Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Hemoroid - Basur

arkadaşım merhaba..
verdiğin terifi okudum ama başta soğanda yazmışsın kısacası biraz aklım karıştı. tarifi daha net yazavbilirsen sevinirim ..
TEŞEKKÜRLER

kızlar aynı derdi bende çektim hemde 3 ay inanın bu acıdan ağladım resmen 1 ay önce patlıcan sapı suyunu içtim hiç bi acı sızı kalmadı tam olarak her şeyi yazıyorum size inş. ii gelir sizlere de çekmeyen anlamaz çünkü ...

10 su bardağı suya 10 adet (bostan olmayan yani tombul patlıcan değil de uzun olandan) patlıcanın sap kısımlarını kesin yıkadıktan sonra bir tencereye suyu ve sapları koyun kaynadıktan sonra kapağını kapatın tencerenin ve tam yarım saat en küçük ocakta en kısık ateşte yarım saat KAPAĞINI HİÇ AÇMADAN kaynatın sonra ocağın altını kapatın fakat kapağı hiç açmadan tencerede suyun soğumasını sağlayın tencere soğuduktan sonra kapağı açın ve sapları alıp suyu bir sürahiye yada bir kaba döküp buzdolabında bekletin her sabah ve akşam AÇ KARNINA 1 su bardağı için zaten 5 gün sürüyo bu tedavi yalnız bunu yaparken yememeniz gereken şeyler var onları da yazıyorum.

5 gün boyunca kesinlikle DOMATES,TURŞU, SİRKE, ÇİLEK, ACI BİBER, YASAAKK!!! sonra hepsi serbest :)) demire oturmak taşa oturmak çıplak ayakla gezmek ne yazık ki ömrümüzün sonuna kadar yasaak çünkü basuru azdırıyomuş soğuk inş. sizler de kurtulursunuz acil şifalar...

not: her akşam yatmadan önce 3-4 adet kuru kayısı yada kuru incir yiyin çünkü kabızlığı engelliyor...

tamamen çözüm oluyormu canım?hemoroid nasıl gidiyor peki?kendi kendine mi düşüyor.benim annemde vardı ama onunki çok ilerlemişti ameliyat oldu.mahfoldu kadıncağız.şimdi bendede var ama benimki içerde sanırım.öyle fazla kan felan yok ama ağrım oluyor bazen.yaa öyle bu suyla olucak iş deilmiş gibi görünüyor.çünkü annemden biliyorum kullanmadığı şey sürmediği merhem kalmamıştı.ama yinede tam olarak bitmemişti hastalığı.siz kullandınız mı?kesin bi çözüm olucaksa denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum.çünkü bıktım artık ben bu meretten...

hatta geçen gün hasret kaldığım acıyı bile yedim fakat çok şüküürr tekrarlamadı :))hatta bir kaç ayda bir bu suyu yapıp içmeyi düşünüyorum çok kötü bi rahatsızlık yaa korkuyorum tekrarlamasından bakalım ben şuan deney aşamasındayım sizlere yazarım buradan tekrarlarsa inş. tekrarlamaz....

canım tşk ederim verdiğin bilgiler için.çok şükür o kadar kötü deilim.ama bunun kesin çözümü ameliyat canım.hatta ben lazerle ameliyat olmayı bile düşünüyorum.çünkü ne kadar dikkat etsende hemoroid bi şekilde oluyor.sonuçta bayanız.bugün bekarım yarın evlenince doğum var.o zaman tam allahlık olurum heralde:)))) neyse şekerim iyi düşün iyi gelsin başına demişler.şu tarifi bana pratik olarak anlatırmısın ve nasıl uygulamam gerektiğini?:1hug:

suna dumankayanın bir önerisi vardı basurla ilgili kadın kesin çözüm diyo garanti diyo ama yapanı duymadım patlıcanın saplarını kaynatıp sabah akşam 1 bardak içilecekmiş onun kendi adresindende öğrenebilirsin.

arkadaşım bu sitede okudum ben alternatif tıp bölümünde galiba hayret ettim hatta okurken bir bayan yazmış.Basurunu şu şekilde 5 günde yok etmiş.Detaylı şekilde yazmış incele istersen.Sana kısaca anlatayım 10 adet patlıcanının yeşil bölümlerini 10 bardak su ile kaynatmış ve hergün bir bardak içmiş 5.gün basuru gecmiş

patlıcan sapı suyu denedim benim biişime yaramadı arkadaşlar.rabbimşifa verir inşallah

kızlar bu hemoroide kesin çözüm yok mu yaa.ameliyat mı yani en kesini?biri yardımcı olsun ya.bıktım ben artık bu meretten.çok ilerlemişl felan deil ama ne yesem yarıyor yaw....

selam kızlar.geçen hafta perşembe günü lazerle ameliyat oldum.çok kolay bi ameliyattı.ama şimdi tabi rahatsızlıkları var.tuvalete çıkmak biraz zor oluyor .yanıyo acıyor.yani ameliyat sonrası doğal şeyler .üç hafta sürermiş bu rahatsızlıklar.neyseinşallah 3 hafta sonra kurtulmuş olurumda ben bu üç haftaya razıyım......allh herkese şifa versin. bu ameliyatla ilgili bi sorunuz olursa cevaplarım arkadaşlar....a.s.

2.evredeydi ama ne yaptıysam çareolmadı.kullandığım fitilin hakkı hesabı yoktu.şişlilker5 taneydi.hergün tuvelet sonrası sancım oluyordu.ayrıca çatlağımda vardı....

canım benimde hemoroidim var öyle çok kötü deil heralde lazerle çözümlenir.bildiğin iyi bir doktor var mı ist.da ben bi muayeneye gitmek istiorum ama bildiğim bi doktor yok.öyle herhangi bi doktorada gidilmez.hassas bi konu.bu konuda yardımcı olabilirsen sevinirim.

Hemoroid nedenleri ve tedavi seçenekleri

Halk arasında ‘basur’ olarak da adlandırılan hemoroid, erişkinler de yaygın olarak görülür.

- Hemoroid, hastalar tarafından özel, gizli ve hatta ayıp kabul edildiğinden tanı ve tedavilerinde önemli gecikmeler ve yanlışlar yaşanıyor. Hastalar genellikle kulaktan dolma bilgilerle ve yakın çevrelerinden sorarak olayı geçiştirme ve gizleme eğiliminde oluyorlar.

Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Hasan Taşçı hemoroidin belirtileri ve tedavi seçenekleri ile ilgili şunları söylüyor; “Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur yada mayasıl olarak bilinen hemoroid iç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.”

Prof. Dr. Hasan Taşçı, hemoroid nedenlerini ve tedavi seçeneklerini ise şu cümlerle özetliyor;

HEMOROİDE NELER NEDEN OLUR?
* Bağırsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal),
* Gebelik ve doğum,
* Sedanter yaşam,
* Bazı spor etkinlikleri (ata binmek, bisiklet sürmek),
* Çeşitli meslek grupları (şoförler, pilotlar),
* Alkol alışkanlığı,
* Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu,
* Kalın bağırsak kanseri,

HEMOROİDİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
* Rektal kanama (makattan taze kırmızı renkli kanama),
* Ağrı,
* Makatta ele gelen şişlik,
* Akıntı, makatta ıslaklık hissi,
* Kaşıntı,
Bu şikayetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz görülen diğer hastalıklardır. Ağrı iç hemoroidlerde çok geç bir bulgudur. Başlangıç döneminde ağrı varsa tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür akla gelmelidir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
1. Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi altta yatan kabızlığın giderilmesi,
2. Diyette bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi,
3. Lokal krem ve pomatlar,
4. Skleroterapi; Hemoroid memesinin içine enjektörle sonradan katılaşan bir maddenin enjekte edilmesi,
5. Bant ligasyonu; Hemoroid memesinin lastik bir halka ile dibinden sıkıştırılması ve kendiliğinden düşmesinin beklenmesi,
6. Cerahi yöntem; Hemoroid memelerinin cerrahi yöntemle kesilip çıkartılmasıdır. Genel anestezi altında yapılır. Hasta aynı yada bir gün sonra evine gidebilir.
7. Lazer hemoroidektomi veya lazerle koagulasyon; Nd-yag lazer ile hemoroid memeleri küçültülür veya büyük hemoroidler kesilerek çıkartılır. Ağrısı çok az olduğundan işe dönme süresi daha kısadır. Hastanın lazer ameliyatından sonra hastanede yatmasına gerek yoktur. Lazer hemoroidektomi veya lazerle koagulasyon üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.

alıntı

cnm benizmitteyim.burda lazerle tedavi yok angelike.bende adapazarında bülent tanrıdağlı adında bi doktora gittim lazele tedaviiçin.adapazarındada bi tek o yapıyorzaten.bütün adapazarının tanıdığı bi genel cerrah uzmanı.internetten bakabilirsin.ben şu an iyiye doğru gidiyorun ağrılarım yok denecek kadar az.ameliyat olalı 2 hafta oldu.3 yada 4 haftayı buluyormuştamamen iyileşmek........valla her yolu denedim iğleşmedi.şimdi inşallah iyiolurum.çok kolay bi operasyon 10 dk da dr nin işi bitiyor.ancak anesteziyle olduğuıiçin.ayaklanmak 2 saati buluyor.başka sorun olursa cevaplarımcnm

hadi ya 10 dak.mı?çok iyi yaa...canım doktoruna bi sorsan belki ist.da bizi yönlendiriceği bi doktor vardır.adapazarına nasıl geliyim?gelememki....ama muayene olmak istiyorum kesinlikle.çok fazla rahatsızlığım yok ama ilerlesin istemiyorum beni anlıyosun di mi cnm?bana yardımcı olabilirsen sevinirim.yada doktorunla ben görüşebilirim sen görüşemezsen.mutlaka bi tanıdığı vardır diye düşünüyorum.

Allah herkese sıfa versın kotu bır durum ınsanın neresı rahatsızsa canı orda atarmıs ya.

solanaceae grubunun yeşil aksamının zehirli olma İHTİMALİ olabilir. nitekim LOKMAN hekim Diyarbakır'da çok geniş alanlarda patlıcan yetiştirildiğini görünce endişelen miş, daha sonra karpuz tarlalarını görünce endişesi kalmamıştır. sebebi, patlıcanın insan vücuduna olan zararlı etkisinin karpuz tarafından gideriliyor olmasıdır.

bitkilerin dahilen kullanımında etkilerinin çok iyi bilinmesinde fayda vardır.

yeni doğum yapmış bir arkadaşımdan öğrendim normal doğumlarda dikişlerin kuruması için bir ilaç veriliyor, sarı bir su yanılmıyorsam arkadşım o suyu hemoroid olan bölgeye sürmüş ilaç bittikten sonra bir süre de tentürdiyot sürmüş kurutucu etkisi olduğu için kendisinin 4 tane varmış şuan bu dertten kurtuldu ben de aynı sorundan muzdaripim ben de deneyeceğim bir de hamileyim ilerleyen aylarda bebek büyüdükçe sanırım hemoroidim de büyüyecek bakalım napacağım, hepimize acil şifalar versin allah

yaren bilgilendirdiğiniçin teşekkürler bir ufak bilgide benden
lütfen hamile kalan bayanlar bu dönemde kimyasal demir(fe) ilaçları yerine doğal yollarla beslenmeyi denesinler çünkü demir ilaçları %60 bayanlarda gebelik esnasında basur oluyor...
bunun için;
1- siyah üzüm,
2- keçi boynuzu pekmezi veya dut pekmezi ,
3- ıspanak, roka, semizotu, ebe gömeci ve brokoli yemelerini tavsiye ederim
birde kabızlığın sebebi olarak test yaptırmalarını ve spastik kolon rahatsızlığı varsa tedavi olmalarını tavsiye ederim buda basur sebebi ....

X