gebelikte sigara içtinizz mi?

Ben günde 1 paket içerken hamileliğimi öğrendikten sonra günde 4-5 tane içtim.Bırakamadım.Bir sorun olmadı çok şükür... Bazı drlar sigarasızlığın stresindense günde 4 taneye kadar izin veriyorlar.Tabii bırakabiliyorsan bırak ama zor olduğunu biliyorum.

belkıss cım benimde eltim gecen sene doğum ayptı.hamileliği sırasında günde 1-2 tane içti.Doktoru 4-5 taneye kadar bir zararı olmaz demiş, canının çok istemesindense iç daha az zarar verirsin demiş. Bebeşi masallah saglıklı herhangi sorunu yok.Ama yinede bir garantisi yok.Yani içmemekle ölmez insan,hem kendi sağlığına tekrar kavuşursun hemde küçücük cana zarar vermemiş olursun. bence bırakmaya çalış.

Bende sigara kullanırken hamile kaldım ama hamile olduğumu öğrenir öğrenmez hemen bıraktım. Benim annemde bana ve kardeşlerime sigara kullanırken hamile kalmıştı ama oda bıraktı hamilelikte.

Tabii en güzeli hiç içmemek ama içiyorsanda, en azından hamileliğinde içme derim.

bende haftada 3-4 tane içerdım fakat hamıle oldugumu ogrenmeden once içimden içmek gelmıyordu.ogrendıgımde de sıgara ıcılen ortamda bile durmuyorumm

Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) yapılan bir araştırmada, hamilelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinin yüzde 23’ünün, normalden daha zayıf olarak dünyaya geldiği ortaya çıktı.

Devamlı sigara içen annelerin yüzde 4.5’inin çocuklarının ölü doğduğunu, içmeyenlerin ise 2.7’sinin ölü doğduğunu tespit ettik. Bu sigaranın anne karnındaki çocuğa zararının açık bir kanıtıdır. Yine, hamilelik boyunca sigara içen annelerin yüzde 23’ünün çocuklarının, normal olarak kabul edilen 2.5 kilogramın altında doğduğunu belirledik. Sigara içen kadınların çocukları ortalama 2.899 kilogram, içmeyenlerin çocukları ise ortalama 3.029 kilogram doğdu. Yani araştırmamızda hamilelikte içilen sigaranın her çocuktan ortalama 130 gram aldığını tespit ettik. Bu sonuçlar, sigaranın daha anne karnındaki çocuk üzerindeki zararının en açık ve çarpıcı bir göstergesidir.”

Sigaranın hamilelikteki etkileri nelerdir?
Hamilelik sırasında sigara içtiğinizde bebeğinize giden ve büyümesi için geresinim duyduğu kan, oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olursunuz.

Sigara içmeniz durumunda bebeğinizin düşük doğum ağırlığı ile doğma riskini yaklaşık 2 kat arttırırsınız. 1998 yılında ABD'de hamilelikleri süresince sigara kullanan annelerden doğan bebeklerin %12'si düşük doğum ağrılığı ile dünyaya gelmiştir.

Yaşına göre düşük doğum ağrılıklı dünyaya gelen bebekler doğum sonrası bazı sağlık problemleri açısından yüksek risk taşırlar. Bunların en önemlileri serabral palsi (felç), zeka geriliği ve hatta ölüm riskidir.

Öte yandan sigara içilmesi erken doğum riskini de %30 oranında arttırır. Bununla birlikte gebeliğin 16. haftasında sigarayı bırakan bir anne adayının bebeğinindüşük doğum ağrılıklı olma riski hiç sigara kullanmayan bir anne adayı ile aynı düzeye iner. Yani sigaray bırakmak için hiçbir zaman geç değildir.

Erken doğum riskinin yanı sıra sigara bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini de arttırmaktadır. Yeni yapılan bir çalışmada hamileliğin ilk 3 ayı boyunca sigara içen kadınların bebeklerinde daha fazla yarık damağa rastlandığı bildirilmiştir.

Sigaranın hamilelikteki olumsuz etkileri bunlarla sınırlı değildir. Hamilelikte ortaya çıkabilen bazı problemler sigara içen kadınlarda daha fazla görülür. Örneğin sigara içen kadınların düşük yapma olasılığı içmeyenlere göre daha fazladır. Benzer şekilde plasenta previa ya da plasentanın erken ayrılması durumu da sigara kullanan kadınlarda 2 kat fazla karşılaşılan bir durumdur. Plasentanın erken ayrılması durumunda hem anne adayının hem de bebeğin hayatı ciddi oranda tehlikeye girer.

Sigaranın gebelikteki belki de en korkutucu etkisi ölüm doğum riskinde yarattığı artıştır. Hamilelikleri süresince sigara içen kadınların bebeklerinin herhangi bir dönemde anne karnında hayatını kaybetme şansı sigara içmeyenlere göre çok daha fazladır.

bunları düşünün arkadaşlar
zararına bakın
onlar daha küçücük
zaten dünya yeterince kirli ve kötü
onları annelerinden başka kim koruyabilir
onlar sizlere muhtaç
güçlü ve iradeli anneleree

X