Eş ve ailesi

Bence sen çalıştığını at bankaya.Bak benimde eşim verici bir insan.Ailesinin maddi durumu bizden çok iyi.Onlara destek olma peşinde.Bu ay yaptığımı anlatayım.Maaşıma gittim altın aldım.Hepsini kasaya koydum.Eşimin maaştan 2bin anca kalacak.Onunla ne kadar dönerse.Eşim bekarken daha rahattım diye hayıflanıyor ama kendi istedi.Ben eşimden para kaçırmıyorum.İkimiz için biriktiriyorum. Ancak ortaya koysam, benim kazandığımda başkalarına gidecek.
Sende böyle yap.Eşini borca sok.Bak tokiye başvurdum.Herkese 45 dakika uzaklıkta.Çıkarsa eşimin maaş oraya gidecek.20 sene ödesin.
Böyle erkekleri sürekli borca sokmak lazım.Sen bence kendine araba al, kazandığına git altın al. Çünkü dügün yapsanızda başka şeyler çıkacak gene

Okurken tansiyonum firladi.

Size bilezik takarken soylediler mi hepsi bu sonra geri isteyecegiz diye. Tam bir hain ailesi. En fazla takilan bilezigin yarisini iade edin, geri bir kurus masrafa da karismayin. Sahi Araba da kardesin uzerine oldu dimi?

Esiniz ailesi esiniz de dahil bi guzel sizi duduklemisler. Sakin geri adim atmayin derim. Hazmedemezsiniz. Siz uzuleceginize birakin onlar uzulsun

Hayır tabiki söylemediler. Ben şaşırdım hatta nasıl aldılar diye. Yatırım yapmışlar meğerse.
Arabayı eşim kardeşiyle ortak yaptı neyse ki ama farketmez kaynımın arabası oldu fiziken.

Tamam bir evlat anasını babasını zor durumda bırakmamalı ama zorda değiller yani düğün yapmak lükse giriyor artık.

Ben maaşıma dokunmuyordum ortak hesabımızda birikim yapıyorduk. Ama artık öyle olmayacak sanırım. Ben maaşımı ortaya koymayacağım. Ben çalışmıyormuşum gibi yaşayalım diyeceğim. Kendime harcayacağım ya. Sürekli yapmak istediğim şeylerden kısıyorum ben. Arabayı da düşünüyorum bu aralar. Borca girip araba aldırmam lazım benim.
Siz de bence yapınız gereği tutumlusunuz diye tahmin ediyorum aynı benim gibi. İstiyorsunuz ki kimseye muhtaç olmadan neyimiz varsa eşimle ikimiz yapalım. Herşeyinizi de verirsiniz gocunmazsınız da. Ama ne zaman ki sizin keyfinize harcamayıp kenara koyduğunuz başkaları için uçar gider o zaman zorunuza gitmeye başlar. Kimseden birşey beklemezsiniz halbuki. Ama sömürülme başladı mı işler değişir. Biz de güya eşimle ayırdık kendisi istedi ben laf yaptığım için. İyi de oldu.

Benim de o ağrıma gitti lesam ❤️
Sanki ben o paraları kendime harcamışım gibi algı yaratıldı. Ama lanet olsun onu da alalım sussunlar konu kapansın dedim. Yine kapanmıyor. Kara delik resmen. Paralar akıyor nereye aktığı belli değil.
Yoo kendine de harcayabilirdin? Neticede sana takılmadı mi . Taktıkları zaman bak biz geri alacağız deselerdi sende kabul deseydin o başka.
Yani kv bana, sana taktığım bileziklerini getir yeni geline takacaz deseler bilemiyorum çok asagilayici duruyor.
Siz suan rahat yaşıyorsanız çalışıp kazandığınız için rahat yaşıyorsunuz kimse size havadan para göndermiyor. Kaynin da bu günleri düşünseydi o da rahat yaşardı?
Cok sinir bozucu aynisi bizim de başımızda olduğu için anlıyorum

Bu kadar iyi niyetli olmayın ne olur. Keşke arabanızı satmasaydınız. Açılan her maddi alan ailesine gidiyor bu böyledir. Şimdi tepki gösterdiğinizde nankör olucaksınız ve bağışladığınız bir ev parasının değeri olmayacak. Annesi vermeseymiş bilezik ? Zorla mı aldınız. Oğlu evleniyor aile olarak gücü yeten altınını yapmalı zaten. Babamda aldı abime. Hediyedir bu. Geri istemekte ne oluyor ? Ay valla sinirlendim.
İlk evlendiğimizde onca borcun içinde kaynanam 100 lira 200 lira alırdı. Ailedir ne olcak dedim ses çıkarmadım. Eksiye düşüp verdiğimi 800 lirayı veremeyeceğim diyince dedim orda bi durun. Enayimiyim ben de çalışıyorum. Bizim evimiz yok mu ? Eşimle kavga ettik. O zaman dedim ailede olsa maddi işler karışmamalı bizim düzenimiz ayrı. O günden sonra azaldı ya da daha az oldu. O yüzden çok vermişsiniz. Siz verdikçe istemişler zaten onlar istedikçe eşiniz mutlu olmuş. Bilezik falan vermeyin sakın. Ben olsam maaşımıda ayırırdım. Boşanmaya kadar gider bu. Eşiniz gitsin beslesin ailesini.

Siz de bence yapınız gereği tutumlusunuz diye tahmin ediyorum aynı benim gibi. İstiyorsunuz ki kimseye muhtaç olmadan neyimiz varsa eşimle ikimiz yapalım. Herşeyinizi de verirsiniz gocunmazsınız da. Ama ne zaman ki sizin keyfinize harcamayıp kenara koyduğunuz başkaları için uçar gider o zaman zorunuza gitmeye başlar. Kimseden birşey beklemezsiniz halbuki. Ama sömürülme başladı mı işler değişir. Biz de güya eşimle ayırdık kendisi istedi ben laf yaptığım için. İyi de oldu.

Evet elim sıkıdır benim de. Benim ailemin maddi durumu bayağı iyi. Çok lüks içinde yaşayabilirler ama babamın tipine baksan hiç anlamazsın. Bizi de öyle yetiştirdi askeri disiplinde. Hep paramın hesabını yaparım nereye ne gitti ne kadar gitti. İnsanız yani yarın başımıza ne gelecek belli olmaz. Bu dünyaya bir çocuk getirdik. Onu da rahat yaşatabilelim. O da sıkıntı çekmesin güzel eğitim alsın.
Evlenirken de benim için önemli olan karşımdaki insanın zekasıydı para önemsizdi. Hiç takılmadım ayrıntılara. Ama karşı taraf için öyle değilmiş.

Biri bir batağa düştüğünde böyle yardım edince yüzsüzleşiyor karşı taraf. Ve şunu anladım ki asıl onların iyiliği için yardım etmemek gerekiyor onlara balık vermeyin tutmayı kendileri öğrensin..

Sizin de çocuğunuz var yeterince sömürmüşler sizi. Çocuğunuzun geleceğini amcasına yedirmeyin kendi çabalasın zahmet olacak ama. Gerçi böyle bir kocayı dımdızlak bırakıp önüne bakmak daha hayırlı gibi de neyse...

Bu kadar iyi niyetli olmayın ne olur. Keşke arabanızı satmasaydınız. Açılan her maddi alan ailesine gidiyor bu böyledir. Şimdi tepki gösterdiğinizde nankör olucaksınız ve bağışladığınız bir ev parasının değeri olmayacak. Annesi vermeseymiş bilezik ? Zorla mı aldınız. Oğlu evleniyor aile olarak gücü yeten altınını yapmalı zaten. Babamda aldı abime. Hediyedir bu. Geri istemekte ne oluyor ? Ay valla sinirlendim.
İlk evlendiğimizde onca borcun içinde kaynanam 100 lira 200 lira alırdı. Ailedir ne olcak dedim ses çıkarmadım. Eksiye düşüp verdiğimi 800 lirayı veremeyeceğim diyince dedim orda bi durun. Enayimiyim ben de çalışıyorum. Bizim evimiz yok mu ? Eşimle kavga ettik. O zaman dedim ailede olsa maddi işler karışmamalı bizim düzenimiz ayrı. O günden sonra azaldı ya da daha az oldu. O yüzden çok vermişsiniz. Siz verdikçe istemişler zaten onlar istedikçe eşiniz mutlu olmuş. Bilezik falan vermeyin sakın. Ben olsam maaşımıda ayırırdım. Boşanmaya kadar gider bu. Eşiniz gitsin beslesin ailesini.
Araba mevzusunda yetmiş artık. Hatta ondan öncesinde yapılan yardımla yetmesi gerekiyormuş.
Ben olsam bilezikleri de göndermem, arabaya saysınlar derim. :KK51: Hediye de geri istenmez zaten.
Eşiniz iyi alışmış valla. Siz de deyin, ben de aileme yedireceğim artık, razı olur musun diye.

Valla kızlar kimseyle paylaşamadığım bir konu. Anneme babama anlatsam olay çıkar zaten biliyorum.
Ama ben mi gaddarlık ediyorum diyordum. Maaşı ayırdım bu ay. Bilezikleri de kabul ettim gitsin kendi maaşıyla alabiliyorsa alsın. Birikime de dokundurtmuyorum.
Ama gerisi yooo. Bitti tükendim.
Araba mevzusunda boşanma konusunu dillendirmiştim. Konu ilerlerse yine yapacağım.

Evet elim sıkıdır benim de. Benim ailemin maddi durumu bayağı iyi. Çok lüks içinde yaşayabilirler ama babamın tipine baksan hiç anlamazsın. Bizi de öyle yetiştirdi askeri disiplinde. Hep paramın hesabını yaparım nereye ne gitti ne kadar gitti. İnsanız yani yarın başımıza ne gelecek belli olmaz. Bu dünyaya bir çocuk getirdik. Onu da rahat yaşatabilelim. O da sıkıntı çekmesin güzel eğitim alsın.
Evlenirken de benim için önemli olan karşımdaki insanın zekasıydı para önemsizdi. Hiç takılmadım ayrıntılara. Ama karşı taraf için öyle değilmiş.
O nedenle kesinlikle hesapları ayırın. Bilezikleri de elti için falan vermeyin. Arabaya ya da haciz borcuna saysınlar. Bu durumda eşinizle ortak birşey yapılmaz. Kesinlikle ayrı biriktirin. Evin giderine de dahil olmayın. Kira, mutfak vs. En kısa zamanda araba almaya bakın. Yoksa karşı taraf iflah olmaz. Biriktirdiğiniz parayı bölün. Araba parası bileziğe sayılsın. Borcu da birikimden düşün. Öyleye böyle. Kimse kusura bakmasın. Kendi maaşı ile evi geçindirip ailesine de yardım edecekse etsin bakalım.

Ben maaşıma dokunmuyordum ortak hesabımızda birikim yapıyorduk. Ama artık öyle olmayacak sanırım. Ben maaşımı ortaya koymayacağım. Ben çalışmıyormuşum gibi yaşayalım diyeceğim. Kendime harcayacağım ya. Sürekli yapmak istediğim şeylerden kısıyorum ben. Arabayı da düşünüyorum bu aralar. Borca girip araba aldırmam lazım benim.

Bencede kendinize araba alın. Hatta annenizin üzerine yapın bile yapın diyesim geliyor. Maaş filan vermeyin borç kapatmayı anlıyorum ama arabadır, düğündür, bileziktir çok fazla. Ömür boyu kayın bakacaksınız bu gidişle.

Valla kızlar kimseyle paylaşamadığım bir konu. Anneme babama anlatsam olay çıkar zaten biliyorum.
Ama ben mi gaddarlık ediyorum diyordum. Maaşı ayırdım bu ay. Bilezikleri de kabul ettim gitsin kendi maaşıyla alabiliyorsa alsın. Birikime de dokundurtmuyorum.
Araba mevzusunda boşanma konusunu dillendirmiştim. Konu ilerlerse yine yapacağım.
Hayır herkes ayağını yorganına göre uzatmayı öğrensin. Kendimizi bile sorguluyoruz o kadar safız işte. Siz gaddar falan değilsiniz. Karşı taraf sömürgeci.

Kadın ayda yılda bir hastanrye gidiyor diye araba almışsın. AMa kaynın hergün gezip tozuyordur. Eşin bunu nasıl görmez?
Sen kendinden kısıp kaynına ve kv de aslında birikim yapıyorsun. Eşinle ciddi ciddi konuşman lazım. Ben yokluk görmedim ama kv içinde çalışmıyorum. Kendi çocuğum için çalışıyorum demen lazım. Sanki net konuşmuyorsunuz gibi geldi. Kesin dille düğüne 1 kuruş verirse sonuçlarınu anlatman lazım. Ortak hesabından alacağını al ve ayrıca biriktir. Şimdiye kadar biriktirdijlerini de bırakma orada. Yoksa eltinin koluna bilezik olacaklar

😏
Kendinizi geçin, kimse eşinize teşekkür etmeyecek.
Etseler de unutacaklar yaptıklarını.
Eşiniz farkına varana kadar muhtemelen yeğenini bir işe yerleştirir.

İşe yerleştirmek mi? Sanmıyorum çalışmak isteyeceğini. Keşke çalışacak olsa defalarca eşim kardeşini aile yanından kurtarıp büyük şehre getirmeye çalıştı iş buldu. Gelmiyor adam.
Evleneceği kızın ailesinin durumu da iyimiş bunlar böyle dört ayak üstüne düşüyor bi de.

Peki eşin ne diyor bu maaşı ayırmaya? Ortak paraya dokunmama konusunda met mi? Sendne gizli yapmasın?

O zaman ellemeyin bilezikleri alıp hem de evi geçindirebiliyor mu görelim. Ödemeyin faturaları, alışveriş vs. yapmayın. Görsün bakalım karısının maaşıyla hayır yapmayı.

X