Dolmalar Sarmalar Etli Lahana Dolması (Pratik Ve Kolay Sarışla Adım Adım Resimli)

s5000760xe3.jpg

ellerinize saglik cok güzel olmus :kahve:

Daha az önce yedimmmmmm
Dayanamadım valla gecenin bu saatinde zaten çok acıkıyorum bu aralarrr
Ama ben sarmanın,dolmanın ve böreğin içine kıyma girince yiyemiyorum malesefff:nazar:
Ben de çok sık yaparım sarma hiç zoruma gitmezcokacimcoook

ellerinize saglik ya lahanalari dolama yapmak icin kac dakika haslanmali tesekkürler cevapinizi bekliyorum

barçaman ablacım biz evde üç kişiyiz küçük lahana alsam sarılmıyor,büyükleride bizim için çok fazla.
bunun için sevsekte yapmıyorum,ben küçükleri saramıyorum,bunun bir pratiği yokmudur.şu senin orta kısmı (yani damarlı sert tarafı)ortada kalacak biçimde yaptığını bana izah edermisin.seninkiler çok güzel görünüyor.
ellerine sağlık ablacım.

barçaman ablacım biz evde üç kişiyiz küçük lahana alsam sarılmıyor,büyükleride bizim için çok fazla.
bunun için sevsekte yapmıyorum,ben küçükleri saramıyorum,bunun bir pratiği yokmudur.şu senin orta kısmı (yani damarlı sert tarafı)ortada kalacak biçimde yaptığını bana izah edermisin.seninkiler çok güzel görünüyor.
ellerine sağlık ablacım.

canım bu yöntem tam küçük lahanalara göre kalın damarlı kısmına denk getirmeden 2,5
3 cm geniliğinde aşağı yukarı boyu 12 cm kadar şeritler kesmen yeterli daha sonra yapacağın şey elinde çok az iç harcından alıp şeritin başlangıcına koyup enine doğru harcı yayman ve şetiti yuvarlaman hem çok çabuk sarılıyor hemde çok az bir lahanadan bir tencere dolma çıkıyor umarım yardımcı olabilmişimdir

tamam ablacım,yani yapmadan o damarlı kısımları haifçe kesip öylemi haşlıyoruz.haşlanırkende damarlı kısımlar ayrılıyorlar.

tamam ablacım,yani yapmadan o damarlı kısımları haifçe kesip öylemi haşlıyoruz.haşlanırkende damarlı kısımlar ayrılıyorlar.
hayır öyle değil damarlı kısımları bıçakla çıkar kalan kısmı şeritler şeklinde kes zaten lahana yaprağının en dışındaki( damara kadarki) kısım bile yeterli oluyor

Ellerine sağlık Barçman abla..Ben etli lahana dolmasını muska şeklinde sararım,zeytinyağlısını da uzun,uzun..Yalnız etli dolma için sizlere tavsiyem dolmayı tencereye dizerken bir baş kadar sarmısağı da bütün bütün dolmaların üstüne atmanız..Lezzetini yerken farkedeceksiniz..:) Ben ayrıca tencerenin dibine yağda salça kavururum,öyle dizerim..:)

Ellerine sağlık Barçman abla..Ben etli lahana dolmasını muska şeklinde sararım,zeytinyağlısını da uzun,uzun..Yalnız etli dolma için sizlere tavsiyem dolmayı tencereye dizerken bir baş kadar sarmısağı da bütün bütün dolmaların üstüne atmanız..Lezzetini yerken farkedeceksiniz..:) Ben ayrıca tencerenin dibine yağda salça kavururum,öyle dizerim..:)

ben yine bu usulde sarayım çünkü böyle çok kolay geliyor bana ama salça ve sarımsağı denyeceğüm mutlaka canım

Ellerinize sağlık.Şerit şeklinde olması sanırım kolaylaştıracak, mutlaka deneyeceğim.
Kızım lahana sarmasını çok sever ama nedense bana zor gelir.Anneannesinde yer ,farklı şehirlerde oturuyoruz,o yüzden yazın bile gidince anneannesi yapar yedirir.
Sizinkinde farklı olarak sos hazırlarız.Pişirir,söndürürüz.
Bir tavada biraz sıvıyağı kızdırıp, az salça koyarız, dövülmüş sarımsak koyarız,kuru nane koyarız .Tavayı tencereye boşaltmadan limon suyunu ekleyip, pişmiş olan lahana dolmalarının üzerine bu sosu gezdiririz.Enfes olur.

Harika görünüyor ellerinize sağlık.Sarma öneriniz içinde ayrıca teşekkür ederim....

aynı benim yaptığım gibi yapıyorsun annem den öğrendim tek fark annem kara lahanayı satır etiyle yapar ben kıymayla yaparım altına kemik koyarım ımmmm nefis olur bak şimdi canım çekti geçen sarmayı düşünüyordum ama benim aldığım beyaz lahana turşuluk çıktı bi lahana almasını beceremiyorum oysaki satıcıya da sormuştum bu sarmalık mı diye :KK43: :))))

ellerine saglik barcman ablacim nefis gorunuyor

tesekkurler dun aksam bu yontemle sardim lahanayi.gerçekten çok pratik oldu ve sarmalar kesinlikle hiç dagilmadi çok muntazam oldular.

Dolma içi arıyordum Barçman ablam varsa harikadır dedim bu tarifi yapacağım henüz etl dolma olayını oturtamadım da:eek:Biraz biber yapacağım evde lahanada var onlarıda haşlarım şimdi :) sağolasın ablacık.:1hug:

X