Görümcemin konuşmaları beni rahatsız ediyor

Onun al demesiyle alıyomu eşiniz hayır.
E siz neden takıyosunuz lafta kalan olaya.
Bir kulaktan girsin ötekinden yol alsın.

Selamlar,

bende halayım teyzeyim 9 tane yigenim var maşallah ama hiçbirinin annesi babası diretmez kızıma ogluma şunu al yada benim çocugumda olan bişey için benimkine niye almadın diye yargılamaz sonuçta içten gelen bişey yigenine hediye almak...

Bende abimle çok samimiyim ama abime kalkıpta hadi benim ogluma/kızıma şunu al yada bunuda dayısı alacak gibi diretme yapamam yapmam da zaten biraz kendini bilmekle ilgili bir durum bence..

aile sorumlulugu ne güzel söyledin ama görümcesinin eşi sorumsuz bir adam zaten konu sahibide baştan söylemiş coluk cocuk sahibi adam hala sorumluluk alamıyorsa bundan sonrada alamaz zaten ne baskı yaparsanız yapın 7 sı neyse 70 i de o dur bana göre..

baskıcı olup olmadıgını bilemeyiz yani konu sahıbının anlattıgı kadarıyla biliyoruz durumu belkıde baskı yapıcı söylememişlerdir konu sahıbıde öyle anlamıs olabılr bilmiyorum ama ben konu sahıbının objektıf yaklastıgını düşünmüyorum bu konuda haklıdır haksızdır bılemem

Sevgili radyologg evlat sahibi olduktan sonra sorumluluk sahibi olmamak gibi bir seçenek bence asla olamaz, 7-70 mantığı düşünmekte yanlış olur diyorum ya erkekler eğitilmelidir yönlendirilmelidir.
Sorumlulukları gerekirse ısrarla hatırlatılmalıdır, dayısından ''kardeşim'' adı altında talep edilebilirken, ''kocam'' ve ''babası'' gibi daha güçlü bir varlıktan nasıl talep edilemez.

Belkide konu sahibi arkadaşımız objektif yaklaşmıyor olabilir ama görümcenin konuşma ve tutumunu bunlar geçerli kılamaz.
Tekrar etme gereği duyuyorum kesinlikle dayısının yeğenine birşeyler almasına karşı değilim, ben bunların talep edilmesinin babaya olması görüşünü savunuyorum, dayısı içinden geleni, belkide gözlemlediği ihtiyacını zaten alacaktır.
Dile dökmek, talepkar olmak çok çok ayrı.

Son düzenleme:
Sevgili radyologg evlat sahibi olduktan sonra sorumluluk sahibi olmamak gibi bir seçenek bence asla olamaz, 7-70 mantığı düşünmekte yanlış olur diyorum ya erkekler eğitilmelidir yönlendirilmelidir.
Sorumlulukları gerekirse ısrarla hatırlatılmalıdır, dayısından ''kardeşim'' adı altında talep edilebilirken, ''kocam'' ve ''babası'' gibi daha güçlü bir varlıktan nasıl talep edilemez.

Belkide konu sahibi arkadaşımız objektif yaklaşmıyor olabilir ama görümcenin konuşma ve tutumunu bunlar geçerli kılamaz.
Tekrar etme gereği duyuyorum kesinlikle dayısının yeğenine birşeyler almasına karşı değilim, ben bunların talep edilmesinin babaya olması görüşünü savunuyorum, dayısı içinden geleni, belkide gözlemlediği ihtiyacını zaten alacaktır.
Dile dökmek, talepkar olmak çok çok ayrı.

aslında aynı şeyi söylüyoruz ama sorumluluk almayan almıyor işte lady bu platformdada örneklerini görmek mümkün çevremdende biliyorum 50 yasına gelmıs hala sorumluluk almamıs ''babalar '' biliyorum bir insan değişmez değişmeli zamanla ama değişmiyor işte ....

sorumluluklar hatırlatılmamalı böyle bir şeye gerek duyulmamalı o kişi baba ise babanın ne demek oldugunu zaten biliyor olması gerekir,illa birnin sen baba oldun sorumluluk al demesı gerekmıyo ,ve ciddi bir sorumluluktur babalık analık zor gelip işine gelmiyorda olabilir bunu bilemeyiz

hadi diyelim baskı yapıldı o baskı sonucu iyice uzaklasmazmı insan işin ucunda evladıda olsa o hatırlatıcı baskılar kaçırır....

belki görümce ya baska bir aile büyüğü görümcenin eşine bu tür hatırlatmalar yapmıstır yanı bılmedıgımız cok sey var aslında o yuzden yorumlar havada kalıyor ladycim :)

Ben olsam karışmam..

Ama belki eşime ufaktan bi çıtlatırım usulünce o kadar..

O da zaten mantıklı bulursa kız kardeşine gereken cevabı güzel bi şekilde verir.. Samimiyetleri var sonuçta .. Ben söylersem kötü olur ama abisi söylerse öyle olmaz bu işler diye düşünürüm..

aslında aynı şeyi söylüyoruz ama sorumluluk almayan almıyor işte lady bu platformdada örneklerini görmek mümkün çevremdende biliyorum 50 yasına gelmıs hala sorumluluk almamıs ''babalar '' biliyorum bir insan değişmez değişmeli zamanla ama değişmiyor işte ....

sorumluluklar hatırlatılmamalı böyle bir şeye gerek duyulmamalı o kişi baba ise babanın ne demek oldugunu zaten biliyor olması gerekir,illa birnin sen baba oldun sorumluluk al demesı gerekmıyo ,ve ciddi bir sorumluluktur babalık analık zor gelip işine gelmiyorda olabilir bunu bilemeyiz

hadi diyelim baskı yapıldı o baskı sonucu iyice uzaklasmazmı insan işin ucunda evladıda olsa o hatırlatıcı baskılar kaçırır....

belki görümce ya baska bir aile büyüğü görümcenin eşine bu tür hatırlatmalar yapmıstır yanı bılmedıgımız cok sey var aslında o yuzden yorumlar havada kalıyor ladycim :)

Gerçekten aslında aynı şeyi konuşuyoruz:)
Burada ve çevrede türlü şekillerini okuduk, duyduk hatta belkide şahit olduk ama çocuğun sorumluluğu, bilinci; ''annelik çocuk rahime düştüğünde babalık ise kucağa alındığında gelen bir histir'' derler ya bunun yönlendirmeleri hatırlatmaları kesinlikle hamilelik süreci öncesi, hamilelik ve evlat dünyaya geldiğinde de devam edecek şekilde şahsın algısına göre şiddetini belirleyerek yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Biz kadınlar güçlü varlıklarız, gerekirse nice erkeklerin kaçındığı sorumlulukları yüklenebilen...
Gerekirse kafasına vura vura anlatırım, öylede mi olmadı veririm bavulunu eline (sadece üstünde ceketiyle de gönderebilirim emin olamadım şimdi) zaten o varlığın hissiyatı yoksa şekline de gerek yoktur der evlat sahibi olma hazzından yuva sıcaklığından güvenliğinden azat ederim:KK9:

Son düzenleme:
Sıkıntınızı gayet iyi anlıyorum ve haklı buluyorum düşüncenizi . . .

Siz çocuğa yapılan alınana değilde ablasının isteklerine sürekli söylenmelerine karşısınız . .

Benim oğlumuda dayısı çok sever ve bir sürü ihtiyacını alır. . . Ama o her aldığında ben üzülürüm. . Her evin kendisine göre bir bütçesi vardır . . Giren ne kadar çok olsada o kadar çıktısı olur . . İsteklerde bulunmak başlı başına yanlış bence. . Gönlünden kopar ve alır.

Görümcem değil de kayınvalidem böyle benimde . . Sürekli eşimden isteklerde bulunur her şeye beraber koşmak ister … Çalışmayan evde boş boş oturan kayınpederime zahmet edipte söylemez . . Her sölediğimde ise aynı tepkiyle karşılaştım. . Kayınpederim yapmazmış. Oda söylemiyormuş . . Ee arkadaş benimde bir dünya borcum kimin umrunda. . Gelin çalışıyor ya yapsın tabi oğluda!

Ah arkadaşım kendi başlarına gelmeden anlamaz bu insanlar . Dilinde tüyde bitse görümcen bu huyundan vazgeçmez. . .

O görümce türü malesef hala evlenmemis sanıyor sanırsamm cocugu yerden bitti tövbee yaa :) Benim görümcemde cok yapiyordu en son oğlunun kolu kırıldı yine esimi aradı kocasını arayacağı yerde. Bu son dedim ondan sonra aradı birgece yarısı ağlıyor yahu ne oldu dedik cocukların kuşu ölmüş de dayıları alabilirmiymiş. Senin cocuklarının babası yokmu? dedim bende.. Haa bakamıyorsanız verin biz nüfusumuza alalım cocukları sorun değil dedim. O gün bugün bir daha yapamadi :KK53:

Dayımın bir lafı var bende çok severim. Düşmanı kendi silahıyla vuracaksın der.

Sizde onlara her gittiğinizde yada size geldiklerinde, hadi halası yeğenine şu tişörtten alıver diyin, yada onlar biryere gittilerse halası yiğenini de götür deyin. Götürmezse surat edin bir süre sonra kesilecektir eminim :)

Dayımın bir lafı var bende çok severim. Düşmanı kendi silahıyla vuracaksın der.

Sizde onlara her gittiğinizde yada size geldiklerinde, hadi halası yeğenine şu tişörtten alıver diyin, yada onlar biryere gittilerse halası yiğenini de götür deyin. Götürmezse surat edin bir süre sonra kesilecektir eminim :)

Ahh onu anlayan var anlamayan var canım benim çat diye yuzune söyleyeceksin olup bitecek :)

benimde birkaç yakınımda bu kadar olmasada ağzından birşeyler işsteme huyu var ve bu benim hiçbir şekilde sevmediğim bir davranış :KK20:ne kadar yakın olursak olalım insanlar birbirinden böyle taleplerde bulunmamalı.bir insan imkanı varsa gönlünden kopuyorsa bir başkasına yardımda bulunmalı zorlamayla dayatmayla bu işler olmaz:KK50:eşin mantıksız bir harcama yapmıyorsa sende canını sıkma boşver canım duymazdan gel:KK31:

Merhaba hanımlar, sizinle tekrar kafama takılan görümcem ve abisi yani eşim arasındaki diyaloglardan bahsetmek.Fazla mı abartıyorum acaba diye size danışmak istiyorum.Bahsettiğim görümcem diğer ablalarına oranla,anlaşabildiğim,konuşabildiğim biri ama gel gelelim bazı tavırları önceki konularımda da bahsetmiştim ufak tefek;beni sinir ediyor.Özellikle de abisine oğlunun babasıymış gibi davranması ve kendi ağzından oğlu için bir şeyler istemesi;mesela geçen tel de konuşuyorlar,eşim diyor ki oğlumuz için gezdiriyorum işte arabalara bindiriyorum diyor şu an,hemen pat cevap duyorum,hiç benim oğlumu gezdirme sen,daha öncede bir şapka mevzusu vardı eşim kendine bir şapka almış,annesinde anlatıyor,gösteriyor hemen işte efeye de alsana,eşimde herkes kendi oğluna alsın ona da babası alsın hemen babası bilmiyor aldığın yerleri v.s..Bize geldiklerinde de bilgisayarı açmak istedi eşimde hemen ay ben efeye b.sayar açmazmıyım alırım bile ben ona,hemen alsana gibi cevaplar...Anladınız mı kendi eşi anlattığı kadarıyla ilgisiz,bizim durumumuz da malum ama sürekli eşime çocuğunun babasıymış gibi davranması sinir ediyor gerçi çok görüşmüyoruz bu tür konuşmalarda nasıl cevap vereceğimi de bilmiyorum,vermelimiyim onu da bilmiyorum kafama takılıyor büyütmemelimiyim sizce:KK14:

Senin yerinde olsaydim ben de sinir olurdum. Araya el girince kardes elbette el olmuyor ama o sizin artik sadece kardesiniz degil baskasinin da esi. Bir ailesi var. Bekarkan kardesinin evinde istediin sekilde hareket edersin, uzun sure kalirsin vs. Ama evlendi mi istediin gibi at kosturamazsin, cunku o ev sadece kardesine ait degil, onlar artik bir aile. Bu lay da buna benziyor, bir cocuk kitapla oyuncakla vs ile sevindirilir ama ozel okul icin para istemek, bilgisayar istemek vs bunlar artik dusuncesizlik. O senin kardesinin parasi degil, ailenin parasi artik. Bence de tavrini koy, oyuncak vs tamam da ozel okul ne ya? Dayisi Sabanci olur Koc olur anlarim, ya da cok duskun olursun hakikaten muhtac olursun elbette kardes yardim edecek ama kendi uks isteklerin icin bir aileyi rahatsiz etmenin anlami yok.

Senin yerinde olsaydim ben de sinir olurdum. Araya el girince kardes elbette el olmuyor ama o sizin artik sadece kardesiniz degil baskasinin da esi. Bir ailesi var. Bekarkan kardesinin evinde istediin sekilde hareket edersin, uzun sure kalirsin vs. Ama evlendi mi istediin gibi at kosturamazsin, cunku o ev sadece kardesine ait degil, onlar artik bir aile. Bu lay da buna benziyor, bir cocuk kitapla oyuncakla vs ile sevindirilir ama ozel okul icin para istemek, bilgisayar istemek vs bunlar artik dusuncesizlik. O senin kardesinin parasi degil, ailenin parasi artik. Bence de tavrini koy, oyuncak vs tamam da ozel okul ne ya? Dayisi Sabanci olur Koc olur anlarim, ya da cok duskun olursun hakikaten muhtac olursun elbette kardes yardim edecek ama kendi uks isteklerin icin bir aileyi rahatsiz etmenin anlami yok.

Bence gorumcenle muhatap olma. Istedigi kadar desin al al al diye. Sen kocana soyle. Almayacaksin surekli istemesinden rahatsiz oluyorum vs vs. Biz bir aileyiz artik fikrini iyice yerlerstir senden gozu korksun. Oyuncak falan alsin da ozel okula gondermek bilgisayar almak vs bunlara tavrini koy. Senin de paran. Dayisi diye almak zorunda degil, sen de sessiz kalmak zorunda degilsin bu duruma. O kardesse sen de essin.

Dayısıda olsa herkesin bir yuvası var, dayısı birşeyleri karşılamak ister,
gönlünden ne geçiyorsa yapar, ama bunu zorunluymuş gibi,
kendi oğluna onu aldın, benimkine de alacaksın,
kendi oğlunu şuraya götürdün benimkini de götüreceksin
demesi çok saçma.
Bu kıyaslanacak bir durum değil.
Dayısı dayısı da, babası babası yani !
Neyi kıyaslıyor bu insan anlamadım.
Eşiniz sınır koyabilen bir insan , o yüzden sorun yapmayın bence de.
Ama her dediklerini yapıyor olsaydı, o zaman evet ortada kocaman bir sorun vardı bence de.

bir türlü anlamıyorum,beğenilmeyen hor görülüp aşağılanan insanların evlatlarıyla niye evlenilir:KK14:

Onlar sayesinde antideprasanlara başladım desem.Gerçi sadece fazlasıyla cahiller nerde ne konuşalacağını,sınırlarını bilmeyen köy adetlerini devam ettirmek isteyen küçük oğullarını kardeşlerini köle,para makinası sözlerinden çıkmaması gereken bir robot olarak gören tipler.Annemin evinde oturmama sanki mecburmuş gibi annem bizim için bişeyler yapmaya,kendileri de büyük oğullarına her şey yapan sadece bir yaş olan eltime kraliçe,bana ise ''gelin gelin''muhabbeti yapan tipler inan çok sıkıldım bu saçmalıklardan..

Son düzenleme:
Görümcede, dayının yeğene olan sevgisini ve ilgisini kullanma durumu var ...
Bu da hiç hoş bir şey değil...Ben olsam beni de rahatsız eder...

Babası ilgilenmiyor diyerek, bir takım maddi ve manevi sorumlulukları dayıya yıkmak, o babayı daha da gevşetip sorumsuzlaştırır. Babanın değil de dayının üzerine gitmekteki bu sürekli ve ısrarlı tutum, apaçık sömürüdür..

Açık açık eşinizle konuşacaksınız, daha sonra görümcenizi de alıp, beraber bir konuşma yapabilirsiniz.
Yanşlış anlaşılmaya gayet müsait, riskli bir mevzu yalnız..
Kıskançlık ve fesatlıkla suçlanmaya hazır olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ailenin ayrı bir kesesi var. Yeğenler çok sevilir, hediyeler alınır ama bunu suistimal eden olursa olay boyut değiştirir. Dayı yeğenlerine hediye alıp hoş tutuyormuş bu çok güzel bir davranış ama görümce bu davranışını artık dayının görevi bilmiş. İşte burda bir yanlışlık var. Baba görevini yapmıyor diye dayıya bu görevi devretmekle sorun çözülmez. O dayının da bir ailesi var.

Bir de bunun bir gelişmiş versiyonu çocuk büyür, ailesinden gördüğü üzere o da herşeyi dayısının almasını bekler ondan ister, annesine babasına sormaz bile.. Nasılsa ailesi de dayıdan isteyecektir.

X