Görümce Konusunda yardim..

Yazdiklariniza bakilirsa yasiniza gore cok olgunsunuz masallah diyeyim once.

Siz zaten gerektigi gibi davraniyorsunuz bence. Mumkun oldukca ayni ortamda bulunmamaya calisin. Baktiniz caninizi sikacak bir konuya giriyor ya da ucu size dokunacak bir muhabbete, bir bahaneyle kalkin. Esinize birsey anlatmayin. Hani bu sadece gorumcenizin sizi kiskanmasiyla alakali bence onun icin esinize bu sebepten dolayi hic birsey demeyin bence. Kayinvalideniz zaten size arka cikiyormus. Siz sakinliginizi korumaya devam ederseniz, esiniz de olani biteni gorur gerektigi yerde mudahele eder gibime geliyor. Kulak asmamaya calisin, hehe deyip gecin.

Belki burdan okuyunca bu da dert mi denilebilir ama sanirim surekli berabersiniz ve bir insana kendi karesi bu kadar laf soksa , insana fenalik gelir. Onun icin ben sizi hakli buldum.

Sadece sunu soyleyeyim eger ki farkinda olmayarak yazdiysaniz birsey diyemem ama bilerek gorumcenize gorumcek yazdiysaniz, lutfen yazmayin derim. Hic kimse icin sayginizi bozmayin, kendisi duymasa bile.

Kolay gelsin ve Rabbim yavrunuza kolaylikla, saglikla kavustursun insallah :)

Görümcenizin iç dünyasını bilemem az çok tahmin edebilirim kocası çalışmayıp evine ekmek götüren bir hatun nekadarda ayakları yere sert basarsa bassın içinde fırtınalar kopar kim istemez evinin hanımı olup çocuklarını kendi yetiştirmeyi rahat hayatı.Biraz empati yapsan 40lı yaşlarına merdiven dayamış ve belkide evliliğinin ilk yıllarında eşinin ailesi tarafından görümceleri tarafından ezilmiştir, o öyle görmüştür görümcelerin herzaman dişi çıkmalı sesi yükselmeli sözü dinlenmeli.. vs.. Ama şunu unutma iyiliğin,dürüstlüğün,erdemin,saygının karşılığı hiçbirzaman kötülük olmaz.Bazı şeylere dişimizi sıkıp sabretmedikçe sükuneti yakalayamayız...

Evet dediğin gibi ne gelinler var. Lakin eğer sende o gelinlerde biri olsaydın bu foruma ayrı bir sayfa açar kayınvalidem kayınbabam bana şunu şunu yaptı bunu bunu dedi diye ayrı bir sayfa daha açardın yani yine sen kaybederdin

Sizce calismasiniin getiddigi psikolojik problemlerin acisi benden mi cikmali ? Gorumceleri ve kvdesiyle oldum olasi cata cat tartisirmis. Kendisi anlatiyor. Cok bilmis ama bos yani. Cok empati kurmaya calistim ama kucuk kardesine (ablama) gorucu gelcekti. Sonradan olmadi ona verdigi akillari duysaniz kendini ezdirme onlar burdan kiz alcak daha ne istiyolar vs. Demek istedigim onunda kardesi var. Tabiki beni oyle sevsin demiyorum hakkimda yok ama ben saygi gosterdigim icin hakettigimi dusunuyorum..

Merhaba arkadaslar. 19 yasindayim ben. 1,5 senedir evliyiz. Esimle birden tanisip birden evlendik. Kumar gibi birsey oldu bizim evliligimiz. Ama Rabbime sükürler olsun kazanan taraf olduk.. Cok seviyorum onu temiz kalbini bana kol kanat gerisini. Ilk evlendik 7 ay ailesiyle yasadik. o arada annesiyle tipik kv problemleri yasadim. Herseye surat su bu. Benim katlanamadigim seyse surat asmaktir. bi insanla bir derdin var ise konusmaktan yanayim ben. ki kimse kimsenin istediklerini yapmak zorunda degil diye dusunuyorum. Annem sayesinde ufaktan ufaktan annem hakkini verdi kvmin. Telefondan telefona. -biz yurtdisinda yasiyoruz annem izmirde. suan massallah ki cok iyi.
Ama basliktada belirttigim gibi benim problemim görümcemle. Hersey tam ne kadar guzel yolunda gidiyor dedim. Bide bu cikti. Buyuk gorumcem. Ailenin herseye karisani. Neymis efendim cok calisiyormus öyleymis boyleymis onun yaptigi isi kimse yapamazmisda mis mis tepemize cikariyolar yani. kendini zorlasa benim kadar kizi olur du ki iki tanede kizi var zaten. 38 yasinda kendisi. (büyük gorumcemden bahsediyorum).
Kucuk gorumcemle iyyizdir bayagi. Sakalasiriz kavga ederiz ama gene konusup hallederiz. O bana hic yenge demez. zaten oda buyuk benden 27 yasinda. Elinden geldigince bana hediyeler alir beni disari cikarir cok bunalinca. Cikarirdan kastim ben cok bunalinnca aksam kizlarla organizasyon yapar benide goturur hadi gidelim diye. Onunlada problenler yasadim ama hallettik. Cunku hicbirini ben esimin ailesi olarak gormek istemedim. Sonucta hepimiz kocaman bir aile olduk. Bilmiyorum belki bi 5 sene sonra olsa bu kadar sevecen olamazdim. yani kucuk gorumcemi anlatmamdaki amac buyuk gorumcemlede bunun tamtersiyiz. Merhaba merhaba. Ama herseye burnunu sokmayi becerir. Ev duzeni muzeni hak getirire zaten. herhafta sonu alir cocuklari gelir annesinde kalir. tabi beni ilgilendirmez ama onun icin sadece annesi babasi, empati kurmayi bilmeyen ve herkezi kontrol edip kendine uydurmaya calisan birisi. Kocasi calismadigi icin. eve para getiren bu ya o yuzden istedigiimi yaparim havasinda. nereye gitse kocasiyla dalga gecirir millete. yani lafini eder dalga gecer. herneyse o onun ayibi. ( bunlari anlatmamin sebebi demek istedigimi anlamaniz).

Asil konu su ki gecenlerde misal dugune gittik kv ben esim görümcek. bide iki kizi. zaten gitmeden once biz gitmeyyecegiz zannetti cocuklari sana birakicam sen bak dedi. Benim omuz ve bel agrilarim var gebelikten oturu iyi olmazsam gidemem demistim. Cocuklarida biri 6 biri 13 yasinda ama hayatimda boyle simarik kizlar gormedim. Ev savas alani gibi oluyor onlar olunca. bi guruldu bi gurultu. Herneyse sonucta hamileyim ben senin cocugunun bakiciliginimi yapicam agrim bana yetiyo zaten. BElkide ondan haz almadigim icin boyle batiyor bana söyledikleri. ama asil takildigim konusma tarzi. Hani cocuklara gozkulak olabilirmisin demek var bide cocuklara sen bakcaksin biz dugune giderken demek var. Neyse ben bisey demedim kv dedi dilarada gelcek al cocuklarini kendin gotur. biraz bozuldu tabi örümcek. Herneyse ben evimde suslendim (suslendim dedigim herzamanki gibi makyajimi bana yakisacak sekilde yaptim. normaldede severim süslenmeyi. sikir sikir giyindim.) sonra kv geri gittim esim onlarin evinin altinda calisiyor.(kendi isi) ona esya goturdum annesinde giyindi hazirlaniyoruz. Yanima makyaj esyasi almam ben bi rujumdur yani. Kalemimi allik bilmemne tasimam. parfüm ruj. Kizkardei sordu bana yanindami ZIMBIRTILARIN dedi. ( normalde 1 kurus verip kendine gozkalemi almaz bakimsizdir ama dunya guzeli gibi davranir.) bende yanimda degil ben yanimda zimbirti tasimam dedim. bos bulundum yani normalde degil der gecerdim. Icimdeki dilime vurdu :KK30: neyse dedi zaten o kadar boyanip yalanmaya gerek yok koca bulmaya gitmiyoruz dedi. Ben kulak asmadim. üzerime bile alinmadim. Onu gectim. Gittik dugune. dugundeyken oturuyoruz konusuyoruz esimle. Iste oglumuz olunca söyle bi sunnet yapmak istiyorum falan diyorum ben oda sesini cikarmiyo yapariz askim diyo. Biz birbirimizi zor duyyoruz tabi. Gorumcem demezmi on dakika sonra cocuktan konsurken bizde sunnet falan yapilmaz ona gore hayal kurma diye. Kaldim boyle cunku sunnet diye bu konu konusulmadi ortalikta. esimle ben kendimiz konustuk. Esimde demezmi evet yapilmaz. E be adam bana niye ses cikarmadin ben sana konusurken. Neyse dedim belki hevesim kacmasin diye ses cikarmamistir. niyeymis o dedm iste herkez cocugu para icin kullandigimizi dusunurmus onlarda yapilmazmis. O ne demekse.o oyle ters ter konusunca. (yuz ifadesi) Yazik kv dem aciklama yapma geregi duydu iste guzel kizim bizde kestirriz sonra guzel bi mangal veririrz akrabalarin hepsini cagirriz. oyle daha iyi olur dedi. (daha dogmamis cocuk icin konusuluyor bunlar.) Bende kv oyle tatli tatli konusunca peki anne dedim. ama bozuldumda. Hem gorumcekin laf dinlemesine, hem lafa atlamasina, hemde esimin bana ses cikarmayip onun yaninda onu desteklemesine.
sonra dugunden eve donuyorduk benim agrilarim basladi sürekli oturduk ayni yerde ayni sekilde surekli oturamiyorum. Suratim soldu biraz. Bana dedi kusura bakma senin icini agrittim ama bizde sunnet yapilmaz. oyle hayal mayal kurmayin. yada bilmiyorum bakarim. ya kucuk biyer tutariz yada mangal veririz diyo. be sanane kadin. Senmisin annesi benmiyim. Dogurayim sana vereyim sen bak istiyosan. tovbe tovbe. kendi bebeklik resimlerimi ceptelefonumda kvdeme gosterdim tombul bi bebektim 6 aylikken sanki 1 yasinda gibiymisim resmen. Yazik kadincagiz ayyy yerim diyo telefonun ekranini öpüyo. bebekte sana benzesin diyo. (suandada kilolu bi insanim hamilelik kilosu vs.) Sonra gorumcem soooyle bi savruldu ver bakiyim diye. Bakti aman aman diyo senin gibi bi bebek olmasin ben tasiyamam onu babasina ceksin diyo. ben gene bisey demedim.
Dugunumde annemler trdeydi ve babam cok hastaydi.. getiremedik onlari buraya. Ablam burdaydi. abim babam annem trdeydi. bisey takamadilar. Durumumuz yoktu. babamin hastaligi bizi cok yormustu. Varimiz yogumuz onun icindi. (keskede iyi olsaydi.. ) Suandada annem bi emeklisi bi abim bide arada benim destegimle idare ediyor allaha sukur.Iste bebek muhabbeti cikinca altin laflari dönmeye basladi. Patavatsiz gorumcek bana aklinca laf sokuyo. Ben altinini simdiden aldim OGLUSUMUN! diyo.herkez ona gore ayarlamali bence kendini diyo. pek umrumda olmaz oyle seyler, sagolasin dedim bende. yani bizde soylenmez oyle ayiptir bebek dogar getirir takarsin takarsan sonucta.garipsedimde ses cikarmadim. ben ablamla evlendigimden beri gorusmuyorum.. Cok problemler yasadik. Gorusulcek yuz birakmadi. Iste konusuyoduk gene bebek cok sansli dedim kenan gibi bi babasi benim gibi bi annesi olucak allaha sukur dedim. (haberlerde kadinin teki cocugunu 15 gun evde birakip tatile gitmis bebek olmus o haber ustune.) Allah hakedene versin o bizim sansimiz dedim.evet cok sansli babasi 2halasi 1 amcasi var 1 de dayisi dedi. baskalarini soylememe gerek yok heralde dedi. Ablamla gorusmedigimi biliyo ya. bende guldum kücük görümcem icin Valla ablam ben teyzesiyim halasi degilim diyo dedim (hakikatende oyle der sirf ben uzulmiyim diye..) Aman aman ben halayim teyze meyze olmam diyo. Bebegimize yatak aldik. Vay efendim ona niye sormamisiz biz uyduruk alirmisiz, gösterdim agzi acik kaldi. yani ben haketmedigim icin bu taviri. Ne var neyi paylasamiyosun yani. senin evin ayri benim ayri. bir araya gelincede o kopasica ceneni kapatsanda yorum atmasan herseye olmazmi ? beni kayin babam cok sever. kucuk geldim ya onlara. Kbabam olsun esimin abisi olsun hep gülüm diye konusurlar. adimi soylemezler. Operler cocuk gibi. elime para sikistirirlar. babam hep derki dilos bi yana hepiniz bi yana. Oncedende gorumcek icin oyle diyomus. ingilterede amcasi var esimin. Daha kendi yiyenlerini aramamistir. Beni hep arar esiyle beraber kücügüm bitanem napiyosun diye.akrabalarin toplandigi bi gun babam gene beni gurulandiriyodu iste benim kizim biriciktir hic omrunuzde boyle guzel gordunuzmu falan diyodu. kalkmis bana görümcek herkezin icinde diyo ki kardeslerimi babami amcami caldin benden ama annemi calamazsin. Annem onlar gibi yalaka degildir bilmemne. Halbuki koca koca insanlar niye bana yalakalik yapsin ki. ben babami kaybettigim icin annemden uzak kalip bazi problemler yasadigim icin bana sevkat gosteriyolar sadece.

COK UZATTIM BILIYORUM INSALLAH OKURSUNUZ. AMA COK CANIMI SIKIYO BU KADININ BU TUTUMU. NE YAPMALIYIM. ARANIZDA TECRUBELILER VAR ABLA DIYEBILECEGIM YASTA INSANLAR VAR. LÜTFEN AKIL VERIN. ESIMI ARADA BIRAKMAK ISTEMIYORUM. :KK43:

Aile problemleri icin 5 kez nisa suresini okursaniz Allah in izniyle cok iyi gelir.
Baska birsey yapmaniza sanirim gerek yok cunku yasiniza gore zaten bayabi olgundavraniyorsunuz. Boyle patavatsizlara laf anlatilmaz, belliki hazmedilemeyen bir sey var.
O yuzden Rabbim insaallah kalbini iyi bir hale getirir yada ugrasmasina firsat vermez siz okuduktan sonr.
Esinizi arada birakmama dusunceniz cok oolumlu. Diget,digerlerinede uyumlu ve saygilisiniz zaten , o yuzden baska soze gerek yok.
Allah hayirli gecim versin insaallah.

Yazdiklariniza bakilirsa yasiniza gore cok olgunsunuz masallah diyeyim once.

Siz zaten gerektigi gibi davraniyorsunuz bence. Mumkun oldukca ayni ortamda bulunmamaya calisin. Baktiniz caninizi sikacak bir konuya giriyor ya da ucu size dokunacak bir muhabbete, bir bahaneyle kalkin. Esinize birsey anlatmayin. Hani bu sadece gorumcenizin sizi kiskanmasiyla alakali bence onun icin esinize bu sebepten dolayi hic birsey demeyin bence. Kayinvalideniz zaten size arka cikiyormus. Siz sakinliginizi korumaya devam ederseniz, esiniz de olani biteni gorur gerektigi yerde mudahele eder gibime geliyor. Kulak asmamaya calisin, hehe deyip gecin.

Belki burdan okuyunca bu da dert mi denilebilir ama sanirim surekli berabersiniz ve bir insana kendi karesi bu kadar laf soksa , insana fenalik gelir. Onun icin ben sizi hakli buldum.

Sadece sunu soyleyeyim eger ki farkinda olmayarak yazdiysaniz birsey diyemem ama bilerek gorumcenize gorumcek yazdiysaniz, lutfen yazmayin derim. Hic kimse icin sayginizi bozmayin, kendisi duymasa bile.

Kolay gelsin ve Rabbim yavrunuza kolaylikla, saglikla kavustursun insallah :)

Cok tesekkur ederim once iyi dileklerinizden dolayi. evet surekli ic ice oldugumuzdan bu kadar cansikintisi.gorumcek konusuna gelince haklisiniz biraz sinirlenip bosbogazlik yapmisim sanirim :))) Tavrimi devam ettirme karari aldim bende. Iyi aksamlar :KK76:

Son düzenleme:
Aile problemleri icin 5 kez nisa suresini okursaniz Allah in izniyle cok iyi gelir.
Baska birsey yapmaniza sanirim gerek yok cunku yasiniza gore zaten bayabi olgundavraniyorsunuz. Boyle patavatsizlara laf anlatilmaz, belliki hazmedilemeyen bir sey var.
O yuzden Rabbim insaallah kalbini iyi bir hale getirir yada ugrasmasina firsat vermez siz okuduktan sonr.
Esinizi arada birakmama dusunceniz cok oolumlu. Diget,digerlerinede uyumlu ve saygilisiniz zaten , o yuzden baska soze gerek yok.
Allah hayirli gecim versin insaallah.

Aminnn cumlemize. Guzel tavsiyeniz icin tesekkur ederim. Hayirli aksamlar. :KK49: :KK54:

Yazını daha önce okumuştum,yorum yazmak şimdi nasip oldu.
Ben de sonu nereye varacak diye merak etmiştim ama gördüm ki ufak tefek alınmalardan başka birşey yok.
Maşallah eşin,kayınvaliden ve kayınpederinle aran çok iyiymiş.Asıl önemli olan da bu zaten.

Onun dışında,her ailede baskın olmaya çalışan bir karakter çıkar.Bu kimi zaman görümce,kimi zaman elti,bazen büyük yenge olur.
Ne yapalım,her hoşumuza gitmeyen söze "höt" dersek sosyal hayatımız herhalde sıfıra iner:)

Bir de benden sana tavsiye,kendine bir iş,bir uğraş bulmaya çalış.
Sürekli aileyle içiçe olursan bunalırsın,her sözleri sana batmaya başlar.
Belki kendine yeni arkadaşlar bulup ayrı bir çevre edinebilirsin.

Yazını daha önce okumuştum,yorum yazmak şimdi nasip oldu.
Ben de sonu nereye varacak diye merak etmiştim ama gördüm ki ufak tefek alınmalardan başka birşey yok.
Maşallah eşin,kayınvaliden ve kayınpederinle aran çok iyiymiş.Asıl önemli olan da bu zaten.

Onun dışında,her ailede baskın olmaya çalışan bir karakter çıkar.Bu kimi zaman görümce,kimi zaman elti,bazen büyük yenge olur.
Ne yapalım,her hoşumuza gitmeyen söze "höt" dersek sosyal hayatımız herhalde sıfıra iner:)

Bir de benden sana tavsiye,kendine bir iş,bir uğraş bulmaya çalış.
Sürekli aileyle içiçe olursan bunalırsın,her sözleri sana batmaya başlar.
Belki kendine yeni arkadaşlar bulup ayrı bir çevre edinebilirsin.

Ben henuz ev hanimi degilim. Okuyorum sabah 7den3e kadar okuldayim. Eve gecmeden annemlere ugrarim merak etmesinler diye. Ben gitmeyince uzuluyorlar niye gelmiyor diye. O arada oda orda oluyor. Cevrem mevcut. Aama cevreyle olacak is degil bu komsu degil esimin ablasi. Belki gebelik doneminde normalden fazla hassas olmus olabiliriim. Ama laf sokmayla alinganligi ayirabiliyorum. Empati kuruyorum. Oylelikle gereksiz yere bnim uzerime konusulan seyi anlamis oluyorum. Tesekkurler yorumunuz icin.

Sizce calismasiniin getiddigi psikolojik problemlerin acisi benden mi cikmali ? Gorumceleri ve kvdesiyle oldum olasi cata cat tartisirmis. Kendisi anlatiyor. Cok bilmis ama bos yani. Cok empati kurmaya calistim ama kucuk kardesine (ablama) gorucu gelcekti. Sonradan olmadi ona verdigi akillari duysaniz kendini ezdirme onlar burdan kiz alcak daha ne istiyolar vs. Demek istedigim onunda kardesi var. Tabiki beni oyle sevsin demiyorum hakkimda yok ama ben saygi gosterdigim icin hakettigimi dusunuyorum..

Baştan beri yanlış anlaşıldığımın farkındayım,sanılanın aksine görümcenin tarafını tutmuyorum tasdiklemiyorumda tanımam etmem umrum değil.Demek istediğim özetle görümcenizin sizin tabirinizle ''örümcek'' kişisel problemleri olduğundan mutsuz olduğundan mutsuzluk aşılamaya çalışması kendinizde diyorsunuz tek bana karşı böyle değil diye.Dolayısıyla elinizden birşey gelmez onun size karşı tutumlarını değiştirmek adına. Bana ters gelen tek nokta kat be kat büyüğümüz hakkında söylenilen sözler- ha sana iftira atar, yuvanı yıkmaya çalışır ,döver kapıya koyar vs bu derece saldırıda bulunsa kimse sana kalkıp haksızsın diyemez ama o senin anlattıkların gerçektende genelimizin yaşadığı hatta ufak atışmalar olarak adlandırdığı gülümseyerek geçtiğimiz kalbimizde tutmadığımız kafamızı yastığa koyunca unuttuğumuz türden.Bu yüzden bu yaşta bukadar şeyi içinde biriktirirsen bu sana zarar,ALLAH beterini yaşatmasın ama daha ne görüp geçireksin bilinmez.Kimse değil kv elimden tutsun yeter gerisi kusur kalsın tamammı küçük anne:KK34:

Baştan beri yanlış anlaşıldığımın farkındayım,sanılanın aksine görümcenin tarafını tutmuyorum tasdiklemiyorumda tanımam etmem umrum değil.Demek istediğim özetle görümcenizin sizin tabirinizle ''örümcek'' kişisel problemleri olduğundan mutsuz olduğundan mutsuzluk aşılamaya çalışması kendinizde diyorsunuz tek bana karşı böyle değil diye.Dolayısıyla elinizden birşey gelmez onun size karşı tutumlarını değiştirmek adına. Bana ters gelen tek nokta kat be kat büyüğümüz hakkında söylenilen sözler- ha sana iftira atar, yuvanı yıkmaya çalışır ,döver kapıya koyar vs bu derece saldırıda bulunsa kimse sana kalkıp haksızsın diyemez ama o senin anlattıkların gerçektende genelimizin yaşadığı hatta ufak atışmalar olarak adlandırdığı gülümseyerek geçtiğimiz kalbimizde tutmadığımız kafamızı yastığa koyunca unuttuğumuz türden.Bu yüzden bu yaşta bukadar şeyi içinde biriktirirsen bu sana zarar,ALLAH beterini yaşatmasın ama daha ne görüp geçireksin bilinmez.Kimse değil kv elimden tutsun yeter gerisi kusur kalsın tamammı küçük anne:KK34:

Benim cok kafaya taktigim dogrudur. Gercekten cok icli bir insanim. Ama bu dediklerinizi insan olan yapamaz zaten. O kadarina bnde izin vermem. Yok artik. Beni rahatsiz etti konusma tarzi bilmiyorum. Uzuluyorumda boyle yaptigi icin. Cunku deger vermisim bi kere. Aile demisim ya. O yuzden sanirim. Cunku ben kendi ailemde boyle birsey gormedim. Genede tesekkurler tavsiyeleriniz icin.:KK49: :KK15:

X