Eşimin benim hakkımda terapiste söyledikleri!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba kızlar. O kadar sinirliyim ki dünden beri anlatamam. Eşimle birkaç problemimizden dolayı terapiye başlamıştık. Hem çift hem bireysel. Online alıyoruz. Dün akşam 21.30'da eşimin seansı vardı. Evden çıkabileceğimi söyledim rahat konuşması açısından ama gerek görmedi. Ben de o zaman odanın kapısını kapatabilirsin dedim, ben de tvyi açarım duymam seni dedim; o şekilde anlaştık. Seans başladı ama eşim sanki bana duyurmaya çalışır gibi yüksek sesle konuşuyordu. Ben de merakıma yenik düşüp duymamak için çaba sarf etmedim açıkçası. Evet ayıp ettim biliyorum ama onun da çabası yoktu duymayayım diye. Terapiste resmen beni şikayet ediyordu, şikayet ederken de ben eşimi kimseye kötülemem, sadece size anlatıyorum ki bana çözüm sunun vs. Sonuçta siz uzmansınız diyordu ama söyledikleri o kadar manasızdı ki. Söyledikleri şunlar;

1- 'Eşim gezmeyi sevmiyor' (O kadar geziyoruz ki, hafta sonu asla evde oturmayız ama asla. Hatta o kadar dışarıdayım ki arkadaş çevremde alay konusu oldu evde oturmuyorsun vs diye)
2-'Eşim girişken değil, soğuk bir insan'. (Mesafeliyim evet, eşimi memnun etmek için sahte mi davranmalıyım? Eşimin arkadaşları bana uygun değil, dolayısıyla onlarla görüşmek istemiyorum, buna sinirleniyor en çok. Ben daha çok çift olarak gezmeyi seviyorum.)
3-Dün 1 mayıs olduğu için evdeydim, eşim işe gitti. 1 mayıs gecesi eğlenmeye gittik, eve geldiğimizde saat 03.00 falandı. Ben de uyudum bütün gün, dinlendim. Çamaşırlar vs vardı katlanacak, onları toplamamıştım ev de bir tık dağınıktı. Her zaman evimin düzenine ve temizliğine dikkat ederim, sadece 1 gün kendime izin vermiştim :) Terapiste; 'Eve geldim, hiçbir yeri toplamamıştı. Ben evi temizler diye düşündüm, bütün gün uyumuş' dedi :)
4-'Eşim arkadaşlarıyla plan yapmıyor, istiyorum ki kendi çevresiyle de sosyalleşsin' (Yahu ben haftanın 6 günü çalışıyorum. Bütün arkadaşlarım da çalışıyor. 1 gün iznim var, seninle geçiriyorum. Sevinmen gerekmez mi? Ki fırsat buldukça arkadaşlarımla da plan yapıyorum. Konser, tiyatro vs sık sık giderim. )

Allah aşkına bunlar suç mu? Yoksa benim karakterim, yapım mı? Bunları nasıl değiştireyim, ben buyum! Beni ot gibi yaşıyorum gibi hissettirdi, yetersiz hissettirdi bu söyledikleri. O kadar sosyal bir insanım ki inanın evde durmuyorum, ona rağmen 'iş-ev-uyku üçgeninde yaşıyorsun' diyor. Napayım artık çadır mı kurayım dışarıya?

Terapist de eşime, Handeli'nin sevgi dili sizden ilgi görmek, sizin onun peşinden koşmanız dedi! Eşim bir konuda suçluysa peşimden koşar düzelmem için bu doğru ama hatasını bildiği için yapar bunu. Terapist böyle yönlendirince eşim sabah bana günaydın bile demedi :) Baktım resmen küsüz gibi. Dün akşam biraz tartıştık ama 1-2 cümleyle yani, onun için küsmüş gibiydi, normalde asla takılmayacağı şeyler. Terapist hata yaptı bence, yanlış yönlendirdi.

Son olarak biz işe beraber geliyoruz. Motorumuz var, aynı muhitte çalışıyoruz. Eşimin kendi işi, ben bir yerde çalışanım. Geç kalmam doğal olarak hoş karşılanmıyor ve ben de geç kalınca rahatsız hissediyorum. Yüz kere 8'de evden çıkmamız lazım dememe rağmen çıkamıyor. Sabah kalktı 8'e geliyor saat, duşa girdi :) 15 dk geç çıktık, trafik de yoğunlaştığı için 20 dk geç kaldım. Bilerek yaptığını düşünüyorum.

Nasıl bir yol izlemeliyim? Şu an konuşmuyoruz. İdare etmekten bıktım. En azından hatasını bilip özür dileyip yanaşırdı, şimdi terapist öyle söyleyince adam 180 derece döndü, beni peşinde koşturmak istiyor.
merhaba, eşinizi önceki 'gebelik yalanı' konunuzdan hatırlıyorum.

öncelikle çift terapisi mi alıyorsunuz yoksa eşinizin kendi terapistiyle olan görüşmelerinden biri miydi dünkü seans?

yani her ikinizi de tanıyor/görüşüyor olsa bile terapistin her türlü çok amatörce ve yanlış davrandığını söyleyebilirim .

terapist, danışanı bazında yorum yapar ve asla yönlendirme yapmaz, yapmamalı.

danışanını manipüle edecek, davranışlarına - fikirlerine - duygularına yön verecek söylemlerde bulunmamalı.

siz bu kişinin gerçek bir psikolog/ terapist olduğuna emin misiniz? zira eşiniz sanki sizin özellikle duymanız için birtakım düşüncelerini dile getirmek adına bir arkadaşıyla böyle bir oyun da oynamış olabilir, buna bile bu kişinin gerçek bir terapist olmasından daha fazla ihtimal veriyorum düşünün, çünkü bir profesyonel hiçbir şekilde böyle davranamaz, etik değil.

bir psikiyatrist olarak görüşme yaptığım hastalarımın değil etrafındaki kişilerle ilgili yorum yapmak, hastamı yönlendirecek en ufak bir söylemden kaçınmak için bile büyük gayret sarf ediyorum, duygu ve düşüncelerimi tamamen bir tarafa koyarak konuşuyorum. zira olması gereken budur. hastam içini istediği şekilde döker, dökmeli, bizlere bunun için müracaat ediliyor zaten, ama ben hastamın özel hayatıyla ilgili yorum yapamam. orası bir arkadaş sohbeti/görüşmesi değil çünkü.

fazla uzattım kusura bakmayın, ancak gerçekten çok hayret ettim yani bu duruma.

ayrıca ben de eski konularınızı az buçuk hatırlayan bir üye olarak , terapi alarak vb elinizden geleni yapmaya çalıştığınızı görüyorum ama üzülerek söylemeliyim ki , bunun kalıcı bir çözüm getireceğini maalesef düşünmüyorum... eşinizle birbirinize uyumsuz olduğunuzu ve bariz fikir -mizaç farklılıklarınızın olduğunu düşünüyorum... ( bunu bir psikiyatrist olarak değil, herhangi bir forum üyesi olarak söyledim )

umarım hakkınızda hayırlısı olur, sağlıcakla kalın :dua:

(gramer hatası vb yaptıysam affola, zira yorgunluktan ölüyorum ve odaklanmakta güçlük çekiyorum )

terapistinizin soyledikleri cok yavan ve klise, umarim yetkin biridir.

esiniz bagirsa bile dinlememeniz gerekiyordu. sonucta terapide her turlu sey konusulur, ve esinizi bu yuzden utandirmayin. ayrica beraber de terapi almaniz gerekiyor bence. es terapisi
Alıyoruz zaten çift terapisi de.

merhaba, eşinizi önceki 'gebelik yalanı' konunuzdan hatırlıyorum.

öncelikle çift terapisi mi alıyorsunuz yoksa eşinizin kendi terapistiyle olan görüşmelerinden biri miydi dünkü seans?

yani her ikinizi de tanıyor/görüşüyor olsa bile terapistin her türlü çok amatörce ve yanlış davrandığını söyleyebilirim .

terapist, danışanı bazında yorum yapar ve asla yönlendirme yapmaz, yapmamalı.

danışanını manipüle edecek, davranışlarına - fikirlerine - duygularına yön verecek söylemlerde bulunmamalı.

siz bu kişinin gerçek bir psikolog/ terapist olduğuna emin misiniz? zira eşiniz sanki sizin özellikle duymanız için birtakım düşüncelerini dile getirmek adına bir arkadaşıyla böyle bir oyun da oynamış olabilir, buna bile bu kişinin gerçek bir terapist olmasından daha fazla ihtimal veriyorum düşünün, çünkü bir profesyonel hiçbir şekilde böyle davranamaz, etik değil.

bir psikiyatrist olarak görüşme yaptığım hastalarımın değil etrafındaki kişilerle ilgili yorum yapmak, hastamı yönlendirecek en ufak bir söylemden kaçınmak için bile büyük gayret sarf ediyorum, duygu ve düşüncelerimi tamamen bir tarafa koyarak konuşuyorum. zira olması gereken budur. hastam içini istediği şekilde döker, dökmeli, bizlere bunun için müracaat ediliyor zaten, ama ben hastamın özel hayatıyla ilgili yorum yapamam. orası bir arkadaş sohbeti/görüşmesi değil çünkü.

fazla uzattım kusura bakmayın, ancak gerçekten çok hayret ettim yani bu duruma.

ayrıca ben de eski konularınızı az buçuk hatırlayan bir üye olarak , terapi alarak vb elinizden geleni yapmaya çalıştığınızı görüyorum ama üzülerek söylemeliyim ki , bunun kalıcı bir çözüm getireceğini maalesef düşünmüyorum... eşinizle birbirinize uyumsuz olduğunuzu ve bariz fikir -mizaç farklılıklarınızın olduğunu düşünüyorum... ( bunu bir psikiyatrist olarak değil, herhangi bir forum üyesi olarak söyledim )

umarım hakkınızda hayırlısı olur, sağlıcakla kalın :dua:

(gramer hatası vb yaptıysam affola, zira yorgunluktan ölüyorum ve odaklanmakta güçlük çekiyorum )
Merhaba, öncelikle bir uzman olarak görüşlerinizi belirttiğiniz için çok teşekkür ederim. Buradaki her kadının görüşü benim için çok kıymetli ama özellikle bu alanda uzman bir kadından görüş almak benim için büyük şans.

Bu konuşmalara eşimin bireysel terapi seansı sırasında şahit oldum. Psikoloğumuzla konuştuğuna eminim, sesinden de tanıyorum kendisini; ben de terapi alıyorum çünkü. Hem bireysel alıyoruz hem de çift aynı kişiden.
Yönlendirme yapması ben çok şaşırttı ve eşim öyle bir etkisinde kalmış ki sabah bile farklıydı davranışı. Sizin de yorumunuzdan yola çıkarak (uzmanlığınıza güvenerek) ben de terapistimi değiştirmem gerektiği konusunda artık eminim.

Güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim, siz de sağlıcakla kalın🙏🏻

Öncelikle ne olursa olsun seans sırasında evde olmayın bakın süreç olumsuz etkilenmis en başından.
Hanginizin seansı varsa o gitsin evden.
Haftanın 6 günü çalışan bir insan her şeye yetişemez yetişmeye çalışmayın bırakın.
Gerekirse eve yardımcı alın.
Ayrıca yardım değil de iş bölümü yapmanız lazım lutfetmiyor yaşadığı evin işlerini yapıyor yardım gözüyle bakmayın.
Birde bu psikoloğu iyice arastirdiniz mi ne mezunu ? Klinik psikolojide yüksek lisans yapmış mi?

Terapistinizi hemen değiştirin. Mesleki yeterliliği olan bir terapist bu konuları konuşmasına ve şikayet etmesine zemin hazırlayacak bir duruma ne izin verir nede kendi yaratır. Eşiniz konuşmasına gelince resmen saçmalamış aman ciddiye alıp moral bozmanıza gerek yok. Sakin bir verin cevabınızı ve geçin.

terapistinizin soyledikleri cok yavan ve klise, umarim yetkin biridir.

esiniz bagirsa bile dinlememeniz gerekiyordu. sonucta terapide her turlu sey konusulur, ve esinizi bu yuzden utandirmayin. ayrica beraber de terapi almaniz gerekiyor bence. es terapisi

ashjgdhasgdjha yalnız eşim bana terapide kötü şeyler söylese hem de yaptığım şeyleri yapmıyormuşum gibi dese o seansı basarım kasjhdkjasgdkja :KK70::KK70: asla duymamış gibi edemem :KK70:

Öncelikle ne olursa olsun seans sırasında evde olmayın bakın süreç olumsuz etkilenmis en başından.
Hanginizin seansı varsa o gitsin evden.
Haftanın 6 günü çalışan bir insan her şeye yetişemez yetişmeye çalışmayın bırakın.
Gerekirse eve yardımcı alın.
Ayrıca yardım değil de iş bölümü yapmanız lazım lutfetmiyor yaşadığı evin işlerini yapıyor yardım gözüyle bakmayın.
Birde bu psikoloğu iyice arastirdiniz mi ne mezunu ? Klinik psikolojide yüksek lisans yapmış mi?
İngilizce psikoloji mezunu olduğunu biliyorum, çok iyi araştırmadım maalesef. Eşim araştırdığını, iyi olduğunu söyleyince gerek duymadım. Şöyle üstünkörü bir baktım yorumları iyiydi.

Handeli hanım önceki konunuzda eşinizi can hiraş savundugum için özür dilerim . Eşiniz bana çok bencil geldi . Gittiğiniz psikolog çok tuhaf geldi. Umarım hakkınızda hayırlısı olur . Evin bir gün daginikligini bile laf eden adam mı olur ? Kendisi yapıyor mu ev işi gıcık oldum burdan ben

Merhaba, öncelikle bir uzman olarak görüşlerinizi belirttiğiniz için çok teşekkür ederim. Buradaki her kadının görüşü benim için çok kıymetli ama özellikle bu alanda uzman bir kadından görüş almak benim için büyük şans.

Bu konuşmalara eşimin bireysel terapi seansı sırasında şahit oldum. Psikoloğumuzla konuştuğuna eminim, sesinden de tanıyorum kendisini; ben de terapi alıyorum çünkü. Hem bireysel alıyoruz hem de çift aynı kişiden.
Yönlendirme yapması ben çok şaşırttı ve eşim öyle bir etkisinde kalmış ki sabah bile farklıydı davranışı. Sizin de yorumunuzdan yola çıkarak (uzmanlığınıza güvenerek) ben de terapistimi değiştirmem gerektiği konusunda artık eminim.

Güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim, siz de sağlıcakla kalın🙏🏻
Güzel sözleriniz ve düşünceleriniz için öncelikle çok teşekkür ediyorum, onore ettiniz beni 🙏🏻

Hanımefendi/beyefendi muhakkak sizlere çok yardımcı olmuştur, iyi gelmiştir bu zamana kadar , ancak eşinizle yaptığı konuşma, en azından yöntemi kesinlikle doğru değil, bu tutum sağlıklı bir seansın önüne geçer, bizler tarafsız olmak zorundayız, kendi fikirlerimizi karşıya hissettirmemiz demek, doğrudan o ilişkiye müdahale etmemiz anlamına gelir, halbuki amaç , danışanlarımızın kendi iç huzurlarını ve dengelerini bulma süreçlerinde onlara tamamen nötr ve tarafsız şekilde destek olmaktır. Bizler elinizden tutarız ama ayağa kalkarak yürüme ve “ kendi arzuladığınız ve seçtiğiniz ” hedefe varma işlemini gerçekleştiren sizler olursunuz 😊

Umarım sizin bireysel seanslarınızda sizi de yönlendiren davranışları olmamıştır psikoloğunuzun.

Naçizane önerim, yardım aldığınız kişide değişikliğe gitmeniz şeklinde olacaktır 🙏🏻😊

Ben başka bir yerden birsey söyleyeceğim. Velev ki psikolog kotu( zaten ben psikiyatristten şaşmam, Tr'de çoğu yerdeki psikoloji eğitimi ve yüksek lisansınınin çok da yeterli olduğunu düşünmüyorum, iyiler vardir elbet) adam psikologa Tanrı modunda, elinde tuzlukla koşuyor. Adeta o cümleyi beklemiş mobbingini haklı çıkarmak için. Cocuk gibi, sinir bozucu. Ek olarak onlarla bol bol çalışmış biri olarak hepsi kardeşimiz ama Azeri Türkü ile Türkiye Türkü çok farklı.

Adamın kafasında bi profil var karısını ona uydurmaya çalışıyor resmen. Çok profosyonel bi manipülatif çocuk yapmama konusunda doğru karar vermişsiniz bu konunuzla bunu daha iyi anladım. Hem iş hem ev hem çocuk hem sosyal hayat bunlar saat gibi tıkır tıkır işlesin istiyor her şeyi aynı anda istiyor bu tamamen doyumsuzluk. İnsan terapistine açık olmalı tamam ama terapist saçma sapan biriyse ki konu sahibininki öyle duruyor tepetakla etmiş her şeyi. Karısının kişiliğine,işine (geç kalma konusunu yazdığınız için), sosyal yaşamına, saygı duymayan bir adam var karşınızda bunu terapi çözer mi emin değilim. Sanırım ya siz olduğunuz kişi olmaktan vazgeçeceksiniz yada eşiniz

Terapist diplomasını dikiş nakış kursundan almış heralde.
Bizde eşimle bir psikiyatristen çift terapisi aldık. Oldukçada faydasını gördük. Yorum yapmadı. Suçlu aramadı. Çözüm üretti.
Eşinizin sizin hakkındaki şikayetleri kişiliğinizle de alakalı. Kimse kimse için değişmez. Değişmemeli de. Siz uyumlu bir çift değilsiniz. Boşa kürek çekmeyin.

Terapist diplomasını dikiş nakış kursundan almış heralde.
Bizde eşimle bir psikiyatristen çift terapisi aldık. Oldukçada faydasını gördük. Yorum yapmadı. Suçlu aramadı. Çözüm üretti.
Eşinizin sizin hakkındaki şikayetleri kişiliğinizle de alakalı. Kimse kimse için değişmez. Değişmemeli de. Siz uyumlu bir çift değilsiniz. Boşa kürek çekmeyin.
Psikiyatristlerin çift terapisi verdiğini bilmiyordum. Özelden isim yazar mısınız? Faydasını görmüşsünüz, ben de bir bakayım.

Ben başka bir yerden birsey söyleyeceğim. Velev ki psikolog kotu( zaten ben psikiyatristten şaşmam, Tr'de çoğu yerdeki psikoloji eğitimi ve yüksek lisansınınin çok da yeterli olduğunu düşünmüyorum, iyiler vardir elbet) adam psikologa Tanrı modunda, elinde tuzlukla koşuyor. Adeta o cümleyi beklemiş mobbingini haklı çıkarmak için. Cocuk gibi, sinir bozucu. Ek olarak onlarla bol bol çalışmış biri olarak hepsi kardeşimiz ama Azeri Türkü ile Türkiye Türkü çok farklı.
Evet farklı, bazı konularda bunu daha iyi anlıyorum. Biz daha sade, daha rahat yaşıyoruz. Onlar kadar gelenekçi ve gösteriş meraklısı değiliz.

Çift terapisi aldığınız kişiden bireysel terapi almamalısınız bence. Profesyonellik yalan olur ki olmuşta zaten.
Öncelikle sizi tanımam ve anlamam lazım dedi, çift terapisine sonra başlayabiliriz dedi. 2şer seans bireysel aldıktan sonra çift terapisine başladık.

Handeli hanım önceki konunuzda eşinizi can hiraş savundugum için özür dilerim . Eşiniz bana çok bencil geldi . Gittiğiniz psikolog çok tuhaf geldi. Umarım hakkınızda hayırlısı olur . Evin bir gün daginikligini bile laf eden adam mı olur ? Kendisi yapıyor mu ev işi gıcık oldum burdan ben
Teşekkür ederim. Evet yapıyor ev işi. Benim canımı sıkan gerçekten evim her zaman düzenli ve temizdir. Normalde hadi ev pislendi kalk da biraz iş yapalım dediğimde ev zaten temiz diyor. Çok yoruyorsun kendini diyor, bu kadar takma ev işini diyor. Onun arkasından gidip terapiste çamaşırları katlamamış demesi beni şaşırttı.

Evet doğru hatırlıyorsunuz. Ben de bireysel terapi alıyorum zaten aynı psikologtan. Çift de alıyoruz ayrıca.
Hem bireysel hem çift aynı terapistle sıkıntılı geliyor bana. Keşke ya başkalarından ayrı ayrı bireysel alsanız. Belki ilerleyen zamanlarda çift alırdınız. Ben kendi tetapistimin eşimle çalışmasını istemem çığu terapistte etik bulmaz bunu

Evet aynen öyle oldu, psikoloğu eşim seçti. Sosyal medyada tanınan biri, doktor yorumları olan o sitede de puanı yüksek ama böyle yönlendirmesi beni de çok şaşırttı. Sonucu da hemen aldım, o gönül alan, kendini affettirmeye çalışan adam gitti. Yerine bambaşka biri geldi, gaz aldı dediğiniz gibi.
Doktor siteleri olumsuz yorumları yayınlamaz ve çoğu kişi kendisine fake yorum yazdırıyor, özelden ismi atma şansınız var mı eğitimini aşırı merak ettim

Hem bireysel hem çift aynı terapistle sıkıntılı geliyor bana. Keşke ya başkalarından ayrı ayrı bireysel alsanız. Belki ilerleyen zamanlarda çift alırdınız. Ben kendi tetapistimin eşimle çalışmasını istemem çığu terapistte etik bulmaz bunu
Yukarıda da yazdım ama; Öncelikle sizi tanımam ve anlamam lazım dedi, çift terapisine sonra başlayabiliriz dedi. 2şer seans bireysel aldıktan sonra çift terapisine başladık. Benim pek bu konuda bilgim yoktu. Boşluğuma denk geldi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X