Her turlu dilek istek ama en onemlisi Allah Rizasi icin benimle hatime baslayacak arkadaslar var mi?

Hanımlar merhaba. Alo Fetva hattı son 3 aydır düzenli işlemiyor. Yani eskiden bütün telefonlara çıakrlardı ama medyaya yansıyan ters bir olaydan sonra bir açıyorsalar beş açmıyorlar. Ben konuya dışardan katılan biriyim. Lütfen haksızlık etmeyelim ilgili arkadaşa.
vallahi haksizlik degil keske mimiklerimi yansitabilecegim bir mecra olsa surasi. 5 kez aradim ulasamadim.

evettt sonunda bir uzmana ulastim hamdolsun. latin harfleri ile yazilanlarda hata olabilir o nedenle risk tasir anlam kaymasi olabilir dedi. su zamana kadar yaptigimiz hatimler icin de peygamber efendimizin ameller niyetlere goredir su zamana kadar bilmiyordunuz Rabbim kabul eylesin dedi. Hakkinizi hell edin arkadaslar. konu hakkinda ne yapmayi dusunuyoruz?

hakkım varsa helali hoş olsun güzel bir niyetle bizleri bir araya getirdin
bilmiyorduk Allah kabul etsin okuduklarımızı..

arapça okumak isteyenler devam etsinler o kadar yol kat edilmişken kapanmasın konu bence

hakkım varsa helali hoş olsun güzel bir niyetle bizleri bir araya getirdin
bilmiyorduk Allah kabul etsin okuduklarımızı..

arapça okumak isteyenler devam etsinler o kadar yol kat edilmişken kapanmasın konu bence
evet en mantiklisi bu C cansu_tr arkadasim arapca okuyanlarla devam edin siz. ben arapcadan malesefki okuyamam. ilk mesajada yaziyorum simdi. inan sana yalanci demedim ben. haddim degil tanimiyorum bile seni nasil gunahina girerim. sadee ben ulasaadim demek istedim.
hem belki bu vesile ile arapcayi da ogrenenler olur aramizda.

arkadaşlar acizane fikrimdir listeden çıkmak çözüm olmaz arapça biliyorum ama yavaş okuyorum diyorsanız bundan sonra arapçadan okuyun yavaş olsun ama bildiginiz kadar okuyun hem böylece arapcanızda gelişir çünkü okumadıktan sonra geliştirme şansı olmuyor malesef bende ilk öğrendiğimde çok yavaş okuyordum ama okudukça hızlanmaya başladım 1 sayfa okuyun ama arapça okuyun

kızlar bence arapça okuyabilenler hatim yapabilir eksik kalan cüzler tamamlanarak...

meladen okumakta ayrı bir sevap ..
Kur an ı anlamak uygulamak bambaşka..
payımıza ne düşerse bizler onu yapalım ..
elimizden geldiğince çalışıp çabalayalım

Arapça okumayı da anlamayı da elimizden geldiğince çabalayıp öğrenmeliyiz..
azar azar çalışarak da olsa bismillah deilip ilim yolunda ilerlenebilir..

siz nasıl istiyorsanız öyle olsun ben şimdi o listedekilere ne diyeyim arapça bilmeyenler okumasın diyerek onları Kuran okumaktan soğutabilirim
durumu anlatan guzel bir mesaj atabilirsin. Cok zor olacak simdi. ne yapmali bilemedim. fikir verin guzel yurekli insanlar ne yapalim? eyvahlar olsun nasil bir vebal bu... cok uzgunum su an...

türkçeden okuyanlar hiç mi arapça bilmiyor arkadaşlar soralım biliyorum ama yavaş okuyorum diyenler isterlerse 1 cüzü iki kişi paylaşabilir ya da yine 1 cüz alır ama hatim süresini uzun tutarız

C cansu_tr aklima soyle birsey geldi. bu listeden kimseyi cikarmayalim. ilk niyetimiz belli amelimiz belli. bence bu listede suan kadar dagitilan kisiler istedikleri gibi okusun su zamandan sonra listeye alinacaklara arapca olacagi soylenir olmaz mi?kimsenin gonlu kirilmamis okur. gulbera gulbera nin fikri de guzel aslinda.

C cansu_tr aklima soyle birsey geldi. bu listeden kimseyi cikarmayalim. ilk niyetimiz belli amelimiz belli. bence bu listede suan kadar dagitilan kisiler istedikleri gibi okusun su zamandan sonra listeye alinacaklara arapca olacagi soylenir olmaz mi?kimsenin gonlu kirilmamis okur. gulbera gulbera nin fikri de guzel aslinda.

öyle olursa listedekilere ayrıcalık yeni gelmek isteyenlere ayrımcılık gibi olmazmı
yanlış telafuz etmek istemiyorum ama böyle düşündüm ben şuanda

okuma yapan herkese bence özel msj ile durum izah edilmeli
ve müsait olduklarnda bu yazışmaların okunması rica edilmeli

ve yine arapça ve türkçe olarakta iki liste olabilir
kimsenin gönlünü kırmamak için
belki bu sayede türkçe okuyanlar arapçayı öğrenir yada ilerletir arapça devam ederler
burda hem arapça öğrenmek isteyenlere yardımcı olunur

9.HATİM LİSTESİ SON OKUMA GÜNÜ 21.05.2016
1.cüz
gulbera gulbera
2.cüz papyonkilikli papyonkilikli
3.cüz Senfonim Senfonim
4.cüz @lisaa-89
5.cüz F Ftszynp
6.cüz R rhbtmu
7. cüz @hsevda
8.cüz Senfonim Senfonim
9.cüz (tilavet sevdesi) bulut776 bulut776
10.cüz Veson Veson
11. - 12. cüz G guzbahar

13. cüz (tilavet secdesi)
14.cüz (tilavet secdesi)
15.cüz (tilavet secdesi) Sealand Sealand
16.cüz (tilavet secdesi) vesselam_ vesselam_
17.cüz (tilavet secdesi) vesselam_ vesselam_

18.cüz
19.cüz (tilavet secdesi 2 adet )
20.cüz

21.cüz (tilavet secdesi)
22.cüz Enfal97 Enfal97
23.cüz (tilavet secdesi) G goxall

24.cüz (tilavet secdesi)
25.cüz guiding1 guiding1
26.cüz
27.cüz (tilavet secdesi)
28.cüz

29.cüz
30. cüz (tilavet secdesi 2 adet ) C cansu_tr

Namazlarımızda mutlaka Kur’an-ı Kerim'i aslından okumalıyız. Allah kelamı olan Arapça olandır. Bunun yeri ve sevabı ayrıdır. Her harfine kat kat sevap verilir.

Bizi yaratan Allah, Kur’an-ı Kerim'i Arapça olarak bize göndermiş. Elbetteki manasını öğrenmek için Türkçe, İngilizce gibi mealleri okumamız gerekir. Ancak namaz ibadetinde okuduğumuzda mutlaka aslından orjinalini okumalıyız. Çünkü onun aslı Arapçadır. Allah Kur'an’ı Arapça olarak indirmiştir. Tercümesi Kur'an yerine geçemez.

Örneğin bir çekirdeğin aslını bozarak parçalara ayırsak, sonra da toprağa eksek ağaç olamayacaktır. Çünkü özellikleri kaybolmuştur. Bunun gibi Kur'an ayetleri, kelimeleri ve harfleri birer çekirdek gibidir. Başka dillere çevrilince özelliğini kaybedeceği için Kur'an olmayacaktır.

Kur'an-ı Kerim'de altı yerde “Kur'anen Arabiyyen” ifadesi geçer. Yani Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'i Arapça olarak indirdiğini bildirir. İbrahim suresinin 4. ayetinin meali de şöyledir:

“Hak dini onlara açıklasın diye, her peygamberi biz kendi kavminin lisanıyla gönderdik. Sonra Allah, dilediğini sapıklığında bırakır, dilediğini de doğru yola iletir. Onun kuvveti her şeye galiptir ve o her şeyi hikmetle yapar.”

Bu durumda Kur'an'ın manası nasıl Allah'tan gelmişse, lafzı, ifadesi ve yazılışı bakımından da ilahidir. Kur' an dendiği zaman, hem onun Arapça olarak okunan lafzı ve kelimeleri, hem de anlaşılan manası akla gelir ve hakikatte de öyledir. Bu iki hususiyeti birbirinden ayırmak, farklı mütalaa etmek mümkün değildir. Kur'an ancak kendi lisanı üzerine okunabileceği için, sadece o lisanın kendi harfleriyle yazılır, o harflerle okunur.

Araplardan başka Farsça, Hintçe, Çince, Uzak Doğu dilleriyle konuşan Müslümanlar da, biz Türkler de Müslüman oluşumuzdan bu yana Kur'an'ı Arapça olarak yazmış, o dille okumuşuz. İslam alimlerinin de ortak görüşü, Kur'an'ın başka dille yazılamayacağı yolundadır. Bunda ittifak vardır.

Zaten Kur'an'ı başka bir dille yazmak mümkün olmadığı gibi, başka bir dille doğru olarak okumak da mümkün değildir. Çünkü Kur'an harflerinin kendisine has özellikleri vardır. Bu harflerin bazılarının karşılığı ve okunuş şekli başka dilin alfabelerinde mevcut değildir. Söyleniş bakımından birbirine benzer harfler olsa da, mahreçleri (ağızdan çıkış yerleri) itibariyle de farklıdır. Mesela, Arapça için “lügat-ı dad” denir; yani Fatiha suresinin sonundaki “veleddallin” deki “dad” harfi hiçbir lisanda bulunmamaktadır. Bu harfin bulunduğu bir kelimeyi başka bir lisanın ifade etmesi mümkün değildir.

Mesela Türkçede sadece “h” harfi yerine Arapçada üç çeşit “h” harfi vardır. Noktasız “ha” noktalı hırıltılı “ha” ve ”he”. Aralarındaki farkı küçük bir misalle açıklayalım. Noktasız ha ile yazılan “mahluk”, noktalı hırıltılı ha ile yazılan “mahluk” ve he ile yazılan “mahluk”. Her üçünün de Türkçede yazılışı ve okunuşu aynıdır. Halbuki Arapçada birincisi tıraş edilmiş, ikincisi yaratılmış, üçüncüsü ise helak edilmiş anlamındadır. İşte Kur’an’ı Latince yazıdan okuyan birisi bu farkları anlayamayacağından, söz gelimi Allah’ın yaratmasından bahseden bir ayeti, farkına varmadan “tıraş etmek” veya “helak etmek” manasına okuyabilecektir.

Yine Kur'an harflerinin içinde üç adet “ze” vardır. Biri ince “ze”, biri peltek “zel”, diğeri de “zı” dır.

Türkçedeki “s” yerine üç harf bulunur. “sin, sad” ve peltek “se”. Arapçaya has bir harf vardır ki, o da “ayın” olarak okunan harftir. Bu harf başka bir dilde pek bulunmamaktadır.

Şimdi Kur'an harflerini bilmeyen bir kişi, yukarıdaki harfler Türkçe ile yazıldığı zaman nasıl okuyacaktır? Bu harfleri çıkaramadığı gibi, okuduğu kelime ve ayetler de birer Kur'an kelimesi ve ayeti olmaktan uzak olmaz mı?

İşte latin harfleriyle yazılmış olan Kur'an'ı daha bunlar gibi pek çok mahzurlardan dolayı doğru olarak okumak mümkün değildir. Kur' an okumasını öğrenmek isteyen kimse ancak onu aslından okumak suretiyle öğrenebilir. Böylece sıhhatli bir neticeye varmış olur.

evettt sonunda bir uzmana ulastim hamdolsun. latin harfleri ile yazilanlarda hata olabilir o nedenle risk tasir anlam kaymasi olabilir dedi. su zamana kadar yaptigimiz hatimler icin de peygamber efendimizin ameller niyetlere goredir su zamana kadar bilmiyordunuz Rabbim kabul eylesin dedi. Hakkinizi hell edin arkadaslar. konu hakkinda ne yapmayi dusunuyoruz?

hanımlar hepinizden özür diliyorum çoğunuz beni yargıladınız biliyorum ama ben bildiğimi savundum bu konuda daha önce bi bildiğim olduğu için bu kadar baskın oldum ve kimsenin kalbini kırmamak için uzun süre sustum ben burada sayfanın ilk başından katılmadım hatim yapmaya açıkçası sayfalarda çok olduğu için başını okumamıştım geldiğimde . Ve sanıyordum ki herkes Arapçadan okuyor bilmeyebilirsiniz kimseyi yargılamak haşa bana düşmez bende düz okuyordum bu kız tecvid öğrenmeye başladım hala harfleri mahreçleri çıkaramayabiliyorum . Hatmin Arapçadan olması gerekiyor ben hiç birinize sen Arapçadan okumuyormuşsun ayrıl listeden diyemem isterseniz Arapça olarak devam etmek isteyenler olarak yeni bi hatim sayfası açalım isterseniz buradan devam edelim siz bilirsiniz. he derseniz ki listeyi sen devam ettirme oda olur benim için sıkıntı yok sadece cüzümü okurum çekilirim kenara amacım kalp kırmak değil bilirim ki Kalp kırmak Kabe yıkmaktır...

Benim bu hatim grubuna katılmamın amacı kendi hatmimi yapmaktı.ve topik açıldığından bu yana ocaktan beri 10 dan fazla Cüz okudum bu topik olmasa idi bu kadar kısa sürede bu kadar cüzü kendi nefsimle başbaça kalsa idim asla okuyamazdım.allah bu topiği açandan ilgilenenden ve okuyanlardan Razı olsun.

Arapçası Zayıf olanlar cüzü 2 kişi 3 kişi şeklinde aralarında paylaşabilir .arapça hiç bilmeyen var mı aramızda acaba?

Bu konu bence tartışmaya açık değildir arkadaşlar... Hatim Arapça olur tıpkı namaz ve ezanın Arapça olması gerektiği gibi... Zira anlam ve mana tamamen değişebilir... Bu konuda yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum... Bende ilk sayfaları okumamışım böyle olduğunu bilmiyordum ama bu bizleri etkilemez..

O zaman şöyle yapıyorum arapça bilenler ve hatime devam etmek isteyenler liste yapalım yeni sayfaya geçelim bundan sonraki listeye katılacaklarda konuyu baştan bilmiş olur
1. kendimi yazıyorum
okumak isteyenler 2, 3, 4, 5 diye kendilerini etiketleyebilirler

Bu konu bence tartışmaya açık değildir arkadaşlar... Hatim Arapça olur tıpkı namaz ve ezanın Arapça olması gerektiği gibi... Zira anlam ve mana tamamen değişebilir... Bu konuda yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum... Bende ilk sayfaları okumamışım böyle olduğunu bilmiyordum ama bu bizleri etkilemez..
konuyu bagladik cozduk arkadasim.

X