Eşimin doğum günü.

Bir şeye cevap vereceksen o an ver
Annensiz duramazsın dediyse insan annesiz duramaz tabi sen çocuklarını özlemiyor musun filan de sohbetin içinde
Susmamak demek illa çat çat her şeyi terslemek değil bana göre
Ne minvalde geliyorsa aynı tondan geri cevap veririm susasım yoksa
Bazen kaale bile almam
O bile saçka geliyor bazı insanlara karşı

Bunu böyle devamında kenara çekeyim şunu diyeyim buny planlayayım diye yaşamak bana yorucu geliyor valla
Sürekli insanın kafasında kayınvalideli konular dönüyor gibi
Çok sıkıcı valla kusura bakma 🙄
Haklıısnız o an söylemem içinde olgun olmam gerekiyor. Umarım evlanızda sizin gibi özgüvenli olur.

Yine de kusura bakmayın ama bu gibi olaylar bana çok çocukça geliyor.
Ya siz eşinize özel bir şey yapmak istiyorsanız farklı bir gün seçebilirsiniz.
Bir gün önce, bir gün sonra, bir sonraki hafta gibi..
Gerçekten bunlar dert edilmeyecek kadar küçük şeyler..
Bu kadar kafanıza takarsanız mutlu olamazsınız..

Benimki sadece bir tavsiye..
Teşekkürler denerim. Ortamda iğneliyici seslerini duysanız keşke. diyorum ki tam boşver unut hemen bir olay daha. Görümcemin doğum günü 2 kere kutlandı kıza bir de para verdim bağırıyor bu nee hediyem nerde bi de hediye alcaksın git bana altın al abi diye. Çocuğuna para veriyoruz bu ne diyor. Canım bende istiyorum ki takmayayım tam diyorum neyse hop yeni mevzu. Bu arada ben bunlara plan yapmıyorum kavgaya da girmiyorum. Edebimle oturuyorum. Belkide benim sessizliğimden yapıyorlardır ?

Haklıısnız o an söylemem içinde olgun olmam gerekiyor. Umarım evlanızda sizin gibi özgüvenli olur.
Ya inan olgunluk değil
Hazırcevaplık
Kendimi bildim bileli böyleydim

Ya da gamsızlık bilmiyorum
İnsan kendinden emin olduktan sonra o kadar da umursamıyor bence kim ne dedi ne laf soktu

Umarım bi an önce kafanın içinde eş ailesiyle yaşamaktan kurtulursun
Yoksa gerçekten çok sıkıcı bi insana dönüşeceksin
Ben ona üzülüyorum 🙄

Olduğu gibi anlatıyorum size. Güldüler anneme ama Tahin Helva güldüler. Dalga geçip güldüler. Kendi akrabalarının önünde rezil etti annemi. Ne ayıp bişey ya. Belkide abarttım haklısınız ama bir anne nasıl başka anneye böyle diyebilie ?
Bak yine abartıyorsun, neden rezil olsun annen?
Yazdığın cümle de nasıl diyebilir denecek birşey yok ayrıca.
Söyleyiş tarzından rahatsız olduysan da gerilmeden cevap verseydin, evet çok düşküniz annemle birbirimize, siz değil misiniz deseydin örneğin.

Sonradan vay benim anamı rezil etti, dalga geçti nasıl yapar, ne desem ben şimdi bu kadına diye diye yaşanacaksın benden söylemesi.

Konu sahibi cevaplarını okudum da evliliğine bu kadar anlam yükleme bence. Sen belli ki biraz toz pembe bir tipsin. Üzerler. Gidip bir hobi falan edinmelisin. Travma falan diyorsun komik geliyor :KK70:
Üzdüler anam beni zaten daha nereme üzcekler 😂😂 ay kızlar sormayın travma konusunda haklısınız tamam ben abarttım bu konuyu. Ben sandımki evlilik böyle değil 🤣

Bu kadar sevmedigin insanla aynı ortamda bulunmak zorunda degilsin. Görüşmeleri azalt. Laf sokmalarını duyma.Bahane bul gitme bence.
Onuda yaptım güzelim. Canla başla yaptımm. Yemek yaptım gelin annem diyor oğluna mesela eşim yok anne diyince “ niyeee alla alaaa” diye bağırıyor.. yahu ne bağırıyorsun anne zorundamıyız diye haykırmak istiyorum. Sonra diyorum ki sakin kanarya boşver. Susuyorum.

Defalarca kez yaptığı için ayıp değil mi ? Başkalarının yanında anneme laf yapmak? Konduramadım bilmiyorum. Kendiside evlat evlat başkadır görmeden duramıyorum diye söylenir durur anneme nasıl geyik yapar daha beter durumdayken ?
Daha beter durum dediğiniz çocuğuna düşkün demiş annenize? Suç mu? Annenizi size düşkün bulduğunu söylemiş.

Balayınıza gelmeleri onların suçu değil yalnız eşinizin suçu. Herrrr yere gelmek isteyebilirler , durduracak olan eşiniz. Eşinizin de ailesi gibi olduğunu kabullenirseniz hayatınız kolaylaşacak bence.
Benim suçum. Ben dedim gelebilirsiniz diye. Yalnız takıldık 3 gün sonra koşa koşa geldiler. Dedim ne güzel vakit geçiririz severdim kaynanamı. İyi olur hem. Ben nerden bileyim kızınıda alcak gelcek. Döndük 1 hafta sonra anneeem gelin dedi kurban tatiliydi. Ah dedim kanarya sen ne yaptın. Sen bu cahil aklınla naptın.. kaynanam hala der millet bunları çok eleştirdi kızın balayında ne işiniz var diye. Bana sorduklarında gelmeyin diyemedim olur dedim. Eşim ilk zamanlar çok kötüydü anlamıyordu onunda hatası var elbette. Şimdi şükür sorar dikkat eder istersen gidelim bak sonra bana kızma der. Üzerime titrer her gün gittiği kardeşine ayda 1 2 gideriz. Zor oldu ama hallettk. Şimdi diyor ne işiniz var sizin diye. Gelemiyorlarda. Beni sürüklediklerinde de bıraksanıza kızı izin günü takılsın alla alla ne akrabası diyor. Hazır yemek yemek demiyor.

iyi yönünden bak başına iş bulaşık bilmem nesi çıkmadı. bence mutlu olmalısın. baş başa olunca da eşinin hayatında çok bir şey değişmiyor ki. bence bu gibi durumlar kalabalık daha güzel. paylaşmaya ,aradaki buzların erimesine sebep oluyor.

Tamam kızlar sağolun sizide yordum. Sinirleniyorum bilmiyorum. O kadar çok laf sokup laf çarpıyorlarki ben sustukça devam ediyorlar. Susmak istemiyorum artık çünkü çok sustum. Hakkımı savunmadım. Savaş değil kendimi savunmak. Konuşmayacağım ama “ anneeem özledim anneeem” dediğinde peşimizden ağladığında “ kız sen napcaksın bizdiz bi de anneme derdin “ diyeceğim. Dertleri ne anlamıyorum giggles. Bak ben çoğu şeye sustum. Huzursuzluk çıkmasın diye. Neler dediler yaptılar da açmadım ağzımı. Bi yemek yaptında yaktın ayağını dedi. Yemek mi yapıyorsun sanki dedi yinede mevzu yapmadım. Görümcem hesap sordu karşımda bensiz gezmeye gidemezsin diye dedim kardeştir sus. Sustukça çıktılar abarttılar. O yüzden susmak istemiyorum 😞
Bak laf sokmayı sana anlatayım. Kayınvalidem bekar arkadaşlarımın eve gelmesinden rahatsızdı ilk zamanlar. Ya kocanı kaparlarsa derdi. Cahillik işte öyle görmüş. Annemin yemeklerini beğenmez, zeytinyağlı sevmemizi beğenmez karadeniz yemeklerini över dururdu. Her yemeğe aldıklarında ay aç kaldık, dolma çiğden yapılmaz sası olur biz kızartırız önce derdi. Kayınpederim desen bekar samimi erkek arkadaşım olamayacağını artık evlediğimi söylerdi şaka gibi. Bir gün yine eşime görüşmeyin onla dedi mesela. Ne haddineyse. Yeğenimin piercingli ve göbeği açık giyinmesini onaylamaz bunu ablamın boşanmış olmasına bağlardı, başında baba yok ondan derdi. Bizim ailede boşanmanın normal olmasını tasvip etmediğini de söylerdi. Asıl kayınpederimi silmeme sebep olan olayları anlatsam eş ailene sarılır ağlarsın. Bak direkt hayat tarzıma müdahale ettiler. Kibarca set çektim. Kayınvalidem anladı tavrını değiştirdi. Bunlar yaşanmamış gibi aramız iyi şimdi, severim de. İyi bir kadın sadece köyde büyümüş okumamış. Kendini geliştirememiş bir kadın. Kötü niyet yoltu. Kayınpederle görüşmeyiz merhaba merhabayızdır o çünkü anlamadı inatlaştı bizimle. Mesafeyi ona koydum. Bu ama onların oğluyla ve torunuyla olan ilişkisine karışma hakkı vermiyor. Ben mesafeliyim onlara karışmıyorum. Bu kadar da takmıyorum.

Ya inan olgunluk değil
Hazırcevaplık
Kendimi bildim bileli böyleydim

Ya da gamsızlık bilmiyorum
İnsan kendinden emin olduktan sonra o kadar da umursamıyor bence kim ne dedi ne laf soktu

Umarım bi an önce kafanın içinde eş ailesiyle yaşamaktan kurtulursun
Yoksa gerçekten çok sıkıcı bi insana dönüşeceksin
Ben ona üzülüyorum 🙄
İnanın eskisi gibi değilim. Burda anlatmam yanlış olur diye anlatmak istemiyorum ama siz biliyorsunuz eşim eve bağlı biri değildi. Daha sakinim daha rahatım enerjim ailesinde değil ufak ufak sinirlenmem dışında. Eşim aşırı ilgili ben sakinleştiğimden beri. Git gez diyorum yok ben eve gelcem diyor. Kocanla ilgilensene diyor. Etmediği iltifatları ediyor. Gece elimi tutarak uyuyor sabah sarılarak uyandırıyor. Beni beklettiğinde kusura bakma diyor. Takılıyor ben hanımdan korkuyorum diye arkadaşlar gelemem diyor. Ben kafamda eş ailesini bitirdiğimden beri eşimle çok iyiyz. Fakat giggles bilmiyorum anneme laf edilince sinirlendim be güzelim. Annem o benim ya. Bak ağzımdan sinirle kötü kelime çıkmadı diklat ettim kalkıp eşime dırdır yapmadım sadece kendi içimde sinirlendim. Umarım bende hazır cevap olabilirim.

Burdakilee gibi kendime dedim ki abartma kanarya sus kanarya neyse kanarya ses çıkarma kanarya. Abisine yaptı bana değil ama abiside kocam yani gezdiği yer benim seni istemeyebilirim sonuçta. 3 kere üst üstte “ bana bak beni kahvaltıya çağırıyorsun abi” diye bağırıdğını bilirim. Çalışıyorum izin günüm kendisi evde ama asla anlamıyor. Sustum bak hep sustum. Neyse dedim takma. Araba aldık kaynanam plan yaptı hemen bizde dedk ki babanla köye gidelim bizim arabayla sen de uçakla gel. Köpek gibi taksidni ödediğim tüm altınlarımı verdiğim arabayla tatilde plan yapmışlar. Neyse dedim sus kanarya. Bakın burda ben anlatıyorum arkadaşlara abarttığımı düşünüyorlar ama eksiği yoktır fazlasını vardır. Ben zaten sustum uzun zamandır kimseye ne cevao verdim ne kavga ettim tartışmaya da girmedim. Lakin zamanı gelmedi mi ?
Kanaryacım senin sorunun zaten susmak arabamızla köye gidemezsiniz biz yaz için plan yaptık ya da arabasız bize zor olur sizde bi tane alın de. Senin altınların gitmiş o kadar çalışıyorsun açık açık diyeceksin eşine araba bizim bir yere götüremezler söyle bize akıl vermesinler uçakla gitsinler diye.

Senin olan her şeyi sahiplenip alanına bu kadar fütursuzca giriyorlarsa bunda öncelikli suçlu ağzını açmaya korkan kocan cidden bostan korkuluğu gibi duruyor çoğu zaman . Görümcen kafadan kırık asla dediğini yapmayacaksın çözüm bu kabul et o öyle takma cidden ama yapma dediklerini ver cevabını birde susmaz iki de susmaz ama onuncuda susar.

Sen balayında kabul etmiştin etmeseydin, arabayı kullanmalarına izin verdin vermeseydin evine istedikleri gibi girip çıkmışlar yaptırmasaydın tüm bunları şu an takmak çözüm mü peki? Hayır değil.

Hayatına böyle yön vermelerine izin vermeyeceksinn takma seninkiler çok sorunlu insanlar evet cevaplarını anında ver ağızları kapanır ama sakin sakin cevap ver arabanı da evini de özel her anını da korumak senin elinde

Bak yine abartıyorsun, neden rezil olsun annen?
Yazdığın cümle de nasıl diyebilir denecek birşey yok ayrıca.
Söyleyiş tarzından rahatsız olduysan da gerilmeden cevap verseydin, evet çok düşküniz annemle birbirimize, siz değil misiniz deseydin örneğin.

Sonradan vay benim anamı rezil etti, dalga geçti nasıl yapar, ne desem ben şimdi bu kadına diye diye yaşanacaksın benden söylemesi.
Tamamdır kızlar iyiyim sakinim. Keşke o an deseydim sanıırm bazı eksikliklerim var. O an sadece olabilir alışacaklar mecbur diyebildim. Teşekkürler.

Daha beter durum dediğiniz çocuğuna düşkün demiş annenize? Suç mu? Annenizi size düşkün bulduğunu söylemiş.
Düşkünlüğü değil. Benim annem rahatsız ediyor çok fazla bizi. Hastalık durumunda. Kaynanamla aynı iş yerindeyken arardı annem sürekli. Bir de sanırım ortak arkadaşlardan arkadaşım annemi kötülemiş olmalı rahat bırakmıyor hasta annesi takıntılı diye. Kaynanam düşkünlüğüne değil annem takıntılı olmasına laf soktu.

Onuda yaptım güzelim. Canla başla yaptımm. Yemek yaptım gelin annem diyor oğluna mesela eşim yok anne diyince “ niyeee alla alaaa” diye bağırıyor.. yahu ne bağırıyorsun anne zorundamıyız diye haykırmak istiyorum. Sonra diyorum ki sakin kanarya boşver. Susuyorum.
İnşallah giderde temelli kurtulursunuz. Bagırsada, kendini yırtsada gitmeyin. Çok alıştırmışsınız.

Düşkünlüğü değil. Benim annem rahatsız ediyor çok fazla bizi. Hastalık durumunda. Kaynanamla aynı iş yerindeyken arardı annem sürekli. Bir de sanırım ortak arkadaşlardan arkadaşım annemi kötülemiş olmalı rahat bırakmıyor hasta annesi takıntılı diye. Kaynanam düşkünlüğüne değil annem takıntılı olmasına laf soktu.
E anneniz çok fazla rahatsız ediyorsa bundan siz rahatsızlık duymuyorsunuz mesela. Eşiniz sizin hatrınıza sizin canınızı sıkmadan idare ediyor değil mi? Eşiniz de pekala annenizle ilgili sizi bunaltabilir ama yapmıyor değil mi? Sizin de eşiniz gibi onları idare etmeniz gerekiyor işte. Evlilik böyle karşılıklı idare etmek demek biraz da. Siz de abartıyorsunuz her şeyi. Gerçekten çok abartıyorsunuz

Bak laf sokmayı sana anlatayım. Kayınvalidem bekar arkadaşlarımın eve gelmesinden rahatsızdı ilk zamanlar. Ya kocanı kaparlarsa derdi. Cahillik işte öyle görmüş. Annemin yemeklerini beğenmez, zeytinyağlı sevmemizi beğenmez karadeniz yemeklerini över dururdu. Her yemeğe aldıklarında ay aç kaldık, dolma çiğden yapılmaz sası olur biz kızartırız önce derdi. Kayınpederim desen bekar samimi erkek arkadaşım olamayacağını artık evlediğimi söylerdi şaka gibi. Bir gün yine eşime görüşmeyin onla dedi mesela. Ne haddineyse. Yeğenimin piercingli ve göbeği açık giyinmesini onaylamaz bunu ablamın boşanmış olmasına bağlardı, başında baba yok ondan derdi. Bizim ailede boşanmanın normal olmasını tasvip etmediğini de söylerdi. Asıl kayınpederimi silmeme sebep olan olayları anlatsam eş ailene sarılır ağlarsın. Bak direkt hayat tarzıma müdahale ettiler. Kibarca set çektim. Kayınvalidem anladı tavrını değiştirdi. Bunlar yaşanmamış gibi aramız iyi şimdi, severim de. İyi bir kadın sadece köyde büyümüş okumamış. Kendini geliştirememiş bir kadın. Kötü niyet yoltu. Kayınpederle görüşmeyiz merhaba merhabayızdır o çünkü anlamadı inatlaştı bizimle. Mesafeyi ona koydum. Bu ama onların oğluyla ve torunuyla olan ilişkisine karışma hakkı vermiyor. Ben mesafeliyim onlara karışmıyorum. Bu kadar da takmıyorum.
Biliyormusun benim kaynanamda kız arkadaşlarına dikkat et biri arkadaşımı en yakkn arkadaşıyla aldatrı kocası derdi. İnanın anlıyorum sizi. Babam için de görümcem annemde ısrarla sizinkilieei yemeğe çağırıyor baban yemek beğenmiyor diye laf sokardı. İnanın anlıyorum. Bende kibarca uyarıyorum saygısızlık yapmıyorum ama sanırım daha az takmalıyım. Yuvanızdan huzur eksik olmasın.

Kanaryacım senin sorunun zaten susmak arabamızla köye gidemezsiniz biz yaz için plan yaptık ya da arabasız bize zor olur sizde bi tane alın de. Senin altınların gitmiş o kadar çalışıyorsun açık açık diyeceksin eşine araba bizim bir yere götüremezler söyle bize akıl vermesinler uçakla gitsinler diye.

Senin olan her şeyi sahiplenip alanına bu kadar fütursuzca giriyorlarsa bunda öncelikli suçlu ağzını açmaya korkan kocan cidden bostan korkuluğu gibi duruyor çoğu zaman . Görümcen kafadan kırık asla dediğini yapmayacaksın çözüm bu kabul et o öyle takma cidden ama yapma dediklerini ver cevabını birde susmaz iki de susmaz ama onuncuda susar.

Sen balayında kabul etmiştin etmeseydin, arabayı kullanmalarına izin verdin vermeseydin evine istedikleri gibi girip çıkmışlar yaptırmasaydın tüm bunları şu an takmak çözüm mü peki? Hayır değil.

Hayatına böyle yön vermelerine izin vermeyeceksinn takma seninkiler çok sorunlu insanlar evet cevaplarını anında ver ağızları kapanır ama sakin sakin cevap ver arabanı da evini de özel her anını da korumak senin elinde
Öyle kır papatyası. İlk zamanlar neyin içine düştüm bilemedim ki. Araba mevzusunda da ne denir bilemedim ki. Ayıp mı olur bilemedim. Kardeşe laf edince araya mı girilir bilemedim. Baş edemiyorum. Mesafe koyuncada etrafa saldırıyorlar. İstediklerini yapmadıklarında da. Bakalım ne olucak.

E anneniz çok fazla rahatsız ediyorsa bundan siz rahatsızlık duymuyorsunuz mesela. Eşiniz sizin hatrınıza sizin canınızı sıkmadan idare ediyor değil mi? Eşiniz de pekala annenizle ilgili sizi bunaltabilir ama yapmıyor değil mi? Sizin de eşiniz gibi onları idare etmeniz gerekiyor işte. Evlilik böyle karşılıklı idare etmek demek biraz da. Siz de abartıyorsunuz her şeyi. Gerçekten çok abartıyorsunuz
Elbette lakin annem şuan etmiyor rahatsız. Evlendiğimden beri düzeldi. Aramaz darlamaz hesap sormaz laf sokmaz. Ben müsade etmem evliliğime girmesine annemi uyarırım. Yani eşimin idare etmesi gereken birşey kalmıyor. Annem rahatsız ettiğinde de eşim idare etmez susmazda açıkcası.

X