Her kadinin elinde mutlaka mesleği olmalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

august100

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2024
502
66
23
Birkaç gündür depresyonundan çıkmadığım bir konu. Uğraşıyoruz didiniyoruz olmazsa diye de korkularımız artıyor çevreyi gördükçe kadınların yaşadıklarını sizce de her kadının mesleği mutlaka olmalı mı ? Olmak zorunda mı?

Evet, kesinlikle olmalı! Diploma kadar önemlidir, her kadının bir vasfı olması, iyi olduğu para kazanabileceği bir alan olmalı. Şartların yarın ne olacağını nasıl değişeceğini bilemezsiniz, şu anki varlıklara şartlara sahip olduklarımıza çok güvenmemeliyiz. Hayatın sizi sıfırdan başlatmayacağını nereden biliyorsunuz mesela?

Birkaç gündür depresyonundan çıkmadığım bir konu. Uğraşıyoruz didiniyoruz olmazsa diye de korkularımız artıyor çevreyi gördükçe kadınların yaşadıklarını sizce de her kadının mesleği mutlaka olmalı mı ? Olmak zorunda mı?
Evlenip çocuk bakma dönemi bitti.eskiden kadınların çalışma oranı düşüktü.zaten çalışmamak normaldi.eee hâl böyle olunca da erkek ne kadar kaliteli ne kadar yakışıklı olursa olsun yine çalışmayan bir kadınla evleniyordu.görücü usulü yaygındı.kaliteli, yakışıklı adamlar bile görücü usulüyle evleniyordu.şimdi çalışmayan kadınla ancak bizim muhatap bile olmak istemeyeceğimiz erkekler evleniyor.birazcık tipi, seviyesi yüksek adam görücü usulüne kalmıyor.ee çalışmayınca da kendin nasıl gidip bulacaksın ve çalışmayan hâlinle istediğin gibi bir adamı nasıl evliliğe ikan edeceksin 🤔 yaşadığımız dönemsel değişim tam olarak bu.haa kastettiğini evlilik değilse aile evinde yaşlanana kadar oturabilirsiniz tabi ki.sadece hayatı ihtiyaçlarınız karşılanır.arada da çıkıp iki çay içecek para verirler ekstradan.sonra da aileniz göçüp giderse 2 kuruş bağlanan maaşla sürünürsünüz ölene kadar.

Bence evet.
Her insan kendini geçindirmek zorunda bu hayatta. Yani herseyi geçtim evlenmediğiniz senaryoda ne olacak? Babanız iş adamı falan değilse adamın üç kuruş emekli azlığından harçlık mi bekleyeceksiniz?

Dogdugum,yasadigim ulkede meslegin olmasada illa devlet sana yardimci oluyor.
Ona ragmen olmali diye düşünüyorum . Dunyanin neresinde olursak olalim, kadin/ anne olarak daha cok sorumlulugumuz oluyor. Hele birde bosanma durumu gerekiyor fakat ekonomik ozgurlugu olmadigi icin bosanma gibi bir secenegi olmayan okadar cok kisi oldugunu burde okuyunca dahada emin oluyorum, meslek olmadan olmuyor

Ya şimdi ekonomik özgürlük gibi birşey bu bence her kadının ekonomik özgürlüğü mesleği elinde olmalı asla birine güvenerek geleceğini emanet edemezsin ve sana şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim dünyadaki hiçbir şey kendi paranla aldığın şey kadar minnetsiz ve güzel olmuyor ben şahsen istesem hiç çalışmam eşim iyi para kazanan biri ama ben bekarkende evliyken de birkaç meslek üstüne gidip hep çalıştım ve hiç pişman değilim sanada tavsiye ederim canım

Evet kesinlikle olmalı, meslek ne olur önemli değil, hayat insana neler çıkarır bilinmez ama şu sözü duyduğumdan beri ( Kaderinizi bir erkeğin merhametine bırakmayın ) her kadın mutsuz olduğu yerden gidebilmeli ve bunun için donanımlı olmalı diye düşünüyorum. Bunu yaşayarak öğrenmek zorunda kaldığım için kesinlikle tereddütsüz evet diyorum . Tabi önce her kadın özgüvenli olmalı, korkmadan konforunu bozabilmeli göze alabilmeli.5 yıl kötü geçen bir evlilikte ayrılıp ailemin yanına geldiğimde bir mesleğim yoktu ve toparlanması zaman aldı. 1 yıl sonra en küçük yerden işe başladım, ama hedeflerim vardı , kimseye ihtiyaç duymadan ayakta kalabilmek istiyordum artık hayatta. Asgari ücretle telekominikasyon sektöründe bol mesaili zor bir işti ama pes etmedim, 1 yıl sonunda 30 kişinin başına yönetici oldum, oradan çıkıp farklı yere yönetici olarak gittim. Oradan başka bir yere gidip tekrar yönetici olana dek çalıştım . Bugün Allahın izniyle gözümün gördüğü hiç bir şeyden korkmuyorum, Rabbim sağlık verdiği sürece çalışmaya da devam ederim . 2. Evliliğimi yaptığımda tek bir işim varken şuan hem kendi perde mağazamı işletiyorum hemde özel bir firmaya finansal işlerin mutabakatı için uzaktan çalışıyorum . Finansal özgürlük illa da kötü giden şeyler için gerekli değil. Bu hayatta birşeyleri de ben başarıyorum duygusu da çok kıymetli ve kadına güç veriyor . Rabbim izin verirse şuan 5 haftalık gebeyim, son ayda işin bırakıp doğum sonrası 6. Ayda mağazama geri dönmeyi planladım bile :) çokmu paraya ihtiyacım var dersen hayır . Ama bir amaç varken yaşamak daha keyifli inan bana . İnsan beyni bir işle meşgul değilken evhama ve pskilojik yıkıntılara daha yatkın oluyor .

buna sadece para gözüyle bakmak yanlış bence.
çalışan üreten insanın kendine saygısı da artıyor.
bir şeyleri tek başına da başarabilmeli insan.
bugün evlendiğiniz kişi ile sorun yaşasanız sırf ona muhtaç olduğunuz için yanında kalmak ne kadar zor olurdu düşünsenize.
ne iş yaptığınızdan ziyade çalışıyor kendi ayakları üstünde duruyor olmak önemli bence.
temelde kendi hayatına yön verebilmek ve kendi hayatın hakkında söz sahibi olabimek için gerekli.
aksi taktirde aile ya da eşin uydusu olup o ne derse o mantığıyla yaşamak zorunda kalırsınız.

Mesleği olup kendini surunduren çok kadın var aslinda eşit olmalı bazı şeyler bir kadın da..
Sadece meslek sahibi olmak hayati yaşamayı ogretmiyor maalesef. Biraz yaşadığımız etkilendigimiz toplum da öne çıkıyor
Bilinçli olmak ayağa kalkabilmek lazım bunun içinde hayata bakişi değiştirmek lazım önce.
Meslek elde dursun. Kafa da birşeyler değiştirmek lazım bu da şartlara göre
Mesela bircok kadın taniyorum bunu örnek veriyorum biri eşi alkolik yıllardır calisiyor ama koca evde hiçbir yardımı yok.
Biri tanıyordum eşi kumar oynardı oda aynisiydi yıllardır çalışıyordu.

Son düzenleme:
Evet kesinlikle olmalı, meslek ne olur önemli değil, hayat insana neler çıkarır bilinmez ama şu sözü duyduğumdan beri ( Kaderinizi bir erkeğin merhametine bırakmayın ) her kadın mutsuz olduğu yerden gidebilmeli ve bunun için donanımlı olmalı diye düşünüyorum. Bunu yaşayarak öğrenmek zorunda kaldığım için kesinlikle tereddütsüz evet diyorum . Tabi önce her kadın özgüvenli olmalı, korkmadan konforunu bozabilmeli göze alabilmeli.5 yıl kötü geçen bir evlilikte ayrılıp ailemin yanına geldiğimde bir mesleğim yoktu ve toparlanması zaman aldı. 1 yıl sonra en küçük yerden işe başladım, ama hedeflerim vardı , kimseye ihtiyaç duymadan ayakta kalabilmek istiyordum artık hayatta. Asgari ücretle telekominikasyon sektöründe bol mesaili zor bir işti ama pes etmedim, 1 yıl sonunda 30 kişinin başına yönetici oldum, oradan çıkıp farklı yere yönetici olarak gittim. Oradan başka bir yere gidip tekrar yönetici olana dek çalıştım . Bugün Allahın izniyle gözümün gördüğü hiç bir şeyden korkmuyorum, Rabbim sağlık verdiği sürece çalışmaya da devam ederim . 2. Evliliğimi yaptığımda tek bir işim varken şuan hem kendi perde mağazamı işletiyorum hemde özel bir firmaya finansal işlerin mutabakatı için uzaktan çalışıyorum . Finansal özgürlük illa da kötü giden şeyler için gerekli değil. Bu hayatta birşeyleri de ben başarıyorum duygusu da çok kıymetli ve kadına güç veriyor . Rabbim izin verirse şuan 5 haftalık gebeyim, son ayda işin bırakıp doğum sonrası 6. Ayda mağazama geri dönmeyi planladım bile :) çokmu paraya ihtiyacım var dersen hayır . Ama bir amaç varken yaşamak daha keyifli inan bana . İnsan beyni bir işle meşgul değilken evhama ve pskilojik yıkıntılara daha yatkın oluyor .
Helal olsun güçlü kadın ışın vesselam....

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X