Popüler Konu Gaziantep Gastronomi Festivali

Çünkü ben urfalıyım bizim burda halfetiyi urfadaya ait demezler antebe ait deriz çünkü zamaninda halfeti urfanin değil antebindi
Halfeti ile yemeklerin ne ilgisi var evet antebe bağlı idi bunu antepli olan herkes bilir ve sahip çıkar ayrıca Halfeti de antebe sahip çıkar her işini alışverişi Antepten yapar

Halfeti ile yemeklerin ne ilgisi var evet antebe bağlı idi bunu antepli olan herkes bilir ve sahip çıkar ayrıca Halfeti de antebe sahip çıkar her işini alışverişi Antepten yapar
ya takma kafanı yunanlılarda baklava bızım dıyor sorun degıl :KK70: fıstık aslında bızım dıyen siirtlılerde var aslında bız onlardan alıyormusuz :KK70:
aslında bunlar guzel seyler bunları duyunca gurur duymak lazım :KK200: bırılerı mutfagımıza sahıp cıkınca benım gururum oksanıyor koskoca unesco koskoca gastronomu koca dunya urfayıda bılıyor antebıde kıtapda olan bellı ödul alan bellı acıklamaya gerek yok bence :)

Son düzenleme:
Hataylıyım...

Özel olarak beklerim Hatay'a...

Özellikle bizim gastronomi günümüze...

Sadece Hatay'a özgü Mezeler, kahvaltılıklar, yemekler, kebaplar ve tatlılar... saymakla bitirmem mümkün değil...

Antep yemeği diye tanıtılan yemekleri birde burada tadın..

Ben universitedeyken kultur gezisinde Hatay'i ziyaret ettim.
Harikaydi
Hayatimda gordugum en degisik sehirdi diyebilirim. Dokusu, havasi büyülü binbir gece masallarındaki uzak doğu diyarları gibi. Çok etkilenmiştim
Yemeye içmeye gelince....yemeyi içmeyi seviyorum malum mezeler de kebap türü de her şey süperdi :KK200:Kabak tatlısı yediydim bir de valla tadını unutamadım hala :KK8:

Ben universitedeyken kultur gezisinde Hatay'i ziyaret ettim.
Harikaydi
Hayatimda gordugum en degisik sehirdi diyebilirim. Dokusu, havasi büyülü binbir gece masallarındaki uzak doğu diyarları gibi. Çok etkilenmiştim
Yemeye içmeye gelince....yemeyi içmeyi seviyorum malum mezeler de kebap türü de her şey süperdi :KK200:Kabak tatlısı yediydim bir de valla tadını unutamadım hala :KK8:
Kirece yatırıyorlar çıtır çıtır o olabilir mi:)

Valla gastro turu denince aklıma ilk Güney ve Güneydoğu illerimiz gelir. Acaip mezeler kebaplar tatlılar var. Avrupaya gittim Amerikaya gittim böyle yemek kültürü görmedim. Fransız mutfağı falan Antepin Hatayın falan önünde diz çöküp tövbe ister:KK56:

Valla gastro turu denince aklıma ilk Güney ve Güneydoğu illerimiz gelir. Acaip mezeler kebaplar tatlılar var. Avrupaya gittim Amerikaya gittim böyle yemek kültürü görmedim. Fransız mutfağı falan Antepin Hatayın falan önünde diz çöküp tövbe ister:KK56:
Mardin ve Şiirt Mutfağıda çok iyidir:)Mardinli arkadaşım var yemekleri çok leziz sarmalarına bayılıyorum:)

Otlu peynir demeseydin iyiydi bayağıdır istiyorum:)Buralarda var mıdır:)Bir ara bir marketten almıştım şimdi yok:)
Aynı ben:KK70:
Eşim daha fena:KK70:Tek sorun o kilo almıyor ben hemen alıyorum:)
emek mahallesınde ekın pastanesının 100 metre ılerısınde celal dogana dogru orda peynırcıde var

bırde kale altında peynırcı cok orda da ıyılerı var sıırtden ıyısını getırtıyorlar

bende yersem alıyorum almamak ıcın ertesı gun sadece salata kemırıyorum :KK70:

emek mahallesınde ekın pastanesının 100 metre ılerısınde celal dogana dogru orda peynırcıde var

bırde kale altında peynırcı cok orda da ıyılerı var sıırtden ıyısını getırtıyorlar
Aaaa hatta kurstan bir arkadaş eşim kale altında peynirci demişti şimdi aklıma geldi:KK70:
Tamam sağol canım:)

Hanımlar,
bizim sizin tartışması çıkmasın isterseniz Hoppabu ülke birçok medeniyeti içinde barındırmış, haliyle tarihimize, kültürümüze, yemeklerimize etkisi var.
Antep, Urfa, Adana, Adıyaman, Diyarbakır aynı toprakların şehirleri, haliyle yemekleri de birbirine benzeyecek, içli köftenin, patlıcan kebabının ya da çiğ köftenin hangi ile ait olduğunun önemi var mı?
Valla ben yiyici olarak hepsinin yaptıklarına bayılıyorum.

Yunanlılar denmiş:))) Ege'de dikili asırlık zeytin ağaçlarının sahipleridir Yunanlılar, Rumlar aynı toprakta iç içe yaşamışız, köylerinde komşuluk yapmışız, Yunan insanı bizle yaşamış, bizim halkımız onların topraklarında yaşamış.

Size bizim mutfağımıza katılmış 2 tat örneği vereyim, aslında bize ait değiller ama nasıl ki bizim mutfağımız cazipse, bizimle yaşamış insanların mutfağı da cazipmiş ki benimsemişiz.
Boyoz herkes bilir, Ege'de özellikle İzmir'de çok meşhurdur ama orijinal adı Bollos'tur, 1400'lü yıllarda Türkiye'ye yerleşen Sefaradlara aittir.

Trileçe Meksika mutfağından, tres(3) leches(süt) kelimelerinden türemiş bir tatlı, tiramisu bizim diyebilir miyiz mesela:))) ama keyifle yeriz.

Bizim gibi medeniyetleri buluşturmuş topraklarda kurulu ülkelerde zengin bir sofraya sahip mutfaklar olur.

Kendi kendimizle kavga yerine, bu muhteşem lezzetleri dünyaya tanıtmak için harcayalım enerjimizi:KK66:

X