gnydn64 kitap okuma günleri 9. anket

mart ayı kitap okuma anketi seçenekleri

• Ankete Katılan
    12

gnydn64

serapgnydn.blogspot
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2007
4.876
6
[B]1.[/B] Ahmet Hamdi Tanpınar– Saatleri Ayarlama Enstitüsü
$Tanpinar.jpg

Tanpınar'ın deyişiyle, "Müesseselerdeki ve manevî insandaki ikilik" izleği üzerine kurulan roman, hiç kuşkusuz Türk edebiyatının en güzel romanları arasında. Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nde göründüğünden daha ironik ve derin bir bakışla, zamanı romanın odağına oturtuyor. Eski bir zamandan yeni bir zamana ve böylece aynı zamanda, eski hayattan yeni hayata geçişi; ince, mizahi, şaşırtıcı bir üslupla sorgularken, her iki hayatın kurumları arasındaki geçişe dikkat çekiyor. Saatleri Ayarlama Enstitüsü bilenlerin tekrar tekrar okuduğu, bilmeyenlerin okudukça şaşıracakları bir başyapıt.

TADIMLIK

"Ayar istasyonları, saatleri durmuş hanımların ve beylerin saatlerinin ayarlarını düzeltmek için yol üstünde uğrayacakları küçük yerlerdi. Burada genç hanımlar beylerin, genç ve güzel delikanlılar da hanımların saatlerini küçük ve makbuz mukabili bir ücretle kurup ayarlayacaklardı. Şehrin kibar ve zengin semtlerinde kalabalık caddelerinde açılacak ilk istasyonlardan sonra yavaş yavaş daha derine, mahalle içlerine kadar girecektik. Nitekim ilk iki istasyonumuzu Galatasaray'la Teşvikiye'de açtık. Böyle bir teşebbüs için muayyen şartları haiz, oldukça kalabalık bir personele muhtaç olacağımız tabiîydi. Müşteri, yahut müracaat sahibi ile meşgul olurken Ayarlama Enstitüsünün asıl içtimaî gayelerini ona anlatması icap eden bu genç unsurların zeki, sevimli ve konuşkan olmaları da lâzımdı. Burada da maalesef yine Halit Ayarcı'ya itiraz ettim: - Bu kadar basit bir şey için kim ayakkabı boyatır gibi bir dükkâna gider? Kaldı ki modern hayat yavaş yavaş berber ve boyacı gibi, muhallebicilerden sonra memleketimizin en işlek iş ve ticaret sahası olan meslekleri bile söndürüyor. Herkes rastgeldiği dükkânın kapısından başını şöyle bir uzatıp saatini düzeltir. Halit Ayarcı: - Hayır, dedi, yanılıyorsun. Bilakis koşacaklar. Bu istasyonlara öyle şekil vereceğiz ki, o kadar güzel elemanlar bulacağız ki en işlek mağazaları geçecek. Siz bana inanın! Kadromuzun tasdikine dört ay vardı. Bu itibarla fazla üzülmedim. Dört ay daha rahat edecektim. Ondan sonrası için Allah kerimdi. Kendi kendime, 'Madem ki dört ay sonra burası yoktur, o halde ilerisi için hazırlık yapalım!' diye düşünüyordum. Benim elimden gelen bu idi."

2. Hıfzı topuz - Başın Öne Eğilmesin Sabahattin Ali'nin Romanı

$kk247891_24.jpg

Hıfzı Topuz bu romanda, belgelere dayanan özgün kurguyla Sabahattin Ali’nin Nâzım Hikmet’ten Bedri Rahmi Eyuboğlu, Orhan Veli ve Asaf Halat Çelebi’ye; Sabiha Sertel’den Vâlâ Nurettin, Rasih Nuri İleri, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’a yayılan dostluğuna ve 41 yaşında karanlık güçler tarafından katledilmesine uzanan trajik yaşamına ayna tutuyor. Sabahattin Ali, 41 yıllık yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yalnızca yurdu için bağımsızlık istedi, özgürlük istedi, çağdaşlaşma istedi… Bu değerlerin düşleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedeli sürgünler, hapishaneler ve sonunda Istranca ormanlarında tutuklanıp katledilişle ödenecekti.

tadımlık
$109678-4.jpg

3. Kemal Tahir – Karılar Koğuşu

$52906.jpg

Kemal Tahir, ölümünden sonra yayımlanan romanı Karılar Koğuşu'nda Malatya Cezaevi deneyimlerini, İkinci Dünya Savaşı yıllarının Türkiyesini anlatmak için kullanır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na katılacak mı? Katılacaksa Almanların yanında mı müttefiklerin yanında mı yer alacak? Savaşın belirsizliği, insanları daha büyük bir sefalete sürüklerken Murat, mahkumların seslendikleri biçimiyle İstanbullu, hapis hayatının zorlukları içinde, giderek bayağılaşan, bayağılaştıkça her şeyi yapabilen insanların yaşamına tanık olur. Bu tanıklık, "kötü yola" düşmüş kadınların, cezaevine gelmesiyle yeni bir biçim kazanır. "Ahlak ve namus kavramları, para ve güç karşısında elden ele gezer bir haldeyken tutuklu olmakla özgür olmak arasındaki fark nedir?" diye sorar kendi kendine Murat. İdama mahkum edilen Hanım, Malatya Genelevi'nden gelen Tözey, Gardiyan Şefika ve küçük mahkum Aduş... Her birinin birbirinden farklı hikayesi, Murat'ın sorgulamalarıyla birlikte, okura, Anadolu kadınının hapisanede de bitmeyen çilesini anlatıyor.

tadımlık
$93274-1.jpg

4. Puslu Kıtalar Atlası/ İhsan Oktay Anar

$puslu_kitalar_atlasi_2009_8_6_9396.jpg

Arka kapak
Yeniçeriler kapıyı zorlarken Uzun İhsan Efendi hala malum konuyu düşünüyor, fakat işin içinden bir türlü çıkamıyordu...
"Rendekar doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öylese varım. Oldukça makul. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. Düşündüğünü düşündüğüm bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öylese gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum."
Kapı kırıldığında Uzun İhsan Efendi kitabı kapandı. az sonra başına geleceklere aldırmadan kafasından şunları geçirdi:
"Dünya bir düştür. Evet, dünya.. Ah! Evet, dünya bir masaldır."

tadımlık
$3683-9.jpg

körlük ve çanlar kimin için çalıyor gibi dünya edebiyatının güzel eserlerinden sonra
bende türk edebiyatından seçimler yapayım dedim.
umarım keyifli bir ay geçiririz.

LİSTEDEKİLER
Sarissa
maiberf
burcu_brc
prensesi
hande80
ameli
sliuistu
gnydn64
smoker
Punchshe
arapsabunu
neyneyse
Cemreeylul

Not: Katılmak isteyenler Sarissa'ya özel mesaj atsınlar.
Lütfen "Kitap Günü"ne katılmayacaklar oy kullanmasın.

Son düzenleme:
Yeni anketimiz hayırlı olsun.

Ahmet Hamdi Tanpınar en sevdiğim yazarlardan biridir.
Edebiyatımızdaki yeri tartışılmaz.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü pek çok kişinin sıkılmasına rağmen bence çok eğlenceli ve düşündürücü bir kitap.
Ben severek okumuştum.
Ankette çıkmasa da Tnpınar'ı mutlaka okumalısınız.

Mahur Beste- Sahnenin Dışındakiler ve Huzur üçlemesi, nehir roman dediğimiz tarzda okunmyı çok çok hak eden kitaplar.

Hıfzı Topuz'un bir kitabını okumuştum sadece, adını unuttum şimdi.
Karılar Koğuşu okumadığım filminden bildiğim bir kitap.
Dördüncü kitap ve yazarı hakkında ise hiçbir fikrim yok.

Acele etmeyip oy için beklemeyi tercih ediyorum.
Biraz düşüneyim.

arkadaşlar
ayseyilmazz_88 isimli arkadaşta ankete katılmak istiyor.
listeye ekliyorum.

LİSTEDEKİLER
Sarissa
maiberf
burcu_brc
prensesi
hande80
ameli
sliuistu
gnydn64
smoker
Punchshe
arapsabunu
neyneyse
Cemreeylul
ayseyilmazz_88

Teşekkürler. Ben oyumu Hıfzı Topuz'dan yana kullandım. Alıp fakat hala okumadığım kitaptı. bu bahaneyle okumuş olurum.

ben oyumu tanpınar'dan yana kullandım. elimde zaten huzur vardı:)) yalnız bu ay ben de ygs'ye gireceğim. okuyabildiğim kadar okurum inşallah.

puslu kıtalar atlasıda çok övgü alıyor son zamanlarda
çokda merak ediyorum ama nasıl olsa sonra okurum
bende hıfzı topuz diyorum

yeni anketimiz hayırlı olsun kızlar bnde oyumu tanpınar'dan kullandım ama daha önceki kitabı bitiremediğim için nezaman başlarım bilmiorum bu aralar beni mazur görün hastane çok yoğun işler hiç bitmiyorrr burcu ve mairberf nerelerde artık hiç gözükmüolarr

bende oyumu ahmet hamdi tanpınrdan yana kullandım, :KK71:

hıfzı topuzu okumayan arkadaşlarıma tavsiyemdir , kitapları güzeldir çoğu kitabını okumuş biri olarak söylüyorum..:KK71:

kızlar kusura bakmayın bu ayda anket açamadım .işler yoğun hava soğuk kızım devamlı grip oluyor.ben tanpınar'a vereceğim oyumu fakat henüz vermedim sizi bekliyorum kitapların hepside çok güzel karar vermek zor.bu arada ben sabahattin ali'yi okumuştum çok güzel bir kitap tavsiye ederim.

kızlar kusura bakmayın bu ayda anket açamadım .işler yoğun hava soğuk kızım devamlı grip oluyor.ben tanpınar'a vereceğim oyumu fakat henüz vermedim sizi bekliyorum kitapların hepside çok güzel karar vermek zor.bu arada ben sabahattin ali'yi okumuştum çok güzel bir kitap tavsiye ederim.

canım kızına çok geçmiş olsun, aynen valla bende benim kızımı bir türlü gripten kurtaramadım tam iyileşti diyorum hop yeni baştan grip, şu kış bir bitseartık:44:

geçmiş olsun hande bir ay daha sıkacağız dişimizi.yaza rahatız inşallah.

:) bende oyumu karılar koğuşu na kullandım merak ettiğim bir kitaptı ama snaırım tanpınar okuycaz..
puslu kıtalar atlasıda çok güzel bir kitap :)

oyunu kullanan arkadaşlar
Sarissa------kullandı
maiberf----kullanmadı
burcu_brc-----kullanmadı---(geçen ankette çıkmak istediğini belirtmiş)
prensesi-----kullandı
hande80-----kullandı
ameli------kullanmadı
sliuistu------kullandı
gnydn64-----kullandı
smoker-----kullanmadı
Punchshe------kullandı
arapsabunu-----kullanmadı
neyneyse----kullandı
Cemreeylul----kullandı
ayseyilmazz_88----kullandı
erenn---kullandı

arkadaşlarım oyunu kullananları yazdım. kullanmayan arkadaşlara mesaj çekeceğim.
ankete katılamayacaklarsa çok beklemeyelim. kitaba başlarız.

Son düzenleme:
kızlar kusura bakmayın,ama oy kullanamayacağım..kütüphanemde alıpta okumadığım kitaplar birikti,onlara daha fazla haksızlık yapmak istemiyorumm :))
ama sizi takipte olacağım,önerdiğiniz kitaplardan emin olun ki bende yararlanacağım :KK16:

kızlar kusura bakmayın,ama oy kullanamayacağım..kütüphanemde alıpta okumadığım kitaplar birikti,onlara daha fazla haksızlık yapmak istemiyorumm :))
ama sizi takipte olacağım,önerdiğiniz kitaplardan emin olun ki bende yararlanacağım :KK16:

tamam canım
teşekkürler cevabın için
uygun olduğunda tekrar bekleriz

Kitap bir an önce belli olursa sevinirim bende kitabımı almak istiyorum arkadaşlar :)

Bir hafta oldu zaten.
Ankette süre sınırlaması olsaydı mehtemelen bugün kapanmış olacaktı.
Oy kullanmayanları bekleye gerek yok bence.
Seçilen kitabı ben okuyamayacağım daha önce okuduğum için ama bence kitap artık belli.
Yine de siz bilirsiniz.

X