Fırınlar, Ocaklar, Aspiratörler Fırında Pişirme İncelikleri Nelerdir? (Franke Fırın)

içini pişirmiyorsa sorun ya ..
hep keklerin çiğ kalır ..
servisi bi çağırdınmı hiç ?
bosch benim ki memnunum..

franke de güzel marka ..
Daha yeni fırın ilk biz kullandık, kayınvalidem de fırın çok güzel diyip duruyor ama bilemedim

keki kalıpla yapacaksan önce en alta koy,20 25 dk sonrada ortaya koy.ben öyle çözüm buldum.kalıpta hiç kek yapamazdım.
alta koyarsam altını yakmaz mı? Sanki fazla ısınıyor gibi geliyor bana. Hatta altı ve üstü yanıyor içi pişene kadar...

Acaba fırınınızda ayar bozuklugu falan mı var ki hazır şeyler bile istediğiniz gibi olmuyorsa :KK43:
Fırında mı var bozukluk bende mi bilemedim:)

Bu arada benimde başıma geliyordu bu olay. İçi çiğ kaldığında malzemelerini atma. Kekin üstünü alüminyum folyo ile kaplayıp içi pişene kadar pişirebilirsin. Üzeride yanmamış olur.
Aaa ne güzel öneriymiş bunu mutlaka deneyeyim çok teşekkür ettim:)

Turba fırın, asla ön ısıtmaa!! Bir de kalıbın çok derin olabilir mi?
Turbo fırın mı oluyor bizimki? Ne kadar iyi biliyormuşum:)
Direk atmam mı lazım keki de...

Limonlu keke limon suyu kattin mi? Sulu bi sey kattigin zaman unu biraz artirmak lazim. Yoksa hamur kaliyor. Havuclu kek yaparken de dikkat etmek lazim. Havucun suyunu birakiyor. Içi cig kalabiliyor.
Kattığım da oldu sadece limon kabuğuyla yaptığım da...
Hele limonlu kurabiye tarifi vardı. Kurabiyeler piştikten sonra limon suyu döküyordun üzerine... O tarifi yazana ne diyeyim bilemedim şimdi

Bu arada benimde başıma geliyordu bu olay. İçi çiğ kaldığında malzemelerini atma. Kekin üstünü alüminyum folyo ile kaplayıp içi pişene kadar pişirebilirsin. Üzeride yanmamış olur.
Ben de o şekilde yapıyorum. Kalıbın üzerine alüminyum folyo geçiriyorum. Böylece dışı yanmamış, içi de iyi pişmiş oluyor. Fırın ısısını da düşük tutuyorum.

Aslında fırını kullana kullana dilini çözersiniz. Ben de fırınımla başlarda çok sorun yaşamıştım ama artık her yiyeceği olması gerekenden daha düşük ısıda, daha uzun sürede pişiriyorum sıkıntı olmuyor.

50 dakika mı? ben 35 dakika sonra çıkartıyorum...
Malzemeleri ılık kullanıyorum, sıcak fırına atıyorum ama piştikten sonra çıkartıyorum hemen. sanki almazsam o fırının ısısıyla yanacakmış gibi geliyor...

kek kalıbında ise 35 dakika çok az. ben biraz önce yaptım kek kalıbım biraz derin 50 dakikada fırını kapadım ama çıkarmadım 10 dakikaya yakında fırının kendi ısısında tuttum. fırının kapağını açtım sonrada çıkardım. yani yaklaşık 1 saat 170 derecede pişirdim. kek kalıbım derin olmasına rağmen çok güzel kabardı.
küçük kaplarda yapacaksam eğer 30 dakika tutuyorum. mutlaka önceden ısıtılmış fırına koyuyorum.

koalina ben sadece altta yaptığımda oldu.o zaman daha geç pişti.altta kabarıp ortaya koyarsan daha yumuşak oluyor.

kek kalıbında ise 35 dakika çok az. ben biraz önce yaptım kek kalıbım biraz derin 50 dakikada fırını kapadım ama çıkarmadım 10 dakikaya yakında fırının kendi ısısında tuttum. fırının kapağını açtım sonrada çıkardım. yani yaklaşık 1 saat 170 derecede pişirdim. kek kalıbım derin olmasına rağmen çok güzel kabardı.
küçük kaplarda yapacaksam eğer 30 dakika tutuyorum. mutlaka önceden ısıtılmış fırına koyuyorum.
Kalıpta da borcamda da yaptım, ufak kalıp kullanmadım henüz...bir de böyle deneyeyim bakalım...

Aynen canım, direk at...hiç ısıtma...bak dene, yarın bana yaz teşekkür notu, ya da daha iyisi bir dilim kek yolla :KK49:
Mutlaka denicem bakalım neler olacak:KK70: Yarın yazayım çok ilgin ilk defa duydum ısıtmadan kek fırına atmayı... hadi bu sefer olsun ya :KK70:

Daha yeni fırın ilk biz kullandık, kayınvalidem de fırın çok güzel diyip duruyor ama bilemedim

alta koyarsam altını yakmaz mı? Sanki fazla ısınıyor gibi geliyor bana. Hatta altı ve üstü yanıyor içi pişene kadar...

Fırında mı var bozukluk bende mi bilemedim:)

Aaa ne güzel öneriymiş bunu mutlaka deneyeyim çok teşekkür ettim:)

Turbo fırın mı oluyor bizimki? Ne kadar iyi biliyormuşum:)
Direk atmam mı lazım keki de...

Rica ederim :)

ufak kalıplarda çiğ kalma kabarmama gibi riskler neredeyse sıfır, ama en az yarım saat tutun fırında ve pişene kadar kapağı açmayın.

Kızlar artık yavaştan misafirler baş göstermeye başladı ve sorunumu da çözemiyorum.
Fırınım Franke marka. Kayınvalidem hiç kek yapmamış ama diğer yaptıkları gayet güzel oluyor.
Benimse bazı yaptıklarım çok güzel olurken bazıları rezalet oluyor. Mayalı poğaçaları yapabiliyorum, börekleri de, yemekler de gayet güzel pişiyor.
Gelgelelim kurabiyeler ve kekler rezalet ötesi. Kıyır poğaçalar da olmuyor.
Kek yahu gayet basit...Dışı pişiyor, kürdan batırıyorum temiz çıkıyor. Soğuyunca içi hamur oluyor. Hazır karışımları da denedim aynı şey. Eski dandik fırında bile yumuşacık olan kekler hiç olmuyor yahu. Kapağı da açmam. İçi pişsin diye çok bekletsem olmuyor. 150'de denedim yok,170'de denedim yok.
Bu sorunu mutlaka çözmem lazım. Belki fırından kaynaklı var mı bunu kullanan?
koalina ,senden bir ricam olacak. sürekli bdv dışı konu açıyorsun. lütfen buna dikkat et. bdv kurallarına göre bu sık sık tekrarlanırsa ceza alırsın.

üye bilmeden bir sefer açmışsa taşınır ama her aklına geleni bu bölüme açmayı adet haline getirmişse bölümle ilgisiz konusu kapatılır, ısrarcı olursa ceza alır. Hele bu bölüm daha çok okunuyor deyip diş taşını bile buraya yazanlara hiç af yok.
KONUNU TAŞIYORUM

Kalıpta da borcamda da yaptım, ufak kalıp kullanmadım henüz...bir de böyle deneyeyim bakalım...

Mutlaka denicem bakalım neler olacak:KK70: Yarın yazayım çok ilgin ilk defa duydum ısıtmadan kek fırına atmayı... hadi bu sefer olsun ya :KK70:

Bizim eski fırında ısıtırdım bende, turba geldi mertlik bozuldu...çok sık kek yapardım, hiç pişmediğini yandığını bilmem bu şekilde, asla ısıtmıyorum...yayvan kalıplar daha iyi aslında, kare/ diktörgen metal, 20 dk'ya hazır kek. Geçen yaptım ofise :)

koalina ,senden bir ricam olacak. sürekli bdv dışı konu açıyorsun. lütfen buna dikkat et. bdv kurallarına göre bu sık sık tekrarlanırsa ceza alırsın.

üye bilmeden bir sefer açmışsa taşınır ama her aklına geleni bu bölüme açmayı adet haline getirmişse bölümle ilgisiz konusu kapatılır, ısrarcı olursa ceza alır. Hele bu bölüm daha çok okunuyor deyip diş taşını bile buraya yazanlara hiç af yok.
KONUNU TAŞIYORUM
Evet farkındayım ancak benim kıyafet ile ilgili sorularım öğretmenlik alanına taşınırken, başka arkadaşların anaokulu sorunu anasınıfı bölümüne taşınmıyor. Yahut bebekle ilgili sorunlar tüp bebeğe yahut çocuk büyütürken kısmına taşınmıyor. Doğal olarak neyi dert sayıp saymamak gerektiği ve nereye açmam gerektiği konusunda kararsız kalıyorum:)

Evet farkındayım ancak benim kıyafet ile ilgili sorularım öğretmenlik alanına taşınırken, başka arkadaşların anaokulu sorunu anasınıfı bölümüne taşınmıyor. Yahut bebekle ilgili sorunlar tüp bebeğe yahut çocuk büyütürken kısmına taşınmıyor. Doğal olarak neyi dert sayıp saymamak gerektiği ve nereye açmam gerektiği konusunda kararsız kalıyorum:)
koalina günde en az 50 60 konu taşıyorum. taşıdıklarımı görmüyorsan bir şey diyemem sana.
ama 24 saat pc başında değilim. devamlı konu açılıyor burada. gördüklerimi taşıyorum. eğer sende benim gözümden kaçan gördüğün bdv dışı konular varsa bana kible haber ver. böyle yapıyorlar çoğunlukla. ve sen bak bilerek açtığını belirrttin mesajında. bazıları farkında değil. ama bunu bilerek açmak bilmeden açanlarla bir olmuyor elbette.
kararsız kaldığın konularda bana sor. bdvlikmi diye. ama fırının bdvlik olmadığı aşikar.

Kek yaparken firin onceden isitilip konmaz canim. Eger onceden isitirsan fazla gelir sicaklik, disi piser ici pismez. Agir agir pismesi lazim. Eger disi pismisse icinin pismedigini dusunuyosan derecesini dusur, biraz daha kalsin firinda. O sicaklikla piser.

koalina günde en az 50 60 konu taşıyorum. taşıdıklarımı görmüyorsan bir şey diyemem sana.
ama 24 saat pc başında değilim. devamlı konu açılıyor burada. gördüklerimi taşıyorum. eğer sende benim gözümden kaçan gördüğün bdv dışı konular varsa bana kible haber ver. böyle yapıyorlar çoğunlukla. ve sen bak bilerek açtığını belirrttin mesajında. bazıları farkında değil. ama bunu bilerek açmak bilmeden açanlarla bir olmuyor elbette.
kararsız kaldığın konularda bana sor. bdvlikmi diye. ama fırının bdvlik olmadığı aşikar.

Ben hangi konu bdvlik hangisi değil diye karar veremediğim için açıyorum.
Sağlık sorunlarıyla ilgili, bebekle ilgili ne bileyim hemen her konu ile ilgili konu açılıyor.
Bakıyorum kimisi duruyor kimisi taşınmış, belki taşınmaz diyerek açıyorum.
Bunu belirttim sadece yoksa işin doğru yapılmadığı ne bileyim vb bir durumdan değil.
Umuttan yani:KK70:

Fırınım Beko ankastre, ben de fani acarim kek yaparken ve hic firini isitmam. 180 derecede yaklaşık 45 dakikada pisiririm ve keklerime bayilirlar. Ama bu iste firinin dilini anlamanin onemli oldugunu ogrendim. Bir de isitmadan dene, belki olur.

Fırınım Beko ankastre, ben de fani acarim kek yaparken ve hic firini isitmam. 180 derecede yaklaşık 45 dakikada pisiririm ve keklerime bayilirlar. Ama bu iste firinin dilini anlamanin onemli oldugunu ogrendim. Bir de isitmadan dene, belki olur.
Teşekkürler, ısıtmayayım bir de

Önceden ısıtmadan koydum yine olmadı.
Dışı kaya gibi, yandı, fazla pişti, içi de sünger gibi sert ve katı bir şey oldu. Sanırım içi tam pişmediğinden ağırlaştı kek...

Turbo fırınlarda nasıl kek pişirileceğini bir blogda okuyarak öğrendim. Tek yapmak gereken fansız çalıştırmakmış:) fanlı kısmı dışı çıtır, içi yumuşak olması gereken börek gibi yiyeceklerde harikalar yaratıyor ama kekte her taraf eşit pişmesi gerektiğinden fansız olması gerekiyormuş.

X