Hesabi hep erkekler mi öder...?????

Kızmazsan eğer bana bu yaklaşım çok itici geldi.
Neden prensip peki?
Neden kadın hesap ödememeli sana göre?

Yapı meselesi gerçekten. Şaka da olsa böyle bir cümle duymak bende felç etkisi yaratırdı mesela:)

Yanlış anlaşılmasın sakın. Yaptığım doğru, herkes öyle yapsın demiyorum. Belki doğru, belki yanlış... Hoşuma gitmiyor hesap ödemek. Hem sadece hesap konusunda değil, her konuda... Erkeğim erkeklik yapsın istiyorum. Böyle konularda çok takıntım var nedense... Mesela bi yerde sipariş verirken mutlaka siparişimi yanımdaki erkeğe söylerim, siparişimi alan kişiyle konuşmam. Eşime (sevgilime) söylerim siparişimi, o da komiye söyler. Ya da mesela o hesap öderken ben asla yanında durup ne kadar ödüyo, nasıl ödüyo vs... görmek istemem... Yediğimizin içtiğimizin hesabını öderken değil sadece, kendisine T-shirt bile alsa, o parasını öderken yanında durmam, başka şeylerle ilgilenirim, biraz uzakta beklerim. Bazen kapıda veya oturduğum yerde beklerim. Hesap masaya gelmişse, masanın altına ya da başka herhangi bi yere bakarım :))) Komik görünüyor ama gerçekten hoşlanmıyorum para işlerinden :))

Eşimin bana böyle şakalar yapmasına başta şok olmuştum (ilk nişanlıyken yapmıştı :)) ''Bi gün de bana şunu ısmarlasana'' demişti. Başlarda söyleseydi soğuma sebebim olurdu :) Ben de ''Ben parasını veririm önceden sen kendi kendine ısmarlarsın.'' demiştim. Beni anlamadığı için çok üzülmüştüm o zaman. Ama sonra açıkladım tabii neden böyle davrandığımı :) Zaten çok kıskançtır, işine geliyo benim geri planda olmam :)

madem öğrencisin sende bütçene uygun davetler yap ve hesap öde. :KK34:

hesabı erkek öder deyince nerede kaldı kadın erkek eşitliği :KK9: kadın erkek eşittir diyoruz ama iş uygulamaya gelince öyle olmayabiliyor :KK34: bizden kaynaklı :KK1:

o zaman siz başka şekilde hesaplaşıyordunuz, özellikle özel bir ilişkiden bahsettiğinize göre.

Çok iğrenç bir düşünce oluşturmuşsunuz kafanızda... Özel bi ilişkiden kastım sevgili anlamındaki erkek arkadaş. Sınıftan herhangi bir erkek arkadaş, ya da iş arkadaşı, ya da akraba, ya da özel bir bağ olmayan herhangi bir erkek olmayan birinden bahsetmiştim. Çirkin düşünceleriniz sizin yaşam biçiminizin eseri olsa gerek...

öğrenciymişsiniz ama yine de arada siz ödeyin. ben öğrenciyken de alışveirişimden kısar yine de kendimi bu konuda geride tutmazdım. yani 5 yemeğin 1ini ödeyebilirsiniz ya da o yemek ısmarlar siz tatlı. yapmayın bence öyle. arada siz de ödeyin bişiler, kalıplara sokmayın ilişkinizi. hem daha rahat edersiniz.

Yanlış anlaşılmasın sakın. Yaptığım doğru, herkes öyle yapsın demiyorum. Belki doğru, belki yanlış... Hoşuma gitmiyor hesap ödemek. Hem sadece hesap konusunda değil, her konuda... Erkeğim erkeklik yapsın istiyorum. Böyle konularda çok takıntım var nedense... Mesela bi yerde sipariş verirken mutlaka siparişimi yanımdaki erkeğe söylerim, siparişimi alan kişiyle konuşmam. Eşime (sevgilime) söylerim siparişimi, o da komiye söyler. Ya da mesela o hesap öderken ben asla yanında durup ne kadar ödüyo, nasıl ödüyo vs... görmek istemem... Yediğimizin içtiğimizin hesabını öderken değil sadece, kendisine T-shirt bile alsa, o parasını öderken yanında durmam, başka şeylerle ilgilenirim, biraz uzakta beklerim. Bazen kapıda veya oturduğum yerde beklerim. Hesap masaya gelmişse, masanın altına ya da başka herhangi bi yere bakarım :))) Komik görünüyor ama gerçekten hoşlanmıyorum para işlerinden :))

Eşimin bana böyle şakalar yapmasına başta şok olmuştum (ilk nişanlıyken yapmıştı :)) ''Bi gün de bana şunu ısmarlasana'' demişti. Başlarda söyleseydi soğuma sebebim olurdu :) Ben de ''Ben parasını veririm önceden sen kendi kendine ısmarlarsın.'' demiştim. Beni anlamadığı için çok üzülmüştüm o zaman. Ama sonra açıkladım tabii neden böyle davrandığımı :) Zaten çok kıskançtır, işine geliyo benim geri planda olmam :)

sizin birkaç yorumunuza daha rast gelmiştim. bana çok ters geliyor yorumlarınız ondan hatırlıyorum ama sanırım hayata bakışlarımız çok farklı. kavga için değil ben sadece kendi bakış açımı anlatmak istiyorum. ben mesela erkekliğin parayla ya da garsona yemek söylemekle olduğunu sanmıyorum. böyle bir raconda yok bence. erkeklik, mertlik kadınını kendi yanında hatta belki bir adım ötesinde tutmaktır. Allah'a şükür gönlüme göre verdi Allah ve eşim benim ne garsonla konuşmama ne hesap ödememe ne alınacakları ödememe takmaz. yani bunlar bir erkeği yüceltmez ya da bir kadını erkekleştirmez bence ama tabi herkesin kendi görüşü.

Çok iğrenç bir düşünce oluşturmuşsunuz kafanızda... Özel bi ilişkiden kastım sevgili anlamındaki erkek arkadaş. Sınıftan herhangi bir erkek arkadaş, ya da iş arkadaşı, ya da akraba, ya da özel bir bağ olmayan herhangi bir erkek olmayan birinden bahsetmiştim. Çirkin düşünceleriniz sizin yaşam biçiminizin eseri olsa gerek...

sizin olaya yaklaşımız öyle itici ki gerçekten kadınlığımdan utandım.böyle düşündüğünüz için seçtiğiniz kişiler sanırım hep paralı olmuştur.

hem niye alındın ki şekerim ben böyleyim prensip meselesi :)))

Son düzenleme:
Ben de bu soruyu kafama takmis durumdayim. Sevgilimle yemege gittigimizde falan hesap isleri geldiginde kendimi geri cekiyorum sizce bu yanlis mi?
Benim kendimi cekmemin nedenide, cevremdekiler "erkek hesabi odesin, sen ben öderim deme gururu incinir","bi zahmet hesabi da erkek odesin o calisiyo sen ogrencisin" kafasindalar. Sizce bu dusunce dogru mu? Ben bu dusunceye uymaya calistim. Sevgilimle yemege gittigimizde o ödüyor hep, bu olay bana da rahatsizlik veriyor gibi 😔 siz ne yapiyorsunuz? Gereksiz yere mi takinti yapiyorum acaba? Sanki kendimi ona yükmüş gibi hissediyorum. Onun aklindan boyle dusunceler gecmiyordur eminim. Şimdiye kadar hic hesaba elimi uzatmadim, simdi oyle bir sey yapsam gercekten gururu mu incinir?
yarın birgün ayrılırsanız(kırk yıllık evliler bile bosanıyor) borçlu kalmamak için ödemelisiniz. ben olsam en azından zorlardım. o istemezse de ''inan bu sekilde daha rahat olurum '' derdim.

Ben de bu soruyu kafama takmis durumdayim. Sevgilimle yemege gittigimizde falan hesap isleri geldiginde kendimi geri cekiyorum sizce bu yanlis mi?
Benim kendimi cekmemin nedenide, cevremdekiler "erkek hesabi odesin, sen ben öderim deme gururu incinir","bi zahmet hesabi da erkek odesin o calisiyo sen ogrencisin" kafasindalar. Sizce bu dusunce dogru mu? Ben bu dusunceye uymaya calistim. Sevgilimle yemege gittigimizde o ödüyor hep, bu olay bana da rahatsizlik veriyor gibi 😔 siz ne yapiyorsunuz? Gereksiz yere mi takinti yapiyorum acaba? Sanki kendimi ona yükmüş gibi hissediyorum. Onun aklindan boyle dusunceler gecmiyordur eminim. Şimdiye kadar hic hesaba elimi uzatmadim, simdi oyle bir sey yapsam gercekten gururu mu incinir?

En azından teklif etmelisin hesap gelince yüzüne bakma öyle harekete geç

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Hesabi devamli olarak bir tarafin odemesine karsiyim. Ister ogrenci ol, ister parali ol, harcatmayi bildigin gibi ara sira elini cebine atmayi bileceksin.
Asla yedigimi ictigimi baskasina odetmem. Kimi kadinlar var, odemeyi erkegin boynunun borcu gibi gorup, kendi yediginin ictiginin hesabini uzerine bile alinmayip adamin odemesini bekleyen. Cok itici, ve kimse kusura bakmasin ama bana biraz da yuzsuzluk ve gurursuzluk gibi geliyor bu kadari. Ne o oyle adamin sirtina yuk olayim ki, babam degil, kocam degil, ne munasebet yani. :KK14:
Erkek olsam da istemezdim boyle kiz herhalde.

ilişkimizin ilk başlarında hep ödemeyi teklif ettim zaten o zamanlar yanında bişey yiyip içmeyede çekiniyodum ya neyse:KK9:
ben ne zaman hesabı ödemeyi teklif etsem o surat astı en son beni çok net bi dille uyardı 3. ayımızda o gün bugündür ayyy sen dur ben ödiycem demiyorum...:KK31:

Nasıl ki,erkek gelir kızı ister,nasıl ki,erkek evlenme teklif eder,bazı davranışlar alışagelmiş bir biçimde görevleşmiştir.
Yediğiniz atla deve olmadığına göre,her gece en lüks restoranlarda yedirmediğine göre (öyle de olsa farketmez) yani sevgilisiyle yediği yemeğin hesabını da erkek ödeyiversin bi zahmet.Böyle ufak hesaplara hiç girilmemeli.Yok farketmez kız da ödemeli deniliyorsa o zaman düğünü erkek yapar,şunu erkek alır,bunu erkek alır diye beklenmesin.Eşitlik heryerde eşitliktir.

O yemek ısmarlar,sen başka bir jest yparsın.İlişkier arasında bu tür şeylerin hesabının olmaması lazım.Yani yanımda erkek varken çıkarıpta hesap ödemem.

Hesabı kendin ödemen değil hep ona ödetmen ayıptır. Adam gün gelip kullanıldığını düşünebilir. Hayat müşterektir. O çalışıyorsa sen öğrenci isen şartlar daha farklıdır tabi, o zaman o ödeyebilir para kazanıyor çünkü ama arada bir de bu seferlik benden olsun demelisin. Biz eşimle öğrencilik dönemimizde elimizde ne varsa birleştirip öderdik. Bazen ben öderdim hesabı bazen o öderdi. Çalışmaya da aynı zamanlarda başladık bu böyle devam etti. Şimdi evlendikten sonra tabi ayrı gayrı olmuyor.

bi sevgilim olursa en cok bu beni geriyor
ben öyle hep ona ödetemem sevmem
ama artistlik yaparsa süreki kendi öderse de sogurum

mesela program yemek+sinema mı?
yemeği o ısmarlar mısır kolayı sen

Karşımdaki öğrenci olsun, çalışsın, maddi durumu iyi olsun ya da olmasın, özel bi ilişkimiz varsa asla elimi cebime atmam! Huyum böyle! Ben hesap nasıl ödenir onu bile bilmem! :) Şimdi evlendim, eşim sürekli itiraf ediyo, ''Bi kere bile hesap ödemedin, hep benden geçin zaten, iliğim kemiğim kurudu seni gezdirip tozdururken!'' vs diyo şakayla karışık :))) Umurumda değil valla... Eşimden bozuk çıkmasa, vale için 5 TL bile uzatmam eşime... :) Ödemeli mi derseniz... İsteyen istediğini yapsın, ben cevabı bilmiyorum ama kendim hesap ödemem, prensip meselesi :))
şahsen size katılmıyorum. hele o bahşişi bile uzatmam olayına. bu konuda bir sınır olmalı.
o zaman siz başka şekilde hesaplaşıyordunuz, özellikle özel bir ilişkiden bahsettiğinize göre.

kusura bakmayın ama yazdıklarınız feci. arkadaşın namusuna laf ettiğinizin farkındamısınız acaba. parayı öde hesabı başka şekilde halledelim demenin ne olduğunu hepimiz anladık. hiç hoş değil

O çalışıyo sen öğrencisin olayı tamamen yanlış bence adam çalışıyo da sana calismiyo sonuçta . Ayrıca canım yanlış bu davranış hesabı erkek oder diye bir durum kalmadı hiç değilse arada öde ki yakın arkadasimdan da gördüm bu olayı kız sürekli çocuğa odetiyordu 1 yıl sonra ayrildilar çocuk hep hesabı odetirdi soyleydi boyledydi laf ediyor yani bu yüzden sıkıldığını söylüyor .

kusura bakmayın ama yazdıklarınız feci. arkadaşın namusuna laf ettiğinizin farkındamısınız acaba. parayı öde hesabı başka şekilde halledelim demenin ne olduğunu hepimiz anladık. hiç hoş değil

kusura bakmayın bu konuda tavrım nettir.kızlar akıllı olsun bu yaklaşım tarzı maddiyata dayalı bir ilişkiye götürür kişiyi.sonunda aldım verdim meselesine döner.bu prensip değildir kimse kendin kandırmasın.

erkekler bunu paralarıyla güç,sahiplenme benim olduğum yerde işleri ben hallederim gibi bi alt metni olduğu için seviyorlar. özellikle ilişki başlarında fazla karışmama taraftarıyım. daha sonra bunu bi kurala bağlamadan. (o da itici bence) ben ısmarlıyım bugünlük de diyebilirsin, sinema benden olsun dersin vs. öğrenci de olsan tabi ki ona yüklemek hoş değil.

bi erkek arkadaşımla konuşmuştum kızı yemeğe götürmüş kartı sorun çıkarmış ödeyememiş.kıza söylemiş. o da sen hep ödüyosun diye yanıma para almadım demiş. erkek arkadaşım çok soğumuştu.kibarlıktan bi kere bile sormadı ben ödiyim diye tabi hep ben öderim diyip aciz görmüştü.

öğrenciymişsiniz ama yine de arada siz ödeyin. ben öğrenciyken de alışveirişimden kısar yine de kendimi bu konuda geride tutmazdım. yani 5 yemeğin 1ini ödeyebilirsiniz ya da o yemek ısmarlar siz tatlı. yapmayın bence öyle. arada siz de ödeyin bişiler, kalıplara sokmayın ilişkinizi. hem daha rahat edersiniz.

sizin birkaç yorumunuza daha rast gelmiştim. bana çok ters geliyor yorumlarınız ondan hatırlıyorum ama sanırım hayata bakışlarımız çok farklı. kavga için değil ben sadece kendi bakış açımı anlatmak istiyorum. ben mesela erkekliğin parayla ya da garsona yemek söylemekle olduğunu sanmıyorum. böyle bir raconda yok bence. erkeklik, mertlik kadınını kendi yanında hatta belki bir adım ötesinde tutmaktır. Allah'a şükür gönlüme göre verdi Allah ve eşim benim ne garsonla konuşmama ne hesap ödememe ne alınacakları ödememe takmaz. yani bunlar bir erkeği yüceltmez ya da bir kadını erkekleştirmez bence ama tabi herkesin kendi görüşü.

Dediğiniz gibi kültür farkı da olabilir, karakter farkı da... Büyüklerimizin dediği gibi Allah dağına göre taş veriyor. Ben kendimi daha korunmaya muhtaç, daha naif buluyorum. Belki anaerkil bir aileden geldiğim için belki kendimi annem veya anneannem gibi evde otorite olan kadınlar kadar çetin görmediğimden; gerek böyle ince düşüncelerle (sadece sipariş meselesi değil, bir ortamda konuşurken benim fikrime destek olması da olabilir mesela) gerekse çok daha belirgin tavırlarla ve hissettirdikleriyle eşimin kanatlarının altında olduğumu bilmek bana kendimi güvende hissettiriyor. Yanlış anlaşılmasın bu arada eşim hiç öyle maço, sert, erkeklik taslayan biri değil. Belki de bu sayede benim istediğim tavrı tam ayarıyla orantılayabiliyor. Dediğim gibi Allah dağına göre taş veriyor işte :)

X