Eş memleketine tayin

ruzgargulu55

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2022
365
236
Merhaba herkese lütfen fikir alisverisinde bulunmak amacı ile bu konuyu açtığımı anlayarak okuyun veya zahmet etmeden sayfadan ayrilabilirsiniz. İnsani bı şekilde fikir istiyoruz ve siz ne derseniz onu yapacağız diye de konu acmiyoruz ama bazıları sırf eleştirmek için ya da kendi dedigine aa çok haklisin gibi onay beklediği için saçma sapan yorumlar yapıyor. Her ihtimali kendim de düşünüp değerlendiriyorum ve karar verme noktasında zorlandigim için sadece insanların fikrini merak ediyorum. Gelelim yardımcı olmak isteyen insanı arkadaşlarım için konuya eşim ve ben öğretmeniz.İlk atandigimiz şehirde tanışıp evlendik. Beş yıldır burda gorevliyiz iki senelik de evliyiz. Eş ailesi 700 km kadar kendi ailem de 1100 km kadar uzakta. Şu an çocuk yok eşyalı evdeyiz tayın olursa diye bı düzen kurmadik. Ama olduğumuz yerin hizmet puanı az olduğu için batida güzel bı şehre gitmemiz en az üç dört sene daha demek bu da en iyi ihtimal.Kararsiz olduğum nokta burda esyasiz bir ev tutup ev dizip dizmemek. Eşya alacaktiysak başından niye almadık diyorum tayin durumunda nakliyesi eşyanın yıpranması vs diye düşünmedik başından. Açıkçası iki üç sene içinde bir yere gideriz elbet gözüyle bakıyordum. Evlenmeden önce belli bı şehre karar vermedik ama iki aileye ortak Ankara olur gibi konuştuk zaman icinde sekillenir dedik. İkimiz de kendi ailemizin olduğu yerleri çok istemiyorduk.Hala daha buradaki özgürlüğü düşününce yine olsa yine aynı şekilde anlaşırız herhalde diyorum. Burda bir ev kurarsak üç dört sene gitmeyi dusunmeyiz.Ama şu an olmasa da nasipse çocuk olma durumunda bakacak hiç kimse yok. Evhamlı biriyim bakıcıya güvenemem kreş için iki sene izin kullansam daha esyamiz yokken maddi olarak çok zorlanırız. Yani böyle bir durum olduğunda burda ev dizersek annem ve kayınvalidem dönüşümlü gelip kalacaklar bu da bizim iki iki buçuk sene annelerle beraber yaşamamız demek.Bunu düşününce eş ailesi veya kendi ailem birinin yani olması çok mantıklı geliyor. Ama eş ailesinin yanına ne zaman gitsek bir huzursuzluk oluyor o yüzden o şehre yerleşmek istemiyorum. Annem oraya gidip uzak bir ilçeye gitmemizi öneriyor. Eşime net şekilde ailesinin olduğu ili istemediğimi soyledigim için o da benim sehrimi istemiyor. Aramızda inatlasmaya döndü ama ben aile huzurumuz için istemezken o işi inada döndürdü. Oturup konuşup karar almayı beceremiyoruz tayin konusu bizi çok geriyor. Çok kararsızım burda ev kurup üç dört sene kalmak veya ortak şehir olan Ankara'ya gitmek arasında bebek anlamında bir fark yok. İkilemim hem eşya noktasında üç sene için eşya dizmeli miyim hem bebek noktasinda yaş otuz olmadan anne olmak isterim. Eşi ikna etmenin bir yolu var mıdır kendi şehrim için belki bu konuda fikir verecek arkadaşlar olur. Ya da annemin tavsiyesi gibi eş şehrinde uzak ilçeye mi gitmeliyim ki bu takdirde de kayınvalidem bizimle yaşamış olacak bebek buyuyene kadar.
Not: Ailemin yaşadığı şehir batıda ve tayini kolay eş ailesininki de Karadeniz tayin kolay. Ankara için üç dört sene gerekli

Son düzenleme:
Veririm bakıcıya paramı, parayla baktırırım çocuğuma. Ne ailelere yaklaşırım ne düzenimi bozarım. Herkes uzakta çok güzel.
Güven sorunu olmasa bakiciyi maddi anlamda dert etmiyorum ama burda oturduğumuz apartmanda herkes çalışıyor öyle aile apartmanı tarzında konu komşu bulacağımız bir yer değil sorup soruşturmak lazım tabi şu an isin içinde olmayınca genel düşünüyorum

Ya da annemin tavsiyesi gibi eş şehrinde uzak ilçeye mi gitmeliyim ki bu takdirde de kayınvalidem bizimle yaşamış olacak bebek buyuyene kadar.

Bu yüzden annenizin tavsiyesinin bir mantığı yok. 2,5 yıl kayınvalidesiyle yaşayan arkadaşım boşanmanın eşiğinden döndü, kayınvalide kendi evine gideli 6 ay oldu hala evliliği düzelemedi.

Kendi anneniz gelse o da sıkıntı olacak çünkü kayınvalide gelmek isteyecek ya da aksine istemeyecek, annenizin evine gitmesi gerekecek falan filan.

eşya düzmediğinize göre büyük borcunuz olmadığını düşünüyorum, iki öğretmen maaşıyla çocuk yapana kadar biraz kenara atsanız, sonrasında 1 yıl ücretsiz izin sonrasında bakıcı tutsanız olmaz mı? Ya da branşınız ne bilmiyorum ama biriniz sabahçı biriniz öğleci olsa mümkün mü?

Güven sorunu olmasa bakiciyi maddi anlamda dert etmiyorum ama burda oturduğumuz apartmanda herkes çalışıyor öyle aile apartmanı tarzında konu komşu bulacağımız bir yer değil sorup soruşturmak lazım tabi şu an isin içinde olmayınca genel düşünüyorum
E araştırın bir zahmet. Kimse keyfinden çocuğunu bakıcıya bırakmıyor ya da kreşe vermiyor ki.
Ya bir de gerçekten bu çalışan kesimin aileleri bakıcı görmeleri ne bileyim, irrite edici.

Bu yüzden annenizin tavsiyesinin bir mantığı yok. 2,5 yıl kayınvalidesiyle yaşayan arkadaşım boşanmanın eşiğinden döndü, kayınvalide kendi evine gideli 6 ay oldu hala evliliği düzelemedi.

Kendi anneniz gelse o da sıkıntı olacak çünkü kayınvalide gelmek isteyecek ya da aksine istemeyecek, annenizin evine gitmesi gerekecek falan filan.

eşya düzmediğinize göre büyük borcunuz olmadığını düşünüyorum, iki öğretmen maaşıyla çocuk yapana kadar biraz kenara atsanız, sonrasında 1 yıl ücretsiz izin sonrasında bakıcı tutsanız olmaz mı? Ya da branşınız ne bilmiyorum ama biriniz sabahçı biriniz öğleci olsa mümkün mü?
Dönüşümlü bakma işi olmaz gibi eşim idareci tüm gün çalışıyor benim çalıştığım saatler kısa ama iki saat de olsa yabancı birine çocuk emanet etme fikri su devirde ürkütüyor. Yarım gün calisiyorum.İki yaş üzeri olsa kendini ifade etse sonrası için dert etmem kreş veya bakıcı bir şekilde büyütülür. Araba borcumuz var şu anda yani kendimizi epey zorlariz maddi açıdan ben calismadigimda kiralar çok yüksek eşya alınacak vs ama sanırım en sağlıklısı o olur huzurumuz icin

Son düzenleme:
Eşiniz başta kendi ailesinin olduğu yeri istemezken şimdi orada çıkan huzursuzluklara rağmen orayı istiyorsa net akılsızdır. Yerinizde olsam eş ailesinin olduğu yere de gitmem. Çocuğunu bakıcıya bırakan nasıl bırakıyorsa siz de bırakın. Kaynana ile 2-3 yıl yaşamak demek sizin boşanmanız demek. Ayrıca 30 dan sonra anne olmak, 30 olmadan anne olup çocukla boşanmaktan iyidir. Hayatınızı çocuk isteğinize göre değil önce kendi mutluluğunuza göre planlayın. Çocuk huzurlu eve bile sıkıntılar, sorunlar getiriyor.

E araştırın bir zahmet. Kimse keyfinden çocuğunu bakıcıya bırakmıyor ya da kreşe vermiyor ki.
Ya bir de gerçekten bu çalışan kesimin aileleri bakıcı görmeleri ne bileyim, irrite edici.
Kayınvalidem dünden hevesli anneme gerek kalmadan yalnızca kendisi bile gelip kalır.

Bebek baktirmak icin ailelere yakin olup sonra kendi aile huzurunuzdan olmak gereksiz. Ailelerle iyi anlaşsanız evet yakin olup bebeginize de baktırırdınız cok da guzel olurdu ancak anlattiklarina gore es ailesiyle anlasamiyorsunuz pek. Esiniz de artik lafindan donmez inada binmis sizin ailenize yakin olmak istemez.

Evhamlı iseniz sartlarinizi ayarlayip gerekirse de biraz zorlayip ücretsiz izne çıkıp 2 yasina kadar kendiniz bakacaksiniz. Ben özel sektordeydim ailelerden uzağız, bakacak kimse yoktu hem bakiciya guvenemedim hem bakiciya versem de aldigim maasin bir faydası olmuyordu bana . O yüzden isi biraktim. Kendim baktim bebegime, evet sartlarimi zorladim yeri geldi kendime hic butce ayirmadim ama aile olarak huzurumda bozulmadi.

Hem pastam dursun hem karnim doysun durumu olmuyor maalesef. Siz de bakiciya guvenmiyorsaniz kendiniz bakacaksınız o zaman, cogu ozeldeki annenin bu sansi bile yok . Borc falan yapmadan biraz birikim yapin 2 sene idare edersiniz, bebeginiz krese baslayinca da ne alacaksaniz alirsiniz evdir birikimdir ne istiyorsaniz.

Birde inanin anneanne babaanneyle cocuk buyutmek her zaman da cok dogru karar degil, en basitinden sizin kurallarınızı uygularlar mı? Cevremde gordugum bu sekilde bakilan cogu cocuk kuralsiz, cok rahat, anneanne babaanneler her dedigini yapiyor . Cocugu sonradan duzene sokmak da zor oluyor.

Evham yapıyorsanız ücretsiz izine ayrılıp siz bakabilirsiniz çocuğunuza. Ailelere yakın olmadıktan sonra onların olduğu şehrinde bir önemi yok ki.
Tek avantajı en azından ara tatillerde hafta sonları vs evine gider diğer türlü tamamen birlikte yasayacagiz

Eşiniz başta kendi ailesinin olduğu yeri istemezken şimdi orada çıkan huzursuzluklara rağmen orayı istiyorsa net akılsızdır. Yerinizde olsam eş ailesinin olduğu yere de gitmem. Çocuğunu bakıcıya bırakan nasıl bırakıyorsa siz de bırakın. Kaynana ile 2-3 yıl yaşamak demek sizin boşanmanız demek. Ayrıca 30 dan sonra anne olmak, 30 olmadan anne olup çocukla boşanmaktan iyidir. Hayatınızı çocuk isteğinize göre değil önce kendi mutluluğunuza göre planlayın. Çocuk huzurlu eve bile sıkıntılar, sorunlar getiriyor.
Maalesef inada bindi aramızda sanırım bu konu yazın çok ciddi kavgamız da oldu tayin döneminde bu yüzden. Biliyorum aynı ilçede olsak sürekli beraber olacağız gelecek gidecekler mesafe kurma olayları yok

Dönüşümlü bakma işi olmaz gibi eşim idareci tüm gün çalışıyor benim çalıştığım saatler kısa ama iki saat de olsa yabancı birine çocuk emanet etme fikri su devirde ürkütüyor. İki yaş üzeri olsa kendini ifade etse sonrası için dert etmem kreş veya bakıcı bir şekilde büyütülür. Araba borcumuz var şu anda yani kendimizi epey zorlariz maddi açıdan ben calismadigimda kiralar çok yüksek eşya alınacak vs ama sanırım en sağlıklısı o olur huzurumuz icin

Eşiniz tekrar öğretmenliğe geçse? Böyle bir şey mümkün sanırım, idareci bir arkadaşımla bu tarz bir konu geçmişti çünkü aramızda “geçerim ama yönetici olduğum okulda öğretmen olmak zor olur benim için” gibi bir cümle kullanmıştı o yüzden kolay olduğunu varsayıyorum bu ihtimalin.

Yani tek memur maaşıyla çocuk büyütenler var, mesela biz. Evimiz kira değil ama bir miktar kredi borcumuz var. tüp bebek tedavisi + ikizlerin bakımı zorlansak da kredi kartı, eksi bakiye bir şekilde hallediyoruz. Tek çocuk daha kolay olur. İçiniz de rahat eder hem kendiniz büyüteceğiniz için

Kayınvalidem dünden hevesli anneme gerek kalmadan yalnızca kendisi bile gelip kalır.
Eş ailesi huzurumuzu bozuyor demişsiniz ama. Bu ne yaman çelişki rüzgar gülü. Ben de öğretmenim bu bizim öğretmen tayfanın pintilikleri çekilmiyor gerçekten. Borcunuzu 3-5 sene geç bitirirsiniz ama en azından kafanız rahat olurdu. Neyse karar sizin. 😁🧿

Çocuğu sadece kendinize ve eşinize güvenerek düşünün. Yok annem bakar, yok kv bakar demeyin. Kreş yaşına kadar ücretsiz izne ayrılabileceğiniz zamanda planlayın. Hem siz zor durumda kalmayın ama belli bi yaşa gelmiş insanların üstüne çocuk bakma sorumluluğunu yüklemeyin.
Şunu belirtmedim lakin kayınvalidem bu konuda gayet istekli annem de dönüşümlü şekilde bakar aynı şehirde olsak sürekli de ikisi de seve seve bakarlar. Benim talebim degil

Eş ailesi huzurumuzu bozuyor demişsiniz ama. Bu ne yaman çelişki rüzgar gülü. Ben de öğretmenim bu bizim öğretmen tayfanın pintilikleri çekilmiyor gerçekten. Borcunuzu 3-5 sene geç bitirirsiniz ama en azından kafanız rahat olurdu. Neyse karar sizin. 😁🧿
Huzurumuzu bozuyor ama kendisi gelip bakmaya hevesli yani ben anneleri bu konuda zorlamıyor veya kendi kendime beklentiye girmiyorum 🌸

Burada bir uyarı vermek istiyorum; çocuk yokken herkes bakmak istiyor. Doğurunca kimse gelmiyor haberiniz olsun 😬
Keşke öyle olsa ama kayınvalidem yalnız gibi eşi ile arası çok olmadığından zaten kendisi de çocuk bakıyor senelerdir şimdi baktığı çocuklar da büyüdü yani seneye tamamen yalnız olacak

X