hpv hikayem

clotho

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2024
18
4
Biraz uzun bir yazı olacak ama umarım okuyan herkese biraz dokunabilirim.
Muhtemelen bu başlıkta dolaşıyorsanız sizde benimle aynı durumdasınız veya şüpheleniyorsunuz :-)

Çok aktif olmamakla beraber cinsel hayatım mevcuttu, çoğu kadın gibi geleneksel düşüncelerle yetiştirildiğim için bu konuda aileme hiçbir zaman açık olamadım tabiki. İnsan çoğu konuda ''benim başıma gelmez'' diye düşünüyor, ya da aşık olduğumuzdan mı bilinmez partnerimiz bize dünyanın en temiz insanı gibi geliyor. Son ilişkim 8 ay önce olmuştu, cinsel arzusu yüksek bir insan olmadığım için uzun süreler bu şekilde devam edebiliyorum. Ancak ayrılık sonrası duygusal olarak çok yıpranmıştım, defalarca ağlama krizleri, hastalıklar vs fiziksel ve duygusal olarak tamamen zayıflamıştım. Aralık ayında toparlanmaya başladım, Şubat ayının sonunda sivilce tarzı bir oluşum farkettim regl sonrası olduğu için bu durumu normal karşıladım zaten aklımda asla olumsuz bir ihtimal yoktu. Çokta düşünmedim bir sonraki hafta kontrol ettiğimde et beni tarzı bir yapıya dönüşmüş ve uzak bir noktada yine sivilce tarzı bir oluşum çıkmıştı. Hemen internetten araştırdım tabiki bu ihtimalle o zaman yüzleştim ve inanılmaz panik oldum. Sonraki gün kontrol için kadın doğuma gittim, bir sene önce aynı dönemde smear testi yapılmıştı. Her konuda sağlığına ve rutin kontrollerine dikkat eden biriydim, böyle olmanın bana bu süreci gözlemleyebilmemde de fayda sağladığına inanıyorum. Doktor baktığı an bu et beni değil siğil dedi hpv mi yani dedim evet dedi, o an oturduğum çatal benim için travma alanına dönüştü :,) ''sakin ol, henüz gençsin kansere dönüşme olasılığı yok dışarıda oturan 10 kadından 8i bunu yaşıyor'' vs dedi. Bunlar tabiki beni sakinleştirmedi. İnsan birçok konuda bilinçli olsada kriz anlarını yönetemeyebiliyor, çıktığımda bir bankta ağladım, korkudan evimin yolunu unuttum. Bu durumu ailemle paylaşamadığım için de yalnızca yakın arkadaşlarımla paylaşabildim, eski partnerime de söylemek durumunda kaldım, hayatındaki kadının benim yaşadıklarımı yaşamasını istemediğim için.kendisi iki hafta sonra bana idrar testini atarak onda hiçbir sorun olmadığını söyledi idrar testinde bunun çıktığına inanan biriydi yani.... :) Sonra araştırmaya başladım ve gerçekten bunun çok yaygın olduğunu anladım. Bir devlet hastanesinde asidik bir çözeltiyle siğillerime işlem yapıldı. O gün sabaha kadar uyuyamadım, yine çatala çıkmak benim için psikolojikman çok zordu. İşlemden sonra hemen 9lu gardasil aşının ilk dozunu vuruldum. Beta glukan, yeşil çay, probiyotik, kefir gibi destekleyicileri aldım, beslenmemi ağırlıklı olarak sebzeye çevirdim. Kan değerlerime baktırarak b12 ve demir hapına da başladım. Ancak tüm bunları yaparken her gece ağlamaya, kendimi sürekli kontrol etmeye, başkalaştırmaya ve eziklemeye devam ettim. Tüm bunları yaparken egzamam artmaya başladı, 1 kere panik atak geçirdim ve en son grip oldum. Önce ruh hastalanır sonra beden derler bu kesinlikle çok doğru. Ben psikolojimi iyi tutamadıkça (ki düzenli terapide alıyorum) her şey kötüye gitmeye başladı. aileme söyleyememem, kıyafetten bana geri bulaşıyor, koltuğa geçiyor gibi temelsiz obsesif ve cahil düşüncelerim, o dönem hoslanmaya basladıgım dr arkadasımın durumumu bilmesi ve tedavi konusunda yardımcı olması sonucu ona mahçup hissedişim, ''benimle görüşmek istemiyor, soğudu benden nefret ediyor'' gibi yine temelsiz yargılarım, ''birdaha aşık olamayacağım, bir aile kuramayacağım, ömür boyu bununla yaşayacağım'' suçlamaları....ve daha nicesi insan her zaman en kaba kendisine davranıyor ve kendimize nazik olmadıkça her şey daha kötüye gidiyor.
O yüzden yaşayabileceğimiz sadece bir hayatımız olduğunu unutmadan kendimize şefkatli yaklaşmayı öğrenmeliyiz. Ömür boyu bununla asla yüzleşmemek ve yeniden yaşamamak temel amacımız olmamalı bununla sağlıklı yaşamayı öğrenebilmek temel amacımız olmalı belki bu şekilde hayalkırıklığına uğrama oranımız düşer :,) psikolojimizi düzeltmedikçe her şey daha kötüye gidecektir bu yüzden en kötü günün bile 24 saat olduğunu, güneşin yeniden doğacağını unutmamak gerekiyor. Bir şeylere üzülerek tüm zamanımızı harcayabiliriz, geri döndüğümüzde kaybettiğimiz tek şey zaman ve sahip olduğumuz/olabileceğimiz güzel olasılıklar olur...Dilerim nerede olursak olalım bu yazıyı okuduğunuzda birinizin sizin elinizden tuttuğunu hissetmişsinizdir <3

SEN KORKMA, YENİDEN DOĞAR GÜNEŞ

Ne kadar güzel paylasmissiniz durumunuzu ve duygularınızı, peki hpv testi yaptırdınız mi ? İnşallah en yakın zamanda hepimiz atlatıriz🙌

Ne kadar güzel paylasmissiniz durumunuzu ve duygularınızı, peki hpv testi yaptırdınız mi ? İnşallah en yakın zamanda hepimiz atlatıriz🙌
merhabalar evet yaptırdım, düşük riskli iki tipe sahibim açıkcası testin farklılık gosterebilecegi soyleniyor ancak bu anksiyeteye kapılmak istemiyorum şuan:-) altı ay sonra smear ile beraber yeniden yaptıracağım. siz yaptırdınız mı?

Evet bende 1 yıl önce tip 16 ile öğrendim, bir yıl sonra testimde pozitif hala ,ama sizin düşük.tipler çabucak geçer insallah

Evet bende 1 yıl önce tip 16 ile öğrendim, bir yıl sonra testimde pozitif hala ,ama sizin düşük.tipler çabucak geçer insallah
çok geçmiş olsun, kan değerlerinize dikkat ediyor musunuz b12, demir çok etkiliyor. atlatacağız <3

Arkadaşlar bu süreçte yürüyüşleri de lütfen ihmal etmeyin olur mu.

2 gün önce ve 5 ay sonra 2. testimi yaptırdım hpv 53 tip sonrası yeni bir tip daha olarak tip 18 maalesef pozitif geldi ve salı günü 2. kolposkopimi oldum, Jinekolog Onkolog Profesörüne tedavi oluyorum, doktorum yürüyüşlerle kan akışını arttırıp o bölgeye kan gitmesinin önemli olduğunu söyledi.

Arkadaşlar bu süreçte yürüyüşleri de lütfen ihmal etmeyin olur mu.

2 gün önce ve 5 ay sonra 2. testimi yaptırdım hpv 53 tip sonrası yeni bir tip daha olarak tip 18 maalesef pozitif geldi ve salı günü 2. kolposkopimi oldum, Jinekolog Onkolog Profesörüne tedavi oluyorum, doktorum yürüyüşlerle kan akışını arttırıp o bölgeye kan gitmesinin önemli olduğunu söyledi.
bu sirecte cinsel birlikteliginiz oldu mu? yeni bir tip eklenmesi biraz talihsiz olmus, asi vuruldunuz mu?

Tip 53 testini verdiğim sırada bir ilişkim vardı ve bende sizin gibi bende nasıl çıkmaz diyip test sonucum çıkmadan o zaman ki erkek arkadaşımla 1 kez birlikte olmuştum, sonra da ayrıldık zaten.

Doktorum bu tipin eskiye dayanabileceğini tip 53 ün tek başına gelmesinin pek mümkün olmadığını, ilk testim alınırken tip 18’ in çubuğa gelmemiş olmasının ihtimalinden de bahsetti. Özetle 53 ve 18 bir arada gelmiştir kanaatında kendisinde daha çok.
Bundan sonrasını zaten biliyorsunuzdur ilişkide bulunmak istersek “ Korunmak “ çok önemli.

2023 kasım ilk test hpv tip 53 pozitif, smear kolposkopi temiz.

Aralık ayında hemen ilk doz aşı, şubatta ise 2. doz aşımı oldum canım.

Süleyman Engin Akhan hocanın youtube videolarını izlemediysen tavsiye ederim bu arada.

X