Görümcem Tek Maaş İle Bunu Nasıl Başarabiliyor Aklım Almıyor .

Aaa

Benimkiler bildiğin kapaklı plastik saklama kabında yine de topak oluyor

Ama ben az kullanıyorum dediğim gibi 1,5 kg 3-4 ay gider

Yağı da geçen sene iki ayrı yerden aldım biri 21 biri 20 dedi sözde ikisi de tanıdık

Bu sene 25 derler muhtemelen
Bekledikçe etkisi azalıyor mu bilmiyorum ama,çocuklar küçükken,eşim 9 kgluk filan oluyor mu tam bilmiyorum,büyük pakette almıştı deterjanı.1,5 yıl gitmişti belki de.Ama topaklanmamıştı.
Fakat geçen gün kilerden bulaşık makinası deterjanı geçti elime.Muhtemelen 4 5 ay önce almışımdır,unutulmuş.Ambalajı açtığımda topaklandığını gördüm.İlginç geldi.

Büyük boy yani 7 kg deterjan bir yıl gider çok olur nemlenir vs ben o deterjan ile 3-4 ay yıkarım

Yağı öyle alıyorum genelde de geçen sene 21 idi köyden aldığım şimdi bitince marketten aldım arada 7,5

Aylık masraftan 7,5 düşsek de çok kara geçemeyiz ki hayat pahalı
7 kg deterjan 1 yil yeter mi :KK64:
Valla 7 kg deterjan bana 2 ay gidiyor.
Siz ne kadar koyuyorsunuz mesela merak ettim ?

Yazdıklarınız kendi seçiminiz de, öğrenci birinin akbilini kullanmakla, yani öğrenci olmadığınız halde kullanmakla nasıl övünebiliyorsunuz cidden aklım almıyor...
Haklısınız, hoş bir davranış değil ama sonuçta burada kendimi övmek için yazmadım ki, az parayla nasıl idare ettigimi yazdım. Sonuçta herkesin anonim olduğu bir platform,buraya konu açan çoğu insanın amacı etrafındaki çok mukemmel- herşeyi doğru yapan insanlardan arınıp gerçek insanlardan birşeyler duymak :) iddia oynayarak paramı arttirsaydim onu da yazardım .
Ve evim metrobüs güzergahinda. Her çıktığımda zaten 3,5 gidiş 3,5dönüş 7 lira odemiyorum da sadece 2,5 ödüyorum. Doğru mu? Çok yanlış :) ama şehri yönetenlerin de bu kadar fahiş fiyat koymaları doğru değil. Ulaşım bu kadar pahalli olmamalı...

Maasin 2750 olmasi tek basina bir sey ifade etmez.
Mesela benim sirketimin normalde yemegi yok sodexo var. Ama benim birimim baska bir markanin icinde, oraya destek seklinde calisiyoruz.
Bu soz konusu markanin 3 ogun yemegi var. Somon ciger neler neler yemiyoruz ki... hele ozel gunlerde havyarlar sampanyalar luks egzotik yiyecekler... normalde evime almadigim alamadigim neler neler...

3 ogun neler yiyorum ama yemek kartim da 600 tl cebime kaliyor.

Evime yuruyus mesafesi... ama ayda 1000 lira park ve yakit parasi var. Cebime kaliyor.

Haftalik ortalama 500 tl tipbox aliyoruz.

Maasim cok yuksek degil ama hedefim tutarsa maasimin 2 katina kadar aylik prim var.

Hani bu durumda maasim asgari de olsa sartlarim kotu olmaz.

Siz bosverin dua edin paraniz bereketlensin. Herkesin hesabi kendine... herkesin sarti farkli cunku.
Belki yolu yuruyor. Belki kayinvalidede yiyor mutfaga harcamiyor. Belki ek is yapiyor veya kayinpeder destek cikiyor. Belki ek prim promosyon veya en azindan yol yemek parasi aliyordur. Evden ekmek peynir koyuyordur...
Yazınızı okurken öyle hoşuma gitti ki sanki şu “Şef” konulu filmlerden sahneler görmüş gibi oldum. :) Daha yeni “Aşk Tarifi” isimli filmi izledim çok seviyorum bu tarz filmleri.Çok zevkli ama bir o kadar da yorucu bir mesleğiniz var yolunuz açık olsun.
Konu sahibi siz elinizden geleni yapıyorsunuz ama eşiniz boşuna canınızı sıkıyor.Bence size soracağına nedem biz yapamıyorız diye , kendisi sorsun ablasına nasıl yapıyorlar diye.

İyi günler herkese . Bayadır kafama takılan, akşam eşim ile konuştuktan sonra daha çok taktıgım bir mevzuyu paylaşmak istiyorum. Biz diğer şehirlere göre uygun denilebilecek küçük bir ilçede yaşıyoruz.
Eşimin ailesi de bizimle aynı şehirde..
Eşimin ablası, eşi ve çocukları ist. yaşıyorlar yaz tatilinde buraya geliyorlar..
Bizim aylık gelirimiz ( 2800tl ) ev kiram ise 500 tl . bir kızımız var 2 yaşında.. çok şükür evimin ihtiyaçlarını karşılayabilyorum, cocugumuzun masraflarına yetiyoruz uygun şekilde sosyal hayatımız da vardır.. ( yanlış anlaşılmasın öyle dışarıda yeme içme vs değil.. eşimin tatil günlernde avm gideriz gezeriz kızımızı oyun parkına götürürüz dışarıda birşeyler yemek istersekde uygun şeyler yeriz.) alışverişimi pazardan, bimden a 101 den felan yaparım
giyim kuşam dikkat ederim ama öyle pahalı şeyler almam çok çeşit almam, çeşit çeşit giyinemedim hiç bir zaman mesela, bu aralar üst üste cıkan angaryalar yüzünden kredi kartına borçlandık biraz.. herneyse kendi yagımızda kavrulup gidiyoruz..
Yazın bütün kışlıklarımı hazırlarım ,evi idare etmesini cok iyi bilirim , zamanında cok maddi sıkıntı çektik allaha şükür iyiyiz..
Gelelim eşimin ablasına ; aylık gelirleri 2750. tl nerden biliyorsun derseniz.. buraya geldiği zaman yazın maaşlarını çekememişlerdi, eşim bir akşam atm giderek çekti ordan biliyoruz.
Görümcem gayet alımlı, güzel çeşit çeşit giyiyenen çeşit çeşit ayakkabı canta pantolon eşarp vs , cocuklarını giydiren bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir insan. İnanın ben bile o kadar çok çeşit giyenemiyorum bazen imreniyorum ona bakarken.. çogu zaman kendime birşey almaya para kalmıyor , sıra gelmiyor vs. Görümcemin ;
İst kirası 550 tl ( akraba oldukları için uygun oturuyorlarmış)
eşinin yol parası var 150 tl
ve bireysel emeklilik ödüyormuş 300 tl..
Kışın sosyal hayatları yok hep evdeler biryere gitmezler.. merkeze uzaklar.. yazında buraya geliyor zaten sigara vs felanda yok onlarda.
gelelim benim kafama takılan mevzuya, bu kadın ist. gibi bir yerde bu maaşla, hem birikim yapıyor , hem kredi kartı kullanmıyor, hemde yazın tatiline felan çok rahat gidiyor..
Örnegin bu sene yazın buraya geldiklerinde , eşinin kardeşinin düğününe 1 tane bilezik takmışlardı fiyatını bilemem artık + tatilde yaptı eşi ve cocukları ile.. uygun biryerde ama yaptı, kredi kartı kullanmazlar,
Çocukları okuyor ilk okula gidiyorlar.. gecen senede kendine telefon almıştı direk nakit para vererek.
Yazın burada, salçasını kaynatır kıslıgını hazırlar recellerini felan hazırlar ist. giderken 3 , 4 cuval felan erzak götürür..
Bende boş durmam tabiki hazırlarım..
salçamı kaynatırım, dolabımı doldururum recellerimi yaparım kurularımı kuruturum peynir yogurt hazırlatırız vs..
size örnek vereyim biz zaten birikim yapamıyoruz, aldıgımız ancak yetiyor, bizde yazın eşimin kuzenine bilezik takmıştık direk nakit veremedik mesela, taksitle alabildik, tatile gitmiştik , nakit para + kredi kartından kullandık
bu ay mesela telefonum bozuldu , henüz alamadık ama taksitle alınacak mecbur.. ha deyince telefon parasını veremeyiz..
Dün eşim ile konuşurken , eşim bana nerde yanlış yaptıgımızı sordu, görümcemi örnek gösterdi. onlar nasıl başarıyor acaba diyerek.. biraz tartıştık bu konulardan dolayı bu aralar maddi anlamda herşey üst üste geldi..
Şimdi sormak istiyorum size ist. gibi biryerde 2750 tl maaş ile. birikim + kredi kartı kullanmamak yazın rahatca tatile gidebilmek + ekstra ihtiyaçlarını ( telefon gibi mesela ) borçlanmadan almak nasıl mümkün hanımlar ?
biz nerde yanlış yapıyoruz ? bana yanlışımı gösterebilirmisiniz ben bulamıyorum.. anlam veremiyorum anlayamıyorum..
Başkasının gelir gideri birikimi beni ilgilendirmez ama eşim hep onları örnek gösteriyor.. ablama helal olsun vs diyor.. biz neden böyleyiz vs diyor bu yüzden kafama taktım hanımlar eşimin tutumundan dolayı öyle bir konuşuyor ki sanki ablası mükemmeli başarıyor ben ise parayı çar çur ediyorum gibi..
Ekleme ; tekrar belirtmek istedim görümcemin geliri, gideri birikimi beni ilgilendirmez tabiki herkesin kendi hayatı , lakin eşim her fırsatta dile getiriyor onları örnek gösteriyor , kendimize bakalım demiyor son zamanlar da sürekli böyle yapınca bende düşünmeye başladım acıkcası ist. yaşayanlara sormak istiyorum özelikle gerçekten mümkün mü öyle bir şehirde ? eşim o kadar dile getirdi k.. cidden kendimi sanki parayı çöpe atıyormuşum gibi hissettim.
Sen dalın birimin yapma erkekler yaptıkça daha fazlasını isterler genelde
Boşuna da kafana takma
Eşini de duymamazşıktan gel
Kıyafet de al bol bol

Milletin parasından size ne ? Kirayı çıktıktan sonra 2 küsür para kalıyor zaten size,bununla yaşadığınıza şükredin. O parayla birikim yapılmaz.
İstanbulda yapılamaz yapıyoruz diyen yalan söyler fakat ilçede oturanlar yapabilirler benim dayım 4 çocuk artı 2 de kendileri 1800 ile geçinebiliyorlar çocukları küçük en büyügü 10 yaşında en küçügü 1 olmadı daha artırabiliyorlarda herkes herkese benzemez bir aldıgın kot 150 tlden aşagı olmayan 1 tşortü 50 tl ye alırsan tabiki başgelemezsin.

7 kg deterjan 1 yil yeter mi :KK64:
Valla 7 kg deterjan bana 2 ay gidiyor.
Siz ne kadar koyuyorsunuz mesela merak ettim ?
Çok mu katıyorsun yoksa çok mu yıkıyorsun,7 kg deterjanı hem renkli-hem beyaza aynı anda mı kullanıyorsun ayrı ayrı almayıp ,7 kg deterjanın 2 aydan fazla gitmesi gerek aslında.

Aslında bu ara benimde merak ettiğim bir konu bu :KK64:Hem sizin bahsettiğiniz kişinin maaşı yine normal. Bazı arkadaşlarım var eşleri asgari ücret alıyor. kira ödüyorlar 700 e yakın. tek maaş asgari ücret altlarında araba sürekli geziyorlar dışarda yiyorlar. :KK64:doğum fotoğrafçısı bile tutmuşlar. ellerinde son model telefon. Aile desteğide yok biliyorum. Biz 5 bin tl maaş ile hiç bi şey yapamıyoruz evden dışarı ancak market için çııkıyoruz. Nasıl yapıyorlar merak ediyorum
Buna ticaret zekası deniyor. Mesela gittikleri yer tanıdıktır az para verirler. Benim de vardı öyle bir arkadaşım. Kızın mağazası vardı. Ben çok alır ve az az öderdim. Borçlanıyorlar bir çok kiş. Asgariyi ödeyip diğer borçları bırakıyorlar. En basiti telin faturasını kendi faturasına yansıtır öyle öder. Çevresi genişse fotoğrafçının reklamını yapar vs. vs.

Çok mu katıyorsun yoksa çok mu yıkıyorsun,7 kg deterjanı hem renkli-hem beyaza aynı anda mı kullanıyorsun ayrı ayrı almayıp ,7 kg deterjanın 2 aydan fazla gitmesi gerek aslında.

yahu eskiden renkli beyaz ayrı deterjan mı vardı. demin bir konuda da gördüm dikkatimi çekti:olamaz:
herkes renkliye ayrı beyaza ayrı mı kullanıyor? ( bu soru tüm okuyanlara)
ben ikisinede aynı koyuyorum:))

yahu eskiden renkli beyaz ayrı deterjan mı vardı. demin bir konuda da gördüm dikkatimi çekti:olamaz:
Ben hepsine ayni kullaniyorum ama annem asla ayni kullanmaz renkli - beyaz ayri deterjani vardir.

Ben kendimi bildim bileli var :olamaz: çocukluğumdan beri evet ayrı kullanıyoruz annem asla aynısını kullanmaz alışkanlık sanırım :) en son bir markette bir amca deterjan alacak görevliye soruyor görevli söylüyor renkliye şu beyaza şu iyi olur diye amcada hangisinden alayım ben deyip duruyordu eskiden bu ayrım mı vardı diyor :olamaz: en son 2 tane almıştı oda :)

Ayrı ayrı alıyorum. 7 kg renkliler için alıyorum. Benim ölçeğim yok, ön yıkamayla renklilere toplamda yemek kaşığı falan deterjan koyuyorum. Çok mu acaba ?

Ya ben?
iki yıl önce part-time haftanın üç günü çalışır 1 milyar gibi bir para alırdım. Her ay mutlaka iki tiyatroya (bazen opera vs) gider her iki haftada bir gece çıkar sarhoş olana kadar içer, bütün etkinlikleri kovalar, havalar güzelse piknik yapar, sene içinde 2 kere Akdeniz'e Ege'ye , çokça kere de memlekete ve yakın arkadaşımın şehrine gittiğim yetmezmiş gibi bir kere de bir aylığına Avrupa'ya gitmiştim!
Ve -cok samimiyim- ailemden bir kuruş para bile almadan( Eve katkım da yoktu , kira alışveriş vs bir kuruş odemezdim)

Beni gören herkes bana hayret eder (hala da öyle) çünkü millet benim iki katım parayı kazanıp yaşadığım hayatın 3te 1ini yasayamiyor.
Bence bunun sebebi biraz asiri tutumlu olmam, bir şeyi almadan önce kendime 'bu parayi buraya vermezsem nereye harcayabilirim?' diye sormam
lux düşkünü olmamam, güzel otellerde değil çadırda kalmam, otele gitmişsem kahvaltı dahil olmayan paketi alıp sabahları Bim'den aldığım kahvaltılıkla güne başlamam.
Para harcamaktan kaçınmaya çalışmam, Fransa'da eiffelin altında 50cent'e aldığım ekmeğin içine koyduğum bim tonbaliği yemem :)
Tiyatroya gideceksem 9 liraya devlet tiyatrosuna gitmem,operaya gideceksem 18 liraya üst katta-balkon locasından izlemem
Öğrenci birinin akbilini kullanıp şehiriçi ulaşım paramı yarı yariya indirmem
Kampanyaları takip etmem. Yirmi liraya uçak bileti bulduğum da oldu 300 liraya bir senelik çok kaliteli bir dil kursuna gittiğim de
İçmeye gideceksem guzel mekana gitmeden önce zaten en ucuz barda azıcık çakırkeyif olmam (böylece guzel mekanda daha az para harcamam)
Arkadaşlarımla dışarıda gezmektense ev gezmesi yapmam
Sevgiliyle yapılacak ucuz ve eğlenceli şeyler bulmam. Evdeki malzemelerle Çamlıca tepesine çıkıp piknik yapmak gibi.
Parayi kuruş kuruş kazandığım için harcamaktan cekinmem
paramin cidden çok bereketli olmasi:)
Ve en en önemlisiiiiii
Kredi karti- asgari ödeme secenegi:)
Bir ayda iki milyar da harcasam asgarisini odedigim için 500-600 birşey çıkıyor aylık cepten.
Bazen o asgariyi bile odeyemedigim zamanlarım olurdu . O zaman da alışverişe çıkan arkadaşıma eşlik Edip aldığı mantoyu kredi kartimdan altı taksit çektirip kızın nakit parasını aldığım da çok oldu. Ya da hesap ödenirken herkesin hesap kutusuna attığı parayı çaktırmadan alıp tüm hesabı karttan odedigim :)))

Ben böyleyim, üniversitede de böyleydim, şimdi de böyleyim, evlenip çoluk çocuğa karışınca da böyle olurum herhalde :))
Kredi kartınızı ödeme şekliniz ileride kredi taleplerinize olumsuz yansıyabilir bilginiz olsun.Kartın asgarisini ödemek hem bankaya faiz ödemek demek hem de asgarisini ödediğiniz için başka bir bankadan kredi kartı yahut kredi taleplerinizde bankalar sistemden gördükleri zaman olumsuzluk demek.

Ayrı ayrı alıyorum. 7 kg renkliler için alıyorum. Benim ölçeğim yok, ön yıkamayla renklilere toplamda yemek kaşığı falan deterjan koyuyorum. Çok mu acaba ?
Ben de ölçekle koyarım ama 7-8 ay gider 7 kg ve üzeri.

Maalesef gitmiyor benim ki. Haftada 4 / 5 makina çamaşırım olur. O yüzden mi acaba
Bilemiyorum ki geçen hafta bizim evde de sanırım 4-5 makine yıkandı çamaşır bu haftada 3 kere yıkadık pazartesiden itibaren haftasonuna kadar yine yıkanır 4-5 bulur bence.

Ben kendimi bildim bileli var :olamaz: çocukluğumdan beri evet ayrı kullanıyoruz annem asla aynısını kullanmaz alışkanlık sanırım :) en son bir markette bir amca deterjan alacak görevliye soruyor görevli söylüyor renkliye şu beyaza şu iyi olur diye amcada hangisinden alayım ben deyip duruyordu eskiden bu ayrım mı vardı diyor :olamaz: en son 2 tane almıştı oda :)

hahah bak eski topraklara tuhaf geliyo:))

X