Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Gaz kaçırma

3 aylığına mı senden BFB cihazı için 5000 lira istediler. tedavi için hangi doktora gittin. 3 ay sana yetti mi. ben bu derdi 16 yıldır çekiyorum. üniversite hastaneleri bu cihazı veriyorlar mı. onlara da ücret ödemek gerekiyor mu .seni bana Allah gönderdi. çok teşekkür ederim

Tekrar merhaba.

Bulunduğum yerdeki üniversite hastanesinde bu cihaz yoktu. Bu bakımdan bir bilgim yok. Bulunduğunuz yerde eğer varsa doktorlar ile görüşüp bilgi alabilirsiniz. Ama hijyen konusunu çok dikkate alın.

Ben özel muayenesi olan Korhan Taviloğlu ile muayene ve tedavi oldum. Muayenesi İstanbul Nişantaşında. Belirttiğim fiyatlar belki değişmiş olabilir. Korhan beyin internet sitesinide mutlaka incelemenizi öneririm. Oldukça yararlı bilgiler var. Korhan Taviloğlu diye googlede arattığınızda zaten hemen çıkıyor.

3 ayda anında iyileşmedim elbette. Tamamen iyileşmem 7-8 ayı buldu. Bu kişiden kişiye göre değişir. Örneğin Korhan taviloğlunun internet sitesinde gaz kaçırma diye bir yazı var. Bu yazıda bakarsanız bir puanlama tablosu var. Bu hafif gaz kaçırma, sürekli gaz kaçırma, dışkı kaçırma gibi sorunlara göre sorunun büyüklüğü/puanını öğreniyorsunuz. Ben dışkı değil sadece gaz kaçırıyordum. Benden daha iyi veya daha kötü olanların iyilişme süresi elbette değişebilir.

BFB tedavisini üç ay yaptırdım. Daha sonra kegel ile doğru yapılacağını nasıl öğrendikten sonra kegel ile de devam ettim. Doğru kegel egzersizlerini yukarıda anlatmıştım ki bunu bahsettiğim bu doktordan öğrendim. Her aşamada ilerleme kaydettim, sizde başladığınızda zaten bunu göreceksiniz.

Bunun yanında sürekli beslenmeme dikkat ettim. Gaz yapan yiyecekleri kesinlikle tüketmedim.

Stres için spor yaptım. Çoğu kişi için spor zaten kendisi stres demek olduğundan sporu iyi seçmek lazım. Mesela ben her gün 1 saat yürüyüş yaptım.

Konuyu dağıtmadan tekrar sorularınıza geleyim. Bence korhan beyin internet sitesini mutlaka inceleyin ve bir randevu alıp bir muayene olun. 16 yıldır bu sorunu çekiyorsunuz, daha fazla ne kaybedersiniz ki?

İlgili doktorun reklamını yapmış gibi oldum ama amacım bu değil. Genel cerrah olup böyle hastalıklarda uzmanlaşmış bir çok doktor var elbette. Kocaelinde yaşadığınızı söylüyorsunuz ufak bir araştırmayla belki orada da özel muayenesi olan uzmanlaşmış doktorlar bulursunuz.

Hastalığınızı yenmek için mutlaka üzerine gitmelisiniz. Ben 11 yıl çektim, 10 yıl onun şurubu, bunun bitkisi, şunun çambalını yiyerek kendi kendime tedavi olmaya çalıştım. Her doktora gidişimde tam olarak sorunum budur diyemiyordum, "hocam ben gaz kaçırıyorum, derdim bu bu bu" açıkça bunu demek lazımken ben sadece gaz sorunum var diyordum. Belki böyle daha az utanacakmışım gibi çevredeki eş dosta da aynı şekilde sadece gaz sorunumun olduğunu söyledim.

Önceki mesajımda da zaten belirttiğim gibi sadece gaz sorunum var deyince doktorlar dahi hazımsızlık anlar. Tam bir ironi gibi hemen hepsi bana gaz söktürücü ilaçlar veriyordu. Sorununu çok iyi anlatman gerekir ki doktor buna göre doğru tedaviyi uygulasın.

En son bahsettiğim olaya kalkıştıktan sonra tamamen üzerine gitmeye karar verdim. 1 yılda bir şeyim kalmadı. Tabi kendime hala özen gösteriyorum.

Son düzenleme:
aynı rahatsızık bendede var..ilk hemoroid ameliyatından sonra o kadar kötü değil di...ikinci kez de anal fissür ameiyatından sonra çok beter oldu..iyileştim mi fissürüm..hayır...tekrarladı....gaz kaçağı olsa öpüpte başıma koyarım...aynı zamanda büyük abtest tutamama durumum oldu fissür ameliyatından sonra....ufak bir karın ağrısı olsa hemen tualet aramak zorunda kalıyorum..topuluğa giremiyorum...tam lafın ortasında kaçıveriyor çoğu zaman.yanımda çoluk çoçuk olursa bu işi yırtıyorum....şu anda fissür..gaz kaçırma..büyük abtest kaçırma....canımdan bezdirdi artık doktorada gitmiyorum...daha beter ettiler beni....hep yanlız dolaşıyorum....birisiyle gezintiye çıksam hareket ettikce....gaz problemi daha yoğunlaşıyor...ama yinede bu benim kaderim diyerek böyle yaşamak zorundayım....hiç bir zamanda ölmeyi düşünmedim...yinede gözüm görüyor..elim ayağım tutuyor buna şükür diyorum....benim durumda olanlarada acil şifalar diliyorum...

Geçmiş olsun.

Bu tür ameliyatların en büyük riski de budur. Doktor bunu önceden mutlaka söylemesi gerekir. Zaten bir doktor için ameliyat son çaredir. Öncelikle sıcak su banyosu, kremler, diyet düzenlemesi ile durumu kontrol altına almaya çalışır. Sorun kronikse ve durum acilse ancak o zaman son çare olarak ameliyat olur.

Burada esas mesele hangi doktorun hangi tür ameliyatı yapacağı. Ameliyat tek bir yöntemden oluşmaz. Bıçakla direkt kes-al olduğu gibi lazer tedavisi bile var. Hatta botoks tedavisini de duydum. Daha bir çok yöntem de vardır. Hemen hepsinin çeşitli düzeylerde yan etkisi var. Dışkı kaçırma bu durumda çoğu zaman kendine düzelir. Zaten doktorlarda genelde böyle der: "geçer, geçer..."

Bunun üstesinden gelmişiniz ki gerçekten tebrik ederim. Sağlıcakla kalın.

merhaba adile dediğin doktoru biliyorum ona mail atmıştım. o da cevaplamıştı. maddiyet belimi büküyor.makattan gaz kaçırma problemim özellikle soğuklarda makattan ssssss diye ses gelmesi sadece soğuklarda da değil aslında yazında bu sıkıntıyı çektiğim oluyor.ben buna engel olamıyorum nekadar kendimi sıkarsam sıkayım netice değişmiyo. hele başkalarının yanında daha yüksek ses çıkıyo.başkalrınınyanında stres olunca daha fazla gaz kaçıyor. bu böyle kısır bir döngü. şişkinlik hissediyorum karın ağrısını çok hisetmiyorum aslında. senin demi böyleydi şikayetlerin

tamamen kurtuldum diyebiliyor musun kegele devam ediyor musun. tedavin ne zaman bitti.

kegelde makatı kastıktan sonra gevşemek için ne kadar bekliyorsun. ilaç tedaviside mi verdi mi

Şöyle; koltuğa, kanepeye, sandalyeye farketmez herhangi bir yere dik olacak şekilde oturuyorsun. Nasıl ki otobüste abdest ihtiyacı hissedersin hemen makatını sıkarsın, aynı yöntem. 2 saniye sık 2 saniye bırak. 15 tekrar 4 set. Yani bir oturuşta toplam 75 defa yapıyorsun. Gözünde büyütme sakın 5 dakika bile sürmüyor ve heryerde yapabilirsin, iş yerinde ve otobüste bile. Sıkarken nefes ver, gevşerken nefes al.

Bunu gün içerisinde toplam 4 defa yap. Yani 1 günde toplam 300 defa sık-bırak yapıyorsun.

İlaç kullanmadım. Doğrusu bu konuda ilacın ne yararı olabilir bilmiyorum. Sonuçta kas güçlendirme egzersizi bunlar. Ama anal fissür nedeniyle kabız olmamaya özen gösterdim. Baktım ki kabızım şimdi adını hatırlayamadım bir toz ilaçtan kullandım. Tozu suya atıp içiyorsun, berbat bir tadı var ama gün içinde kabızlığı geçiriyor.

Şu şu ilacı kullan kesinlikle diyemem, doktor haricinde sana ilaç önerenleri de kesinlikle dikkate alma. Ancak doktorun denetiminde ilaç kullan.

Soğuk havalar bu durumu daha da berbat yapar. Stres konusunda da hemfikiriz. Kalabalık hele hele sıkışık ve dar ortamda olmaya göreyim daha da fazla gaz kaçırmam oluyordu. Bu kendi kendini gerçekleştiren kehanete benzer, öyle durumdayken şimdi gaz kaçıracağım daha da rezil olacağım diye düşüne düşüne daha da kendimize eziyet ederiz. Sonunda kendimizi iyice sıkarız ki gaz kaçırma olduğunda ben demiştim diye söyleniriz. Stresten mutlaka uzak durmak lazım ki bunu söylemesi elbette kolay. Şehirlerde stressiz bir gün geçirebiliyorsanız ne ala.

Bunun için bir psikologa gitmeniz yerinde olur. Tedavi yanında bir uzman kontrolünde ruhsal durumu değerlendirmek en doğrusu. Sonuçta beden sağlığından önce ruh sağlığı gelir.

Bu arada bunu belirtmem gerekir, yazdığım mesajları gözden geçirdim, genelde şunu yap şunu yap diye söylemişim. Halbuki bir doktor değilim. Seni ve bu rahatsızlığı çeken kimseleri kesinlikle bunları yapmalısın diye şartlandırmam yanlış olur. Sadece bu rahatsızlığı çekmiş ve yenmiş birisi olarak kendi deneyimlerimden öneri verebilirim.

Makattan ses gelmesi şundan şundan dolayıdır diyemem. Benden sürekli ses gelme yoktu. Bahsettiğim sitedeki gaz kaçırma tablosuna baktıysan farketmişsindir gaz kaçırmanın tek bir durumu yok, bir çok durumu var. Ben sık sık kaçırıyordum gerek sesli gerek sessiz, sporda bacak açma, esnetme gibi en ufak bir zorlayıcı harekette daha da kaçırıyor ve iç çamaşırı değiştirmek zorunda kalıyordum. Doktorlar mutlaka "defografi", "anorektal manometri" ve "kolonoskopi" tetkiki yaparlar ne olduğunu öğrenmek için. Sen tetkiki yapmışsın, sorunu belirlemişsin, önerdiğim doktorda yada diğer doktorlarda da çözüm belli. Kurtulmak istiyorsan beklemenin bir lüzumu yok. "Yapamıyorum, olmuyor" kelimelerini kesinlikle kullanma.

Ama sorun bende olduğu gibi maddi durumsa ona bir şey diyemem. Ben muayene ücretlerini kredi kartlarıyla, tedavi ücretini banka kredisiyle ödemiştim. Bankalar sağolsun daha sonra kat be kat geri alıyor verdiklerini.

Ama doktorlarda tüccar değil sonuçta. Size göre bir tedavi yöntemini muhakkak ayarlarlar.

selam hangi doktora gitmem konusunda kararsız kaldım.seninkine gitsem yoksa ankara'da hülya çetinkaya diye bir doktor var onunda beofedbakci arkadaşı ikiside ibni sina üniv. hast. doktoru ve prof. sence hangisine gitmeliyim. maddiyet belimi büküyo. ama kesin sonuç da almak isityorum

makat kaslarıyla ilgili bir problem olabilir. kabız olmamaya, geç saatte yemek yememeye çalışır ve gaz yapan besinler (laktoz içeren süt, yoğurt yada fasulye, lahana vs) az tüketirsen biraz daha rahatlarsın ... geçmiş olsun

selam hangi doktora gitmem konusunda kararsız kaldım.seninkine gitsem yoksa ankara'da hülya çetinkaya diye bir doktor var onunda beofedbakci arkadaşı ikiside ibni sina üniv. hast. doktoru ve prof. sence hangisine gitmeliyim. maddiyet belimi büküyo. ama kesin sonuç da almak isityorum

merhaba adiloseyup cevabını bekliyorum.

merhaba adiloseyup cevabını bekliyorum.

Merhaba, aynı senin gibi benim de maddiyat belimi büküyor :KK43: Şu aralar fellik fellik iş baktığımdan çok seyrek internet kafeye gelebiliyorum.

Daha önce sorduğun sorudan başlayım, tedavi için bahsettiğim üç tetkiki de yaptırdım. Manometri sonucunda sıkma ve dinlenme basıncında azalma görülüyordu, diğerlerinde de iç hemoroidim olduğunu da gördüm. Kolonoskopi temiz. Yani tetkikler hemen herşeyi söylüyor.

Bahsettiğin hülya hanımın sitesine baktım, Gastroenteroloji uzmanıymış. Sorunlarından biris olan IBS konusunda uzman yani. Dediğin gibi ikiside profesör, ikiside alanında uzman ve yine ikiside tuzlu :KK43:

Hangisine gitmelisin?
ilk muayene ücretini gözden çıkarabilirsen Korhan beye git. Bir muayene ol.
Zaten biliyorsun o kadar çok doktora gittik ki biz hastalar artık doktor konusunda uzman olduk neredeyse. Eğer iç geçirip öffflüyorsa zaten o doktordan hayır gelmeyecek demektir, eğer seni karşına alıp hastalığın bu bu bu, tedavi için bunu bunu bunu yapacağız, eğer bir sorun çıkarsa numaram bu en ufak şeyde hemen ara diyorsa iş tamamdır, o doktora sonuna kadar güven. Eğer korhan beye güvenmezsen yani bu adamdan bana hayır gelmez dersen hülya hanıma gidersin.

Bu kadar konuşma yeter ama haydi hemen yarın gidiyorsun doktora, bak arayıp kontrol ettirecen bana haaa :)

perşembe korhan'a gideceğim ankara'da bfd cihazı kiralama aylık 400 euro imiş. bunu istanbuldan kiralama şart mı acaba.sen aylık mı peşin mi ödemiştin. inşallah kurtulurum ben dde senin gibi bu dertten

İnşallah kurtulursun.
İstanbuldan kiralaman şart değil tabii ki. Senin için nasıl uygunsa öyle yapabilirsin.

senin bu problemin nasıl başladı. keşke seninle hiç değilse telefonla konuşabilsem. benimki çok soğuk bir kış döneminde yırtık ayakkabı ile dershaneye gitmem ile başladı. önce çok daha yüksek ses çıkıyordu.sonraları azaldı

Benim hastalık hikayem biraz travmatik oldu. Biraz özel olduğu için burada paylaşamam ama şu mail adresimden özel olarak yazışabiliriz. adiloseyup@yandex.com.tr (sanıyorum mail adresi vermemin yöneticiler için bir sakıncası yoktur)

adilseyup tıpa uygulaması nedir biliyor musun

Duydum, üzerinde biraz araştırma yapmıştım. Doğrusu nasıl ve ne şekilde kullanılacağını pek öğrenemedim. Uygun tedavi için 12 saat tıpa ile dolaşmaktan bahseden bir yazı okuyunca zaten tamamen uzaklaştım. Hangi doktor bunu ne şekilde hangi malzemeyle nasıl uygular bilemiyorum. Ama doktora gidince ondan bilgi almak en iyisi.

Ben biofeedback ve kegel yaptım. Zaten bir önceki mesajında da sormuşsun, üç ayda hissedilir bir sonuç aldım ama tamamen geçmedi. Kegel ile sürekli devam ettim. Her ay düzenli olarak kontrol muayenesine gittim.

Sen korhan beye gittin mi? Sonuç ne oldu?

Bu arada bir kitap önereceğim sana, kitabın ismi "Aptalın deneyimi: Aklını başına toplamak için rehber". Bizim gibi kronik hastalıkları olan insanlar için yazılmış bir kitap. Daha çok göz tedavisi için ama kitabın yarısı kronik hastalıkla ilgili, yani bizimle.

Daha yazacaklarım var ama kafede zamanım bitti.
Sağlıcakla kal.

Duydum, üzerinde biraz araştırma yapmıştım. Doğrusu nasıl ve ne şekilde kullanılacağını pek öğrenemedim. Uygun tedavi için 12 saat tıpa ile dolaşmaktan bahseden bir yazı okuyunca zaten tamamen uzaklaştım. Hangi doktor bunu ne şekilde hangi malzemeyle nasıl uygular bilemiyorum. Ama doktora gidince ondan bilgi almak en iyisi.

Ben biofeedback ve kegel yaptım. Zaten bir önceki mesajında da sormuşsun, üç ayda hissedilir bir sonuç aldım ama tamamen geçmedi. Kegel ile sürekli devam ettim. Her ay düzenli olarak kontrol muayenesine gittim.

Sen korhan beye gittin mi? Sonuç ne oldu?

Bu arada bir kitap önereceğim sana, kitabın ismi "Aptalın deneyimi: Aklını başına toplamak için rehber". Bizim gibi kronik hastalıkları olan insanlar için yazılmış bir kitap. Daha çok göz tedavisi için ama kitabın yarısı kronik hastalıkla ilgili, yani bizimle.

Daha yazacaklarım var ama kafede zamanım bitti.
Sağlıcakla kal.

merhaba bugün korhan'a gittim yeniden anal manometri istedi. 3 ay bfd yapılacak.anal manometri için 2500 lira bfd için 5000 lira istedi. bfd'yi satın alıyormuş oluyormuşum. sende mi satın aldın sen korhan'a ne zaman gittin

X