki,ne zaman bizden baba tarafı para isterse annem yaşadıkları zorlukları hatırlatır ona.Sizde kocanızı sıkıştırın 5 kuruş bile vermesin sizin rızkınızdan alıp.
ben de aynı şekilde büyüdüm, bir eksiğimiz yoktu ama kıt kanaat geçinirdik.evimiz kiraydı vs. babam aynı sizinki gibi kendi ailesine kaptırmıştı birikimini. o yüzden mi bilmiyorum ben biraz tutumluyumdur, sabrederim zorluğa vs.
çok bayram doğumgünü tek başıma geçirdim yurt dışında saçma sapan şehirlerde, gece gündüz çalışltım para biriktirdim. şimdi biraz rahat edince başkalarına kaptırmak istemiyorum. yoksa gitsin isterlerse en pahalı yüzüğü alsınlar hiç gözüm yok, yeter ki kimse bize bulaşmasın

Konudan bağımsız, merak ettim aileniz size de evlenirken aynı oranda takı taktı mı veya nakit yardımında bulundu mu? evliyseniz yani.
Hayir babam gecen sene vefat etti. Annem tek kaldi. Babam arabasini aldiginda benim ustume almisti cunku enflasyon surekli yukseliyordu ve isteseler de benim evlenecegim zamanlarda o kadar altin alamazlardi. Babam bu sekilde hak gecirmemeye calisti. Gecen kis evlendim. Annem tek kalinca da resmen yalvardim nolur kendini zora sokma istemiyoruz biz diye. Hic gerek yok dedim. Ayni sekilde esimin babasindan da herhangi bir istekte bulunmadim. Ama yine de annem de kayin pederim de ellerinden geldigince hediye aldilar.

Ay bana bu konu çok tanıdık geldi çok benzerini yaşadım. Ben düğün yapmadım eşimin erkek kardeşimin düğününe destek olmam istendi. Eşin vermek isterse gizliden yine verir. Ben çözümü eşimi borca sokmakta bulmuştum. Maaşı direkt krediye gidiyordu. Salak erkek kardeşi de ne gerek vardı ev almaya diye saçma yorumlarda bulundu kendine akacak musluğu kestim diye

Ay bana bu konu çok tanıdık geldi çok benzerini yaşadım. Ben düğün yapmadım eşimin erkek kardeşimin düğününe destek olmam istendi. Eşin vermek isterse gizliden yine verir. Ben çözümü eşimi borca sokmakta bulmuştum. Maaşı direkt krediye gidiyordu. Salak erkek kardeşi de ne gerek vardı ev almaya diye saçma yorumlarda bulundu kendine akacak musluğu kestim diye
işine gelmemiştir tabii

Aynı şeylerin farklı versiyonları yaşadığımız benimde hep ailem destek oldu o zamanda enayi gibi hissettim ailemden alıp onlara verirken. Benim hatam ailemi kullandırmak oldu kendimi geçtim. Belkide o yüzden çok keskin çıkışlar yaptım. Allahtan siz o hatayı yapmamışsınız.
bizde eşimin tarafı yardım etmeyeceği için ben de ailemden yardım almak istemedim eşim kabul etmezdi çünkü. ama annemler de kırılmasın diye buzdolabını ve çamaşır makinasını almalarına izin verdim. beyaz eşyaya destek oldular sadece.

X