herşey üstüme üstüme geliyor anne olmaktan kadın olmaktan herşeyden bıktım ne olur akıl verin!!

Lütfen kendiniz için yardım almaktan çekinmeyin. Anne bir kez gerildi mi, iş kısır döngüye giriyor. Çocuk hissediyor daha da geriliyor, anne bu sefer daha da geriliyor derken sonu gelmez bir durum oluyor. Yardım alın ki, bu döngüye girmeyin. İlaç kullansanız bile o ilaçlar toplumda düşünüldüğü gibi korkunç şeyler değil, nasıl grip olunca tedavi oluyorsak, ruhumuzda rahatsızlık olunca da oluyoruz. Korkacak hiçbir şey yok, anne iyi olacak ki çocuk iyi olsun. Ben ilaçlar kullandım zamanında, şimdi uzun zaman önce bıraktığım halde pamuk gibiyim. Tedavi olmadan önce sinirlenince Tazmanya Canavarı oluyordum. Şimdi deriiin derin nefes alıp hayatıma devam ediyorum. 2 yaş çocuğu bile beni kolay kolay sinirlendiremiyor düşünün 🤭 Yardım alın, hayat kaliteniz yükselecek ❤️
nedense ilaç kullanınca daha kötü olacağım gibi hissediyorum kaçıyorum bundan ama ihtiyacım var sanırım artık

Sizden grup yiyecek. Ben esimm olmuyor sürekli kendime yemek hazırlarım tabi ki cocugumunda yiyeceği seyler hiç çağırmam seslenmem yedirmek için zorlamam. Acarım ortaya sofrayı koyarım tepsiyi goruyor zaten sevinerek bakıyor ki sevdiği yemek yok bir iki dolanıp mızırdanuyor sonra hopp oturuyor alıyor kasıgı yiyor yoksa ac kalacak. Gel hadi annecim baska yemek yok yiyelim de hemen oyun oynayalım derim bir iştahlı yer oyun oynuycaz diye. Aynı sekilde kahvaltı hazırlarım ona tabak yaparım kahvaltıda biraz zorlanıyorum ama 5-6 arkadasınu (oyuncak) oturtup hepsine sırayla çatalla yediririm işte ac bakalım lufi sıra sende,şimdi dafide,hop şimdi bibide simdimde benim kızım da sıra derim acar ağzını yer. Yani oyle oynatarak yediririm ya da tam kızımın ağzına kasıgı goturrum o sırada oyuncağı komusturyorum ama o benim ben yiycem der hayır ben yiycem der. Benm kızım kasıgı kapar o benim diye lop yer.yani oyuncaklarıyla yemek paylaşmıyor gibi yiyor. Vaktim yoksa derim annecim sen arkadaşlarınla kahvaltını yap ben işim var geldiğimde tabanı bitirmiş olun sonra banyo yapıcaz hızlı hızlı yiyin tamam mı derim. Hepsini bitirir usteşik oda cok yemek secer. Belli şeyler yer pilav makarna corba baklagiller vs sebze cok yemez meslea oynata oynata yiyor işte. Kızma bağırma biz bağırınca az ses cıktfınu dusynjyoruz ama onlar için karşılarında surekli bagırtlat ve azarlayan bir anne gpruntusu malesef cok üzücü ne kadar sakin ne kadar sabırlı davranırsan o kadar olumlu sonuc alırsın. Ben de tuvaleti ogretemşyordum surekli yeter artık lütfen ogren diye diye üzülüyordum doktoru hemsuresi ogrtmeni 3 yerden bana destek oluyordu ama sorun benim tavrımmıs. 3 gun sonra sakin olmam dedm suan 4 gjndur tuvalete yapıyoruz sukur ogrendi. Merak etme herseyin bir süreci var o 22 aylık suan arka azı dişlerini cıkarıyordur oda malesef cok ağrılı belli ki mama ile içindeki sekerimsi tadı ile agrısınu dindiryordur o yüzden mama mama diye ağlıyordur ağrısı yüzünden sürekli mız mız ve size yapısık sizi istiyordur iştahsızlık ondandır yemek istiyor ama yiyemiyor biraz onu anlamaya xalısın malesef karnımızdan cıkar cıkmaz hersyi öğrensin bilsin ugrastırmasın istiyoruz ama büyüdükçe toparlanıyosun alışıyorsun ve her bebek aynı merak etmeyin birtek sizinki oyle degil şu anlattığın olay AA benimkide ozaman oyleydi diyecek bisürü anne var.yani sadece sizin bebeğiniz mızmızlanmıyor hepsi aynı neredeyse.hepsi yemek konusunda aynı.siz sakin yaklasın bırakın işi gcu cocugunUzdan daha önemli ne var. Ben o dönemler eve misafir almıyordum dpgudaydım yalnızdım bide ha bire o komsu arıyor o arıyor kahveye gel caya gel biz gelelim ya diyorum simdi gidicem cocuk ortalığı karıştırcak orda huysuzluk yapacak ne kadınla oturduğumu anlarım ne cocukşa ilgilebilirim. Oyle der hiç gitmezdm onlar gelecekse hiç halim yok, esim evde baska zaman ,bska vi misafirim gelecek diye diye oyalardım. Cunku biri gelecek oluyordu cocuk yapısıyor ayağıma zaten biri geleceği zaman asırı huzursuz ve gergin oluyor o halde evmi temizliycem ikamlıkmı hzırlıcam .hiç gelmesinler daha iyi işi gucu salardım fullccoukla oynardım neyse istegi yaparım hala kucak istiyor alırım sarılırım bir elini hemen memeye sokar en az yarım saat koltukta yapısık otururuz. Yemek mi istiyor kalkıp kafadan sallarım bişey oturur beraber yeriz . Zaten benden gordukce daha cok yiyor. Aha bitiriyorum ben pilavı bak yeöiyceksen derim yok yok yeme bende yiycem der dalar kaşıkla. Ortaya serpme şekilde hazırlayın ben salata ğilav sulu yemek 3-4 çeşit koyarım tek cesit yiyip midesi bulanmasın diye hepsinden yiyo.bazen viz karsısına oturuyoruz tek bir seyi corba mesela kasık kasık veriyoruz ard arda simdi bir corbayı bile arada ekmek ısırmadan,arada tursu ısırmadan arka arkaya iç miden bulanır onlarda oyle cesit olsun ki bir iki kasıktan sonra tkksinmesinler.anne olmak cok güzeldir sakin yaklaştıktan sonra. Ozden ozoglu diye biri var nette kadın 5 cocuk dogurmus okadar sakin ki cocuklarıda oyle olmus
tesekkur ederım uzun uzun yazmıssınız. yani ben ısrarlara tutturmalara tahammul edemeyen bı r ınsanım anne mama mama kalk kalk mama mamaaaa dıye sureklı bağiran ama onune gelen seylerı asla ıstemeyen bır cocuk olunca karsımda ınanın cokzoalnıyorum sakin biride değilim fıtratım böyle değil herkes o sakinliği yapamaz ben ce elımde değil cunku asırı sınırlenıyorum :KK43: bir ıkı değil 15 aydır hergun aynı sorunu yasıyorum zaman gctıkce tahammulum azalarak bıtıyor... sanırım ılac kullanmam gerekıcek

Ek gıdaya ne ile başladınız? Ayrıca blw denediniz mi? ABur cubur ne sıklıkta tüketiyorsunuz?
bşw ile sebze püresiyle basladık. her seyı arastrdm uyguladım aylarca blw artıklarını temızledım defalarca banyo ettrdm hıc of demedım yeterkı sağlıklı beslensın ozguvenı olussun dedım. ama olmadı işte malesef. yemicek olan yemıyor..

Aynn bizde oyle hiç çağırmayın sofrayı gorunce oturup kendisine kalmayacak diye iştahla mücadele ediyorlar 😄
zaten cağirmam kendısı heyecanlanıyo sofra kurulunca ama gelenleri beğenmiyor... ve yatana kadar süreklı anne kalk mama annne mama dıye bağrınıyor aç yatırıncada gece defalarca kallkıyor yıne mama dıye ağlıyor :KK43: o kaddar zor bir döngü kı

bşw ile sebze püresiyle basladık. her seyı arastrdm uyguladım aylarca blw artıklarını temızledım defalarca banyo ettrdm hıc of demedım yeterkı sağlıklı beslensın ozguvenı olussun dedım. ama olmadı işte malesef. yemicek olan yemıyor..
Haklısınız maalesef öyle. ABur cubur hiç almayın derim ben. Tamamen kesmelisiniz. Pilavına makarnasına et suyu sebze vs ekleyin. Özel takviyeler alın. Yoğurt yerine şeker gibi kalojenler var. Balık yağı hapı vs. Büyüdükçe bazı şeyler değişir umarım. Ama en önemlisi ABur cubur. Benim oğlum ne zaman yese yemek yemez.

Can

Malesef bilmediğiniz için böyle, yemek ve uyku eğitimi ile ilk 10 gün otlanır sonra keyfinize bakarsınız. Ben çocuk gelişimciyim ve 20 küçük çocuğu bile çok rahat idare edebiliyorum ancak siz eğitimini almadınız bu işin ve çoookkk normal zorlanmanız. Tavsiyem, YouTube eğitim videoları izleyin, kitap alın. Evet bu kadar yoğunlukta zor ama öğrenince her şeyin kolayı var. Bu işin daha 2 yaş sendromu 3 yaş okul dönemi 4 yaş özerklik ne sürü zorluğu var. Nasıl başa çıkılacağını öğrenirseniz çocuk da siz de çok rahat edersiniz🙏🏻
araştırdım herşeyi okudum öğrendim.... biliyorum aslında. ama uygulamada serin kanlı kalabilmek cok zor. anne mısınız bılmıyorum ama evde süreklı her halınızle bas edebilmek her gun aynı seyı yonetebilmek cok zor. bir iş olarak yapıyorsanız aksam bıtecek ve evde kafamı dınlıcem motıvasyonu bile yeter. ama ebeveyn olarak oyle olmuyor :KK43:

Vermeyeceksiniz. Aksam yemegi ne pistiyse onune o konacak. Yedi yedi yemedi sabaha kadar aglasada zirlasada yemek yok. Sabah yine kahvatiyi hazirlayacaksiniz yedi yedi yemedi yok. Illaki alisacak. Ay acikti muhallebi vereyim derseniz muhallebiyi alana kadar aglar aglayinca gelecegini bildigi icin de yemez baska sey. Vicdansizca ama cozum bu
acıkcası hıc vıcdansızca bulmuyorum doğrusu dediğiniz hepte bole yaparım dedım ama sinirlerim müsaade etmıyor. o bağirmalara ağlamalara katlanamıyorum açıkçası şiddete meyilliyim vurmamak bağirmamak için birşeyyler verıyorum bazen. e öyle oluncada bı umut ağlaması artıyor. kendımde bır o sabrı bulabılsem. ofkemı kontrol edemıyorum bunun ıcın ılac kullanmam sart sanırım

çocuklarınızın yemek seçmesini istemiyorsanız çocukları yemeye zorlamayacaksınız. en temel kural bu. asla onun için özel yemek yapılmayacak ama sofrada onun yiyeceği bir alternatif muhakkak bulundurmalısınız ki ona özel, yemediği için o yemeğin yapıldığını düşünmesin. diyelim yemekte tavuk, pilav var. tavuk yemek istemiyor, "tamam, sen bilirsin." demek lazım, asla yemesi için üstelememek lazım. üstelediğiniz zaman yemek seçme eylemini arttırıyorsunuz. çocukta gelişim problemi yoksa yeme şekillerine çok müdahale edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. bir de çocuklarla birlikte yemek pişirmek o yemeği yemeleri açısından çok faydalı oluyor. normalde oğlum brokoli yemez ama hafta sonu birlikte çorbasını yaptık. toplamda 2 dolu kase içti, tek yapsam içmezdi mesela.

lütfen çocuğunuzun ağzına yemek sokmayın, bağırarak yedirmeyin. yeme bozukluğuna davetiye çıkartıyorsunuz. 22 aylık bir bebeğin bunu şiddet olarak algıladığını söylememe hiç gerek yok. karnını doyurucam diye ruhunu yaralamaya hiç gerek yok.
aslında karnını doyurucam dıye değil sabır ve tahammulun tukenmesı sonucu zor kullanmak.. yanlıs olduğunu bıle bıle.

Benim kizim 3 yasinda ve hala daha sebze yemez. Pilav makarna patates et hamur isi tabi tayli seyler ilgisini cekiyor guzelde yiyor ama sebze asla yemiyor. Ben hic bir zaman yemesi icin zorlamadim acikcasi masada beraber yeriz genelde ve eger agzina uyan bir sey yoksa yemez oynar sevdigi bir sey varsa guzelce yer. Ve kizimda gordugum kalabalik ortamlarda daha guzel yiyor kendi gelip istiyor hatta. Bence cocugu zorlamayin birakin yerse yer yemezse baktiginiz cidden cok zaman gecti bir daha onune sunun olmuyorsa mama vereceksiniz. Zamanla her sey yoluna giriyor aslinda sadece biz anneler her sey bizim istedigimiz gibi ilerlesin istiyoruz halbuki cocuklara bizim uyum saglamamiz lazim
ama mama verırsemde ıyıce uzaklasacak yemeklerden oyle değil mi. gunde 1 verıyordum yatmadan filan ama sureklı mama yemek ıstemeye baslayınca attım mamayı bır dahads almadım eve.

Bir kac ay once kreşe başlamış(yarim gün de olsa ayrılık ayrılıktır) 1 ay once kendi talep etmediği halde memeden ayrılmış bebeğe fazla yükleniyor musunuz biraz? Tam ağrılı dişlerini çıkarma evresinde üstelik? Üstelik 1 ay sonra işe baslayacaksimiz ve tam gun kreşe başlayacak bu cocuk. Biraz daha sakin olun. Su an yaşadığınız çıkmazda en az masum kisi bebeğiniz. Tabii ki anne olarak biz de zorlayabiliriz, bağırabiliriz. Ama telafisi kolay olmayan bir sey zorla yemek yedirmek.
Bence baska birinin elinden yemesi ve farkli bir mekanda yemesi (parkta, yer sofrasında, anneannede...) etkili olabilir.
Allah kolaylik versin.
doğru diyorsunuz ama doğumdan berı cok zor bı bebektı kolikti uykusu yemesı hep sorundu sürelı ağlayan bır bebek çokta ılgılı bır anne olmama rağmen. o yuzden bı noktadan sonr a tukendım hep sorun hep sorun. zorla yedırmek asla ıstemezdım zaten sonrasında bende oturup ağladım sinirden ama çaresizlikten ınsan nasıl davranacağını sasırıyor. bırde bır ıkı lokma zorla verınce kendı yemeye devam edıyor belkıde boyle yapmam lazım tadını alması ıcın dıye dusundum. ama korkudan yedı devamını belkıde. ınanın beynım durdu

Benim yedirdiklerimi yazsam asla yemez zaten sizin çocuğunuz. Çok nötr başladım ek gıdaya. Tatsız besliyorum neredeyse. Her şeyin güzel alternatifleri var aslında ama yemiyor diyorsunuz. Kendinizi suçlamayın hiç, çocuğu da zorlamayın ters teper
bende oyle basladım. başta cok ıyıydı bır anda kesıldı

tesekkur ederım uzun uzun yazmıssınız. yani ben ısrarlara tutturmalara tahammul edemeyen bı r ınsanım anne mama mama kalk kalk mama mamaaaa dıye sureklı bağiran ama onune gelen seylerı asla ıstemeyen bır cocuk olunca karsımda ınanın cokzoalnıyorum sakin biride değilim fıtratım böyle değil herkes o sakinliği yapamaz ben ce elımde değil cunku asırı sınırlenıyorum :KK43: bir ıkı değil 15 aydır hergun aynı sorunu yasıyorum zaman gctıkce tahammulum azalarak bıtıyor... sanırım ılac kullanmam gerekıcek
Canım zaman geçtikçe sabır azalıyor onlar sakinliyor.merak etme hep oyle kalmayacak diyorum ya benimkide oyleydi ben her ogunnkendime hazırlarım hanfendi knedisine hazırlanmıs gibi çökerbasına benimde işime gelir.zamanla suan bu kadar taktıgınız kadar takmıyorsunuz yese de yemese de gozunle takıp et bir bebegin midesi su bardagından az kucuk her yedigi şeyde okadar dolduguna eminsen zorlama.bizler gunde 2 ogunnyiyoruz ama onların eline ha bire bişey tutusturuyoruz ondan ısır obdan ısır ondan ısır arada oyna zıpla derken doyuyor . Bir gunde önunde 5 6 xesit ikranlık oldugunu dusun sohbet muhabbet derken birer lokma alıp doyuyorsun yani.yememesine bakma tadıyorsa bile tamam. Mama da dedigimngibi bu zamanlae azı dişi patlatıyorlar annedeb emdigi sütün bebek bile farkında oluyor acı dindirdigini suan emmese bile o acısı hafiflesin diye mama sayıklıyordur aynı sekilde diş su aralar şştahsızlık yapar

22 aylık bir bebeğim var. çok iştahlı ama çok yemek seçen bir çocuk. sadece pilav makarna patates yşyor. bunları bile bazen istemiyor. sadece tatlı şeyler yemek istiyor. bisküvili pasta muhallebi gibi. sürekli onları yediremem yani. sağlıklı alternatiflerini buldum yulaf unu pekmez ile muhllebı yapıyorum yemiyor. ek gıdaya basladık ılk 2 ay cok ıyı yedı sonra bir anda kesıldı ve o zamandan beri hep her gün böyleyiz:KK43: o kadar yoruldum bıktım usandım ki. sürekli mama diye ağlıyor ama verdiğim hiç bir şeyide beğenmiyor. uykusu sıkıntılı daha bir gece kesıntısız uyumadım. memeden kestım 1 ay önce ondada süreklı meme diye ağlıyoordu. o kadar çaresiz ve herşeyden bıkmış hissediyorumki. son bir kac haftadır zorla yedirmeye basladım artık. zorla ağzını acıp yedırıyorum yada bağırıyorum aç ağzınıı dıye korkup acıyor öyle yediriyorum ; ki böyle yedırebıldığım şeyde pilav. sbzeyi öldürsen yemez yani. hadi iştahsız olsa derım kı tamam napalım. ama sürekli mama için ağlıyor mama diye bağırıyor :KK43: ne yapacağım bilmiyorum. hiç bir zaamn yemek duzenı kuramadık. cunku her öğünde problem yasıyoruz . artık bende kacıyorum öğünlerden. ne yedireceğim ben bu cocupa. anne olduğuma o kadar pişmanım ki. böyle demek istemezdim ama gerçekten hislerim bunlar artık. asla mutlu edemıyorum süreklı ağlayan mızmız bir cocuk :KK43: annelıkten soğğudum. çok sukur diyorum engellıde olabılırdı evet ama böylede çözümsüz bir konu olunca napacağimi bilemiyorum. bi sürü tarif denedim hepsini oturup kendım yemekten bıktım. ne zaman düzelecek bu yemek konusu zaman geçtikce yediği seyler daha da azalıyor :KK43: pekmezle bıle olsa sureklı tatlı şeyler yedıremem ki tuzlu da yemesı lazım ne yapacağım bilmiyorum.... o kadar gergin ve öfkeliyim ki artık kaba davranıyorum cocuğada . psikiyatirye gitmeyi düşünüyorum ama ilaçlara bir başlarsam sonu gelmeyecek diye korkuyorum. her cocuk mu böyle umursamayayım diyorum ama bebeğniz mama diye ağlarken nası kayıtsız kalabilirsiniz ki. siz neler yediriyyorsunuz bir günde ? artık aklıma hıc bır sey gelmıyor
22 aylik bebe makarnayi,pilavi,patatesi nerden ogrendi?Sizden.Bunu yargilamak icin soylemiyorum.Evde pisen ne ise onu ogrenecek tabiki.Ben beslenmenin hamilelikden geldigine inandim hep.4 yas ergeni var bizim evde de ,peynir,yumurta asla yemiyor.Yumurtayi sadece yumurttli ekmek seklinde yiyor.Firinda yer onu da oyle alisti.Biz tam bugday tuketiyorz o da oyle yiyor.
Corba seven bi cocuk degil,zorlamiyorum.
Pilav da yiyecekse ben envai cesit ssy katiyorm valla😅Et suyu,enginar,bezelye en azindan suyu gecsin diye.
Onu da mi yemedi salatalikla gun gecirdigi oldi valla.
Yemiiyorsan kalkabilirsin diyorm ben artik.
Kalkip ona makarna yaparsaniz zaten yemez.

22 aylık bir bebeğim var. çok iştahlı ama çok yemek seçen bir çocuk. sadece pilav makarna patates yşyor. bunları bile bazen istemiyor. sadece tatlı şeyler yemek istiyor. bisküvili pasta muhallebi gibi. sürekli onları yediremem yani. sağlıklı alternatiflerini buldum yulaf unu pekmez ile muhllebı yapıyorum yemiyor. ek gıdaya basladık ılk 2 ay cok ıyı yedı sonra bir anda kesıldı ve o zamandan beri hep her gün böyleyiz:KK43: o kadar yoruldum bıktım usandım ki. sürekli mama diye ağlıyor ama verdiğim hiç bir şeyide beğenmiyor. uykusu sıkıntılı daha bir gece kesıntısız uyumadım. memeden kestım 1 ay önce ondada süreklı meme diye ağlıyoordu. o kadar çaresiz ve herşeyden bıkmış hissediyorumki. son bir kac haftadır zorla yedirmeye basladım artık. zorla ağzını acıp yedırıyorum yada bağırıyorum aç ağzınıı dıye korkup acıyor öyle yediriyorum ; ki böyle yedırebıldığım şeyde pilav. sbzeyi öldürsen yemez yani. hadi iştahsız olsa derım kı tamam napalım. ama sürekli mama için ağlıyor mama diye bağırıyor :KK43: ne yapacağım bilmiyorum. hiç bir zaamn yemek duzenı kuramadık. cunku her öğünde problem yasıyoruz . artık bende kacıyorum öğünlerden. ne yedireceğim ben bu cocupa. anne olduğuma o kadar pişmanım ki. böyle demek istemezdim ama gerçekten hislerim bunlar artık. asla mutlu edemıyorum süreklı ağlayan mızmız bir cocuk :KK43: annelıkten soğğudum. çok sukur diyorum engellıde olabılırdı evet ama böylede çözümsüz bir konu olunca napacağimi bilemiyorum. bi sürü tarif denedim hepsini oturup kendım yemekten bıktım. ne zaman düzelecek bu yemek konusu zaman geçtikce yediği seyler daha da azalıyor :KK43: pekmezle bıle olsa sureklı tatlı şeyler yedıremem ki tuzlu da yemesı lazım ne yapacağım bilmiyorum.... o kadar gergin ve öfkeliyim ki artık kaba davranıyorum cocuğada . psikiyatirye gitmeyi düşünüyorum ama ilaçlara bir başlarsam sonu gelmeyecek diye korkuyorum. her cocuk mu böyle umursamayayım diyorum ama bebeğniz mama diye ağlarken nası kayıtsız kalabilirsiniz ki. siz neler yediriyyorsunuz bir günde ? artık aklıma hıc bır sey gelmıyor
Öncelikle bu haliniz normal ama psikiyatri tedavisi her ikinizede iyi gelir

Bagırmanız yanlış ama işte siz de onu düşündünüz için yapıyorsunuz

Bana çok saçma geliyor yemek yemiyor diye bir çocuga hasta muamelesi yapmak

Kardeşimde kendini parçalıyor iştahı yok yemiyor diye üstelik doktor kilosu fazla dediği halde 😕

Rahat bırakın çocuğu sofra düzeni normal olsun hazırlayın onun tabağınıda katın yemiyorsa bırakın sonra acıktım derse aynı yemekten katın tabaga

Kendinizide çocuguda yıpratmayın

22 aylik bebe makarnayi,pilavi,patatesi nerden ogrendi?Sizden.Bunu yargilamak icin soylemiyorum.Evde pisen ne ise onu ogrenecek tabiki.Ben beslenmenin hamilelikden geldigine inandim hep.4 yas ergeni var bizim evde de ,peynir,yumurta asla yemiyor.Yumurtayi sadece yumurttli ekmek seklinde yiyor.Firinda yer onu da oyle alisti.Biz tam bugday tuketiyorz o da oyle yiyor.
Corba seven bi cocuk degil,zorlamiyorum.
Pilav da yiyecekse ben envai cesit ssy katiyorm valla😅Et suyu,enginar,bezelye en azindan suyu gecsin diye.
Onu da mi yemedi salatalikla gun gecirdigi oldi valla.
Yemiiyorsan kalkabilirsin diyorm ben artik.
Kalkip ona makarna yaparsaniz zaten yemez.
İşte çözüm bu karşısında yee yeee yeeee diye bagıran anneyle olan iştahta kaçar aynı taktiği uyguladım o sofra kurulacak yiyen yer yemeyen aç kalır şimdi tıpış tıpış geliyorlar masaya

araştırdım herşeyi okudum öğrendim.... biliyorum aslında. ama uygulamada serin kanlı kalabilmek cok zor. anne mısınız bılmıyorum ama evde süreklı her halınızle bas edebilmek her gun aynı seyı yonetebilmek cok zor. bir iş olarak yapıyorsanız aksam bıtecek ve evde kafamı dınlıcem motıvasyonu bile yeter. ama ebeveyn olarak oyle olmuyor :KK43:
Yani bence ebeveyn olunca öyle oluyor demeyin çünkü belki 200 velim olmuştur, hepsi ayrı tip. Ebeveyn olmak da tip tip, bazısı çok keyif alıyor ve soğukkanlı bazısı çok gergin mutsuz yorgun🥲 olay ebeveyn olmak değil ebeveynliği nasıl idare ettiğimiz. He eşey tecrübe de değil, beni mutlulukla büyüten annem kardeşimde bir sinir küpü halindeydi… çünkü stresi artmıştı ki ben kardeşimin bakımını üstlenmiştim, ona çok bir şey kalmıyordu bile. Ona rağmen hep gergin ve mutsuzdu. Belki iyi hissetmek isimli kitabı okuyabilirsiniz, orada da sizin gibi bir anne vardı ve teravihe çok iyi yanıt vermişti. Beni de çok değiştirdi o kitap, okuyan çevremi de❤️

Aynı dertten muzdarip biriyim maalesef bebeğim yedi aylık ne verirsem vereyim yemez anne sütünden başka hicbisey istemez biberon almaz iş başı yapmak zorundayım nasıl yapicm bilmiyorum. Hiç bişey den mutlu olmuyo

Biz de ayni durumdayiz gecici bir donem mi acaba. Yemek yemek diyor ama pilav bile yemiyor. Zorla yedirmiyirum ben teklif ediyorum belki az ısrar. Yoksa kotuye gider zarar veririz. Meyve yiyorsa aralarda meyve verin kuruyemis falan ben oyle yapiyorum. Sekerden uzak tutmaya calisin evde bulundurmayin gormezse yemez zamanla alisir belki.

Bebim kizim da 22 aylık

Benim yeğenimde böyleydi sadece pilav makarna ve tatlı şeyler yerdi. Bebekken 3 kişi yemek yedirmeye çalışırdı. 7 yaşında hala aynı okulda bile sadece pilav yiyor. Akşam yemeğini annesinin korkusuna yiyor. Yemeyen çocuk çok zor size katılıyorum. Ama çocukların şekerle erken tanışması malesef ileriki dönemlerde iştahsızlığa yol açabiliyor. Bebeğiniz daha küçük bir uzmandan yardım alarak yola devam etseniz belki daha sağlıklı olur.

X