İkinci evliliğimi yapmak istiyorum ama işin içinden çıkamıyorum

Ben en çok istenmeyen erkek çocuğuna üzüldüm.anne istemiyor yeni eş istemiyor kimse o çocuğun psikolojisini düşünmüyor.benim oğlum 31 kızım 27 yaşında 7 yıl oldu bosandim.ikinci evliliğimi yapmak uzereyim.kizim yurt dışında yaşıyor dese ki anne Türkiye'ye gelecegim anında vazgeçer kızımla bir hayat kurarım.cocuk herşeyden önemlidir.

Ben burada nişanlınınızın çok uyanık olduğunu düşünüyorum sizin sayenizde sevap işleyecek,iyi bir baba,hayırlı bir evlat olacak.
yıllardır yapmamış görevlerini şimdi evlenip yapacak.
57 yaşında gencecik babası var hani facelerde “yalarım” diye mesaj atan dayıların yaşındaki adam bakıma da muhtaç değil işte ona baktıracak.yıllarca düzenleri oturmuş ayrı yaşayan çocuğunu annesinden alıp size baktıracak hem de siz evlendikten sonra.
bugüne kadar yapması gerekenleri sizin yanınızda yapacak arizona kertenkelesi.
konu sahibi iyi bir anne olduğunuzu hissedebiliyorum önceliğiniz çocuğunuz olmasından belli,işte kızınız için bir daha düşünün bu evliliği.Sırf hayat arkadaşım olsun isterken hiç bir bağınız olmadığı insanlara karşı da sorumluluklarınız olacak.Değer mi,kızınızla gül gibi geçinip gidersiniz.
Kayınpeder de evlensin bence. Allah korusun ama anneme bişi olsa babamın evlenmesini isterim. Aynı şekilde anneme de güvendiğim bir adam olursa evlenmesini isterim.

Ben en çok istenmeyen erkek çocuğuna üzüldüm.anne istemiyor yeni eş istemiyor kimse o çocuğun psikolojisini düşünmüyor.benim oğlum 31 kızım 27 yaşında 7 yıl oldu bosandim.ikinci evliliğimi yapmak uzereyim.kizim yurt dışında yaşıyor dese ki anne Türkiye'ye gelecegim anında vazgeçer kızımla bir hayat kurarım.cocuk herşeyden önemlidir.
Siz eli öpülesi annelerdensiniz 😊 evlatlarınız büyümüş kendi yoluma gitmiş umarım hayat size kıymet bilen güzel bir yoldaş nasip eder

Konu sahibi kesinlikle evlenmeyin. Yani en azından kesin olarak bir şeyleri, şartları netleştirmeden. Profilime girip bu konularda eski mesajlarımı okuyabilirsiniz, ben de şu an önceki evliliğinden 9 yaş bir erkek çocuğa sahip bir adamla evliyim. Bizim sevgililik ve nişanlılık sürecimiz, çok ama çok sıkıntılı geçti, mesajlarımda bulabilirsiniz.

Bir örnek de ben vereyim. Benim eşim boşandıktan sonra da biz nişanlıyken çocuk üzerinden sorunlar arttıkça defalarca söyledi, velayeti bana ver diye, hatta yeni kurulan evimizde oda kurulması için eşya bile bakıldı, ben ev alışverişime mahkemenin belirlediği baba yanında olması gereken 1 ay sürecinde bu nedenle 3 kişi gittim, şaka gibiydi. Biz baya baya çocuklu hayatı yaşamıştık, hatta size şöyle söyleyeyim iş öyle bir noktaya gelmişti ki, velayet ve nafaka resmi olarak annede olmasına rağmen, çocuk çeşitli sebeplerle (haftasonları istisnasız dahil) haftada 5 gün biz de kalmaya başladı. Fakat velayet asla verilmiyordu, cesedimi çiğnersin deniyordu.
Peki ben buradaki anne olanlara sorayım? Siz çocuğa babası da bakabilir diyorsunuz, 7-8-9 yaş çocuğa, anne yorulmuştur vermiştir diyorsunuz. Peki bunu böyle kabul edelim. Peki çocuk sizce evli bir çiftin aile evindeki psikolojiyle mi oluyor o evde? Benim eşimin çocuğu anneyi çok özlüyordu, bizden gizli telefon edip anne beni al diyordu, yine de anne almıyordu. Burada cezalandırılan sizce kim oluyor? O yaş grubu çocuklar sizce çok mu can atıyor 7/24 babası ve yeni eşle olmaya? Çocuk, hele ki erkek çocuğu babayla 2 oyun oynuyor, 1 film film izliyor hadi belki de bir kaç gün geziyor. Sonunda anne eksikliği hırçınlığı öyle bir hale geliyor ki çocuğun agresifliği bitmiyor. Ki anne velayeti verse belki çocuk yeni düzeni kabul edip, daha kolay uyum sağlayacakken bu kez keyfe keder zamanlarda çocuk paket gibi kapıya bırakılınca çocuğun asla aidiyet hissi olmuyor. Ben eşimin çocuğunun kaç kez söylediğini bilirim, "ben gelmek istemiyordum, annemin işi varmış" diye.
Biz asla aramazdık çocuk istiyor gel al diye, arasın diye teli de vermezdik, gizli arardı çocuk. Çünkü biz arattık diye işi inada bindirip alacağı zamanda da evde olmuyordu. Çocuk kaç kez zili çaldı, açan olmadı, telefonlar kapalı. Çocuğu bırakamadık gerisin geri eve döndük. Düşünün çocuk için nasıl travma?

Tüm bunlara iş bölümü diyenler ne yaşıyor bilmiyorum, hayatın gerçekleri çok farklı. 8 yaşındaki bir çocuğa "evet sen annenle yaşıyordun, ama artık baban sorumluluk alsın seni gönderiyorum"u anlatamazsınız, çocuk ne olursa olsun terkedilmiş hissediyor.
Ek olarak, mahkemenin belirlediği günle sınırlı mı kalır ya diyenler, evet kalmalı. En azından belirli bir yaşa dek, diğer türlü boşanan taraflar her zaman programlarını, hayatlarını "istediğim her an göreyim" e göre ayarlamayacakları için çocukta sürekli bir reddedilmişlik duygusu oluyor.

Çocuklar aptal varlıklar değiller. Çocuk annenin onu yük olarak gördüğünü anlıyor, bir çocuğun babadan beklentisiyle anneden beklentisi asla aynı değil. Bağlılığı da aynı değil. Birebir deneyimlemiş bir insan olarak konuşuyorum, annesi tarafından paketlenip bir yere bırakılmış hisseden çocuğun önüne dünyayı serseniz agresifliği hırçınlığı geçmez. İstiyorsa annesi dünyanın en kötü annesi olsun.

Bu nedenle anne rolu çok büyük sorumluluktur, babayla aynı değildir. Babayı evlendiği için cezalandırmaya çalışanlar sadece kendi çocuklarını cezalandırıyorlar, keşke bunu görseler.

Maddi manevi her konuda yanımızda olmuş olmasi. Bu illa ki beraber yaşamak değil şuan benim kızım mutlu mutsuz olduğunda bile yanında görmek istediği bir abi benim kızımın öz babası var zaten bu kan bağı var o benim kızıma çok güzel bir abi olabikri sadece ki bunu onun yüzüne de söyledim. Benim kızıma kendi babasından başka hiç kimse o denli bir bağ kuramaz bir ebeveyn olarak bunun idrakindayim ama karşımda kızımıa baba olan bir öz baba yok ne yazikki
İyi de o adamın kendi çocuğu var. Geçmiş olsun kızınız ağır hastalık atlatmış iyileşmiş, adam da vefalı davranıp yanınızda olmuş derdinizle dertlenmiş. Bu demek değil ki bu adam sadece size ve kızınıza ait. Bakın baba bile diyemiyorsunuz abi diyorsunuz. Diğer çocuk kendi canı kendi kanı. Annesi hakkında ileri geri konuşma haddini nasıl buluyorsunuz kendinizde? Siz o konuda karar verici makam değilsiniz, kusura bakmayın daha evli değilsiniz. Annesi sorunlu tipse babası var bu çocuğun. Sizin kızınızın sizin evinizde hakkı varsa o çocuğun da babasının evinde hakkı var.

Bana saygısızlık yapıyor babası da azarlıyor yazmışsınız. Ne söylüyor mesela ve niye söylüyor? Sizin ve kızınızın önünde azarlayınca rahatsız olmuyor musunuz, çocuğunla özel olarak konuş rencide etme demiyor musunuz? Belki de kızınızı kıskanıyor hazmedemiyor babasını paylaşmak istemiyor? Ev bile hazır dediniz, bu çocuğun da odası yatağı eşyası var mı yeni evde? Ona da alındı mı bir şeyler yoksa sadece kızınıza mı aldınız dizdiniz?

Size tavsiyem eş olarak sahiplenin, hayatımı paylaşacağım yol arkadaşım olacak deyin ama baba olarak sahiplenmeyin. Başka çocuğun babası o ve çocuğuna ömrü yettiği sürece babalık yapmak zorunda. Reşit olana kadar maddi masraflarını karşılamak, ömür boyu da manevi olarak yanında olmak zorunda. Bu, sizin kızınız dışlansın üvey evlat muamelesi görsün demek değil. Baba oğul arasına girmeyin çünkü hakkınız yok. Sen ben ve kzımız diye bir dünya kurmuşsunuz, dışında kalandan bana ne gibi yansıtıyorsunuz kendinizi. İki tane bakıma ilgiye muhtaç çocuk var ortada. Birinin babası diğerinin annesi sorunlu ama bu çocukların suçu kabahati değil.

6 sene önce boşandım. 6 yaşında bir kız çocuğum var ve 3 senedir biriyle görüşüyoruz çok mutluyuz ikinci evliliğinizi yapmak istiyoruz işler o kadar karıştı ki evleneceğim adamın 10 yaşında erkek çocuğu var ve velayaeti annesinde idi biz tanıştığımızda evlilik kararı almamız ile birlikte çocuğun annesi velayeti babaya bıraktı ve çocuk babada kalmaya başladı bu süreç içersinde evliliğin çıkmaza gireceğini düşünürken üstüne kayınvalidem olacak insanı kaybettik herşeyi üst üste yaşadık bu sürece kadar bütün evimizi kurmuş esyalarimiz alinmis eve sadece geçip oturması kalmis iken şuanda Çok büyük bir ikileme girdik benim kızım henüz çok küçük onun erkek çocuğu var kaynanam yok ve mecbur şuan kayinpederim ile altlı üstlü aynı mustakil binamızda oturcagiz ben çalışan bir anneyim ve kızıma kendi annemin bakmasını istiyorum fakat semt uzaklığı var ben kızımdan vazgecmem hayatta seçim şansım yok bu evlilik kararından vazgeçeceğim gibi duruyor fakat kopamiyorum çok iyi anlaşıyoruz benim ilk evliligimde çok sorunlar yaşadım şiddet darp aldatılma fakat şuan hayatın bana ikinci şansı herşeyi konuşarak asabildigim bir adam ince düşünen beni mutlu eden gerçekten kızıma baba olan bir adam akıl verin ben bu durumdan nasıl çıkayım çok bunalimdayim ben ya eski eşim de sorun evlendigim taktirde velayet davası açacağını söylemeye basladi şuan nişanlım ile aramda hiç bir sorun yokken sırf bu konulardan birbirinizi yemeye başladık benim evlilik konusunda ikilemde kalmam bizi mahvediyor
Evlenmek şart değil bağımlı hale getirmeyin hayatınızı.
Çocukların ergenlik dönemi zor geçer. Kız evde yalnız kalmasın diye sürekli o kurs bu kurs göndermek zorunda kalacaksınız ona da yazık.
İstediğiniz zaman görüşün, hayatı paylaşın ama aynı eve girmeyin ilerleyen zamanda şartlar farklı olursa evlenin. Yada evi annenize yakın tutacaksınız kızınız orada kalacak öyle de vicdan azabı olur size onun oğlu evde sizinle ama kızınız olmayınca sinir olursunuz

Evet 7-8 sene olmuş onlar bosanali .. çocuk babaya sadece görüş günlerinde geliyordu hatta ve hatta biz tanışmadan önce baba istemiş çocuğu anne göndermemis çocuğu biz tanıştık ciddiye bindik çocugu babaya gönderdi ( açıklama yazmamış dediğiniz için bu açıklamayı yazdım )
Çok klasik bir senaryo. Ayrıca eğer evlenirseniz velayeti resmi olarak alacak mı nişanlınız? Yoksa annenin ruh haline göre hadi şimdi siz bakın, 1 ay sonra özledim geri verin, 3 ay sonra yeniden çocuk kapıya mı konacak? Eğer çocuk sizde kalacaksa istisnasız bir şekilde, baba velayeti resmi olarak almalı, anne nafakaya bağlanmalı ve resmi sınırlarla görüş günü düzenlenmeli. Yoksa kendinizi cehenneme atarsınız ben sizi uyarıyorum.
Babaya boşanmada iştirak nafakası yüklenmiştir, çocuk sizde kalırken o nafaka anneye mi ödenecek? Resmi olarak almayı düşünmüyorsanız, çocuk sizdeyken yine de anneye nafakayı yatırmazsanız, sizden faiziyle o paraları geri alabilir. Çocuğun sizde olduğunu ispat edemezsiniz.

Sakın ama sakın eski eş evleniyor diye birden babaya sorumluluk vermek aklına gelen anneye güvenip çocuğu velayetsiz almayın. Hukuki olarak başınıza çok iş açarsınız.

Ev bile hazır dediniz, bu çocuğun da odası yatağı eşyası var mı yeni evde? Ona da alındı mı bir şeyler yoksa sadece kızınıza mı aldınız dizdiniz?
altlı üstlü müstakil ev dediğine göre,kayınvalide kayınpeder ve erkek çocuk alt katta,karı koca ve kız evlat üst katta yaşayacaklardı kayınvalidenin ani vefatı olmasa.nikah bile ertelenmiş ekim ayında

Ben şeyi merak ettim. Nişanlınız şu an ailesiyle mi yaşıyor? Nişanlınızın halihazırda yaşadığı evde oğluna ait bir oda veya yaşam alanı var mı? Ne bileyim belli bi yatağı, kıyafetleri, oyuncakları var mı? Ne sıklıkta oğlunu görüyor? Yani nişanliniz çocuğunu ayda bir görüp avm babalığı mı yapıyor? Yoksa hayatında belirli bir yeri mı var?
Eşler ayrıldıktan sonra baba olan kişi bekar öğrenci moduna geçemez. Velayet annede olsa bile haftasonları için, tatiller için hayatını hem fiziksel hem manevi olarak çocuğuna göre düzenlemek zorunda. Baba kişisi bekar ama çocuğu var. Buna göre hayat kuracak. Bunun evli veya bekar olması ile ilgisi yok.

Annelerin hatası baba bekarken ilgiziliğine maksimum tolerans gösterip baba evlenmeye kalktığında yakasına yapışmak. Burada sanırım intikam duyguları devreye giriyor. Ben uygun yaşa geldiğinde çocuk babaya verilebilir diyenlerdenim. Çocuğum için ilgiyi, ebeveynliği, bakımı talep.etmek için neden yabancı bir kadını darlayayım. Çocuğumun babasıyla görüşeceği zamanlar bellidir, yeterlidir, uygun yaşa geldiğinde babasıyla yaşama opsiyonu açıktır. Babası buna göre hayatına birini alır almaz artık o beni bağlamaz. İdeal bir tablo çizdiğimin farkındayım. Ama olması gereken bu.

Anne ve babanın boşanma sürecinde ve sonrasında çocuğun üstün yararını gözetmesi, kendi hırslarını bir kenara bırakması çok çok önemli. Malesef birada gördüğüm konulara bakılırsa da başarabilen az insan var. Umarım bu konuda bilincimiz toplum olarak gelişir.

Elbetteki kurulan düzende kızıma ve oğluna ait odaları yaşam alanları çocuğun ihtiyaç duyabilcegi herşey kendi odalarinda mevcut nişanlımla şuan ailesiyle birlikte yaşıyor onunda çocuğu hayatında büyük önemi var tabiki

Çok klasik bir senaryo. Ayrıca eğer evlenirseniz velayeti resmi olarak alacak mı nişanlınız? Yoksa annenin ruh haline göre hadi şimdi siz bakın, 1 ay sonra özledim geri verin, 3 ay sonra yeniden çocuk kapıya mı konacak? Eğer çocuk sizde kalacaksa istisnasız bir şekilde, baba velayeti resmi olarak almalı, anne nafakaya bağlanmalı ve resmi sınırlarla görüş günü düzenlenmeli. Yoksa kendinizi cehenneme atarsınız ben sizi uyarıyorum.
Babaya boşanmada iştirak nafakası yüklenmiştir, çocuk sizde kalırken o nafaka anneye mi ödenecek? Resmi olarak almayı düşünmüyorsanız, çocuk sizdeyken yine de anneye nafakayı yatırmazsanız, sizden faiziyle o paraları geri alabilir. Çocuğun sizde olduğunu ispat edemezsiniz.

Sakın ama sakın eski eş evleniyor diye birden babaya sorumluluk vermek aklına gelen anneye güvenip çocuğu velayetsiz almayın. Hukuki olarak başınıza çok iş açarsınız.
Şuan tabiki resmi olarak velayeti bile isteye annesi verdi mahkeme görüldü tek celsede resmi olarak velayet alındı söylediğiniz gibi bir durum söz konusu değil tamamen annenin tüh halinden kaynaklı çocuğa babanda yaşanan artık demesi bunu bile isteye çocuguna bu şekilde Akse ettirmesi baban evlenirse seni unutur o yüzden sen onunla aynı yerde yasicaksin demiş ufak bir çocuğa bu soylenmemeli anneye açıyorum valla dediğimde kinandim ama hakketten düşüncelerine ve yaş olarak büyüyüp beyin olarak buyumemesine aciyorum

altlı üstlü müstakil ev dediğine göre,kayınvalide kayınpeder ve erkek çocuk alt katta,karı koca ve kız evlat üst katta yaşayacaklardı kayınvalidenin ani vefatı olmasa.nikah bile ertelenmiş ekim ayında
Müstakil bina evet erkek çocuğu annede olmasina rağmen ayrı yaşam alanı kurulmustu ki geldiğinde rahat etsin diye biz yaparken yada düşünürken hiç biseyi kesinlikle tek taraf düşünmedik asla düşünmem de takdir edersiniz ki bu stil bı yaşam tarzında yani olay bütününde bu evlilikte evden benden ve kızımdan başka bayan olması apayrı bir konuydu şimdi ise olmaması çok başka konu yani herşey çok karıştı bende çok açıklayacak anlatamadım sanırım kendimi

Müstakil bina evet erkek çocuğu annede olmasina rağmen ayrı yaşam alanı kurulmustu ki geldiğinde rahat etsin diye biz yaparken yada düşünürken hiç biseyi kesinlikle tek taraf düşünmedik asla düşünmem de takdir edersiniz ki bu stil bı yaşam tarzında yani olay bütününde bu evlilikte evden benden ve kızımdan başka bayan olması apayrı bir konuydu şimdi ise olmaması çok başka konu yani herşey çok karıştı bende çok açıklayacak anlatamadım sanırım kendimi
Anladım siz birebir gerçek ağızdan verilen örneklere ve geleceğiniz az çok belliyken eğlenmeye pardon evlenmeye kararlisiniz adamdan kopmak istemiyor ve kızınızı hiçe sayiyorsunuz uçkur için.yazık
Kızınız bir süre sonra anneanede kalır siz bu adamdan çocuk yapacaksın köle hayatı seçiyorsunuz

Herkes yeni durumu anlatıyor siz ısrarla k.valide varkenki düzen devam edecek sanıyorsunuz bunu kabul etmiyorsunuz

Anladım siz birebir gerçek ağızdan verilen örneklere ve geleceğiniz az çok belliyken eğlenmeye pardon evlenmeye kararlisiniz adamdan kopmak istemiyor ve kızınızı hiçe sayiyorsunuz uçkur için.yazık
Kızınız bir süre sonra anneanede kalır siz bu adamdan çocuk yapacaksın köle hayatı seçiyorsunuz
Bir soru soruluyor ona cevap veriyorum ve bu sizi tatmin etmiyor diye uçkur pesinmdemi oluyorum yani yanlış dusuncedesin insanların anlık duygusal boşluğu nedeniyle bazı şeyleri dusunememesi dertlescek kimsesi olmadığı için buraya post açıp kendi içinde olanları tekrar süzgeçten geçirip dusunmesi de yanlış evlemisin bekarmisin bilmiyorum ama biri sana bu cumleeyi kursa ne tepki vereceğini çok merak ediyorum açıkçası şuan gerildim ve yine cizgimi bozmadan buradayım

Bir soru soruluyor ona cevap veriyorum ve bu sizi tatmin etmiyor diye uçkur pesinmdemi oluyorum yani yanlış dusuncedesin insanların anlık duygusal boşluğu nedeniyle bazı şeyleri dusunememesi dertlescek kimsesi olmadığı için buraya post açıp kendi içinde olanları tekrar süzgeçten geçirip dusunmesi de yanlış evlemisin bekarmisin bilmiyorum ama biri sana bu cumleeyi kursa ne tepki vereceğini çok merak ediyorum açıkçası şuan gerildim ve yine cizgimi bozmadan buradayım
Evet maalesef bu oluyor. Her cevapta konu başka yere uzayabiliyor.
Sonuç ne olursa olsun sonuçta bunu dusunmeseniz sadece uçkur peşinde olsanız 3 yıldır evlenirdiniz.
Umarım kızınız için en doğru kararı alırsınız.

Evet maalesef bu oluyor. Her cevapta konu başka yere uzayabiliyor.
Sonuç ne olursa olsun sonuçta bunu dusunmeseniz sadece uçkur peşinde olsanız 3 yıldır evlenirdiniz.
Umarım kızınız için en doğru kararı alırsınız.
Her türlü iyi kötü eleştiriye açığım evet eleştirin görmediğim noktalar var ise görmem de de bana yardımcı olun diye buraya geldim ben insan bazen düşünemiyor düşünsede göremiyor üçüncü bir göz herzaman daha iyi benim için .. şuan konu hakaret boyutuna gittiği için tepkilendim

Her türlü iyi kötü eleştiriye açığım evet eleştirin görmediğim noktalar var ise görmem de de bana yardımcı olun diye buraya geldim ben insan bazen düşünemiyor düşünsede göremiyor üçüncü bir göz herzaman daha iyi benim için .. şuan konu hakaret boyutuna gittiği için tepkilendim
Size sayfalarca bu işin olmayacağı yazılmış bu konuda yorumunuz olmadığına göre yukarda yazan tabiri kullamayacağım ama koca peşinde olduğunuz kesin. Derdiniz koca edinmek evlat falan değil biraz evladını düşünsen zaten bu noktaya futursuzca gelmezdin.

X