Çocuk Hastalıkları İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
bu arada idrar tahlillerinizi güvenilir bir yerde yaptırmanızı tavsiye ederim.bizim geçen hafta idrar kültüründe üreme çıktı fakat tahlil temizdi dr muz başka bir labaratuarda daha yaptırmamızı önerdi ve sonucunda tahlilde kültürde temiz çıktı.

cocuklariniz surekli idrar yolu enfeksiyonu geciriyorsa bu reflu habercisi olabilir,bir cocuk urolojisine gostermeyi ihmal etmeyin,bobrekten gelen idrar idrar torbasindan tekrar bobrege kaciyor ve bide enfeksiyon olursa bobrek kaybina kadar sebeb olabiliyor,benim oglumda da 5. derece kacak vardi,sorusu olan varsa cevaplayabilirim

Bebeğinizin su anda durumu nasıl
Ameliyat oldu mü
Nasıl bir süreç gecirdiniz

idrar yolları enfeksiyonunu ben hamileyken de geçirdim..oğlum 11 aya girecek,6-7 aylıkken idrar yolları iltihabı geçirdi,hala antibiyotiğe devam ediyoruz,son 3-4 aydır.. hemen hemen her hafta sonu hastanedeydik..belki 7-8 kere (o kadar çok alındı ki hatırlamıyorum) idrar tahlili yapıldı hep farklı sonuçlar çıktı, hastaneyi bile değiştirdik öyle çelişkiliydi ki yapılan açıklamalar.. önce bişeyi yok demeler,sonra kum var galibalar,sonra idrarında şu bakteri 100binin üzerinde,bir sonrakinde 10 bin olmuş,yok yok bunu bir prof görsün falan filanlar.. birsürü tahliller,7 tane iğne,birsürü antibiyotik.. bir de erkek bebekler kız bebeklere göre daha az sıklıkta idrar yapar,tüm haftasonlarımız akşama kadar hastanede yakınlarındaki yerlerde falan geçti akşama kadar idrarını bekliyorsun..çocuğu üşütüp nezle de yaptık,oğlumuz aylardır kilo alamadı hatta kilo verdi,biz de hastalandık daha neler neler.. en son artık doğumuna giren ilk çocuk dr una dönelim dedik, birkaç kez idrar tahlili yaptırdı,sonuçlarda yine bakteriler üremiş..en son çocuk cerrahına gösterdi sonuçları drmuz veeeeee ... SONDA ile idrar alınmasına karar verdi, bilin bakalım neymiş, pipiye takılan torbayı takmaya çalışırken pek hijyenik olmadığı için o sonuçlar çıkıyormuş,Allah'a şükürler olsun sonda ile alınınca temiz çıktı sonuçlar..
bunca ay uğraştık hala da antibiyotiği 1 ay devam edecek her gün 1 tatlı kaşığı.. ama Allah nasip ederse sünnet ettireceğiz,en iyi çözüm bu.
hepinize geçmiş olsun.

benim oğlumda 2 defa geçirdi.böbregimizde problem vardı bizim..ameliyat oldu şimdi her ay kontrol amaçlı idrar tahlili ve kültürü yaptırıyoruz....çok illet bir hastalık 10 günlük tedaviyle geçiyor ama çocukları çok yıpratıyor biz 1 sini çok agır geçirmiştik.halsizlik,kusma,huzursuzluk şikayetiyle gitmiştik meger agır bir enfeksiyon geçiriyormuş.idrar yolu enfeksiyonu her zaman ateş yapmıyor bilginiz olsun..
Canım çok geçmiş olsun..Oğlun neden ameliyat oldu.Benim kızımda böbrek reflüsü var.2.ve 3.derece.Antibiyotikle koruma altındayız ve geçmesini bekliyoruz. Umarım geçer..

kızlar nasıl tepki veriyor bebekler idrar yolları enfeksiyon olunca?yani hangi şikayetle doktora gittiniz?benim oğlumda 42 günlük oldu..pipiside böyle kristal gibi şeyler gördüm şüphelendim..

bence idrar verip tahlil ve kültür yaptırın, bi sorun varsa belli olur zaten.çocuk doktoruna gidebilirsiniz. bazen bezlerin içinden çıkan şeffaf jel gibi birşey oluyor, sıvıyı içine hapseden madde, gördüğünüz şey o olmasın.
Bazen kristalüri de olabiliyor bebeklerde, bebek susuz kaldığı durumda olabiliyor bu tür kristaller ama iyi emiyorsa sorun yoktur bence.
Benim kızımda enfeksiyon hiçbir belirti vermemişti. Ateş ,kusma, ishal de yapabiliyor, hiç belirtisiz de olabiliyor.

cocuklariniz surekli idrar yolu enfeksiyonu geciriyorsa bu reflu habercisi olabilir,bir cocuk urolojisine gostermeyi ihmal etmeyin,bobrekten gelen idrar idrar torbasindan tekrar bobrege kaciyor ve bide enfeksiyon olursa bobrek kaybina kadar sebeb olabiliyor,benim oglumda da 5. derece kacak vardi,sorusu olan varsa cevaplayabilirim

Merhaba sılagül..benim kızımda da 2.ve 3. derece reflü var.6 aydır bactrimle koruma altındayız.şimdilik bir sıkıntı yok gibi..kendiliğinden geçmesini bekliyoruz.ama hep diken üstündeyim ya bir sıkıntı olursa diye..sizin ne durumda şu anda..özelden yazabilirmisiniz.bu konuda sizn gibi deneyimli birine ihtiyacım var..

3 aylıkken benim kızımda da çıkmıştı iğne ile geçti şuan 7 aylığız ve bugün tahlil verdim yine olmuş doktor antibiyotik şurup verdi bu sefer ama bundan sonra hep antibiyotik kullanacak dedi kafam çok karıştı başka doktora da götürecem:KK43:

3 aylıkken benim kızımda da çıkmıştı iğne ile geçti şuan 7 aylığız ve bugün tahlil verdim yine olmuş doktor antibiyotik şurup verdi bu sefer ama bundan sonra hep antibiyotik kullanacak dedi kafam çok karıştı başka doktora da götürecem:KK43:

tekrarlayan enfeksiyon durumunda böbrek reflüsü yönünden araştırma yapılabilir,hemen uzun süre antibiyotik kullanmaya başlamaz.ama ihmal etmeyin bence, reflü varsa antibiyotiğe başlar.biz 6 aydır kullanıyoruz ve reflünün geçmesini bekliyoruz.umarım sizded yoktur..geçmiş olsun

Merhaba sılagül..benim kızımda da 2.ve 3. derece reflü var.6 aydır bactrimle koruma altındayız.şimdilik bir sıkıntı yok gibi..kendiliğinden geçmesini bekliyoruz.ama hep diken üstündeyim ya bir sıkıntı olursa diye..sizin ne durumda şu anda..özelden yazabilirmisiniz.bu konuda sizn gibi deneyimli birine ihtiyacım var..

Merhaba emi 1981, benim oğlumda da 4. derecede reflü var, bizde koruyucu dozda bactrim veriyoruz ve aylık idrar kontrolu yaptırıyoruz. Şuan beklemedeyiz, umarım geçer.

bu çok sinsi bir hastalık benim kızımda da 2,5 yaşından beri var. şuan 6 yaşında. halen ara ara nüksediyor.
ilk zamanlar antibiyotik tedavisiyle uzun süre geçmedi, ultrason çektirin dedi doktor, ultrason temiz çıktı. doktoru her yolu denedik geçmedi, birde çocuk nefrolojisine gidin dedi. bakıırköy dr.sadi konukta çocuk nefrolojisine götürdüm. bactrim ve zinnat aynı anda kullandık. 7-8 ay kadar bir sorun yaşamadık.
ama geçenlerde gene nüksetti. gene antibiyotik kullandık. şimdilik iyi ama ben genede iyi olsun olmasın 3 ayda bir kültür yaptırıyorum

Merhaba emi 1981, benim oğlumda da 4. derecede reflü var, bizde koruyucu dozda bactrim veriyoruz ve aylık idrar kontrolu yaptırıyoruz. Şuan beklemedeyiz, umarım geçer.

Merhaba asalp,
Umarım geçer, kurtuluruz bu durumdan.Sizin oğlunuz kaç aylık şu anda?Eğer geçerse genelde 2,5- 3 yaş civarında geçtiğini okumuştum.Benim kızım henüz 14 aylık.İnşallah geçer bir an önce.

bu çok sinsi bir hastalık benim kızımda da 2,5 yaşından beri var. şuan 6 yaşında. halen ara ara nüksediyor.
ilk zamanlar antibiyotik tedavisiyle uzun süre geçmedi, ultrason çektirin dedi doktor, ultrason temiz çıktı. doktoru her yolu denedik geçmedi, birde çocuk nefrolojisine gidin dedi. bakıırköy dr.sadi konukta çocuk nefrolojisine götürdüm. bactrim ve zinnat aynı anda kullandık. 7-8 ay kadar bir sorun yaşamadık.
ama geçenlerde gene nüksetti. gene antibiyotik kullandık. şimdilik iyi ama ben genede iyi olsun olmasın 3 ayda bir kültür yaptırıyorum

sizede çok geçmiş olsun.anladığım kadarıyla sizde reflü yok. ama yinede idrarını kontrol ederek iyi yapıyorsunuz bence.

peki arkadaşlar böbrek reflüsü var mı yok mu nasıl bilebilirim

reflüyü tespit etmek için voiding sistoüretografi denen bir film çekiliyor,mesaneden böbreklere idrar kaçağı olup olmadığına bakılıyor. ama onun öncesinde bir böbrek ultrasonu çekiliyor genelde.eğer ultrasonda şüpheli bir durum (böbrekte genişleme vs.) görülürse voiding o zaman yapılıyor.bence siz hemen endişe etmeyin, önce doktorunuza durumu anlatıp bir böbrek ultrasonu çektirin,sonra o sizi yönlendirir zaten.
çok endişe etmeyin ama ihmal de etmeyin bu durumu. çünkü benim kızımın reflüsünü biz tesadüfen öğrendik. idrar yolu enfeksiyonu hiçbir belirti vermedi, rutin kontrolde verdiğimiz idrarda enfeksiyon çıktı.sonra doktor birde ultrason istedi,böbrekte genişleme olduğunu görünce voiding çektirdik. o sayede öğrendik reflüyü.

Merhaba asalp,
Umarım geçer, kurtuluruz bu durumdan.Sizin oğlunuz kaç aylık şu anda?Eğer geçerse genelde 2,5- 3 yaş civarında geçtiğini okumuştum.Benim kızım henüz 14 aylık.İnşallah geçer bir an önce.

Size özelden mesaj atmıştım,okuyabildinizmi acaba?

size özelden mesaj yazmıştım okuyabildinizmi acaba?

reflüyü tespit etmek için voiding sistoüretografi denen bir film çekiliyor,mesaneden böbreklere idrar kaçağı olup olmadığına bakılıyor. ama onun öncesinde bir böbrek ultrasonu çekiliyor genelde.eğer ultrasonda şüpheli bir durum (böbrekte genişleme vs.) görülürse voiding o zaman yapılıyor.bence siz hemen endişe etmeyin, önce doktorunuza durumu anlatıp bir böbrek ultrasonu çektirin,sonra o sizi yönlendirir zaten.
çok endişe etmeyin ama ihmal de etmeyin bu durumu. çünkü benim kızımın reflüsünü biz tesadüfen öğrendik. idrar yolu enfeksiyonu hiçbir belirti vermedi, rutin kontrolde verdiğimiz idrarda enfeksiyon çıktı.sonra doktor birde ultrason istedi,böbrekte genişleme olduğunu görünce voiding çektirdik. o sayede öğrendik reflüyü.

cevabın için saol arkadaşım ultrason çektirdik herşey normal çıktı çok şükür yarın bi daha tahlil vericez bakalım ne çıkcak sonuç

X