esmer olmak kötü birşey mi ?

Bu ulkede daha kucucuk cocukluktan itibaren beyaz tenli cocuklar iltifatlarla buyurken esmerler hep kendilerini dunyanin en cirkin cocugu gibi hissettirilerek buyuyor. Hatta soyle soyleyeyim bir cocuk beyazsa (ve hatta sarisin mavi gozlu ise) daha cok seviliyor ailesi tarafindan. Eger esmerseniz bunu sizin de deneyimlemis olmaniz lazim. Ben de sahsen bana esmer denilmesini istemem ama bir sebebi de bunun yanlis bilgi olmasindan dolayi. Su anda ten rengim beyaz, zorlasak en acik bugday rengidir, sadece sacim koyu. Cocukken esmerdim biraz ama, o zaman da cok esmer degildim ama annem sarisin oldugu icin hep "kizin esmer sen beyazsin sana hic cekmemis babasina cekmis" benzeri sozde iyi niyetli ama alttan alta esmerligin cirkin oldugunu vurgulayan insanlardan dolayi kendimi cok cirkin hissederdim kucukken. O zamanlardaki guzellik algim esmersen cirkinsin idi. Simdi algim degisti tabi, rihanna beyonce bence cok guzel ama yine de birisinin bana gelip sen esmersin demesini pek istemem. Esmerler her ulkede irkciliga maruz kaliyor, yani ortadogulu ama dogal sarisin birisi bu tur bir irkciliga maruz kalmiyor.

Arkadasin ergenlikten cikamamis o yuzden icinden geldigi gibi davraniyor, tavri yanlis kesinlikle, ama arkadasliginizi bitirmeniz yersiz olur bu sebeple.

Demekki bu konuda takıntı geliştirmiş arkadaşınız. Siz kötu birşey söylememişsiniz tabi bu arada.
Benimde tenim beyaz, saclarim,kaslarim kahverengi esmer degilim,kumralım,kızım sarışın baya beyaz ten sari sac ela göz,oğlum da koyu kahve sacli ,kahve gözlü benim gibi ama teni bembeyaz sanki şeffaf ardı görünecek o derece.
Ailede esmer yok ama banada bazen sen saçımın tonu koyu olduysa esmersin bu cocuklar bembeyaz diyen oluyor he deyip geciyorum. Bozulacak bir durum değil yani bu. Boşverin,arkadaşınız gereksiz alınganlik yapmis

Bu ulkede daha kucucuk cocukluktan itibaren beyaz tenli cocuklar iltifatlarla buyurken esmerler hep kendilerini dunyanin en cirkin cocugu gibi hissettirilerek buyuyor. Hatta soyle soyleyeyim bir cocuk beyazsa (ve hatta sarisin mavi gozlu ise) daha cok seviliyor ailesi tarafindan. Eger esmerseniz bunu sizin de deneyimlemis olmaniz lazim. Ben de sahsen bana esmer denilmesini istemem ama bir sebebi de bunun yanlis bilgi olmasindan dolayi. Su anda ten rengim beyaz, zorlasak en acik bugday rengidir, sadece sacim koyu. Cocukken esmerdim biraz ama, o zaman da cok esmer degildim ama annem sarisin oldugu icin hep "kizin esmer sen beyazsin sana hic cekmemis babasina cekmis" benzeri sozde iyi niyetli ama alttan alta esmerligin cirkin oldugunu vurgulayan insanlardan dolayi kendimi cok cirkin hissederdim kucukken. O zamanlardaki guzellik algim esmersen cirkinsin idi. Simdi algim degisti tabi, rihanna beyonce bence cok guzel ama yine de birisinin bana gelip sen esmersin demesini pek istemem. Esmerler her ulkede irkciliga maruz kaliyor, yani ortadogulu ama dogal sarisin birisi bu tur bir irkciliga maruz kalmiyor.

Arkadasin ergenlikten cikamamis o yuzden icinden geldigi gibi davraniyor, tavri yanlis kesinlikle, ama arkadasliginizi bitirmeniz yersiz olur bu sebeple.
işte ben hiç böyle bişe deneyimlemedim o yüzden arkadaşımın esmerliği kabul etmemesini çok algılayamadım, bilmiyorum saçlarım kumral o yüzden mi çok yaşamadım. Hatta kuzenlerim falan hep renkli gözlü sarışındılar ama ben daha sempatik bulunup sevilen bi çocuktum hatta onlar beni kıskanırlarmış.

Şuan saçlarım küllü sarı ama ben esmerim küçükken tenim daha koyuydu şimdi buğdaya döndü. Esmer olmaktan yana hiç sıkıntı yaşamadım. hep sevdim esmerliğimi, örneğin kaşlı gözlü biri olduğum için küçükken çok beğenilen devamlı iltifat edilen bir çocuktum. Mesela benim anneannem sarışın pek kaşı kirpiği belirgin değil eskiden kayınvalidesi ve etrafındakiler pek beğenmezmiş. Anneannem hala kendisinin sarışın olduğu için pek güzel olmadığını düşünür. Bazen laf arasında "ne yapayım Allah beni sarı yaratmış bende kaşım kirpiğim çok olsun isterdim" diye söylenir. Güzel olmak ten rengiyle alakalı değil, her beyaz insan nasıl güzel değilse, her esmer için de güzel diyemeyiz. Güzellik algısı zamana, bulunduğunuz çevreye göre değişebiliyor. Annemin genç kızlıkken anneannemle birlikte çekilmiş fotoğrafları var ikisi de dudaklarını içine çekmiş. Niye böyle yaptıklarını sorduğum zaman annem "o zaman büyük kalın dudaklar bizim orada pek güzel bulunmazdı bizde resimde güzel görünsün diye öyle yaptık" demişti.

Şuan saçlarım küllü sarı ama ben esmerim küçükken tenim daha koyuydu şimdi buğdaya döndü. Esmer olmaktan yana hiç sıkıntı yaşamadım. hep sevdim esmerliğimi, örneğin kaşlı gözlü biri olduğum için küçükken çok beğenilen devamlı iltifat edilen bir çocuktum. Mesela benim anneannem sarışın pek kaşı kirpiği belirgin değil eskiden kayınvalidesi ve etrafındakiler pek beğenmezmiş. Anneannem hala kendisinin sarışın olduğu için pek güzel olmadığını düşünür. Bazen laf arasında "ne yapayım Allah beni sarı yaratmış bende kaşım kirpiğim çok olsun isterdim" diye söylenir. Güzel olmak ten rengiyle alakalı değil, her beyaz insan nasıl güzel değilse, her esmer için de güzel diyemeyiz. Güzellik algısı zamana, bulunduğunuz çevreye göre değişebiliyor. Annemin genç kızlıkken anneannemle birlikte çekilmiş fotoğrafları var ikisi de dudaklarını içine çekmiş. Niye böyle yaptıklarını sorduğum zaman annem "o zaman büyük kalın dudaklar bizim orada pek güzel bulunmazdı bizde resimde güzel görünsün diye öyle yaptık" demişti.
Tabi ki güzellik ten rengiyle ilgili degil ama bunu cocukken bilmiyordum, cünkü cevredekilerin tavrilari bana esmerligin cirkinlik göstergesi oldugunu hissettirmisti. Türkiyede irkcilik var ve her nedense koyu ten renkli oluyor irkciliga maruz kalan insanlar. Türkiyede bir sürü azinlik var, ve bunlardan beyaz olanlari asagilanmazken, esmer olanlari nelere maruz kaliyor. Internette görüyorum, Türklerin bir kismi araplara degil de avrupalilara benzedigimizi göstermek icin bakin bizde beyaz tenli sarisin bir sürü kisi var diyerek onlari öne cikariyorlar, ülkenin cogu esmer oldugu halde. Bunlardan hic haberiniz yokmus gibi yazmissiniz ama maalesef görmezden gelince bu esmer irkciligi düzelmiyor. Acikca bunlari söylemeliyiz ki bazi insanlar da en azindan irkcilik yaptiklarinda özfarkindalik yasasinlar.

Annem sarisin mavi gözlü, ben degilim ve su an bu durumdan cok ama cok mutluyum ve kendimi de inanilmaz begeniyorum, ve asla sacimi sariya boyamayi da düsünmüyorum (koyu kahve saclarim). Göz rengim de koyu ve bundan da cok memnunum. 15 küsür yildir lens takiyorum, bir kere bile renkli lens denemedim, ki ten rengim kaldirirdi. Ama, eger sarisin mavi gözlü beyaz bir cocuk olsaydim, cok daha populer olurdum okulda, ve daha fazla övgü alirdim. Bunu da biliyorum.

Belki sizin cevreniz daha farklidir, ama ben baska esmer arkadaslarimdan da kendileriyle arap diye dalga gecildigini, cirkin imalariyla zorbaliga maruz kaldiklarini, dislandiklarini cok duydum. Acikcasi türkiyede dogup büyüyüp esmer olup da hic bir sekilde esmerliginizi negatif bir özellik olarak gören birisiyle hic karsilasmamis olmaniza sasirdim. Ama sizin adiniza sevindim tabi.

Merak edip Googlea esmer yazdım.

Dünyanın en zeka yüklü gazete içeriği ile karşılaştım. Turkiyenin ünlü esmerleri. Çoğunun cilt rengi açık ama koyu kahve saçlı kahverengi gözlü ünlüleri koymuşlar turkiyenin ünlü esmerleri diye amaç neyse 🤣🤣 yine de ben de bu esmer tanımına katılıyorum bence beyaz tenle alakası yok hatta bence saçını sarıya boyatinca da teninden alakasız sarışın oluyorsun (hatta demez miyiz esmerken sarışın oldu diye) bence saç rengi ile alakalıdır cilt rengi zaten neye göre açık neye göre koyu tanımlaması zor bir şey.
Beyaz tenli demek için o zaman saç hangi renk olmali?
(Bu arada saçını sariya boyatan birine sarışın demem, esmerse hala esmerdir ama sari saçlı derim.)

Benim bir arkadaşım esmer, kızı da esmer. Ve gerçekten güzel bir kadın, ten rengi çok çekici bence ahsjsn. Kızının esmer olduğunu söyleyen olunca canhıraş bir şekilde savunmaya geçerdi, yok kızım babasına benziyor beyaz tenli diye, bence çok komik 😁
Veya bir ortamda beyaz ten sarışın mevzusu açılınca, kompleks yapıp saçma sapan şeyler söylerdi. Çok acayip cidden.

aynıyız ya kısmetse olur nur ve hazal babalık gibiyim ben de tenim bembeyaz beyaz peynir derler ama esmer de diyen çok oluyor. ben de sinirleniyorum biraz. teni buğday saçı sarı olan kendine sarışın diyor ben esmer oluyorum. iyi de ben esmer değilim ki. bizim gibilere de bir isim bulunmalı acilen. :skandal:
Ahsjsjd katılıyorum. Benim eşim ela gözlü, buğday tenli. Sarışın derler mesela ona. Küçükken de sapsarıymış. Ben beyazım, ama kaşım, gözüm, saçım siyah. Bana esmer diyenler oldu daha önce, değilim dediğimde de ısrar ederlerdi. Saç, kaş ve gözden dolayı sanırım😅

aynıyız ya kısmetse olur nur ve hazal babalık gibiyim ben de tenim bembeyaz beyaz peynir derler ama esmer de diyen çok oluyor. ben de sinirleniyorum biraz. teni buğday saçı sarı olan kendine sarışın diyor ben esmer oluyorum. iyi de ben esmer değilim ki. bizim gibilere de bir isim bulunmalı acilen. :skandal:
Kumral değil miyiz biz ahsksks

Güneyli kadın tribi bu, nerde görsem tanırım ahsjsjdkd. Ben de Antep’te yaşamaya başladıktan sonra fark ettim böyle bir şey olduğunu. Beyaz tenliler, sarışınlar üstün ırk gibi. :KK53: Oğlum kumral. Babaannesi onu sarı civcivim diye seviyor. Çünkü onlara göre sarı.
Diyarbakır'da da böyle. Ben kendim de buralıyım, ama insanlar acayip. Biri evlendiğinde, gelini güzel bulmuşlarsa direkt şöyle anlatıyorlar BEMBEYAZ ahsjdkdmd beyaz olunca çok güzel geliyor gözlerine galiba. Benim esmer bir arkadaşım var, bence çok güzel. Ama sarısın biri çıkıp ama o esmerrr diyebiliyor, şaka gibi 😅

Annem esmer tenli bir kadın. Gelin geldiği zamanlar o kadar laf edilmiş ki esmer olması ,şu yaşına geldi hala daha aşamadı . Dalga geçmişler hayvana,poşete benzetmişler ki daha yeniye kadar amcamlar hâlâ dalga geçerdi. Arkadaşınız da daha önceden böyle bir şeye maruz kaldıysa ondandır bu takıntısı.
Bayram günü bizde yemek yeniliyor. Halamın eşi anneme 'gara gelin' dedi yabancı insanların yanında,küçük oğluna da dedi sen de 'gara gelin' de diye. Annem mutfakta ağlamisti. Karakteri gereği kimseye cevap vermez,cevap vermeyi saygısızlık olarak görür. Ama annem çok güzel . Ten renginden önce insanlığı,merhameti,kalbi o kadar güzel ki ... Asla abartıldığı kadar da esmer bir kadın değil. Amcamın eşi annemden de esmer ama ona kimse bir şey dememiş. Tabii ki de ten rengi esmer,beyaz vs. Diye insanları ayrıştıramayız ama annemi neden böyle ayırmışlar anlayamıyorum.
Benim anneciğim de esmerdir. Hem kendi çok güzel hem kalbi, ama dediğin durumu o da yaşamıştır. Ve esmer olan bir yengem var, insanlar bildiğin teniyle dalga geçiyor. Kömüre benzetenler var. Bu cidden acımasızca ve teninden bahsedince üzülmeleri normal bence.

Esmer olmak kötü bir şey değil ama bebeklikten bu yana esmerler sanki acayip bir varlıkmış gibi gösterilip,beyaz tenlileri de tanrıça gibi gördükleri ve ona göre davranış sergiledikleri için esmerler kendilerini çirkin sanıyor. Esmer olmayı da kötü bir şey sanıyorlar. Yani bu esmer insanların kendi başlarına girdikleri bir trip,kompleks değil.
5-6 yaşlarında falanim halam bana demişti ki sen kıvırcık olduğun için seni evlatlık verecekti baban,ama annen vermem diye ağladığı için vermediler. E arkadaşlar içinde de dıslandim saçlarım kıvırcık diye . Hep saçma sapan lakap takılırdı bana. Halam öyle deyince ben çok hırçınlaştım saldırgan bir şey oldum,saçlarımdan nefret ettim. Bir kış gecesi sabaha kadar koridorda sessizce ağladım beni sevmiyorlar diye. Tabi bu değişimin sebebini annem ve babam bilmediği için bana sert bir tutum sergilemeye başladılar. Böyle olunca da ben anneme anlattım olayı annem de bana olayın aslını anlattı . Ben yeni doğduğum zaman babamın arkadaşı ile eşi hayırlı olsuna gelmişler. Onlar henüz bir evlat sahibi degillermis ve babama senin zaten 3 tane kızın var bunu da bize ver demiş. Babam da adamın lafını ciddiye bile almamış konu kapanmış.
Ay insanlar ne kadar kötüler ya. Durduk yere hatırlayıp ağladım.
Ten, boy veya başka özelliklerinden dolayı dalga geçildiğinde bu maalesef büyüdüğünde bile üzebiliyor insanı. Ben kısayım, küçükken çok zayıftım. Bir de bebekken bacağımdan ameliyat olmuşum, ameliyat sayesinde sakat kalmaktan kurtulmuşum. Çocukken bana sakat diyenler oluyordu, ben de koşardım bakın kim hızlı koşuyor diye ispatlamaya çalısırdım. Bu belli bir yaşa kadar çok üzerdi beni. Boyumdan dolayı da çok alaya alındım. Tenim beyaz ama saçlarım vs simsiyah. Bıyığım azıcık çıksa bile çok dikkat çeker, bundan dolayı sarısın yaşıtlarımı benden üstün görenler olurdu. Belli bir kesim böyleydi tabi. Büyüdükten sonra böyle şeyler yaşamadım ama özgüven konusunda çok ciddi sorunlar yaşadım.
Sanki ben güzelim ben böyleyim demezsem insanlar bana çirkin diyecek, beni çirkin görecek gibi hissederdim. 3 yıl önceye kadar dışarı çıkarken insanlar acaba benimle dalga geçiyor mu diye düşünürdüm. Böyle anlatınca kötü oldum ben de:/

Benim 2 cocugum var kızım bembeyaz oglum baya esmer hatta biraz zayif azcik kilo alsa rengi acilir belki🙃 bende mavi gözlü beyaz tenliyim annem sarışın, kayinvalidem hep derki oğlan senin tarafa benzemiş😂😂😂 yani degisik bi esmer algısı var insanlarda anlamis degilim kötü gibi goruyolar sanki

Ortadoğu insanının güzellik algısı sarışın olmak işte (ya da esmer olmamak diyeyim).. Kafalar gelişmedikçe de algılar açılmıyor, dünyanın en ünlü güzelleriyse neredeyse esmerler,melezler vs. halbuki.. Bu kadar dar düşünmek cidden enteresan :işsiz:

PS : Beyaz ötesi tenli kumral saçlı,ela gözlüyüm.

X