Popüler Konu Gaziantep Gastronomi Festivali

Hanımlar,
bizim sizin tartışması çıkmasın isterseniz Hoppabu ülke birçok medeniyeti içinde barındırmış, haliyle tarihimize, kültürümüze, yemeklerimize etkisi var.
Antep, Urfa, Adana, Adıyaman, Diyarbakır aynı toprakların şehirleri, haliyle yemekleri de birbirine benzeyecek, içli köftenin, patlıcan kebabının ya da çiğ köftenin hangi ile ait olduğunun önemi var mı?
Valla ben yiyici olarak hepsinin yaptıklarına bayılıyorum.

Yunanlılar denmiş:))) Ege'de dikili asırlık zeytin ağaçlarının sahipleridir Yunanlılar, Rumlar aynı toprakta iç içe yaşamışız, köylerinde komşuluk yapmışız, Yunan insanı bizle yaşamış, bizim halkımız onların topraklarında yaşamış.

Size bizim mutfağımıza katılmış 2 tat örneği vereyim, aslında bize ait değiller ama nasıl ki bizim mutfağımız cazipse, bizimle yaşamış insanların mutfağı da cazipmiş ki benimsemişiz.
Boyoz herkes bilir, Ege'de özellikle İzmir'de çok meşhurdur ama orijinal adı Bollos'tur, 1400'lü yıllarda Türkiye'ye yerleşen Sefaradlara aittir.

Trileçe Meksika mutfağından, tres(3) leches(süt) kelimelerinden türemiş bir tatlı, tiramisu bizim diyebilir miyiz mesela:))) ama keyifle yeriz.

Bizim gibi medeniyetleri buluşturmuş topraklarda kurulu ülkelerde zengin bir sofraya sahip mutfaklar olur.

Kendi kendimizle kavga yerine, bu muhteşem lezzetleri dünyaya tanıtmak için harcayalım enerjimizi:KK66:
Haklısın abla bakacak olursak güneydoğu mutfağı buna adana Hatay da dahil Halep mutfağından geliyor ama artık markalaşma patent vs ortaya çıkıyor. İpek yolu üzerinde olan bu şehirler cumhuriyet ten öncede Halep e bağlı mesela. Orta Doğu kültür ü çok geniş çok köklü bir kültür dür bu kültürün bir parçası olmaktan gururluyum
İzninizle bir makale paylaşıyorum Halep bağlı sanacaklarla ilgili. Yani ne bizim ne Hatay ın nede urfanin bu işin doğuşu Halep tir

Fıstığın içi antebin üçü diye boşuna dememiş atalarım

İyiki antepliyik yorum 😂😂😂 cidden güzeldi ama son gününden miydi bilemedim oek bi festival havası kalmamıştı herkes yorgun görünüyordu.

Seneye bol bol turist çekeceğiz orası belli

Hangi ürünler mesela
Patlıcan kebabi beyrani lahmacun içli köfte fıstık domtes kebabi bakirciligi daha birsürü şey fıstık konusuna gelince fıstık zaten kurak yerde yetişir urfaya gelince bi goz gezdir derim ben gelince antebe çok aradim bi kac tarladan fazla fistik tarlasi bulamadim bide urfa tarlaları boş diyor belki daha ağacını bile tanımıyorsun

Urfa yemeklerinide çok iyi biliyorum ve antepliyim Antepte olan fıstık başka yerde aynı olmuyo ayrıca sizin oralara su gelip tarlaların sulanması barajdan sonra oldu birecikten sonra fıstık ağacı görmek çok zor çünkü ağaç yok hep tarla
Memleket tarafınızı çok iyi anlamakla birlikte çok yanlış düşünüyorsunuz
Ayrıca urfa otoban tarlalarindan mevcut değil 🤣 kültürümü sizden öğrenecek degilim bide biz okullar da öğrenmedik kültürü aile buyuklerimzden halfeti konusuna gelicek olursak zaten yazmışım orya ne sazan gibi atladiniz merak ettim

Haklısın abla bakacak olursak güneydoğu mutfağı buna adana Hatay da dahil Halep mutfağından geliyor ama artık markalaşma patent vs ortaya çıkıyor. İpek yolu üzerinde olan bu şehirler cumhuriyet ten öncede Halep e bağlı mesela. Orta Doğu kültür ü çok geniş çok köklü bir kültür dür bu kültürün bir parçası olmaktan gururluyum
İzninizle bir makale paylaşıyorum Halep bağlı sanacaklarla ilgili. Yani ne bizim ne Hatay ın nede urfanin bu işin doğuşu Halep tir

Aynen öyle ablacım, burası birçok medeniyeti içinde barındıran bir yer, Rum, Ermeni, Çerkes, Boşnak, Pomak, Süryani, Arap, Arnavut, Gürcü, Tatar vb etnik kökenlere sahibiz, taaa Osmanlı'dan bu yana bu etnik kökenlerin gelenek-görenek, kültür, tarih ve mutfak etkileri var, bazı yemeklerin adı bile aynıdır mesela, pilaki bizde de pilaki, Ermenilerde de pilaki, Rumlarda da pilaki, içlerine konulan bazı şeyler değişir ama ana malzeme aynıdır.

Ayrıca urfa otoban tarlalarindan mevcut değil 🤣 kültürümü sizden öğrenecek degilim bide biz okullar da öğrenmedik kültürü aile buyuklerimzden halfeti konusuna gelicek olursak zaten yazmışım orya ne sazan gibi atladiniz merak ettim

Velhasıl bu tartışma sucuk Afyon'un mudur yoksa Kayseri'nin mi demek gibi bir şey.
İki şehirde sucuğu güzel yapar, hangisi diğerinden üstün tutayım ki?
Toprağınız aynı, mutfağınız aynı, eh artık bir son verseniz diyorumHoppa

Ben universitedeyken kultur gezisinde Hatay'i ziyaret ettim.
Harikaydi
Hayatimda gordugum en degisik sehirdi diyebilirim. Dokusu, havasi büyülü binbir gece masallarındaki uzak doğu diyarları gibi. Çok etkilenmiştim
Yemeye içmeye gelince....yemeyi içmeyi seviyorum malum mezeler de kebap türü de her şey süperdi :KK200:Kabak tatlısı yediydim bir de valla tadını unutamadım hala :KK8:
Kabak tatlımız mükemmeldir..hele birde üzerine tahin döküp yediğinizde..

Otlu peynir demeseydin iyiydi bayağıdır istiyorum:)Buralarda var mıdır:)Bir ara bir marketten almıştım şimdi yok:)
Ben Van'dan getirtiyorum.. tanıdık felan yok. Netten buluyorum, siparişi veriyorum, kargoluyorlar... Marketten aldığım peynirin gerçek otlu peynir olmadığını anladım.

Muhtesem.3 yil önce eşime dogum günü hediyesi olarak ucak bileti alip gitmistik.Herseyi cok güzel.Bol bol alisveris yapip salca kuru dolmalik isot baklava fistik lokum ogluma yemeni ayakkabi filan almistik.Böyle lezzetli kebap baklava yemedim ömrümde

Adamlarin kahvaltida yedigi şey, katmer, süper bi tat 😁 Konya'da yapan birkac usta var, 1 kere bi yerden alip yedik, bi daha yemek istedik, nerde yedigimizi unuttuk, bazisina gidip sorduk, zamanini denk getiremedik, siparisle taze olarak yapıldığı icin... :))
Menengic kahvesi harika bir lezzet 👌
Bakircilar Çarşısı..
Yemeni denilen el emeği terlik, ayakkabilar... Gaziantep müze afişinde gördüğüm model ve renkte bulamadim, Konya'ya usta getirdiler, gidip denedim, ayağıma göresini bulamadim, zati biraz pahalı geldi benim bütçeye 😁
Fevkalade bi yazı olmus, gercek fotoğraflarla. Emeginize sağlık.

Adamlarin kahvaltida yedigi şey, katmer, süper bi tat 😁 Konya'da yapan birkac usta var, 1 kere bi yerden alip yedik, bi daha yemek istedik, nerde yedigimizi unuttuk, bazisina gidip sorduk, zamanini denk getiremedik, siparisle taze olarak yapıldığı icin... :))
Menengic kahvesi harika bir lezzet 👌
Bakircilar Çarşısı..
Yemeni denilen el emeği terlik, ayakkabilar... Gaziantep müze afişinde gördüğüm model ve renkte bulamadim, Konya'ya usta getirdiler, gidip denedim, ayağıma göresini bulamadim, zati biraz pahalı geldi benim bütçeye 😁
Fevkalade bi yazı olmus, gercek fotoğraflarla. Emeginize sağlık.
Teşekkür ederim :KK200:

Bizim evin yakınında yeni bir katmerci açılmış yavv :))) Eşim de sabahtan almış gelmiş seviyoruz diye :) Nevreste Nevreste IMG-20191005-WA0001.jpg

X