Tuvalet Eğitimi geçmeyen kabızlık ( 3 yaş )

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
şimdiden geçmiş olsun demek istiyorum öncelikle. aynı sorunla kızım 1,5 yaşındayken karşılaştık. kabızlık sonrası fistür oluştu ve korkusundan sonraki 1,5 yıl boyunca müdahale etmeden kakasını yapmadı. şu anda 3,5 yaşında. yaklaşık 8 ay önce çocuk gastro.... doktoruna götürdük. öncesinde kullandığımız şuruplar, lağmanlar hiçbir faydası olmadı. sonuçta kendisi korkusundan tutuyor ve tekrar kabız oluyordu. kısır bir döngüye girmiştik. bu doktorla sorunumuzu çözdük allaha şükürler olsun. verdiği tozu içeceklerine kattık. öncelikli olarak isal olmasını sağladık. istemesede kaçırdı birkaç gün. sürekli doktorla diyalog halindeydik. dozu ayarladıktan sonra çocuk acımadığına kanaat getirdi ve sorunumuz çözüldü. tabi bu süreç yaklaşık 8 ay sürdü. yeni yeni ilaçları kestik ve rahata erdik diyebilirim. hiç geciktirmeyin derim. her geçen gün aleyhinize işliyor. hemen doğru bir doktor bulunmalı. çocuklarımızın pisikolojisi her geçen gün altüst oluyor aynı zamanda sizinde tabi. allah yardımcınız olsun...

Merhaba arkadaşım. aynı sorun bizdede var 1,5 yıldır.istanbuldamı yaşıyorsun. götürmüş olduğun doktorun ismini verebilirmisin. Kendi doktorumuz ne yazık ki bu konuda faydalı olamadı. Kızımda bende perişan oluyoruz

Merhaba arkadaşım. aynı sorun bizdede var 1,5 yıldır.istanbuldamı yaşıyorsun. götürmüş olduğun doktorun ismini verebilirmisin. Kendi doktorumuz ne yazık ki bu konuda faydalı olamadı. Kızımda bende perişan oluyoruz[/QUOTE

öncelikle geçmiş olsun.
malesef izmirde yaşıyoruz. izmirde ege ünv. çocuk gastroentroloji doktorlarından prof. dr. raşit vural yağcı. istanbuldaki çocuk gastroentroloji doktorlarınıda deneyebilirsin.
kolay gelsin...

selamlar,
3 yaşındaki oğlumun 5-6 aydır kabızlık sorunu var. doktorun verdiği ilaçlar , bol sıvı lifli gıdalara dikkat etmemizde fayda etmedi. 4-5 gün sıkıyor kendini , sonra da katılaşıncada acı çekiyor. birkaç önce doktor değiştirdik, önceki durum psikolojik, çocuk korkuyor dem,işti. 8 günlük bir program yaptı. sabahları makattan lavma yapılıyor. çok korkuyor, ağlıyor sızlıyor, ve yine yarım saat direniyor yapmamak için. bakalım ne olacak.
stres içindeyim. bu konuda benzeri sıkıntıyı yaşayanlar lütfen deneyimlerinizi paylaşın. biter mi bu sıkıntı ? şimdiden teşekkürler...

merhaba benim kızımda çok sık kabız oluyor.
sabah kalkar kalkmaz ılık su veriyorum. kahvaltıda tereyağ, öğün arası kuru kayısı veriyorum.
hiç yapamazsa keten tohumu yağı çok iyi.

ben ki 23 yıllık kabızım:KK9: neler neler denedim sonunda bulduğum tek çözüm hergün 3 adet kuru kayısı yemek oldu.. bıraktığım an yine kabızım ama en azından kullandığım süre boyunca rahatım. ömür boyu kuru kayısıya mahkumum yani:KK1:

benim kızımdada ortalama 12 aydır vardı türkiyedeki ilaclardan bi verim alamadım almanyaya gittiğim de doktora cıkardım bi ilac verdi türkiyeye dondüğümüzde ilacımızın bitmsine yakın doktora gittim doktor araştırdı ılac yoktu türkiyede eczacınıza gidin dedi ezacıya göturdüğümde aynı ilacın farklı isimde olanını buldu osmalak diye 2 aydır devam ediyoruz baya rahatladı bebeğim eskiden o ağladıkca benim oturup aglayasım geliyodu doktorunuza sorun genede öyle alıp kullanın emziren annelerde kabızlık sorunu oldgundada kullanabiliyo inş yardımcı olabilmişimdir

Merhaba arkadaslar benim 2,5 yasindaki kızımda da aynı sorunlar var anuste onceleri çatlak olduğu icin acıyor ve bu onu cok korkutuyor bir de kabiz olduğu zamanlar kendini sıktığı icin galiba ateşi cok fazla yükseliyor kayısı yedirmeye çalıştım olmadı ilacdabir yere kadar ne yapacağımı şaşırmış durumdayım

Merhaba arkadaslar benim 2,5 yasindaki kızımda da aynı sorunlar var anuste onceleri çatlak olduğu icin acıyor ve bu onu cok korkutuyor bir de kabiz olduğu zamanlar kendini sıktığı icin galiba ateşi cok fazla yükseliyor kayısı yedirmeye çalıştım olmadı ilacdabir yere kadar ne yapacağımı şaşırmış durumdayım

merhabalar, mesajınızı okudum ve aynı sıkıntıyı çekmiş olan biri olarak kesinlikle böyle düşünmeyin diyorum. gerekiyorsa 1 yıl kullanın ilaçlarını. çünkü yaşları çok küçük olduğu için başka türlü geçmiyor. bizde sizin gibi düşündük başta ve ilaçları içirmeden yyöntem bulmaya çalıştık. ardından yaklaşık 1 yıllık bir kaybımız oldu ve sonunda çok daha uzun bir süre ilaç içirmek zorunda kaldık. doğru doktoru ve ilacı bulduğunuzdan emin iseniz kesinlikle ilacı ve tedaviyi bırakmayınız.

eğer doktorunuz yok ise bulundugunuz şehirde cocuk gastroentroloji uzmanı bulabilirseniz çok iyi olur. geçmiş olsun diyorum. iyi geceler...

[/QUOTE]öncelikle geçmiş olsun.
malesef izmirde yaşıyoruz. izmirde ege ünv. çocuk gastroentroloji doktorlarından prof. dr. raşit vural yağcı. istanbuldaki çocuk gastroentroloji doktorlarınıda deneyebilirsin.
kolay gelsin...[/QUOTE]

Cezmut Size özel mesajda yazmıştım görmediniz sanırım..öncelikle merhaba umarım rahatsız etmiyoyorum. bende izmirde oturuyorum kızım 3 yaşında ve 6 aylıktan beridir kabız .benim kızım yemek yemeyen biri ve kakasını tuvalete yapmıyor..bende çocuk gastroentroloji uzmanına götürmek istiyorum.bi kent hastanesinde var birde egede.raşit vural yağcının muayene ücreti ne kadar acaba.birde bi tozdan bahsetmişsiniz bu l...fibermi.sorularımı cevaplarsanız minnettar kalırım

Son düzenleme:
benim oğlumda 3.5 yaşında yaklaşık bir senedir kabızlık sorunumuz var.beslenme düzensizliğinden dedi doktor.sürekli süt içiyordu yemek yemiyordu..sütü bırakmamızı söyledi doktor ,bıraktık ama yine aynı..süt içmeyi bıraktık ama bu sefer hiç birşey yemiyor yedikleri patates,makarna,köfte vs..asla ve asla sulu yemek yemez.saç baş yolduracak cinsten bir durum.doktorlar duphalac fitil yada lavman yazıp gönderiyor..haftada bir yapıyor ve kan ter içinde kalıyor.öyle üzülüyorumki kayısı tevsiye ediyor herkes ama ağzına bile sürmüyor..ooff offf valla psikolojim bozuldu bu yemek yememe ve kabızlık sorunu yüzünden...:2:

Arkadaslar konu biteli çok olmuş ama benim gibi yeniden bu konuyu araştırmak için siteye bakmış olanlar vardır diye üye oldum bu olay oğlumun başına geleli tam 6 ay oldu ilk önce çocuk cerrahisine gittik makat çatlağı dedi dupalak ve hametan verdi 2 ay onla oylansın sonra daha çok kabiz oldu ve tutma olayı daha çok başladı bayılma noktasına geldi ben zaman geçtiği için çatlak geçti ve piskolojik sandım ve piskiyatriye götürdüm pek yardimci olmadı sonra zaman geciyo tabi bu esnada oldu 4 ay çocuk gastroenteroloji ne randevu aldım bize bi liste verdi ilaç ve su oturma dk ve zmanlari 1 ay bulisteyi uyguladım ve oğluma besin saatleri ve yeme düzeni getirdim oğlum krem sürerken daha sakindi artık ve sanırım duzelmeye basliyo du tabi beze yapiyodu zorlamadik Dr öyle söyledi sonra ödül vermeye başladık ve en önemlisi mayası köy yoğurdu olan ev yapımı yoğurt bi gün anne lazimliga yapıcam dedi ve 6 ay sonra sevinçten ne yapacağımı şaşırdım ve bu durum ertesi gün sonrası devam ediyo uyuyuncada popodan az miktarda kantoron yagi siktim ve sukurler olsun oglum sifa buluyo rabbimin sayesinde allahım bütün çocukları korusun şifa versin

selamlar,
3 yaşındaki oğlumun 5-6 aydır kabızlık sorunu var. doktorun verdiği ilaçlar , bol sıvı lifli gıdalara dikkat etmemizde fayda etmedi. 4-5 gün sıkıyor kendini , sonra da katılaşıncada acı çekiyor. birkaç önce doktor değiştirdik, önceki durum psikolojik, çocuk korkuyor dem,işti. 8 günlük bir program yaptı. sabahları makattan lavma yapılıyor. çok korkuyor, ağlıyor sızlıyor, ve yine yarım saat direniyor yapmamak için. bakalım ne olacak.
stres içindeyim. bu konuda benzeri sıkıntıyı yaşayanlar lütfen deneyimlerinizi paylaşın. biter mi bu sıkıntı ? şimdiden teşekkürler...

mrhlar!. tıpkı sizin gibiyiz bizde. 2,5 yaşında oğlum var ve yaklaşık 10 aylığından bu yana kalmasını tutuyor. neler yaptım neler! kayısı,şeftali, üzüm sonrasında Dr.lardan duphalak aldık ama fayda etmedi. oturma banyosu, dikkatli yiyecek seçimi fayda etmedi. büyüdükçe sorun da büyüdü. bir Dr önce zeytinyağı içirip sonra x-m diye bir şurup verdi. fayda etmedi. üniversite çocuk cerrahisine gittik. onlarda magnesie calcinee saba toz verdiler. 6 ay her gün verilecek dediler. ancak altı ay oldu ve daha kötü durumda. kaka hissi gelince bacaklarını makas yapıyor taş gibi kaskatı kesiliyor. son iki sefer lavman yapmak zorunda kaldım. ikinci lavmanda dahi çıkaramadı eldiven takip kalmasını çıkarmasında yardım ettim. geliyor, acıyor diyor bağırıyor geri kaçırıyor. arkadaşlar, bu duruma kalıcı çözüm bulanınız varsa paylaşır sanız ömür boyu duacınız olurum. sevgilerle

Selam
Anneler benim oglum da 10 aylıkken kabız oldu sonra poposu catladi daha sonra kakasını tutmaya basladi donem donem iki günde 5 günde bazen bir haftada yaptı lif kullanıyoruz beslenmeside hep lif ağırlıklı.suan 22 aylık ama
Hala gecmedi denemedigim yol kalmadı artık psikolojim cok bozuk. Kakası sert degil normal kıvamda Bayadir ama tutuyor yapmak istemiyor cok iştahsız zorla yemek yıyor.. Ne yapicam Nasıl gecicek bu durum? Kalıcı bi hastalık olmasından vs cok korkuyorum :KK43:((

Eklemek istediğim son zamanlarda 3-4 günde bir yapardi ama bu Sefer 10 gun oldu hala yok sabah fitil attım baska ne yapabilirim? :KK43:(

biz bu sorunu çok şükür atalttık. ama doğru dr. zamanında denk gelmek önemli. biz küçük oğlumda bunu yaklaşık 1 yıl çektik. doğum sancısı çekerdi oğlum.
çaresine gelince. ,dr bize verdiği dufhalak adlı şurubu her yemek öğününden sonra yaklaşık 2 çorba kaşığı kadar verdik.dr. dediğine göre bu miktarın bir zararı yokmuş.önemli olan bu ilacı düzenli ve gereken miktarda vermek.
çok şükür 2-3 ay bu şekilde işi çözdük.yani çocuğumun kaka yapma korkusunu da yenmiş olduk.
tavsiye ederim. çocuklarınıza sıkıntı çektirmeyin. bu saüreç içerisinde ilacı azaltarak bıraktık. şimdi 3 yaşında.

çektiklerinizi okuyorum burdan. aynı süreci yaşadık....
aslında sizde kabızlığa uygun besin veriyorsunuz. ben de öyle yapıyorum.çocuk aslında kabız değil. sadece çektiği acı yüzünden ıkınmak istemiyor.ve içinde biriktiriyor. o nedenle yapamıyor vs. kısırdöngü haline geliyor.
biz bu süreçte hiç yemek dahi yediremezdik.
problem çözülünce de iştahi arttı. kilo almaya başladı.....toparlandı oğlum.....
siz de fazla çektirmeyin çocuklara.

6ay surekli du... Denen ilaci kullandik. O tur ilaclari duzeldi sanarak sakin birakmayin is başa donuyor. Bizim ki tesaduf mu bilemiyorum artik balikyagi kullanmaya baslayinca duzeldi:s

6ay surekli du... Denen ilaci kullandik. O tur ilaclari duzeldi sanarak sakin birakmayin is başa donuyor. Bizim ki tesaduf mu bilemiyorum artik balikyagi kullanmaya baslayinca duzeldi:s
Yanlis da yonlendirmek istemem ama acaba o da yag oldugu icin dup... etkisi mi gosterdi.belki de balik yagini birakinca yine başa donecegiz

olay birazda çocuğun korkusundan ve cesaretinden kaynaklanıyor. eğer kakası geldiğinde tutuyorsa. zaten kısırdöngü oluyor.kabızlık=acı,acı=kabızlık

olay birazda çocuğun korkusundan ve cesaretinden kaynaklanıyor. eğer kakası geldiğinde tutuyorsa. zaten kısırdöngü oluyor.kabızlık=acı,acı=kabızlık
arkadaşlar bitkisel deneyenin: zeytin yağ kahvaltıdand önce, domates suyu kahvaltıdan önce ....... inşallah iyi olurlar

çocugum 3 yaşında ve sürekli kakasını yapamıyor yapacagı zaman çok sancılanıyor ve sürekli aglayıp yerinde zıplıyor doktor ilaç veriyor ilaç bitene kadar düzene giriyor sonra yine aynı oluyor ne :anne:yapmalıyım?:KK12:

X