Gerizekalı olduğumu düşünmeye başladım

Kan değerlerim ideal seviyede sanırım dikkat eksikliğim var.
Yetişkin Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi | MentalUP şuradaki tüm belirtiler bana uyuyor.
işe şekeri bırakıp, kendime telkinler vererek başlamayı düşünüyorum..
Şuan düşününce mesela evet, kitap okurken hayal kuruyorum ya da yaşadığım bir olayı anımsıyorum :/

Sorunun kaynağı dikkat eksikliği öyleyse :)

Okuduğunuzu anlamamak değil bu okuduğunuzu yogunlasmamak.

Öyleyse daha küçük sayfalar okuyacaksınız. Daldiginizi fark ettiğiniz anda ara verip bir su , çay içip , cami açıp temiz hava aldıktan sonra tekrar devam edin.

Şu reklamlarda çıkan takviyelerden mi bahsediyorsunuz?
p.. ile başlayanını kullandım 1 yıla yakın, hiç etkisini göremedim.
Belediyenin ingilizce kursu için başvurmuştum açılmasını bekliyorum, çayı araştıracağım çok teşekkür ederim

canım bak ben youplus multi ener-g kullanıyorum. yeşil çay ve ginseng içeriyor. doktor önermişti bi araştır istersen.

canım bence bu anlattıkların temelden geliyor, yani dediğin gibi ilkokulu ilgisiz bir okulda okumuşsun. bence en önemlisi ilkokul. bütün disiplin, sorumluluk o zaman kazanılıyor. ailenin de bunda çok etkisi var, çocuğa çalışmayı sevdirmeleri gerekiyor ceza gibi göstermeleri değil. dikkat dağınıklığın, dikkatini toplayamaman çok doğal olabilir çünkü kan değerlerin vs. düşük olabilir. özellikle b12 vitamini. bi doktora gidip hepsine baktırmanı, takviye kullanmanı tavsiye ederim, ve de bol su içip kitap okumanı..

B12 seviyem idealin üzerinde sayılacak derecede.
günde 3 litreyi buluyordur içtiğim su, çok seviyorum.
Evet hep bir zorunluluk, işkence gibi geliyordu ders çalışmak.
Sanırım bundan dolayı..

Daha bugun Aziz Sancar'in unlu sozune yeniden denk geldim,

"Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum"

yeterince calisinca her seyin ustesinden gelinir,
siz eksiklerinizin bakin farkindasiniz,
uzerine yogunlastikca kendinizi gelistireceksiniz,
zaman ayirmaniz efor sarfetmeniz gerekecek elbette,
ornegin matematikten anlamiyorum demissiniz, tamam bir sayisalcinin bir saatte anlayacagi bir konuyu belki siz on saatte anlayacaksiniz, ama anlayacaksiniz yani. siz yeter ki isteyin.

Aslında gün içinde sadece 2 saat tv seyrediyorum o da takip ettiğim bir program için sadece, arkadaşım da yok pek.
Mesela kendimi şartlayıp "1 saat çalışma masasında çalışmam gerekiyor." diye otursam ters teper mi, yoksa başarılı olabilir miyim?
Olay burada kendinizi zorlamanız değil ki verimli çalışmayı öğrenmeniz. Algınızın açılması gerekiyor. Mesela ben öğrenciyken sınava bir hafta önce çalışmaya başlardım o kadar az ilerlerdim ki konularda hiç gitmezdi çalışmam. Bir gece öncesinde sıçtın mavisini görene kadar çalışırdım tüm konular biterdi, hepsini de anlardım. Yumurta kapıya dayanınca algım açılıyodu resmen.
Sizin derslere bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor da olabilir. Ben matematikte hep iyi oldum. Sözelde de iyi oldum. İlla birinde iyi olacağım diye birşey yok. Bir çok zeka türü var. Hepsi olmasa bile birçoğunda iyi olabiliriz bu çok doğal bir şey. Müzik kısmında kötüyüm diye düşünürdüm ama şuan farkediyorum ki bir sürü müzik türünü bilirim, enstrüman çalamıyorum ama hataları fark edebiliyorum. Kendimi önceden ben müzikten anlamam diye şartlamışım demek ki. Bu aralar enstrüman çalmayı öğrenmek istiyorum bende. Onu denicem.
En başından ben yaparım diye düşünüp başlamak lazım. Matematiğim çok kötü diyorsanız öz güven aşılanması için alın ortaokul matematik kitapları başlayın çalışmaya. Yapabildikçe o zamanlar kendinizi şartladığınızı görüp özgüven kazanırsınız

Zekânızda gerilik olduğunu düşünmüyorum ama galiba zihniniz tembelleşmiş. Yılların alışkanlıklarını kırmanız gerekiyor. Sosyal medya kullanımı hafızayı çok zayıflatıyor örneğin. Sayfayı baştan aşağı hızla kaydırırken her gün yüzlerce anlamsız görsel, zihninizi boş yere meşgul ediyor. Ya da bilgi kaynağı olarak sürekli google i kullanıyorsanız öğrendiklerinizi uzun süre aklınızdan tutamazsınız. Çünkü beyin bir süre sonra arama motorlarını kendinin bir parçası olarak görüyor ve çok kolay bir yolla edindiğiniz bilgiyi depolamamayı seçiyor. Sonuçta hep elinin altında olduğu için kaydetmeye ihtiyaç duymuyor.Televizyon, cep telefonu özellikle sosyal medya kullanımınızı asgari düzeyde tutmayı deneyin. Bir de kitap okuma alışkanlığı edinin. Hemen ağır metin içeriklerinden başlamanıza gerek yok. Önceleri kolay okuyabildiğiniz ilginizi çeken kitaplar edinin. Zamanla seçici olmaya başlayacaksınız zaten

Sorunun kaynağı dikkat eksikliği öyleyse :)

Okuduğunuzu anlamamak değil bu okuduğunuzu yogunlasmamak.

Öyleyse daha küçük sayfalar okuyacaksınız. Daldiginizi fark ettiğiniz anda ara verip bir su , çay içip , cami açıp temiz hava aldıktan sonra tekrar devam edin.

Sanırım bu, sırf bu sorun yüzünden yarıda bıraktığım 30 tane kitabım vardır.
Bu akşam başlayacağım, hatta bir kağıda not alarak ya da altını çizerek okumayı deneyeceğim.
Çok teşekkür ediyorum. :))

Zekânızda gerilik olduğunu düşünmüyorum ama galiba zihniniz tembelleşmiş. Yılların alışkanlıklarını kırmanız gerekiyor. Sosyal medya kullanımı hafızayı çok zayıflatıyor örneğin. Sayfayı baştan aşağı hızla kaydırırken her gün yüzlerce anlamsız görsel, zihninizi boş yere meşgul ediyor. Ya da bilgi kaynağı olarak sürekli google i kullanıyorsanız öğrendiklerinizi uzun süre aklınızdan tutamazsınız. Çünkü beyin bir süre sonra arama motorlarını kendinin bir parçası olarak görüyor ve çok kolay bir yolla edindiğiniz bilgiyi depolamamayı seçiyor. Sonuçta hep elinin altında olduğu için kaydetmeye ihtiyaç duymuyor.Televizyon, cep telefonu özellikle sosyal medya kullanımınızı asgari düzeyde tutmayı deneyin. Bir de kitap okuma alışkanlığı edinin. Hemen ağır metin içeriklerinden başlamanıza gerek yok. Önceleri kolay okuyabildiğiniz ilginizi çeken kitaplar edinin. Zamanla seçici olmaya başlayacaksınız zaten
evet bana mühendislik fakültesinden kalan şey 4 işlemi bile hesap makinasız yapamamam. İnsan bazı şeylere çok çabuk alışıyor.

Aslında evet telefon için kendime bir sınır koyacağım.
Kitap okuyorum aslında, hiç okumasam ayda bir kitap okurum genelde 2 günde bitiririm hatta.
Telefonu sınırlayıp, kitaba biraz daha yoğunlaşacağım çok teşekkür ediyorum

Kompozisyon yazan, duygu düşüncelerini afiş hazırlayarak slogan vs gibi çalışmalarla ifade eden,
hikaye yazan öğrenciler yazılı sınavda başarılı olur.

En basitinden 5n1k sorularını hepimiz biliriz.
Kim ormana gitmiş?
Sorusuna cevap olarak pek çoğu Ali der ve geçer.
Ben ise bu cevabı kabul etmem cümle olarak ifade etmelerini isterim.
Ali ormana gitmiş.

Basit farklar gibi görünse de maalesef ilerisini çok etkiliyor.
Temel önemlidir.

Birincisi çok kitap okumalısınız.
İkincisi yazmalısınız.
Günlük tutun mesela.
Noktalama işaretlerini kullanmaya gayret edin.
Tamamlanmamış, devrik, kurallı, mecaz anlamlı cümlelerle anlatımınızı günden güne
zenginleştirin.
Testte başarılı olan biri aşağı yukarı konu hakkında bilgi sahibidir.
Bilginizi sözel olarak ifade edebilme ise yazılı başarısıdır.

Konsantrasyon bozukluğun var muhtemelen. Okuduğunu anladığını sanıyosun ama sadece bakıyorsun sayfaya. Sesli oku okuduklarını biraz daha işe yarar

Kendi kendine okumayı çözen biri nasıl gerizekalı olur estağfurullah 😊 seninde benim gibi çabalasanda hevesin kaçmış.Banada abimler çok zekisin okusaydın bizden daha iyi yerlerde olurdun derler hep ama ortaokuldan sonra o heves bitti bende zor bela liseyi bitirdim babam bizi terk etmişti o dönem bayağı kötü etkilendim.Bence aklın çok dolu bu sebeple okuduğun aklında kalmıyor seni rahatlacak şeylerde yapmalısın yürümek olur koşmak olur müzik olur...

Çok teşekkür ederim.
Siz faydasını gördünüz mü peki bu kitabın?
Engin Geçtan'ın kitabı çok güzel ancak sizin sıkıntınıza spesifik olarak faydalı olacağını düşünmüyorum. Genel bir kişisel gelişim kitabı. Kitap okurken bazen ben de hiç bişey anlamadan okuduğumu farkediyorum, farkettiğim an hemen konuya odaklanmaya anlamaya çalışırım. Bunu koptuğunuzu anladığınız anda ve sık aralıklarla yapın.
Bir de bence öğrenmede en etkili olan şey motivasyon. Bir konuya ne kadar ilgi duyuyor merak ediyorsam o kadar verimli öğreniyorum. Kendinize bir nihai hedef belirleyin, gerçekten hayalini kurun, kendinizi o yerde görün. Küçük başarılarınızdan keyif alın. Mesela bir soruyu doğru mu çözdünüz, "üff ben zaten çok başarılıyım, nasıl da çözdüm" deyin. Komik geliyor ama insan beyni kandırılabilir bir şey. Ve bence de öğrenememenin önündeki en büyük engel yapamıyorum hissi ve korkusu.
Allah zihin açıklığı versin:KK68:

Konu sahibi okul hayatiniza baktigimda calismayi daha dogrusu ogrenme tekniklerini bilmediginizi dusundum. Erken donemde bunu ogrenenler ve disiplinli bir sekilde calisanlar akademik hayatta basarili oluyorlar. Ailenizin yapmadiklarinin pesine dusmeyin artik. Yetiskinsiniz. Ogrenme bir surectir. Hizlandirmaya kalkar veya yanlis teknikleri uygularsaniz sonuc alamazsiniz. Emekli mesleginde iyi bir ogretmenle konusun. Ona sorununuzu anlatin. Sizi yonlendirmesini rica edin. Bu durumu astiginizda tarih,matematik her konuyu nasil ogreneceginizi bileceksiniz.

Dikkat eksikliğin olabilir mi? adhd diye geçiyor yani zekisindir ama okudugunu algılayamıyorsundur ya da hafızan iyi değildir. hafızanın iyi olması gerizekalı oldugnu göstermez okumayı kendi kendine öğrenmen zaten zeki oldugnu gösteriyor

Sabahın erken saatlerinde çalışın. Mümkünse az yiyin. Benim algimin en açık olduğu saat sabah beş ile on arası.

Estağfurullah niye kendinize haksızlık ediyorsunuz?
Burada gördüğüm noktalama işaretlerine uyum olsun, anlatımdaki akıcılık olsun en düzgün konulardan birini açmışsınız bence.
Bana kalırsa sorununuz yanlış çalışma tekniği uygulamak ve ilkokuldan gelen temel eksikliğinden dolayı ozguven problemi. Bir rehber öğretmen (pdr uzmanı) size yardımcı olacaktır.

Kızlar merhaba.
Derdim şu ki; okuduğumu aklımda tutamıyorum, öğrenemiyorum.

Sizi sıkmamak adına özetle anlatmak istiyorum.
Okuma yazmayı 5 yaşındayken harflere olan merakımla kendim öğrendim, hatta ilk defa tv de bir altyazıyı okumamla öğrendi ailem durumu. Onlarca kitap bitirdim, çocukken de en sevdiğim şey kitap okumaktı.
Aslında oldukça zeki bir çocuktum ama ilgisiz anne ve baba sonucu kötü bir okula gidip burada hiçbir şey öğrenemeden ilkokulu bitirdim.
Ortaokula geldiğimde noktalama işaretlerini dahi bilmiyordum çünkü öğrenmemiştik, hiçbir veli de bu durumu farketmemişti.
Ortaokula şehirde devam ettim, seviye olarak geride olduğum için konulara yetişemedim bir süre sonra "anlamıyorum, yapamıyorum" diye saldım ipin ucunu.
Liseye temelsiz bir şekilde geldim, lise hayatım öyle böyle geçti.
2 yıllık bir okula başlayıp yine kendimi salmam, üniversiteye gitmiş olmak için yazdığım alakasız bir bölüm olmasından dolayı yarıda bıraktım.

Bu süreçte ailemin tutumunu merak edenler için, dershaneye ve etüt merkezlerine lisede gittim ancak temelim olmadığı için yine anlayamadım. Bilenler bilir "yapamıyorum" düşüncesi insanı yok eden en büyük virüstür.

Şuan açıköğretimden lisans okuyorum, notlarım iyi. Sorun da tam olarak bu sınavlar yazılı olsa notlarımın iyi olması düşünülemezdi.

Okuduğum şeyleri anlıyorum ancak aklımda tutamıyorum. Mesela dün akşam tarih ile ilgili bir kitaba başladım farkettim ki 20 sayfanın sonunda hiçbir şey yok aklımda. Hiç okumamışım gibi.
Matematiğim kötü, çalışmama rağmen yapamıyorum.
Öğrencilik hayatım boyunca sözel derslerde test sınavlarda iyi puanlar aldım ancak 3 gün 3 gece çalıştığım sözel bir dersin, yazılı sınavında 15 puan almıştım. Halbuki öncesinde bir sürü soru çözmüştüm.

Kendimi gerizekalı gibi hissediyorum artık, bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim?
Sözel derslerde daha iyiyim ancak bunu test çözdüğümde anlayabiliyorum.
Okuduğum bir sayfayı bitirir bitirmez anlatmamı isteseniz bi düşünürüm.

Buna benzer durum yaşayan arkadaşlarım var mı aranızda?
Belki de öğretmen arkadaşlar daha iyi anlar durumu..

Şimdiden çok teşekkür ederim, yanıtlarınızı okuyacağım.

b12 ve diğer kan değerlerim ideal seviyede.
Gerizekalı olduğunu düşünmüyorum dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olabilir. Ben de senin gibiydim. Hiçbir şeyi öğrenemezdim. Şöyle ki yıllarca okuduğum, çalıştığım şeyleri şimdi okuduğumda ve ilişkilendirdiğimde daha iyi anlıyor ve kaydediyorum. Stres altındaysam çalışamıyorum yani geçmiyor. Ben de bi ara zeka geriliği mi var yoksa diye düşündüm fakat liseden sonra 4 yıl ara verdikten sonra kendi imkânlarınla hazırlanıp ünv kazandım ve özel eğitimci oldum. Hatta şuan keşke gayret etseydim zamanında da matematiğimi ilerletip daha iyi bir akademik geçmişe sahip olsaydım diyorum. Eminim çok daha iyi bir yerde olurdum. Bu kadar geç kalmazdım mesleğimde. Ama mesela yurtta aynı odada çok çalışkan bir arkadaşım vardı, aynı bölümdeydik o saatlerce çalışırdı ben son gece çalışırdım aynı puanı alırdık hemen hemen. Zamanında aklımı kullanamadım. Sorun yeterince odaklanamaman ve güdülenememen.

Aslında gün içinde sadece 2 saat tv seyrediyorum o da takip ettiğim bir program için sadece, arkadaşım da yok pek.
Mesela kendimi şartlayıp "1 saat çalışma masasında çalışmam gerekiyor." diye otursam ters teper mi, yoksa başarılı olabilir miyim?
Ben de aynı sizin gibi okumayı 5 yaşında öğrendim sonra saçma sapan okullara yollandığım için köreldim. Ama lisede dank etti ve millet 5 çalışıyorsa ben 10 çalıştım. Bazen sınıf arkadaşlarım 1 kerede ezberlerken ben 3 kere uğraştım ama uğraştım. Çünkü babama muhtaç olmamam gerekiyordu. Sırf onun eziyetleri bile gaz verdi bana. Bir şeyi öğrenene kadar okudum. Yazdım. Kartlar hazırladım yatmadan okudum. Ve KPSS ile atandım neticede. Ama dediğim gibi başkası 1 kerede öğreniyorsa ben kat kat fazla çalıştım. Siz de öyle yapacaksınız başka türlü olmuyor.

X