Hafif Hasar Raporu Verilen Ev ve Konteyner Meselesi

mahh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2022
1.205
1.044
25

Güncelleme : Dün akşama kadar hafif hasar olarak görünüyordu ancak şimdi E-devlet'te ağır hasar olarak görünüyor.

Daha önceden böyle bir konu açmıştım. Şoku yeni yeni atlatabiliyorum. Şu an çok zor zamanlar geçiriyoruz ama elbette hem böyle bir felaketten şimdilik sağ kurtulduğum hem de şimdilik elim ayağım benimle olduğu için şükrediyorum, binlerce defa şükürler olsun. Gerçekten kıyamet gibiydi. Çok korkunçtu. Allah inşallah bir daha böyle bir felaket ve böyle bir acı göstermez.

Önceden kiracı olarak oturduğumuz ev bize ağır hasarlı denmişti. E-devlet'e hafif hasar olarak girilmiş. Hangisi doğru bilmiyorum. Yıkılacak mı bilmiyorum. Sadece gören yakınlarımız çatısı falan uçmuş bir daha o evde oturulmaz, diyorlar. O gece evden kaçarken yanımıza hiçbir şey almadan kaçtık. Sonra zaten girmeden ikinci büyük deprem yaşandı ve ardından binlerce artçı oldu. Artçılar devam ediyor. Bu sebepten eve gitmeye cesaret edemedik. Yakınlarımız da ev ve çevresini görmemizi istemiyorlar çünkü gören kendine gelemiyor, doğru bir ifade olacak mı bilmiyorum ama şehir korku filmi setine dönmüş. Şimdi E-devlet'e hafif hasar olarak girilmiş bu eve girmek çok riskli olur mu? Kimliğim, kartlarım, param... Hiçbir şeyim yok şu an. Tabi eve hırsız girdi mi girmedi mi onu da bilmiyorum. İnanılmaz çalma çırpma olayı olmuş maalesef ki.

Bunun yanında canımı çok sıkan bir başka olay daha var. Özet geçmek gerekirse dünyanın en berbat ailesinin birinde büyüdüm. Bu yaz birtakım korkunç olaylar oldu. Annem ailesinin bulunduğu yani geçen hafta deprem yaşanan on ilden birine taşındı (Normalde bana hiç ayrılmayın annene ve iki kardeşine sen bak bir müddet diye baskı vardı ama ben asla kabul etmedim. Bunun doğru olmadığını söyledim. Bunun üzerine böyle bir yol izlendi.) , boşanma davası açtı. Haftada üç gün çalıştığı hafif bir işe girdi. Ev kirasını babası yani dedem ödüyordu. Bir şekilde geçiniyordu yani. Ben de Kpss 'ye girdim. İstanbul' da yaşıyorduk normalde sınavdan sonra önce dayımın yanına kafa dağıtmaya gittim sonra da annemin yanına geldim. Atama bekliyordum. Atandıktan sonra arkama bakmadan kaçacaktım. Bu ay da kılavuzun yayımlanması bekleniyordu.

Şimdi ise şehir yıkıldı. Kiralanacak ev yok. Kimsenin kimseye yardım edecek hali kalmadı çünkü dede, teyze, dayı... Herkesin evi ya yıkıldı ya ciddi hasar aldı. Geriye hedef alınacak zavallı ben kaldım.

Şu an kuzenimin yanında kalıyoruz çünkü evi şehirden uzak, tek katlı dolayısıyla artçılar hem pek hissedilmiyor hissedilen de aşırı korkutmuyor. Bugün bana "Atama kılavuzu da yayımlanmadı." dedi. Kız kardeşim de "Abla, yayımlandığında haritaya bak fay geçmeyen illeri tercih et." dedi. Bunun üzerine kuzenim de "Siz de ablanızın peşinden gideceksiniz, orada yeni bir hayat kuracaksınız." dedi. Benim sinirler hat safhaya tırmandı. Sadece "Mümkün değil, ben tek gideceğim." dedim. İnsanların evinde kalıp insanlarla hararetli kavgalara girmeyi pek istemiyorum çünkü. Bunun üzerine o da "Bunlara ne olacak, burada şehir mi kaldı? Mecburen hep birlikte gideceksiniz." diye bin tane cümle sıraladı.

Biliyorum, belki binlerce insan ölü ve yaralıyken gerçekten de ortada bir şehir bile yokken hemen bunların kavgasına, bunların peşine düşmemem gerekiyor. Ama inatla onlar beni kendine yem olarak belirliyorlar. Birtakım olaylar oluyor ve ben kendimi sürekli aynı senaryo ile mücadele ederken buluyorum. Ben zaten yüzyılda bir görülmüş bu felakete bizzat şahit olduğum için yeterince dehşet içerisindeyim üstelik bu kadar ölü ve yaralı varken gerçekten ağlamaktan artık gözlerim ağrıyor. Ama onlar hemen beni atadılar peşime de üç kişiyi taktılar. Gerçekten çok üzgünüm ve dayanamıyorum. Atandığım takdirde şartlar ne olursa olsun tek gitmek istiyorum ama onlar çoktan planı yapmışlar ve üzerimde aralıksız bir baskı kuruyorlar. İstemiyorum.

Konteyner konusunda ümidim vardı. Ancak konteyner ev sahiplerine ve evi ya yıkılana ya da ağır hasarlı olana veriliyor deniyor. Kiracı ve hafif hasarlı olanlara yok deniyor, bu doğru mu?

Son düzenleme:
Depremden önce ve sonra diye ayırırsak; depremden öncesi için siz haklısınız elbette. Ancak deprem sonrasında emin misiniz bu karardan? Herkes yakınlarına kucak açmış durumda şu anda. Siz imkanınız varken ve ihtiyaçları varken ailenize yüz mü çevireceksiniz?

İtiraz edin yeniden bakılsın. Çatı uçması ağır hasar teşkil etmez ama patlayan kolonlar binadan gelen sesler veya yıkım var mı binanın içinde
Bilmiyorum çünkü hiç görmedim. Şehir merkezine çok uzak burası. İnatla götürmüyorlar. İtiraz nasıl yapılıyor?

Depremden önce ve sonra diye ayırırsak; depremden öncesi için siz haklısınız elbette. Ancak deprem sonrasında emin misiniz bu karardan? Herkes yakınlarına kucak açmış durumda şu anda. Siz imkanınız varken ve ihtiyaçları varken ailenize yüz mü çevireceksiniz?
İmkanım olsa şimdi bile bir arada olmam. Benim de çoğu zaman bir anneye, iyi bir kardeşe ihtiyacım oldu ama bulduğum sadece kocaman bir boşluktu. Kendi kendimi okuttum kimse bir şeye ihtiyacın var mı diye sormadı. Kendi kendime yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişken bu çıkarcı tavrı hiç kabul edemiyorum. Ama üzerimde öyle bir baskı kuruyorlar ki oldu bittiye getirecekler diye korkuyorum. Ki o potansiyelleri de çok yüksek.

İmkanım olsa şimdi bile bir arada olmam. Benim de çoğu zaman bir anneye, iyi bir kardeşe ihtiyacım oldu ama bulduğum sadece kocaman bir boşluktu. Kendi kendimi okuttum kimse bir şeye ihtiyacın var mı diye sormadı. Kendi kendime yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişken bu çıkarcı tavrı hiç kabul edemiyorum. Ama üzerimde öyle bir baskı kuruyorlar ki oldu bittiye getirecekler diye korkuyorum. Ki o potansiyelleri de çok yüksek. Elleri kolları çok uzun. Hani "X şehre atandım." desem tak evi bulup dördümüzü yerleştirirler.

Aileniz hakkında fikriniz buysa muhakkak ağır şeyler yaşamışsınızdır ama ortada yaşayacak bir şehir kalmamışken ve insanlar böyle açıkta kalmışken nasıl yüz çevirebileceksiniz onu anlamadım. Belki de sonuna kadar haklısınız, ne yaşadığınızı bilemediğimiz için garip geldi. Biz dahil birçok aile çok alakasız insanları hatta küs olduğumuz insanları evimizde ağırladık, ağırlıyoruz. Böyle bir durumda hiçbir şeyi sorgulayamıyoruz.

Aileniz hakkında fikriniz buysa muhakkak ağır şeyler yaşamışsınızdır ama ortada yaşayacak bir şehir kalmamışken ve insanlar böyle açıkta kalmışken nasıl yüz çevirebileceksiniz onu anlamadım. Belki de sonuna kadar haklısınız, ne yaşadığınızı bilemediğimiz için garip geldi. Biz dahil birçok aile çok alakasız insanları hatta küs olduğumuz insanları evimizde ağırladık, ağırlıyoruz. Böyle bir durumda hiçbir şeyi sorgulayamıyoruz.
Çok ağır şeyler yaşadığım doğru. Çok felaketle mücadele ettim ama annem yapması gereken birçok şeyi yapmadı, yapmaması gereken çok şeyi de yaptı. Kardeşlerimi de gerçekten sevmiyorum. Okuyan hoş karşılamayacak biliyorum ama içimden geçenler bunlar, onlara bakınca kendi kendime "Bunlar nereden doğdu." diye söyleniyorum.

Şartlarım elverişli olsa ben de onlarca depremzedeyi ağırlamak isterdim. Ama yaşanacakları görmek zor değil. Bu bir misafirlik veya ağırlama olmaz. Sırtıma binlerlerse inmezler.

Ailenizi bu kadar istemiyorsanız hayır demeniz yeterli. Kimse zorla birsey yaptıramaz.
Genelde yıkıcı olaylar sonrası insanlar barışır ve birbirini affeder. Sizin yaşadıklarınız ve nefretiniz cok buyuk ki affedemiyorsunuz.
Ben kardeslerimi asla bırakmazdım. Ama siz gidiyorum diyip gidin. Zorla pesinizden gelmezler ya. Kendilerini sevmeyen ablayı onlar da sevmiyolardır zaten.

İmkanım olsa şimdi bile bir arada olmam. Benim de çoğu zaman bir anneye, iyi bir kardeşe ihtiyacım oldu ama bulduğum sadece kocaman bir boşluktu. Kendi kendimi okuttum kimse bir şeye ihtiyacın var mı diye sormadı. Kendi kendime yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişken bu çıkarcı tavrı hiç kabul edemiyorum. Ama üzerimde öyle bir baskı kuruyorlar ki oldu bittiye getirecekler diye korkuyorum. Ki o potansiyelleri de çok yüksek.
bakın sizin bambaşka planlarınız vardı çok kızgınsınız şimdi anlıyorum sizi ama

kuzendi yeğendi amcaydı gibi insanlar tabii ki sen atanırsın anneni kardeşini alırsın diye bakar
burası Türkiye yani ne bekliyordunuz anlamıyorum

kaldı ki annenizin kirasını dedeniz ödüyormuş --e siz de o evde kalmıyor muydunuz? o zaman siz de "çıkarcı" mısınız yani?

tüm kalbimle istediğini hayatı kurmanızı diliyorum ama boşa doldurmayın kendinizi burada son derece normal bir beklenti insanların dediği şey.

Büyük ihtimalle sizin başınıza kalacaklar çünkü ellerinde olmayan farklı bir durum gelişti.

Hala aynı fikirdeyseniz de şu anda ailenizi bırakıp başkasının yanına yerleşin. Kötü zamanda beraberken iyi zamanında yüzüstü bırakmanız doğru olmaz.

Hafif hasarlı binada oturulabilir ayrıca. Sıva çatlağı vs vardır. Ailenizden kurtulabilirsiniz atanırsanız.

Kimse kimseyi zorla sevemez kimbilir neler yaşandı ki bu duruma geldiniz. Yargilamayacagim. En son yatalak babasını ve hasta annesini sahiplenmeyen bir arkadaşımı eleştirdim altından neler çıktı. Babadan burnu kanayana kadar dayak hem de daha yedi yaşından itibaren, liseye giderken eve habersiz kız arkadaşı gelmis babası tarafından sopayla kirbaclanip odada ağlarken annesinin kardeşinin dinlen geçer demesi, o izlerin hala sırtında olması.. en son lise son sınıfta odasına girip taciz eden baba ve bunu gören annenin gördüğü halde susup neyse devam edemicem. Daha çok çok başka şeyler de var. Evi okuldan bir erkek arkadaşı aramis ortak ödev için diye üniversiteden almışlar ve eve hapsetmisler evde de pislik bu kız bununla konuşmayın demiş babası o.. oldu demiş ve ailenin diğer fertleri de uymuş. Altı ay kimse konusmamis bununla millet sofradan kalktıktan sonra yemeğe oturmuş mutfakta basma etek almışlar ve bundan sonra tek işin hizmet sen hizmetçisn demiş babası. Baba bu arada mimar anne öğretmen cahil degiller yobaz da degiller. Evde Bir kişi itiraz etmemiş bu duruma. Dahası kız ağlarken icerden gulusme sesleri geliyormuş. O gece intihar etmeye karar verip hap yutmuş ama annesine gidip helallik istemis hem anneden hem kardesinden. Ölmek için uyumuş ama sabah sagsalim uyanmış. Kadın yıllar sonra ben anlamıştım senin intihar edecegini o gece demiş ama bir defa odaya girip bakmamış. Disardan öyle farklı bir imajlari vardı ki ailenin.Simdi aile diyor ki kıza beraber yaşayalım. Çünkü kız güzel bir işe girdi yeniden doğdu küllerinden. Kabul etmedi tabı ki. Sonrasında da annesi sitem ediyor kardeşi sitem ediyor neden aramıyorsun bizi diye. Benim böyle ailem olsa Allah korusun bir saniye durmazdım. O yüzden sabırlı olun. O arkadasim ayrı bir şehirde kendine hayat kurdu aşırı yakışıklı bi sevgili buldu ve canı isterse ailesinin telefonunu açıyor

Kardeşleriniz kaç yaşında? Sizi çok iyi anlıyorum. Son çare giderseniz bütün masraflara ortak olacaksınız, siz de iş bulacaksınız diyeceksiniz. Yani muhtemelen onlar da siz atandınız, ablam hepimize bakar modunda olacaklar. Bunun önünü kesebilirsiniz sizin de masrafınız azalır. Ya da atanınca 1+1 ev tutup başka ev yok, siz de dedemin yanına dönün diyeceksiniz. Yerinizde olsam atama olmadan onların hızla düzen kurmasını sağlarım. Çünkü kuzende kalmak, ona yük olmak çözüm değil. Kuzen size bakmak zorunda değil

Annemi sevmiyorum kardeşlerimi sevmiyorum ama atanana kadar onlarla kalıp onlardan yiyip icip kira ödemiyordunuz degil mi? O zaman annen git evden yük olma demediyse sen de eger atanırsan alıp gideceksin aileni hiç büyük konuşmamak lazim dünya 3 günlük bu kadar olayi yaşayıp bu kadar hala dünyaya bağlı kalmak oturup hesap kitap yapmak garip.

Bu kadar nefret ediyorsanız onların yanında kalmamaniz gerekir .Demekki siz de çıkarınız için onlarlasiniz.Ha simdi hicbir şeyiniz yok iken çekip giderseniz sonrasında istememeye hakkınız olur.Daha öncesinde neler yasadiniz bilmiyorum ama bir depremzede olarak cok üzüldüm. Su an insanlar cok zor durumda bin kat yabancılara sıginiyorlar.Siz ise bir evlat bir kardeş olarak ilk günden itibaren ailenizden kurtulma derdindesiniz.Normalde kimse ailesi ile sonsuza kadar yakin olmak zorunda degil ama su an cok cok zor bir durum var.

X