Hiç tanımadığım babamdan kalan miras

Baba vefat etmiş, pay artık şu anki eşinde ve eski-yeni eşinden olan çocuklarında. Amcalar, diğer mirasçılardan imza almadan ortak mallardan satış gerçekleştiremezler. Bu durumda verilecek tavsiye, konu sahibinin bilmediği ve amcaları tarafından önüne koyulan bir kağıda imza atmayacak kadar uyanık kalması olabilir.

Ve bu tarz konular ne kadar erken halledirlirse o kadar iyi. Bir başka amcanın vefatında, kuzenler mirasçı olacak ve kişi sayısı çoğaldıkça bir araya gelinmesi, uzlaşılması vb zorlaşacak. Elini çabuk tutmalı.
Konu sahibinin babanne ve dededen de mirasi var anladigim kadariyla, amcalarla ortaklik oradan sanirim.

Merhaba kızlar. İçinden çıkamadığım bir durumda aklı zehir gibi çalışan sizlerden yardım istiyorum.

Babamı hiç tanımadım, hiç hayatımda olmadı. Her şeyimle anneciğimin eseriyim. Babamı tanımadığım için amca, hala, babaanne hiçbirini tanımıyorum doğal olarak.

Birkaç sene önce baba ölmüş. İki sene sonra da dede ve babaanne de ölmüş. Geriye topraklar ve 4 5 tane daire kalmış. İki amca ve kardeşlerim (babamın ikinci evliliğinden) kiraları filan toplamış yemişler bir süre. Ben kardeşlerimle mesafeliyim ama bir süre sonra bunu öğrendim ve delirdim. "Siz nasıl beni yok sayarsınız? Adamın her şeyinden mahrum kalmışım hayatım boyunca, miras hakkımı yedirmem." dedim ve avukata gittim. Niyetim icra yolu ile mallarının satışını yaptırmaktı. Ne amcaları ne ne kuzenleri kimseyi tanımadığım için, ayrıca kötü niyetli olduklarını düşündüğüm için soluğu avukatta aldim.

Benim avukat hamlemin üzerine hayatımda hiç görmediğim amcacigim ortaya çıktı. Birden bir sevgi patlaması, özlem seli, stüdyoda duygusal anlar filan... Birden bir amcam olduuuu, bana da kira payım gelmeye başladııı, herkes malı mülkü satıp paylaşmaya odaklandı. İki amcanın da arası iyi değil, kimse kimseden çok hazzetmiyor bu arada. Neyse o gündür bu gündür amcalarım düşmanını yakınında tutmaya başladı. :)))

Bunların üzerine herkes satışa niyetlenince avukatla davayı açmadım birlikte olup satacağız diye. Gelgelelim 1,5 senedir bekliyoruz satılmasını, yok. Evler başka şehirde olduğu için tek amca hakimiyeti ele almış durumda. Hatta dairenin birine kendisi oturdu, kirasını yolluyor(minik bir kira) ama evler bir türlü satılmıyor nedense. Sarı sayfaya bile onlarca kez söyleyip daha yeni koydurabildim. Beni yanında tutup oyalıyor bence. Bir tanesine müşteri gelmiş, herkes satılsın derken biri fiyati beğenmedi mesela. Emlakci değişti filan bir ara. Yani uzadikçaaaa uzayan bir mevzu. Çok detaylara boğmak istemiyorum.

Şimdi uzayan ve samimiyetsiz bulduğum bu ortaklığı bozup masayı devirip yarım kalan avukat işimi bitirmek istiyorum. Sizinle yol alamadık, size güvenmiyorum, hakkımı istiyorum, diyerek davayı açayım diyorum. Siz ne yapardınız bu durumda? Deneyim ve fikir lütfen. 🙏
Her şeyden bağımsız gerçekten satılmıyor olabilir çünkü şu aralar emlak sektöründe yaprak kımıldamıyor. Yine de hakkınızı söke söke alın tabi ki.

Her şeyden bağımsız gerçekten satılmıyor olabilir çünkü şu aralar emlak sektöründe yaprak kımıldamıyor. Yine de hakkınızı söke söke alın tabi ki.
aralarından biri de alabilir evi parasını verip. olmadı devlet kendi satıyor. bir sürü seçenek var. karşı taraf iyi niyetli değil

Bir yandan da bu seçenek var aklımda.
Satmadan bölünme ihtimali yok mu? Satacağınız zamana kendiniz karar verip şartları kendiniz belirleseniz daha iyi olur aslında. En azından kardeşlerin hakkını bölsünler araya kuzenler falan karışmasın. Tabi bu seçenekler karşınızda laftan anlayan insanlar olduğu durumlar için geçerli olur.

Satmadan bölünme ihtimali yok mu? Satacağınız zamana kendiniz karar verip şartları kendiniz belirleseniz daha iyi olur aslında. En azından kardeşlerin hakkını bölsünler araya kuzenler falan karışmasın. Tabi bu seçenekler karşınızda laftan anlayan insanlar olduğu durumlar için geçerli olur.
Çok mantıklı bir seçenek ama evler eş değerde degil. Hak kaybı yaşamak istemiyorum. Avukatla ortaklığın giderilmesi üzerinden gitmek daha mantıklı galiba.

Yasal haklarini kullan, bu yedek akrabalari bilgilendirmek zorunda degilsin, nasilsa miras hakki baki, kimsenin hakkini yemezsin avukata vererek.

Mahkeme kanaliyla satista eskisi gibi para kaybi cok olmuyor, rayic bedeller piyasa fiyatlarina cok yaklasti.
Hak kaybı yaşamak istemiyorum. Yarı fiyatına satılırdı ya eskiden, artık öyle değil mi? Siz deneyimli gibisiniz.

Bunların üzerine herkes satışa niyetlenince avukatla davayı açmadım birlikte olup satacağız diye. Gelgelelim 1,5 senedir bekliyoruz satılmasını, yok. Evler başka şehirde olduğu için tek amca hakimiyeti ele almış durumda. Hatta dairenin birine kendisi oturdu, kirasını yolluyor(minik bir kira) ama evler bir türlü satılmıyor nedense. Sarı sayfaya bile onlarca kez söyleyip daha yeni koydurabildim. Beni yanında tutup oyalıyor bence. Bir tanesine müşteri gelmiş, herkes satılsın derken biri fiyati beğenmedi mesela. Emlakci değişti filan bir ara. Yani uzadikçaaaa uzayan bir mevzu. Çok detaylara boğmak istemiyorum.

Şimdi uzayan ve samimiyetsiz bulduğum bu ortaklığı bozup masayı devirip yarım kalan avukat işimi bitirmek istiyorum. Sizinle yol alamadık, size güvenmiyorum, hakkımı istiyorum, diyerek davayı açayım diyorum. Siz ne yapardınız bu durumda? Deneyim ve fikir lütfen. 🙏
Benzer bir durumu yaşadım, malların kaymağını yiyenler satılmaması için gelen müşterileri kaçırıyorlar, uzakta olunca çoğunu sizin ruhunuz dahi duymuyor emlakçı kim siz biliyor musunuz? Şu anki emlakçıyla görüştünüz mü hiç?
Görüşmediyseniz mutlaka telefon açıp görüşün mülklerin satış bedellerini de öğrenin, gerekirse mülklerin olduğu yerlerde kendiniz emlakçı araştırıp bulun, kendi emlakçınıza verin satış yetkisini zira bu tip uyanık akrabalar evi 5’e satıyorlarsa size 3’e satıyoruz diyorlar bir sürü entrika dönüyor, işinize taş koyuluyorsa davanızı da açın, dede ve babaannenin vefatı sonrası hangi paydaş nerede oturdu hangi mallardan gelir sağladığının tespitine gidip ecrimisil davası da açabilirsiniz ama bunu avukatınızla görüşün bir, miras ve akraba aynı cümle içine giriyorsa çoğunlukla entrika oluyor.

Benzer bir durumu yaşadım, malların kaymağını yiyenler satılmaması için gelen müşterileri kaçırıyorlar, uzakta olunca çoğunu sizin ruhunuz dahi duymuyor emlakçı kim siz biliyor musunuz? Şu anki emlakçıyla görüştünüz mü hiç?
Görüşmediyseniz mutlaka telefon açıp görüşün mülklerin satış bedellerini de öğrenin, gerekirse mülklerin olduğu yerlerde kendiniz emlakçı araştırıp bulun, kendi emlakçınıza verin satış yetkisini zira bu tip uyanık akrabalar evi 5’e satıyorlarsa size 3’e satıyoruz diyorlar bir sürü entrika dönüyor, işinize taş koyuluyorsa davanızı da açın, dede ve babaannenin vefatı sonrası hangi paydaş nerede oturdu hangi mallardan gelir sağladığının tespitine gidip ecrimisil davası da açabilirsiniz ama bunu avukatınızla görüşün bir, miras ve akraba aynı cümle içine giriyorsa çoğunlukla entrika oluyor.
Bilhassa senden yorum bekliyordum Mune Mune teşekkür ederim. Hepsini okuyorum.

Bilhassa senden yorum bekliyordum Mune Mune teşekkür ederim. Hepsini okuyorum.
Umarım hakkınızı sonuna kadar alırsınız, konunun peşini bırakmayın asla, biyolojik ebeveyninizin diğer eşinden olan kardeşler erkek mi bilmiyorum ama adamla kusura bakmayın adam diyorum ama babanız olma sıfatını çoktan yitirdiğinden babanız demek tuhaf kaçar bence, neyse onunla aranız iyi dahi olsaydı ölümü halinde aynı şeyleri yaşayacaktınız zira ben benzerini yaşadım, diğer çocuklar erkekse onlara hak görüyorlardır kadın olduğunuz için sizi ekarte ediyorlardır, akıllı mantıklı sandığınız insanlar dahi mesele miras paylaşımı olunca cahile dönüyor, miras erkeğin hakkıdır diyor kadınları saf dışı bırakmaya çalışıyorlar.

Umarım hakkınızı sonuna kadar alırsınız, konunun peşini bırakmayın asla, biyolojik ebeveyninizin diğer eşinden olan kardeşler erkek mi bilmiyorum ama adamla kusura bakmayın adam diyorum ama babanız olma sıfatını çoktan yitirdiğinden babanız demek tuhaf kaçar bence, neyse onunla aranız iyi dahi olsaydı ölümü halinde aynı şeyleri yaşayacaktınız zira ben benzerini yaşadım, diğer çocuklar erkekse onlara hak görüyorlardır kadın olduğunuz için sizi ekarte ediyorlardır, akıllı mantıklı sandığınız insanlar dahi mesele miras paylaşımı olunca cahile dönüyor, miras erkeğin hakkıdır diyor kadınları saf dışı bırakmaya çalışıyorlar.
Aslında gözüm bu kadar açık değilken baba ilk öldüğü zaman kendimce gurur yapıp tenezzül etmeyip arabayı kardeşimin üzerine verdim. Yıllarca bunun pişmanlığını yaşadım. Bu sefer babanın üst soyundan kaldı. Hiç beklemediğim ve bilmediğim bir şeydi. Sürpriz oldu. Yıllardır yaşadığım pişmanlığın kefareti gibi oldu. Bu sefer söke söke alacağım. Zaten ben dişlerimi gösterince amca hemen beni buldu, yanaştı, gönlümü etti kendince. Eski aptal İdil yok artık. Alacağım tüm hakkımı. Yukarıdaki üyenin de "gurur" diye nitelendirdigi şeyi yıllar önce yaptım, şimdi adına "kerizlik" diyorum. Biyolojik babamın arabasına kardeşim biniyor yıllardır.

Aslında gözüm bu kadar açık değilken baba ilk öldüğü zaman kendimce gurur yapıp tenezzül etmeyip arabayı kardeşimin üzerine verdim. Yıllarca bunun pişmanlığını yaşadım. Bu sefer babanın üst soyundan kaldı. Hiç beklemediğim ve bilmediğim bir şeydi. Sürpriz oldu. Yıllardır yaşadığım pişmanlığın kefareti gibi oldu. Bu sefer söke söke alacağım. Zaten ben dişlerimi gösterince amca hemen beni buldu, yanaştı, gönlümü etti kendince. Eski aptal İdil yok artık. Alacağım tüm hakkımı. Yukarıdaki üyenin de "gurur" diye nitelendirdigi şeyi yıllar önce yaptım, şimdi adına "kerizlik" diyorum. Biyolojik babamın arabasına kardeşim biniyor yıllardır.
Bunun gururla alakası dahi yok, aranızda hiçbir manevi paylaşım duygusal bağ olmayabilir ama kanunlar size mirasçı sıfatı vermişse hakkınız olanı almalısınız, kaldı ki biyolojik babayla hiçbir bağınız olmaması sizin kabahatiniz değil, gurur yapmanız için vicdan merhamet timsali bir babayı sizin kapı dışarı etmiş olmanız lazım öyle bir şey de yok, akrabalar akbaba gibi ellerini ovuşturup sizin hakkınızı gasp etmek için beklerken gurur yapmanın sırası değil, ne demişler ölüm hak miras helal ne kanunen ne de inanç ne etik değerler açısından miras hakkınızı almanıza bir mani yok, valla 3 lira da kalsa bırakmayın 😌

Ben asla tenezzül etmem o paraya.

Bence romantizmden çok gurur meselesi.
Beni aramayan sormayan görüşmediğim birinin malınada tenezzül etmem👍🏻
Sizin de başka birilerinin hakkına çöktüğünüz için böyle güzellemeler yaptığınıza eminim ama ispatlanamam. Genelde başkalarının hakkına çöken insanlar kişi kendi yasal hakkını aradığında bu güzellemelere giriyor. Kişi kendi rızası ile dünyaya gelmediğine göre dünyaya gelmesine sebep olanlar evlatlarından sorumludur. Kişinin yasal miras hakkını alması neden gurursuzluk olsun.

Hak kaybı yaşamak istemiyorum. Yarı fiyatına satılırdı ya eskiden, artık öyle değil mi? Siz deneyimli gibisiniz.
Artık mahkeme ve icra satışları online sistem üzerinden yapılıyor ve tüm Türkiye'den teklif alınabiliyor. Bu nedenle birçok katılımcının girdiği bir arttırma satışı olduğu için çok düşüğe gitmediği gibi eğer yer değerli ve zor emlak bulunan( istanbul moda gibi) bir yerdeyse ederinin üstüne bile gidiyor.

Babanızın iki çocuğu varsa siz anlaşıp bölüsün. Amcalara ne oluyor.

Eğer deden kalma yerse avukat aracılığıyla hallededin. Annem ve teyzem dayımları tehtid etti, ya hakkımızı verin yada sizi mahkemeye veririz diye. Prof. Buldular bir tane bizim aç gözlülerin gözü korkunca istediğini aldılar. Başka şehirde işiniz daha da zor.

Mirasın bölüştürülüp size devri için gerekeni yapın. Belki satışta hileyle bir kısmını cebe indirir amcalar. Size devredilince dairelerde siz oturursunuz, kiraya verirsiniz veya satarsınız. Buna sizin malınızken karar verin.

X