hıdrellez için neler yaptınız

Biz bir keresinde annemle fincan kapattık. Birinin içine yüzük diğerineyse ekmek koyduk. Sonra hangi fincanda ne var bilmeden birer tane aldık. Anneme yüzük bana ekmek çıkmıştı. Çok gülmüştük. Ancak annem anlatıyor. Eskiden eğlenceler yaparlarmış. Ateş yakıp üstünden atlarlarmış. Şimdi kalmadı tabi böyle şeyler. Bence güzel bir gelenek. Her ne kadar gerçek olduğuna inanmasamda unutulmaması gereken ve insana umut veren bir gelenek diye düşünüyorum. Dilekleriniz kabul olur inşallah.

peki kizlar bunlar gercekten ise yariyormu yani dilekleriniz
kabul oluyormu? ben ilk defa böyle bisey duyuyorum.
Peki baska neler yapilabilir?

Not: Bende bugün dileklerimle ilgili bir siir yazmistim, tesadüfe bak:)

paltonik_aşk önemli olan inanmak hani bir söz varya inanmak başarmanın yarısıdır diye ben şimdiye kadar inandım ve başardım yani dileklerim oldu hepsi değil tabiki ama gönlümden geçenler oldu ümit dünyası değil mi....a.s.

Kizlar Ben Bebek Istiyorum Resmini Yazicidan çikarip Gül Ağacinin Dibine Gömdüm Duami Ettim ..ama Kirmizi Kurdalae Bağlamadim ..dileğim Olmazmi Acaba

:emir_bebek:olur neden olmasın bu da bir şekilde inanç ben senin için dua edeceğim umarım en yakın zaman da hamile kalırsın ve bebişini kucağına alırsın..:emir_bebek:

bende gülün dibine gömdüm dileğimi inşallah kabul olur çünkü çok kişiden duydum dileğinin kabul olduğunu a.s.

Ben dileklerimi yazdım akşam 10 gibi kırmızı bir iple gül dalına astım, sabah ezanı okunurken koştura koştura 4 kat inip dileğimi aldım...Bir de balkona 1 bardak su koydum sabah birşey yemeden kendim ve eşim o sudan birer yudum içtik, sıhhat verirmiş...

Bir kaç yıldır 6 mayıs günü kızlarımla dileklerimizi kağıda çizip gül ağacının dibine gömüyoruz
Çoğusu gerçekleşti
Bu yıl kızlarım yanımda yok ama ben yinede hepimiz için aynı geleneği devam ettireceğim

balkonumda gülüm yok ama gül kadar güzel çiçeklerim var CADIARZU,dileklerimi bir kağıda çizdim ve saksının içine gömdüm inşallah olur,dün akşam yatmadan önce yaptım bunu,dileklerimizin bir an önce gerçekleşmesi dileğiyle a.s.

gece oğluma ev resmi çizdirdim. Sonra onun çizdiği kağıdın arkasına dileklerimi yazdım. O bir paket oldu. sonra gazete kağıdını banknot gibi kestim. O da bir paket oldu. Bir keseye de bozuk para ve evdeki bakliyat cinsinden koydum. Hepsini ayrı ayrı kırmızı kurdele ile limon ağacına (napim annemin balkonda onları taşıyacak o vardı bir tek) astım. Gece uyumadığım için sabah ezanı okunurken abdest aldım sonra çıktım dileklerimi çözdüm. Parayı cüzdanıma koydum. Dileklerimi yazdığım kağıdı da yürüyüşe çıkınca denize bıraktım. Allahım inşallah herkesle birlikte bizim de dileklerimizi kabul eder. Öyle imkansız gözüküyor ki :KK43:((

Bende dün akşam komşumla birlikte dileklerimizin resmini çizip gül vardı bahçede onun dibine gömdük.Ben güzel resim çizemem o yüzden dileğimi hem çizdim hemde yazdım.İnşallah gerçek olurlar.

ya kızlar bu gün dileklerimizi yapsak çok geç kalmışmı oluruz :çok üzgünüm:

Dün gece dileklerimi yazıp,çizdim sonra terasda ki gül saksına gömdüm.Bu sabah da sabah saat 6'da kalkıp gömdüğüm yerden kağıdımı alıp denize attım.Hadi hayırlısı inşallah:asigim:

Günaydin Bizde Eşimle Akşam Dileklerimizin Resmini çizip Bahçedeki Gül Ağacinin Dibine Gömdük Allah Herkesin Gönlüne Göre Versin.

Dileklerin yazılıp gül ağacının toprağına gömüldüğünü bilmiyordum. Hatta dün akşama kadar hıdırellez ile alakalı birşey bimiyordum. Annem ile bi komşumuz söyledi istediğin şeleri toprağa çizersen kabul olur diye. Koştura koştura evin yanındaki arazide birşeyler çizdim. O an içime acayip bir sıcaklık doldu. Sonrada evde tatsız bir olay yaşadım dua etmem gerirken zırıl zırılağladım uyudum. senağlama İnş. bir daha ki seneye yapamadıklarımı yaparım. Hepimizin duaları kabul olur inş.

dün gece 12 de dileklerimi yazıp balkon demirine bağladım napiim gül ağacı bulamadım ki

sonra ezan okunduktan sonra aldım içeri

ama suya atmadım atmam mı gerekiyor yoksa dileklerim olduktan sonra mı atacağım?

Ben dileğin kabul olana kadar saklıcaksın, dileğin gerçekleşince denize atıcaksın diye biliyorum...

arkadaşlar merhaba Allah hepimizin dualarını ve dileklerini kabul etsin..
hdrellez için bende ufak tefek birşeyler biliyordum ama keşke dün burayı farkedip öyle yapsaydım yaptıklarımı diye üzüldüm.

dün sabah çok erken olmasada isteklerimi bir kağıda çizerek içinede birkaç kuruş para koyup elime geçen siyah bir iple bağlayıp gül dalına koydum ve ancak bu akşam üstü aldım...kırmızı kurdeleyle bağlanacağını ve sabah ezanında konulup alınacağını bilmiyordum..dün gün boyuncada dileklerimi hep içimden geçirdim Allahıma hep dua ettim.

sizlerinde yazdıklarına bakılırsa daha neler varmış yapılan artık seneye inşallah.önemli olan yaptığımız sembolik şeylerin vesilesiyle niyet etmek ve temiz bir kalple Allahtan dilemek diye düşünüyorum.

çocukluğumdan hatırlıyorum bugün çok güzel kutlanırdı komşular eş dost akraba..pikniğe gidilir akşam ateş yakılır üzerinden atlanır bunlar gibi birçok adetler yapılır ve eğlenilirdi..şimdilerde hiçbiri kalmadı..bireysel yaptıklarımız dışında..

arkadaşlar merhaba Allah hepimizin dualarını ve dileklerini kabul etsin..
hdrellez için bende ufak tefek birşeyler biliyordum ama keşke dün burayı farkedip öyle yapsaydım yaptıklarımı diye üzüldüm.

dün sabah çok erken olmasada isteklerimi bir kağıda çizerek içinede birkaç kuruş para koyup elime geçen siyah bir iple bağlayıp gül dalına koydum ve ancak bu akşam üstü aldım...kırmızı kurdeleyle bağlanacağını ve sabah ezanında konulup alınacağını bilmiyordum..dün gün boyuncada dileklerimi hep içimden geçirdim Allahıma hep dua ettim.

sizlerinde yazdıklarına bakılırsa daha neler varmış yapılan artık seneye inşallah.önemli olan yaptığımız sembolik şeylerin vesilesiyle niyet etmek ve temiz bir kalple Allahtan dilemek diye düşünüyorum.

çocukluğumdan hatırlıyorum bugün çok güzel kutlanırdı komşular eş dost akraba..pikniğe gidilir akşam ateş yakılır üzerinden atlanır bunlar gibi birçok adetler yapılır ve eğlenilirdi..şimdilerde hiçbiri kalmadı..bireysel yaptıklarımız dışında..

müsran dualarını allah kabul etsin herşey gönlüne göre olsun canım nerde o eski hıdrelezler çocukluğun bayramıydı bu günler bazen böyle günler olunca keşke birgünlüğüne çocuk olsam diyorum ama olsam ne değişir ki şimdiki çocuklar hıdrelezin ne olduğunu bile bilmiyorlar bu eski adetlerimiz unutuluyor diye çok üzülüyorum artık hiçbir şeyin çocukluğumdaki gibi değil şimdiki çocuklar bilgisayar çocuğu sınav çocuğu nerde o eskiler ah nerde ...senağlama :1no2:

Dileklerin yazılıp gül ağacının toprağına gömüldüğünü bilmiyordum. Hatta dün akşama kadar hıdırellez ile alakalı birşey bimiyordum. Annem ile bi komşumuz söyledi istediğin şeleri toprağa çizersen kabul olur diye. Koştura koştura evin yanındaki arazide birşeyler çizdim. O an içime acayip bir sıcaklık doldu. Sonrada evde tatsız bir olay yaşadım dua etmem gerirken zırıl zırılağladım uyudum. senağlama İnş. bir daha ki seneye yapamadıklarımı yaparım. Hepimizin duaları kabul olur inş.

chocolate umarım gönlünden geçenler olur evdede tatsız olay yaşamana üzüldüm olsun iyi taraftan bak yinede bunda da bir hayır vardır kendine iyi bak..senağlamaa.s.

a.s. a.s. arkadaşlar en yakın zamanda hepinizin dilekleri gerçekleşir herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum birbirinden güzel yazılar yazmışınız bende sizden yeni şeyler öğrendim allah nasip ederse seneye bende yeni öğrendiklerimi yapacağım :teytey:

X