Ev kurmak ne kadara mal olur sizce ?

üf böle okunca şoook oluyorum demekki ben hiçbişi yaptırmadım zaten istemedikte onlar kafalarına göre yaptılar ve düğünümüz 3.5 milyara mal olmuştu.herşey dahil şekerler nasıl diyceksiniz bi örnek veriiim salon denmezye sadece leblebi dağıtıldı utanmıyorum çünkü onlar utansın

off valla gözüm korktu daha bizim sözümüz temmuzda..ama bende hazır şöyle karacada fln kampanya varken alsam mı diye düşünyorum..taksitle ödeyip en azından yemek takımlarından kurtulurum diyorum..ama bi yandan da acele mi davranmış olurum diye düşünüyorum..kızlar akıl verin..4 ay sonra söz olucak biri için ceyiz hazırlamaya başlamak saçma mı olur senağlama

off valla gözüm korktu daha bizim sözümüz temmuzda..ama bende hazır şöyle karacada fln kampanya varken alsam mı diye düşünyorum..taksitle ödeyip en azından yemek takımlarından kurtulurum diyorum..ama bi yandan da acele mi davranmış olurum diye düşünüyorum..kızlar akıl verin..4 ay sonra söz olucak biri için ceyiz hazırlamaya başlamak saçma mı olur senağlama

Bence başla cnm çünkü biz kızların almamız gereken daha çok şey var.ıvır zıvır bir sürü ufak tefek şeyler.Benimde düğünüme daha 1 yıl kadar bir zaman var ama çok şükür ufak tefek şeyler dışında bi eksiğim kalmadı. Bi yerden başlamak lazım en azından pahalı şeyleri almak lazım diye düşünüyorum.Mutluluklar dilerim...:1hug:

Bence başla cnm çünkü biz kızların almamız gereken daha çok şey var.ıvır zıvır bir sürü ufak tefek şeyler.Benimde düğünüme daha 1 yıl kadar bir zaman var ama çok şükür ufak tefek şeyler dışında bi eksiğim kalmadı. Bi yerden başlamak lazım en azından pahalı şeyleri almak lazım diye düşünüyorum.Mutluluklar dilerim...:1hug:

doğru haklısın canım..temmuzu beklemeden bende ufak ufak almaya başlim :asigim: şimdi düşününce bile heyecanlanıyorum çok tatlı bi telaş :eek: sağol canım bende size mutluluklar dilerim :1hug:

Çok geniş bir aralık verilebilir..
Düğün masrafları da ev kurmada harcanılan miktar da kesinlikle beğenilerinize daha doğrusu durumunuza bağlı..
10bin e de kurulmaz mı kurulur ama 100bine de kurulur..
Ne alacağınıza nasıl ve hangi kalitede döşeyeceğinize bağlı...
Aksesuarlardan tutun da demirbaşlara kadar marka belirler fiyatları..
ıfrat ve tefrit meselesini burda da elden bırakmamak gerek.
Allah cc yuva kuranın yardımcısı olur,böyle tatlı telaşeler anı olarak kalır günün birinde..
Yeter ki sımsıkı sarılsın çiftler,kenetlensinler birbirlerine..Gereksiz kaprislere,üzücü tavırlara,kırgınlıklara yer olmadan mis gibi sabırla ve sevgi ile kurulur evler barklar..
Ayrıca kız tarafının o kadar çok çeyiz yaptığını ilk duyuyorum,obsesif - takıntı haline getirmeyelim çeyiz meselesini ,kafamızı ruhumuzu meşgul etmesin sürekli ..Mutlaka gerekli ama hakikatlari geride bırakıyor,mal-eşya..Önce gerçekten Elzem olup olmadığı sorgulanmalı...Müstakbel eşin oldu mu gözün çeyiz meyiz görmez..
-Tecrübe ile sabittir..2 düğün yaptık 50bin euro civarı harcandı..Evi barkı hiç saymıyorum..
Açıkçası şuan çok gereksizmiş diye düşünüyorum,yaşamadan insan anlamıyor..
Allah hepinizin gönlüne göre versin..

Son düzenleme:
düğünüme bir buçuk ay kaldı yaklaşık olarak 15 bin harcandı ve önceden de az çok alınmıştı bişeyler...daha beyaz eşyalarda alınmadı son zamana bıraktık onlarıda aldığımız zaman 20 bine kadar çıkıyor

çeyizimde sadece 10 parça ıvır zıvır eşya var ve toplam maaliyet 500 tl :KK76::KK76:

gerisini siz düşünün artıkk:emir_bebek::emir_bebek:

benimkiler :

Düğün 3000
gelinlik 1300

beyaz eşya 4500
salon takımı koltuklar 5700
yatak odası 5000
halılar 1000 küsur bi şeydi
tabak 1300
çanak çömlek 1000 falandır herhalde
işte
yaklaşık bu kadar

canım korkutmak giib olmasın ama herşey dahil 30-40milyar kalitesine göre daha fazlayada çıkıyor :KK43: çok çalışmak lazım

boşuna demiyolar kız beşiğe çeyiz sandığa diye demekki çok gidiyo ve ona göre erkenden bişeylere başlamalı..

Mobilyalar

-Yemek odası : 3000
-Yatak odası : 4000
-Salon koltuk takımı : 4000
-Tv ünitesi,orta sehpa,zigon : 1500

Beyaz eşyalar

-Çamaşır makinesi : 1000
-Bulaşık makinesi : 1000
-Buzdolabı : 1500
-Televizyon : 2000
-Ankastre ocak,fırın,aspiratör : 2000

Küçük elektrikli eşyalar

-Çayçı : 100
-Ütü : 250
-Saç kurutma makinesi : 100
-Elektrik süpürgesi : 500
-Mikser,blender : 300

Halı,perde,avize

-Halı komple : 3500
-Perde komple : 4000
-Avize komple : 2000

Mutfak

-Mutfak masası,sandalyeleri : 500
-Tencereler,tavalar : 1500
-Misafir yemek,çkb takımı : 2000
-Günlük yemek,kahvaltı,çkb takımı : 1000
-Baharatlıklar,kavanozlar : 300
-Bıçak setleri,kepçe,spatula,rende,limon sıkacağı vs : 200
-Tabak setleri,tepsiler : 200
-Misafir ve günlük bardak,fincan takımları : 500
-Çaydanlık,cezve : 200
-Düdüklü tencere : 300
-Akla gelmeyen ıvır zıvır : 300

Ev tekstili (yatak odası,banyo)

-Nevresim takımları : 500
-Havlular : 300
-Pike takımları,yatak örtüleri : 700
-Klozet takımları : 100
-Aile bornoz takımı : 300
-Masa örtüleri : 300
-Yorgan,yastık : 500
-Çeyizlik pijama,iç çamaşırı,gecelik takımları : 400

Aksesuarlar,süs eşyaları,çerçeveler
Ev terlikleri
Kova,fırça vs ıvır zıvırlar var daha.

Bir de evinize ilk girişte alacağınız deterjanlar,sabunlar,yiyecek eşyalar vs :)

Kira masrafı,depozito,boya badana,tamirat,temizlik, elektrik su doğalgaz abonelikleri var daha :)

Kendimce hesaplamaya çalıştım.

Buna bir de alyanslar, diğer takılar, nişan kıyafetleri, nişan masrafları, gelinlik, damatlık, gelin saçı-makyajı, fotoğraf çekimi, gelin arabası, nikah, düğün, balayı vb masrafları eklerseniz tadından yenmiyor :)

Merhabalar

Nişanlımla bizim oturacağımız evde ailesiyle oturuyorlardı kendi binalarında onlara 1+1 ev yapıldı 50 bin tl oraya gitti onlar çıkınca oturacağımız evin tadilatını yaptırdık 15 bin tl ona gitti benim hala devam eden çeyizim ve buzdolabı tv hariç tüm beyaz eşyaları aldım ödüyorum 15 tl civarı onlara gitti nişana 5 bin tl harcadık sözde bin tl harcadık ( yüzükler hazırlıklar filan) kaba taslak bi hesap yaptık düğün balayı mobilyalar halılar perdeler için daha 30 bin tl lazım kredi borçlarımızı biraz azaltıp oyle bi kredi çekerek onu da tamamlayı düşünüyoruz Allah hepimize yardım etsin bizim toplamda 100 bin tl yi geçecek gibi...

az önce bende kendim için bi konu açmış bulundum burda varmış meğer ama kimseler yazmamış yeni evlenmiş olanlar ya da alıcak olanlar ne kadara aldınız eşyalarınızı yazar mısınız bizlerde faydalanalım:KK16:

X