Eş ve ailesi

Kadın ayda yılda bir hastanrye gidiyor diye araba almışsın. AMa kaynın hergün gezip tozuyordur. Eşin bunu nasıl görmez?
Sen kendinden kısıp kaynına ve kv de aslında birikim yapıyorsun. Eşinle ciddi ciddi konuşman lazım. Ben yokluk görmedim ama kv içinde çalışmıyorum. Kendi çocuğum için çalışıyorum demen lazım. Sanki net konuşmuyorsunuz gibi geldi. Kesin dille düğüne 1 kuruş verirse sonuçlarınu anlatman lazım. Ortak hesabından alacağını al ve ayrıca biriktir. Şimdiye kadar biriktirdijlerini de bırakma orada. Yoksa eltinin koluna bilezik olacaklar

Evet kaynım geziyor arabayla. Annesi 50 yaşında kadın yani. Sanki yatalak mı. Bahane o.
Net konuşmuyorum böyle mevzularda çok yüz göz olmak istemiyorum. Kaçıyorum hep.
Araba mevzusunda en son ciddi konuştum. Bir daha dahil olmamaya çalıştım.
Bilezik meselesini bana söyledi. Annen aynen böyle mi dedi dedim. Evet dedi. Al bilezikleri beni de böyle iğrenç muhabbetlerin ortasında bırakma bir daha benim midem kaldırmıyor dedim. Günlerce konuşmadım. Sonra barıştık bir şekilde ve düğün mevzusunu pörtletti. Bu konuda konuşmadım. Şu an ne yapmalıyım diye ölçüp biçiyorum işte. O yüzden sizle paylaşmak istedim :KK43:

Evet kaynım geziyor arabayla. Annesi 50 yaşında kadın yani. Sanki yatalak mı. Bahane o.
Net konuşmuyorum böyle mevzularda çok yüz göz olmak istemiyorum. Kaçıyorum hep.
Araba mevzusunda en son ciddi konuştum. Bir daha dahil olmamaya çalıştım.
Bilezik meselesini bana söyledi. Annen aynen böyle mi dedi dedim. Evet dedi. Al bilezikleri beni de böyle iğrenç muhabbetlerin ortasında bırakma bir daha benim midem kaldırmıyor dedim. Günlerce konuşmadım. Sonra barıştık bir şekilde ve düğün mevzusunu pörtletti. Bu konuda konuşmadım. Şu an ne yapmalıyım diye ölçüp biçiyorum işte. O yüzden sizle paylaşmak istedim :KK43:
Suculent çok iyi eşsin. Ben de her haltı yesem eşim de sussa -yüzgöz olmamak adına - daha Allahtan ne isterim.
Net olmak zorundasın suculent. Bu yüzgöz olmak değil. Eşinle konuşamayacaksan kiminle konuşacaksın ki. Eşin o senin.

Hemen okeyledi. Tamam dedi sen niye kendinden kısıyorsun. Ben sizi zorda bırakır mıyım vs vs.
Ortak paraya dokunmaz. Ama oraya da para koymaz daha. Kredi Falan çeker halleder bir şekilde bence.
Maaşı 30 bin değilse hem kredi hem bilezik kusura bakmasın ama n.h yapar. Yine size güveniyor. Mecbur kalınca ister maaşınızı. Eve ekmek bile almayın bence. Ay suculent okudukça sinirleniyorum. En tahammül edemediğim şey enayi yerine konmak.

Eşinize sorsanıza evleniyorsunuz diye takılan altınlar şimdi neden geri isteniyor. Ayrıldınız, boşandınız da mal paylaşımı mı yapılıyor? Arabanın yarı parasında verdim zaten deyin. Ayrıca kardeşini evlendirmek babasının anasının görevi, eşinizin değil. Herkes evini ve haddini bilsin. Yardım elbette yapılır ama sizi sömürüyorlar.

Hemen okeyledi. Tamam dedi sen niye kendinden kısıyorsun. Ben sizi zorda bırakır mıyım vs vs.
Ortak paraya dokunmaz. Ama oraya da para koymaz daha. Kredi Falan çeker halleder bir şekilde bence.
Onlar için kredi çekecek seviyedeyse siz bilezikleri kesinlikle vermeyin. Birikimi de kendi hesabınıza aktarmayı bu yüce anlayışlılığı ile kabul etsin.

Kendi paranizi artik kendi hesabinizda biriktirin arabanın parasinida kendiniz alip vermese idiniz bundan sonra kendinize birikim yapin sizde ipler kopacak

Bilezikleri arabaya sayın.
Satsınlar arabayı evlensin madem.
Yeni gelinin bileziği için mi çalışacaksınız ?
Baya baya ana oğul sizi sömürüyorlar.
izin vermeyin.
Durumunuz iyiyse sizin çalışmanız sayesinde iyi.

Evlenecek adam da bir zahmet hesabını kitabını yapıp öyle çıksın yola.
Size mi güvenmişler diyeceğim de eşinize güveniyorlar belli ki

Maaşı 30 bin değilse hem kredi hem bilezik kusura bakmasın ama n.h yapar. Yine size güveniyor. Mecbur kalınca ister maaşınızı. Eve ekmek bile almayın bence. Ay suculent okudukça sinirleniyorum. En tahammül edemediğim şey enayi yerine konmak.

Şöyle diyim gelirlerimiz Türkiye ortalamasının bayağı üstünde. İkimizin maaşı da o dediğiniz rakamın üzerinde. Bana vicdan yaptıran bu zaten. Biz iyi kazanıyoruz o insanları zor durumda bırakıyoruz gibi. Eve bir şey almayayım o da birikime para atamasın böyle böyle paranın bereketinin kaçtığına inanıyorum. Ama kendi seçimi. Annesine market harcamaları şahsi giderleri vs için ayda 2-3 bin vermeye okeyim sonuç olarak bu önümü görebileceğim bir meblağ planı ödeme vs. Ama durduk yerde yüklü harcamaya kalbim dayanmıyor artık.

Tek istediğim susmaları. Ama ben verdikçe talepler artıyor.
Bana takılan bilezikler annesinin şahsi bilezikleriymiş. Ve hepsini bana taktığı şimdi yeni geline elleri boş gideceklermiş.
Eşime dedim ki bilezikler nerede? Ben onları anama babama mı verdim. Sana verdim zaten. Bana takılan bilezikler derken ben onları şahsi işlerim için kullanmışım algısı yaratılması beni çok kırdı. Daha farklı bir dil kullansalar bu kadar sinirlenmeyecektim.
Size bilezik takarken bir oğlum daha var ilerde ona da lazım olacak diyip eksik taksalarmış o, zaman. Takılanı geri İstemek çok saçma geldi bana. Borç mu, vermişler. Hayır. Be malese böyle şeyler hep bir sebepten artarak devam ediyor. Allah yardımcınız olsun

Şöyle diyim gelirlerimiz Türkiye ortalamasının bayağı üstünde. İkimizin maaşı da o dediğiniz rakamın üzerinde. Bana vicdan yaptıran bu zaten. Biz iyi kazanıyoruz o insanları zor durumda bırakıyoruz gibi. Eve bir şey almayayım o da birikime para atamasın böyle böyle paranın bereketinin kaçtığına inanıyorum. Ama kendi seçimi. Annesine market harcamaları şahsi giderleri vs için ayda 2-3 bin vermeye okeyim sonuç olarak bu önümü görebileceğim bir meblağ planı ödeme vs. Ama durduk yerde yüklü harcamaya kalbim dayanmıyor artık.
İyi de kendi arabanızı neden sattınız o zaman? Sadece siz bile 30 bin üstü alıyorsanız evin önünde dursaydı arabanız ..kasko ve vergi dışında ne masrafı olacaktı ki?

Hanımlar merhaba,
Kendimi hiç sevmediğim olayların içinde buldum. ama aklımdan çıkaramıyorum konuyu.uzak kalmaya çalıştıkça merkezine çekiliyorum.
Elimden geldiğince kısa kesmeye çalışacağım.

Eşim ve ben ailelerimizden uzakta yaşayan, çocuğunu bakıcılara bırakıp uzun saatler dışarılarda ağır şartlarda çalışan bir çiftiz. Gelirimiz Türkiye standartlarında iyi. Yaşlarımız 35. 7 yıldır evliyiz. Kendi emeklerimizle çok şükür iyi bir şeyler yaptık.

Eşimin ailesinin maddi durumu iyi değil.

Babası çok borç yaptı. eve haciz geldi. Eşim gitti toparladı borçları maddi destek oldu. Bayağı yüklü. Bu esnada kardeşi babasının yanında çalıştı işleri toparladılar. Borçlar hafifledi. Eşimin maddi desteği o dönem canımı sıksa da ailesinin ihtiyacı oldu zor günlerinde tabi ki destek olacak diye ses çıkarmadım.

Bu olaydan sonra da eşim bana ailesinin özellikle annesinin ihtiyaçlarını karşılayacağını borç ödediklerini benim anlayış göstermemi istediğini söyledi. İşte market fatura ekstra giderler. Tabi ki dedim. Annen var ortada. Sadece baban olsa neyse ama anneni zorda bırakma dedim.

Bu arada ikimizin de arabası var. Ama ben 2. Araba masraf oluyor diye satmaya karar verdim kendiminkini. Ev peşinatına ayırırız dedim. Sattık birikimimize ekledik.

Sonrasında eşim bana kardeşinin araba almak istediğini yarı parasını vereceğini çünkü annesinin hastane işleri olduğunda toplu taşımalarda zorlandıklarını söyledi. (Arabaları hacizde gitmişti)
Ben burada delirdim bayağı kriz yaşadık. Ama o araba alındı. Benim bekarken aldığım araba satıldı. Onlara araba alındı gibi oldu bunu kaldıramadım. Ama eşim bizim zaten arabamız var bencillik yapma diye beni manipüle etti sanırım. Mevzu annesi falan olunca ben hemen yumuşuyorum nedense bir de. Kadın kocasından çekiyor diye üzülüyorum. Ama bu konuda kardeşi bizi kullanmış gibi hissediyorum hala.

Bu arada eşim oradan maddi desteğini kesti. Evliliğimizde araba yüzünden kriz çıktığını ve onlar için yeterince yardım yaptığını artık çocuğumuz olacağı için de tekrar benimle o noktalara gelmek istemediğini söylemiş ailesine. Bunu sonradan öğrendim. Çünkü aile bana birden cephe aldı. Kısıtlı iletişimimiz koptu. Üzülmedim açıkçası. Sorun çözüldü diye düşünüp rahatlamıştım uzunca bir süredir.

Yeni bir olay pörtledi.

Eşimin kardeşi evlenmek istiyor. Parası yok. Çünkü yıllardır babasının yanında para almadan çalışıyor. Borç ödüyor. Ama bu onun seçimi bence.
ev eşyaları + Kıza takılacak bilezikler + düğün + balayı için bizden destek beklediklerini söylediler. Eşim de minimal bir şekilde çok rahat çözebileceklerini. Bu devirde abartıya gerek olmadığını söyledi. Düğün yapmayın. Vs vs. zamanında biz kendimiz aldığımız için hep eksik gedik spotçulardan bekar evimizden eşyalarla evlenmiştik. Bunu söyledi. Bi başınızı sokun bir yere gerisi gelir. Yapamayacağız diye korkmayın kendiniz halledersiniz diye cesaret veriyor güya.
Bunun üzerine kaynanam en azından bana takılan bilezikleri geri istediğini söylemiş. (bu arada o bilezikler dışında para harcamadılar o dönem ama harcamak zorunda da değiller hediyeyi geri istemeseler yeterdi:) )
Tabi ki bilezikler durmuyor. Ne kdar ediyorsa alıp vereceğiz. Ona okeyim.
Lakin eşim sonrasında düğününü de yapayım kardeşimin son görevim olsun demeye başladı.
Belli ki bu son görev falan olmayacak. Arabasını aldık, şimdi de evlendiriyoruz resmen. Muhtemelen sonra balayına da göndermek isteyecek. Yarın öbür gün çocuğu olunca da okutmaya kalkacaksın bu gidişle dedim.

Ben kendimi bu işler sırasında çok pasif konuma soktum ve artık bu kadar pasif olmamam gerektiğini düşünüyorum. İnsanların mutlu günlerini. Bozmak istemiyorum ama bu düğün meselesi sizce de gemileri yakmayı gerektirmiyor mu? Abartıyor muyum?

Kardeşine de yazık birikim yapamadı babası yüzünden diyorum. Ama sonra da banane bundan diyorum. Ben eşek gibi çalışıyorum. Kendi çocuğumdan kısıp koca herife mi yardım edicem. Herkes nasıl evleniyorsa öyle evlensin değil mi?
Biz evlenirken kimseden destek beklemedik. Marifet diye söylemiyorum zaten zihniyet olarak birilerinden bir şeyler bekleyen insanlar değiliz.

Kusura bakmayın uzun oldu. Hemen cevap yazamayabilirim bebişim var ama okuyor olacağım ❤️
Tum bu sorunlari düşünüp dert edecek kisi kayinpederiniz. Ailenin babasi o. Cocugu evlenecekse, karisi arabayla hastaneye gidecekse bunlar onun problemi. Esiniz de "kendini" kullandirmak istiyorsa bu da onun problemi. Sizin emeklerinizi kimseye yediremez.
Hem muhtaç durumdalar hem de hicbir seyden geri kalmiyorlar. Esinizin kardesi babasinin yaninda para almadan calisip destek olduysa siz de para verdiniz. Yani herkes uzerine duseni de dusmeyeni de yapti. Sanki kardesi sizin borcunuzu vs kapatmista siz ona destek olmak zorundasiniz. Satsin sizin ona aldiginiz arabayi yapsin dugununu madem.
Anlasilan o ki kendinize ait bir eviniz yokken baskalarinin açığını kapatma derdine düşmüş eşiniz.
Sizi resmen kullaniyor. Size duygu somurusu yaparakta durumu sizin gozunuzde mesrulastiriyor.
Bence ne pahasina olursa olsun bu gidisata bir dur deyin. Bileziklerinizi de vermeyin. Ne munasebet ya. Daha ne kadar sizi ozur dilerim ama aptal yerine koymalarina izin vereceksiniz? Cocuklarinizin geleceğini onlara yedirmeyin.

Son düzenleme:
İstersniz aylık 100 bin kazanın. Siz çalışıyorsunuz ve siz kazanıyorsunız. Kacancınız kadar ihtiyaçlarınız da var. Birileirnin, kim olursa olsun başkasına nasılsa onda para çok mantığı en sinir olduğım şeylerden biri. Ayrıca araba satılıp verilmiş, her ay yinr maddi yardım yapılıyormuş. Ve daha fazlası, olmuyor diye trip mi atıyolar pes.

İyi de kendi arabanızı neden sattınız o zaman? Sadece siz bile 30 bin üstü alıyorsanız evin önünde dursaydı arabanız ..kasko ve vergi dışında ne masrafı olacaktı ki?

Kaskosu trafik sigortası vergisi muayenesi bana battı. Ne gerek var 2. Arabaya dedim. Oraya alınacağını bilsem yapmazdım zaten.

Maas almadan calisan adam nasil ev gecindirecek. Ne kadar ayip ya eski gelinden alacak, yeniye takacak. Iki tane oglunun oldugunu dusunerek bileziklerin yarisini size takip, yarisini saklasaymis.

Ben olsam ne yapardim? Bekarken aldigim arabanin satisi ile yeni arabanin yuzde kaclik borcu karsilandiysa onu talep ederdim. Madem herkes verdigini geri aliyor :). Tabiiki vermeyecekler. Olan biteni kendi ailenizle paylasin, bu durumla tek basiniza mucadele edemezsiniz. Esiniz kredi ceker yine yardim eder. Ailenizden mutlaka bir fikir alin, gerekirse esinizle konussunlar.

Evet doğru söylüyorsunuz sorun eşim. eşim şöyle görüyor. Ben zaten rahat yaşıyorum. Benim ailemin maddi durumu iyi. Ben hiç yokluk görmedim. Ama onun anası garip anam modunda. Hep hasta hep mağdur. Anasından çekmiş kaynanasından çekmiş kocasından çekmiş. Yokluk görmüş. Hep konu dönüyor dolanıyor benim anneme yazık değil mi kadın şu yaşında biraz gün görsün. Senin tuzun kuru.
Tuzum kuru derken tamam maddi sıkıntı görmedim ama kendimi bildim bileli de eşek gibi çalışıyorum. Bunun da etkisi olabilir mi rahat yaşamamızda. Özellikle çocuk olduktan işe gitmek vicdan azabı yaratıyor.
Madem oyle onun ailesine ne kadar yardim yapiliyorsa ayni miktarda senin ailene verilsin. Yarin obur gun onlarin da ihtiyaci olabilir. Her sey esit ve adil olsun. Anne babaysa sizde de var. Bir tek onunkiler kiymetli degil. Bencil herif. Ailesi sozi somurmuyor, esiniz ailesiyle bir olmus sizi sömürüyor düpedüz.

Tum bu sorunlari düşünüp dert edecek kisi kayinpederiniz. Ailenin babasi o. Cocugu evlenecekse, karisi arabayla hastaneye gidecekse bunlar onun problemi. Esiniz de "kendini" kullandirmak istiyorsa bu da onun problemi. Sizin emeklerinizi kimseye yediremez.
Hem muhtaç durumdalar hem de hicbir seyden geri kalmiyorlar. Esinizin kardesi babasinin yaninda para almadan calisip destek olduysa siz de para verdiniz. Yani herkes kendine uzerine duseni de dusmeyeni de yapti. Sanki kardesi sizin borcunuzu vs kapatmista siz ona destek olmak zorundasiniz. Satsin sizin ona aldiginiz arabayi yapsin dugununu madem.
Anlasilan o ki kendinize ait bir eviniz yokken baskalarinin açığını kapatma derdine düşmüş eşiniz.
Sizi resmen kullaniyor. Size duygu somurusu yaparakta durumu sizin gozunuzde mesrulastiriyor.
Bence ne pahasina olursa olsun bu gidisata bir dur deyin. Bileziklerinizi de vermeyin. Ne munasebet ya. Daha ne kadar sizi ozur dilerim ama aptal yerine koymalarina izin vereceksiniz? Cocuklarinizin geleceğini onlara yedirmeyin.

Kayınpeder yok hükmünde. Kendi babası hastalandığında bile eşim ve kardeşi gitti dönüşümlü hastanede kaldı. Daha çok da kardeşi tabi ki işi daha rahat.
Arabayı satamaz yeni evli çocuk eşiyle gezmek ister çünkü. (Bu da konuşuldu da 😂)

X