Ikinci çocuk?

evett CuteMom CuteMom o konuda haklısın, önceleri aynı senın gıbıydım, çok değil 6 ay önceye kadar, şimdilerde oyuncaklarıyla salonda oluyor, ablası nerdeyse peşinde oluyor gibi.....
eve girdiğim an ben de de bitmeyen işler senfonisi başlıyor, gidip ikisininde boynundan bi öpüyorum kiiii enerji fulleniyorr :KK66: ben de böyleyim işte...

:KK14: Ama daha rahattır yıne de ya. Ben eve gıttıgımde bır yandan sofrayı kurmaya çalışıyorum bır yandan ufaklığın ayaklarımın altında dolanması, mutfak dolabı kapaklarında yaptığı hareketler sonucu her an alını delecek valla korkusuyla beraber yasadıgımız ıcın. Tuvalete bıle gıdemıyorum. En azından bılınclenır bırazda :kusmuk:

“Ben öldükten sonra şu hayata bırakacağım şeyler ev, araba, yatırım mı olmalı yoksa nesilden nesile aktarabileceğim iyi bir karakter mi olmalı?” diyerek karar verdim ben.

Aç kalmayacak kadar geliriniz var zaten. Yaşınızda geçiyor, vücudunuz yaşlanma yoluna girdi bile. Haliniz, keyfiniz yerindeyken bence 2.yi tapın. Mutlu anlarınız artar, korku telaş daha fazla olur hayatınızda ama daha çok şükreden ve kıymet bilen bi insan olursunuz. Zararı değil, faydası olur 2. çocuğun.

Saydiginiz olumsuz etkenler elbette var , var olmayada devam edecek, dunya hicbir zaman temiz bir yer olmayacak.

Kardes, candir.
Bir derdin olsa, en once ona kosarsin, herkesten once o sana kosar.
Yasadigim olumsuz hayatin icinde, benden 5 yas kucuk erkek kardesimin varligiyla cok kez kendimi guvende ve guclu hissetmisimdir.

İkinci çocuk fikri benim de aklıma girdi artık, ne yapsam kurtulamıyorum :) En az sizin kadar endişeliyim ben de. Çocuğum çok şükür sağlıklı, mutlu, bununla yetineyim diyorum. Diğeri nasıl olacak bilmiyorum, korkuyorum. Çocuğumu istediğim okula gönderdiğim takdirde masraflar alacak başını gidecek. Sağlık deseniz insan çocuğuna kıyamıyor illa özel sağlık sigortası. Nasıl yetiştiririm, eşit imkanları nasıl sağlarım? Bütün bunları geçtim, ya anlaşamazlarsa? Herkes kardeşini sevmiyor maalesef. Ya ilkine haksızlık olursa? Gene tüm bunları geçtim, ya çok kilo alırsam? Ya ilki gibi zor bir lohusalık geçirirsem? Ya taşıyamayacağım kadar yük almış olursam?

Bunları düşünmeyen anne yoktur. Ben gene de yapıcam galiba :KK53: Olur mu olmaz mı bilemem, Allah’ın işi sonuçta. Ama denemeye hazır gibiyim.

Bende bu konuda cidd kaygıları olan biriydim,bakabilir miyim yetebilir miyim gibi ciddi korkularım vardı. Maddi kaygım yok çok şükür ama manevi kısmı beni yoran zaten.. sadece kendimi düşünsem asla ikinci çocuğu yapmazdım ama kızıma bakınca onun için yapmam gerektiğine karar verdim.. Kardeş önemli.

Ben de tek çocukla kalmaya karar vermiş annelerdendim.İkinci çocuğun rüyası bile üç gün kendime gelemememe yol açıyordu.35 yaşına gelince küçük küçük "acaba bir kuzunun daha bana anne demesi nasıl olur?" şeklinde içimde kıpırtılar oluşmaya başladı.Bir gün bebek istiyorsam ertesi gün istemiyordum...ama sonra ki yıl bir bebek istediğimi farkettim ...37 yaşında kızım 7 yaşındayken hamile kaldım.Kizim en büyük destekçim ve kesinlikle iyi ki de tekrar anne olmuşum diyorum.Evimizde ki mutluluk arttı ...ama ben "hazır oldugum için " bu şekilde yaşıyorum sureci.Yoksa hamileligimde 3 ay hicbirsey yemedim ama doktor muayehanesinde hep neseliydim.Eski fizigimden gorunisumden eser yok su an.Ucretsiz izinde olduğum için aslında alabilecegim bir evi alamadım ve kirada oturuyorum.Ama inan çok mutluyum

Merhaba hanımlar.
Biliyorum bu insanın kendi kendine verebileceği bir karar aslında ama kendi içimde çok sıkıştım.
Bir çocuğum var. 7 yaşında. Kısa zaman önce ciddi bir rahatsızlık geçirdi.1 sene sürdü tedavisi ama şimdi iyileşti çok şükür. Akıllı bir çocuk. Ilk çocuğa karar verirken de çok düşündüm. Bakabilirmiyim dünyadaki kötülüklerden koruyabilirmiyim yetebilirmiyim derken 3 seneyi buldu karar vermem. Yani sanırım öyle bir sureydi. Ama hadi bir çocuk yapalım diyip rahat kafayla yapamadım yine. Çok üstüne titredim en ufak grip olsa bile tedirgindim benden uzak olduğu her an başına birşey gelecek korkusu oldu içinde. Ama bu beklenmedik ani hastalık gosterdiki bana bazen hayat sizin koruduğunuz kolladığınız korktuklarınız dışında bir engel çıkarabiliyor. Hatta herşey tepe taklak oldu dünyam başıma yıkıldı artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak derken birde bakmışsınız kara bulutlar dağılı veriyor.

En son bir küçük daire aldık bende çalıştım borcu bitmek üzere bir kaç ay kaldı. Su an çalışmıyorum. Ama çalışmak istiyorum. Oturduğumuz evde kendimizin yani iki evimiz var. Kusura bakmayın bunları açık anlatma nedenim maddi durum ve iki çocuk arasındaki ilişkiyi kurmak açısından. Malesef zamanımızda sadece çocuğu sevmek yetmiyor çünkü.
Eşim çalışıyor çok yüksek bir ücret almıyor ama gecinebiliriz kendi yağımızda kavruluruz tahminim.
Bugün annem bu çocuğa bir kardeş gerek artık dedi. Bak bir ablan var dedi (ablam üvey yani annelerimiz bir) (bu yaz yaşadığımız bir olaydan dolayı ina çok kızgındım ama yinede arar sorarım yavaş yavaş kızgınlığım geçti bu herhangi biri olsa geçmezdi kızgınlığım) ve ne olursa olsun yine dönüp onu arayıp konuşup rahatlıyorsun dedi.
Doğru aslında anne babadan tek çocuğum iki üvey kardeşim var birlikte bile buyumedik ama o kan bağı işte çekiyor insanı. Onlar nasıl düşünüyor bilmem ama ben öyleyim.
Akrabalık ilişkilerin çok kuvvetli değildir eşimin de öyle. Ve bazen diyorum biz bu hayattan göçüp gidince oğlum kime gidecek kimle yakınlık kuaracak. Ama kardeşi olsa eşi çocukları yeğenleri kardeşi enişte veya yengesi onların ailesi olur.
Biraz daha çalışmak istiyordum aslında evimde yeni şeyler yapmak istiyorum. Kredi borç harç derken evime birşey yapamadım. İçine girince güzel görmek istiyorum. Peki diyorum çocuğa dekorasyonu tercih etmiş olmuyormuyum buda büyük ayıp. Hergün izlediğim haberler. Sokakta gayet temiz yüzlü iyi ailelerin çocukları olduğu belli olan ama madde bağımlısı gençler, savaştan kaçıp çoluk cocuk burda sefil olan aileler. Bunları görünce yok ya bir çocuk yapama kararı bile deli işi bu zamanda diyorum.

Yani doğum kilosu, bebek ile çocuğa aynı anda bakım vs değil sorunum.
Eşimle büyük sorunlar yaşadık şimdi yolunda herşey. Yani öyle evliliği pekiştirsin düşüncem de yok. Hatta bugün biraz urktum ya tekrar sorun yasarsak insan oğlu sonuçta. Ama sonra da dedimki ben eşime hediye yada onu eve bağlamak evliliğimi güçlendirmek için istemiyorum bu çocuğu. Iki çocuğum omuz omuza versin şu hayatta istiyorum. Biri düşse diğeri eyvah diye koşsun birbirini koşulsuz seven iki canı birbirine teslim edeyim diyorum.

Daha önceleri tek çocuk olsun bütün gelirimi ona harcarım 1 olur ama tam donanımlı olur kurs okul neyse en iyisine gider en iyisini yer. Temelleri sağlam olur hayata bir 0 önde başlar diye düşünürken bugün ama tek kalır dedim. Bende tek çocuk büyüdüm 20 li yaşlarda kardeşlik durumunu kavradım. Aynı evde buyumedik çünkü onlar evliydi ben doğmadan önce.

Yani evimde iki canım olsun istiyorum. Birbirlerine sataşmalarını, sevgilerini başkalarına karşı birbirlerini korumalarını istiyorum.
Diğer yandan maddi yönden korkuyorum. Yeterli eğitim verebilirmiyim diye korkuyorum.
Bir yandan çocuk yapma çalış yatırım yap diyorum.
Diğer yandan ne yatırımı. Çocuk daha önemli ilk çocuğu yaparken yatırımınmı vardı diyorum.

7 yıldır istisnasız ikinci çocuk ne zaman lafını hep savuşturdum. Ama şimdi kendimle başbaşayım. Birazda nedendir bilmem sanırım depresyondayım. Tabiki ben yinede yarın çocuk çalışmalarına başlayabilecek biri değilim. Bunu bir süre düşünürüm.
Gördüğünüz gibi kafamda deli sorular. Bazıları bana saçma gelip tezimi kendim bile curutuyorum.

Kimsenin demesi ile çocuk yapılmaz ama. Eşim ve annemin bu konuda fikri sabit. Mutlaka ikinci çocuk yap. Belki başka insanların fikirleri beni yeni6şeyler düşünmeye sevk eder.

Mesela ikinci çocuğa zar zor karar verenler. Maddi durumu süper degil ama kendi yağında kavrulanlar. Korkudan hala benim gibi ikinci çocuk yapamayanlar. Fikirlerine ihtiyacım var. Başka birilerinin düşüncelerine de ihtiyacım var...

Şimdiden tesekur ederim hepinize
Yaş 34
Büyügüm 10 kücügüm 2.5 aylık bende cok zor karar verdim son yıllarda oglumun da kardes istemesi ile olmasına karar verdik ama hemen olmadı tabi ve suan ıyıkı olmus diyorum evimin nesesı birken ikiye katlandı, ınanın aglaması bile o kadar sevimli gelıyorkı hic zorlanmıyorum ve 3. Bile dusunuyorum Allah nasip ederse ıkı sene sonra. Agladıgında hemen abisi aliyo kucagina erik dalını soylemeye baslıyo ufaklıkta abisinin kucagında hemen susuyor ya o kadar guzel bı tablokı cok mutlu oluyorum neden diyorum daha once olmadı neden gec kaldık. Kardes bambaşka bısey ıkı erkek kardesimm var her zaman goremesemde bı alo deyip konusmak bıle yetiyor ya kardes cok farklı bisey beklemeyin olsun.

Yorumları okumadım tamamen kendi düşüncemi paylaşıcam. 6 yaşında bir oğlum varken istemeden hamile kaldım ve 2. Oğlum oldu. Eşimde bende çalışıyoruz. Ama inanın çok ama çok zor. Maddi olarak bir şekilde yetiyosunda manen mümkün değil. Allah ömür versin ama geriye dönsem yapmazdım. Şimdi ilk oğlum 14 yaşında ergenlik döneminde ama onunla hiç ilgilenemiyorum çünkü küçük oğlum okula başladı okul fobisi bilmem ne bütün enerjim onda. Bana kalan ne zaman var ne hayat. Kardeş evet güzel birşey ama yaş farkından birşey paylaşamıyorlar. Anca çok ilerde büyüyünce. Yani demem o ki sırf kardeş olsun diye kendi hayatınızdanda vazgeçmeyin. Ben olsam tek çocuğuma doya doya enerjimi verir kalanıylada kendi hayatımı yaşardım. Ama geçti tren.

Merhaba hanımlar.
Biliyorum bu insanın kendi kendine verebileceği bir karar aslında ama kendi içimde çok sıkıştım.
Bir çocuğum var. 7 yaşında. Kısa zaman önce ciddi bir rahatsızlık geçirdi.1 sene sürdü tedavisi ama şimdi iyileşti çok şükür. Akıllı bir çocuk. Ilk çocuğa karar verirken de çok düşündüm. Bakabilirmiyim dünyadaki kötülüklerden koruyabilirmiyim yetebilirmiyim derken 3 seneyi buldu karar vermem. Yani sanırım öyle bir sureydi. Ama hadi bir çocuk yapalım diyip rahat kafayla yapamadım yine. Çok üstüne titredim en ufak grip olsa bile tedirgindim benden uzak olduğu her an başına birşey gelecek korkusu oldu içinde. Ama bu beklenmedik ani hastalık gosterdiki bana bazen hayat sizin koruduğunuz kolladığınız korktuklarınız dışında bir engel çıkarabiliyor. Hatta herşey tepe taklak oldu dünyam başıma yıkıldı artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak derken birde bakmışsınız kara bulutlar dağılı veriyor.

En son bir küçük daire aldık bende çalıştım borcu bitmek üzere bir kaç ay kaldı. Su an çalışmıyorum. Ama çalışmak istiyorum. Oturduğumuz evde kendimizin yani iki evimiz var. Kusura bakmayın bunları açık anlatma nedenim maddi durum ve iki çocuk arasındaki ilişkiyi kurmak açısından. Malesef zamanımızda sadece çocuğu sevmek yetmiyor çünkü.
Eşim çalışıyor çok yüksek bir ücret almıyor ama gecinebiliriz kendi yağımızda kavruluruz tahminim.
Bugün annem bu çocuğa bir kardeş gerek artık dedi. Bak bir ablan var dedi (ablam üvey yani annelerimiz bir) (bu yaz yaşadığımız bir olaydan dolayı ina çok kızgındım ama yinede arar sorarım yavaş yavaş kızgınlığım geçti bu herhangi biri olsa geçmezdi kızgınlığım) ve ne olursa olsun yine dönüp onu arayıp konuşup rahatlıyorsun dedi.
Doğru aslında anne babadan tek çocuğum iki üvey kardeşim var birlikte bile buyumedik ama o kan bağı işte çekiyor insanı. Onlar nasıl düşünüyor bilmem ama ben öyleyim.
Akrabalık ilişkilerin çok kuvvetli değildir eşimin de öyle. Ve bazen diyorum biz bu hayattan göçüp gidince oğlum kime gidecek kimle yakınlık kuaracak. Ama kardeşi olsa eşi çocukları yeğenleri kardeşi enişte veya yengesi onların ailesi olur.
Biraz daha çalışmak istiyordum aslında evimde yeni şeyler yapmak istiyorum. Kredi borç harç derken evime birşey yapamadım. İçine girince güzel görmek istiyorum. Peki diyorum çocuğa dekorasyonu tercih etmiş olmuyormuyum buda büyük ayıp. Hergün izlediğim haberler. Sokakta gayet temiz yüzlü iyi ailelerin çocukları olduğu belli olan ama madde bağımlısı gençler, savaştan kaçıp çoluk cocuk burda sefil olan aileler. Bunları görünce yok ya bir çocuk yapama kararı bile deli işi bu zamanda diyorum.

Yani doğum kilosu, bebek ile çocuğa aynı anda bakım vs değil sorunum.
Eşimle büyük sorunlar yaşadık şimdi yolunda herşey. Yani öyle evliliği pekiştirsin düşüncem de yok. Hatta bugün biraz urktum ya tekrar sorun yasarsak insan oğlu sonuçta. Ama sonra da dedimki ben eşime hediye yada onu eve bağlamak evliliğimi güçlendirmek için istemiyorum bu çocuğu. Iki çocuğum omuz omuza versin şu hayatta istiyorum. Biri düşse diğeri eyvah diye koşsun birbirini koşulsuz seven iki canı birbirine teslim edeyim diyorum.

Daha önceleri tek çocuk olsun bütün gelirimi ona harcarım 1 olur ama tam donanımlı olur kurs okul neyse en iyisine gider en iyisini yer. Temelleri sağlam olur hayata bir 0 önde başlar diye düşünürken bugün ama tek kalır dedim. Bende tek çocuk büyüdüm 20 li yaşlarda kardeşlik durumunu kavradım. Aynı evde buyumedik çünkü onlar evliydi ben doğmadan önce.

Yani evimde iki canım olsun istiyorum. Birbirlerine sataşmalarını, sevgilerini başkalarına karşı birbirlerini korumalarını istiyorum.
Diğer yandan maddi yönden korkuyorum. Yeterli eğitim verebilirmiyim diye korkuyorum.
Bir yandan çocuk yapma çalış yatırım yap diyorum.
Diğer yandan ne yatırımı. Çocuk daha önemli ilk çocuğu yaparken yatırımınmı vardı diyorum.

7 yıldır istisnasız ikinci çocuk ne zaman lafını hep savuşturdum. Ama şimdi kendimle başbaşayım. Birazda nedendir bilmem sanırım depresyondayım. Tabiki ben yinede yarın çocuk çalışmalarına başlayabilecek biri değilim. Bunu bir süre düşünürüm.
Gördüğünüz gibi kafamda deli sorular. Bazıları bana saçma gelip tezimi kendim bile curutuyorum.

Kimsenin demesi ile çocuk yapılmaz ama. Eşim ve annemin bu konuda fikri sabit. Mutlaka ikinci çocuk yap. Belki başka insanların fikirleri beni yeni6şeyler düşünmeye sevk eder.

Mesela ikinci çocuğa zar zor karar verenler. Maddi durumu süper degil ama kendi yağında kavrulanlar. Korkudan hala benim gibi ikinci çocuk yapamayanlar. Fikirlerine ihtiyacım var. Başka birilerinin düşüncelerine de ihtiyacım var...

Şimdiden tesekur ederim hepinize
Yaş 34

Biz 5 senedir istiyoruz ama olmuyor. Ama ayrintilara girsek isin icinden asla cikamayiz. Bir cocuga bakmayi birak o cocuga nasil bir gelecek birakacagimizi blmiyoruz. Su , yiyecek kitligi cekermi temiz bir dunyada mi yasar o zaman ulkemizin durumu ne olur. Dunya yasanabilir bir yer olurmu vs.. diye bir cok ayrinti cikiyor. Bence bunlarin hepsini bir kenara atin ve kalbinizin sesini dinleyin... o size en dogru cevabi verecektir

Biz 5 senedir istiyoruz ama olmuyor. Ama ayrintilara girsek isin icinden asla cikamayiz. Bir cocuga bakmayi birak o cocuga nasil bir gelecek birakacagimizi blmiyoruz. Su , yiyecek kitligi cekermi temiz bir dunyada mi yasar o zaman ulkemizin durumu ne olur. Dunya yasanabilir bir yer olurmu vs.. diye bir cok ayrinti cikiyor. Bence bunlarin hepsini bir kenara atin ve kalbinizin sesini dinleyin... o size en dogru cevabi verecektir

Benim korkularımdan biri de savaş. Yani ilk çocukta bile hep bu aklımdaydı. Bu ülkelerin birbirine keyif için açtığı saçma sapan savaslarin git gide artması hep korkuya sebep bende. Geçen gün eşimin de aynı korkuda olduğunu öğrendim. Baksana cikom kaç ülke savaşla cebelleşiyor. Onca çocuk ya ölüyor ya anasiz babasız aç susuz derken bana resmen daralma geldi kabus gibi gözümün önüne geliyor herşey.

Hiç birşeyin garantisi yok.

Birde hep kontrolcü biriyim. Didik didik hesap yaparım gelecek için. Ama konu can olunca hesap kitap yaparak garantileyemiyorsun hiçbirşeyi.

Düşündüğüm hiçbirşey benimle ilgili değil. Yani kilo almam, psikolojim, uykusuz kalmak falan değil. Ama birgün çocukları ihmal ederim yada tek olsa şimdi daha kolay olurdu diyeceğim birşey olursa üzülürüm. Hakkı geçen çocuğum için çok üzülürüm. Buda beni duygusal olarak çökertir

kardesin oneminin farkindasiniz. insanin omru boyunca herkes gelip gecici olabiliyor. ama kardes yoldas. eger sartlariniz uygunsa, isteginiz, gucunuz, sabriniz varsa ve sagliginiz el veriyorsa cocugunuzdan kardesi esirgemeyin derim.
Babamlar 5 kardeş.
5ide birbiri ile konuşmuyorlar ve mahkemelikler.
Yani aklıma bu geldi bi anda .
Annemde öyle kardeşi ile küsler hastalıkta bile gelmemiştir kardeşi.
Böyle örneklerde var.

Babamlar 5 kardeş.
5ide birbiri ile konuşmuyorlar ve mahkemelikler.
Yani aklıma bu geldi bi anda .
Annemde öyle kardeşi ile küsler hastalıkta bile gelmemiştir kardeşi.
Böyle örneklerde var.
oyle ornekler var diye can cana yoldas kardesleri gormezden mi gelelim? her olayin aksi ornegi hep vardir. bu genellemeyi etkileyemez. kardes baska dost baska.

X