eşler arası yaş ve alınan eğitim farkı önemlimi

önemliiiiiiiiiii hemde nasıl her ikiside çok önemli bence kendimden biliyorum çünkü

Yaşla ilgili problem olacağını zannetmiyorum ama kültür farkı büyük problem yaratır..
Örnek vermem gerekirse benim kardeşim iyi bir üniversitenn iktisat bölümünden mezun ve devlet memuru statüsünde devlet bankalarından birinde iyi bir kariyeri var.Nişanlısı da lise mezunu kendi işini yapan biri..Hiç bir ortak noktaları yok..Kardeşim kendini geliştimek için kurslara gidip,bir şeyler öğrenmeye çabalarken nişanlısı arkadaşlarıyla gezip para yemek olarak görüyor hayatı..
Kardeşimin ileride ciddi anlamda sorun yaşayacağını dşünüyoruz ailece ama çok istediği için önüne geçemiyoruz.Hayırlısını yaşasın demekten başka elimizden bir şey gelmiyor..

:kahve:Evliliklerde genellikle erkeğin kadından yaşça büyük olması tercih edilir. Bu; erkeğin psikolojik olarak daha olgun olmasının, evliliğin yürümesini kolaylaştıracağı inancından kaynaklanıyor. Evlilikte ideal olan;, yaş farkının az ya da erkeğin en fazla dört-beş yaş büyük olmasıdır.

Egitim farklılığına gelince;diploma bir ambalajdır. Ambalaja bakıp da, öze önem vermeyen insanlarla yapılan evlilikler yürümez. Üstelik üniversite, eğitim değil, öğretim verir; yani insanın kişiliğini, ahlakını, alışkanlıklarını, davranışlarını daha iyi hale getirmez, sadece bilgi verir ve sistematik düşünmeyi öğretir. Kişi bunları kendi kendine de yapabilir. Çiftler, evlenmeden önce, eğitimdeki seviye farkını açık açık konuşmalı. Özellikle eğitim düzeyi yüksek olan taraf, tartışma anında ya da bir gerginlikte, aradaki farkı psikolojik olarak hissettirmemeli, bunu ima bile etmemelidir.

Farklı kültürlerden kişilerin evliliklerinde göz önünde bulundurulması gereken nokta ise; tarafların değişime açık olup olmadığıdır. Bir taraf 'ben böyleyim değişmem' diyorsa, karşı taraf zor durumda kalır. Evlilikte 'altın orta nokta' dediğimiz bir kural vardır. Her iki taraf da alışkanlıklarından taviz vererek orta noktada buluşursa, kültürel farklılıklar evliliği pek fazla etkilemez. Farklı kültürlere sahip kişiler, değişime açıksa, ortaya mükemmel evlilikler çıkabilir.

yaşın problem olacağını zannetmiyorum ama aradaki farkın abartılı olmazsa..eşimle benim aramda 9 yaş var ve çok şükür bir problem yaşamıyoruz bu konuda..eğitim bu çok farklı insan okumuş olur cahilden beter olur yani olay diplomalık değil insan kendi kendini yetiştirdiği sürece problem olacağına inanmıyorum...dediğim gibi insanın kişilik yapısıyla,kendini eğitmesiyle alakalı...

yaş farkı da önemli eğitim de...
evet kadın erkekten daha erken çöküyor ama sırf böyle diye de çok fazla yaş farkı iyidir denilemez...
çünkü jenerasyon farklılaşıyor...beklentiler ve hayaller de...
istisnalar yok mu tabiki var...
ama ben yine de ortalama yaş farkından yanayım...herşeyin abartısı zarardır...
eğitime gelince...
sakın yanlış anlamayın ama bence bu hepsinden de önemli...
ben hep dedim asla kendimden daha az kariyer sahibi biriyle evlenem diye...
meslektaşımı buldum:sm_cool:
çünkü öyle kadınlar var ki bunu bir üstünlük görüp kocasını ve ailesini ezmeye çalışıyor...
ve öyle erkekler de var ki bunun ezikliğini hissedip hırsını eşinden ve ailesinden çıkarıyor...
bu denge kurulması çok zor bir durum...
çok sağlam karakterde eşler ve hatta aileler gerektiri bence...
bu yüzden ne demişler davul bile dengi dengine...

:kahve:Evliliklerde genellikle erkeğin kadından yaşça büyük olması tercih edilir. Bu; erkeğin psikolojik olarak daha olgun olmasının, evliliğin yürümesini kolaylaştıracağı inancından kaynaklanıyor. Evlilikte ideal olan;, yaş farkının az ya da erkeğin en fazla dört-beş yaş büyük olmasıdır.

Egitim farklılığına gelince;diploma bir ambalajdır. Ambalaja bakıp da, öze önem vermeyen insanlarla yapılan evlilikler yürümez. Üstelik üniversite, eğitim değil, öğretim verir; yani insanın kişiliğini, ahlakını, alışkanlıklarını, davranışlarını daha iyi hale getirmez, sadece bilgi verir ve sistematik düşünmeyi öğretir. Kişi bunları kendi kendine de yapabilir. Çiftler, evlenmeden önce, eğitimdeki seviye farkını açık açık konuşmalı. Özellikle eğitim düzeyi yüksek olan taraf, tartışma anında ya da bir gerginlikte, aradaki farkı psikolojik olarak hissettirmemeli, bunu ima bile etmemelidir.

Farklı kültürlerden kişilerin evliliklerinde göz önünde bulundurulması gereken nokta ise; tarafların değişime açık olup olmadığıdır. Bir taraf 'ben böyleyim değişmem' diyorsa, karşı taraf zor durumda kalır. Evlilikte 'altın orta nokta' dediğimiz bir kural vardır. Her iki taraf da alışkanlıklarından taviz vererek orta noktada buluşursa, kültürel farklılıklar evliliği pek fazla etkilemez. Farklı kültürlere sahip kişiler, değişime açıksa, ortaya mükemmel evlilikler çıkabilir.

yaşın problem olacağını zannetmiyorum ama aradaki farkın abartılı olmazsa..eşimle benim aramda 9 yaş var ve çok şükür bir problem yaşamıyoruz bu konuda..eğitim bu çok farklı insan okumuş olur cahilden beter olur yani olay diplomalık değil insan kendi kendini yetiştirdiği sürece problem olacağına inanmıyorum...dediğim gibi insanın kişilik yapısıyla,kendini eğitmesiyle alakalı...

Fikrim bu. :1rolleyes: ................

benim annemle babam arasında tam 20 yaş var babam emekli öğretmen annem ilkokul mezunu ama liseye kadar dışardan çıkardı ama eminim annemin şartları olsaydı ünivertse de okurdu hatta prof falan bile olurdu ama babacığım 64 yaşında kendi zamanında üniv.giderken bırakmış ancak öğretmen olabilmiş
ben bildim bileli ki bende 30 yaşındayım annemle babam anlaşamaz babam annemi kendinden daha girişken diye hep kıskanır sürekli sorunlular...
hatta şimdi ayrı yaşıyorlar yakında boşanacaklar
benle eşim ikimizde üniverset mezunuyuz eşim benden 5 yaş büyük çok şükür Allahıma biz gayet iyi anlaşıyoruz

genellikle erkeğin yaşça büyük olması ya da eğitiminin kadına göre yüksek olması sorun olmuyor da tersi durum söz konusu oluncu mutlaka bir gün sorun ortaya çıkıyor
buna benzer bir konuda eğitimin öneminden, kendimden eğitim olarak alt seviyede biriyle evlenmeyi tercih etmeyeceğimden bahsetmiştim, ben ve böyle düşünen diğer üyeler, bazılarına göre kariyer sıfat düşkünü olduk çıktık en sonunda

benimde eşimle aramda 9 yaşa yakın fark var bence yaş asla sorun değil tabi bu olgunlaşmamış insanlar için geçerli değil..eğitimde bence okadar önemli değil insanın ailesinden aldığı terbiye ve nasıl yetiştirildiği ve kendini nasıl yetiştirdiği önemli zira çevremizde hepimiz şahid oluyoru çiftlerin ikiside meslek sahibi ama ,terbiye, adab saygı zerre kadar yok böğle insanlar meslek sahibi olsa neolur bunlara eğitimlimi denir..zaten eğitimi diplomayla belirleyen insanlar ne kadar eğitimli tartışılır..bizim bir tanıdık var kocası öğretmen kendisi ilkokul mezunu ve okadar uyumlu ve örnek çiftlerki 20 senelik falan evliler ..ama tabiki eğitim almayalım meslek sahibi olmayalım sadece kendimizi yetiştirelim anlamına gelmiyor bu..benim asıl demek istediğim ne insanlar var mevki sahibi elinde en iyi diploma ama kendi içi boşş ..ama ne insanlar var elinde olmayan sebeblerden okuyamamış ama kendilerini okadar muntazam yetiştirmişki insan o insanları kendine örnek alıyor ve toplumda bunun örneği saymakla bitmez ...ayrıca bunu bile bile evlenmişiniz sonrada burda eşimle aramda eğitim farkı var diyorsunuz hiç yakıştıramadım size..

yas cok önemli canım bende evlendıkten sonra anladım eşimle aramızda inanmıyacaksınız ama 22 yas var ama eşim hic aramızda okadar fark oldugunu göstermiyor ama yine yas farkın cok olması lazım şimdi ben onun zorlukları cekiyorum egitimde önemli tabiki o konuda sorunumuş yok

naptın sen ya
neden boyle bi evliligi tercih ettin ki??

nasıl önemli olmazki yaş farkı,eğitim farkı
çıktığımız yolculuk o kadar uzun ki
hayatı kolaylaştırmak,güzel kılmak
eğlenceli bir hale getirmek,
denge kurmak
biribiriyle alakasız insanların yapabileceği şeyler değil.
yaş tabiki önemli
biri zıplamak isterken diğeri oturup türk kahvesini yudumlamak isteyecek
biri yüksek sesle müzik dinlerken diğeri fasıl isteyecek
biri politikadan bahsederken diğeri amannnnnnnn bizmi kurtaracağız diyecek.
hayat dengeler üstüne kuruludur.
ama biz erkekten hep kadından daha iyi durumda olmasını bekleriz,
ve bence yanlış bir beklenti değil.

esimle aramizda 9 yas var.ama 2 senelik evliyim cok sukur yas hic problem olmadi.
hatta daha guzel esim benden olgun

yaş konusunda düşüncem erkegin daha büyük olmasından yana.
ama bayanın büyük olduğu çok mutlu evliliklerde var

eğitim konusunda bence çok fazla fark olmamalı
eğitim seviyelerini aynı olsa ilerde sorun olmaz.

kızlar yaş farkının çok önemli olduğunu düşünenlerdenim nedenmi? benim annem ile babam arasında 20 yaş fark vardı ve babam anneme hayatı zindan ederdi kıskançlıktan dolayı. kıskançlık genç yaşlarda ortaya çıkmasada ilerleyen yaşlarda baş göstermeye başlar bu belki kişi ile alakalı güvensizliktende kaynaklanıyor olabilir diye düşünebilirsiniz ama yaşı ilerleyen her erkek bu güvensizliği hissetmeye başlar zaten a.s evlilikte eşler arası yaş farkının en fazla 10 , en uygunu ise 4 yaştır diye düşünüyorum.eğitim konusunada pek takılmıyorum insan her yaşta kendini eğitmesini bildikçe eğitim farkı hiç bir sorun teşkil etmez benceyerimseniben

Eşimle yaşlarımız yakın.Çok fazla yaş farkı olmaması daha uygun bence.
Eğitim farkı hiç olmamalı ,benim bu konudaki felsefem bu.Ben o kadar okumuşum,kariyer yapmışım,dirsek çürütmüşüm,eşim ise benden aşağıda.Bunu asla kabul etmezdim.Eşimi ona göre seçtim zaten.Eşim de benle aynı düşüncede.Kadın ne yapar eder,sonra bunun acısını erkekten çıkarır.En ufak tartışmada eşinin açığını dile getirir,o evlilikten de hayır gelmez zaten.Toplumca kabul görülen genel yargı budur.
Eşinin eğitim seviyesini gerçekten dert etmeyecek kadınlar varsa-ki bir elin parmaklarını geçmez-onlara da mutluluklar dileriz.:kahve:

ben şuan nişanlıyım.araızda 14 yaş var.ben 20 o 34.o mühendis ben a.ö.f okuyorum . benımde ılerısı ıcın takıntılarım var acaba yas sorunu cıkarma kultur sorunu cıkarmı napacam bılmıyorum:KK43:

arada ki yaş farkı bence 10 yaşa kadar olabilir ama eğitim durumu önemli arada uçurumlar olmamalı özelliklede erkeğin bir adım önde olması daha iyi oluyor... bizde öyle oluyor...senin için rahat olsun beyaz tavşan sonuçta çalışıyorsun öyle değil mi?

evt calısıyordum ama cıkmak zorunda kaldım suan evdeyım a.ö.f derslerına calısıyorum ve ıs bakıyorum.sızde aradakı fark cokmu bide kültür bakımından zorluk cekermıyız

ben her ikisine de ayrı ayrı pek hoş bakmayan biri olarak; ikisi bir arada olursa kesinlikle olmaz diyorum kendi adıma...

bizde yaşıt gibiyiz ..eşim benden bir yaş büyük....çok şükür gayet iyi geçiniyoruz....eğitim konusundada ben ortaokul mezunuyum...oda lise terk ...hiç bir sorunumuz yok şükürler olsun kiii...

X