İlkokula başlayacak çocuğumun ikametgah değişikliği

24201806

Üye
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2022
247
289
36
Arkadaşlar merhaba internette bu konuya bir türlü cevap bulamıyorum. Oğlumun ikametgahımizin bulunduğu yerdeki okula gitmesini istemiyorum, bir tanıdığın mahallesindeki okula çıksın istiyorum adı. Nüfus müdürlüğüne mı gitmem lazım? Adresine aldıracagim kişinin e-devletinden mı halledeceğim? Kaç ay önceden yapmam lazım bilgisi olan fikir verebilirse çok sevinirim

Arkadaşlar merhaba internette bu konuya bir türlü cevap bulamıyorum. Oğlumun ikametgahımizin bulunduğu yerdeki okula gitmesini istemiyorum, bir tanıdığın mahallesindeki okula çıksın istiyorum adı. Nüfus müdürlüğüne mı gitmem lazım? Adresine aldıracagim kişinin e-devletinden mı halledeceğim? Kaç ay önceden yapmam lazım bilgisi olan fikir verebilirse çok sevinirim

Yapmak istediğiniz işlem, cezaya tabi ve yanlış bir işlem. Çocuğunuzun bulunduğunuz bölgedeki okula gitmesini istememe nedeniniz nedir ?

Yaptığınız tespit edilirse suç öncelikle bunu belirteyim.
Yapacaksanız da hemen halledin ve sadece çocuğu değil ebeveynlerden birini de geçirin. Sadece çocuğu geçirirseniz tespit edilir.

Doğru bir şey değil bu yaptığınız. Cezası var diye biliyorum.

İkametgahı başka birinin evine geçireceksiniz bunun için de nüfus müdürlüğüne gitmeniz lazım. O adrese kayıtlı faturanız olmalı. O şekilde oluyor

Bizim buralarda insanlar o mahallelerde ev kiralıyorlar (1yık boyunca boş eve kira ödüyorlar) ikametlerini ailecek oraya aldırıyorlar. Buna rağmen müdürler sıkı takip edip mahallede yaşamayanları şikayet ediyor. İş yerinizi ikinci adres gösterip oraya yakın bir okul seçebilirsiniz? Böyle yapan arkadaşlarım var. Yasal.

Yaptığınız tespit edilirse suç öncelikle bunu belirteyim.
Yapacaksanız da hemen halledin ve sadece çocuğu değil ebeveynlerden birini de geçirin. Sadece çocuğu geçirirseniz tespit edilir.

Doğru bir şey değil bu yaptığınız. Cezası var diye biliyorum.
Okullar da biliyor ama ses çıkarmıyor. Bizim okula bir sürü çocuk servis ile geliyor. Bilinmiyor mu biliniyor. Okul iyi değilse neden yapılmasın. Kimse de tespit vs uğraşmıyor

Cezası var diyorlar ama cezası olsa ne olur herkes iyi şartlarda çocuklarını okutmak istiyor bende yegenimi kendi evime alicamki güzel yerde okusun çünkü gitmek zorunda olduğu okulun çevresi hep tehlikeli ve kötü. Madde kullanimi yaygın bu bile haksizlik çocuklara

Okullar da biliyor ama ses çıkarmıyor. Bizim okula bir sürü çocuk servis ile geliyor. Bilinmiyor mu biliniyor. Okul iyi değilse neden yapılmasın. Kimse de tespit vs uğraşmıyor
Uğraşıyorlar mı bilmiyorum gerçekten ama ceza alan bir tanıdığım vardı. Gerçi tek tek bakmıyorlardır elbette. Ben olsam ikametgahla uğraşmam,okulların bağışlara ihtiyacı var. İkametgah taşımadan sadece bağış yaparak kayıt yaptırmak mümkün.

Uğraşıyorlar mı bilmiyorum gerçekten ama ceza alan bir tanıdığım vardı. Gerçi tek tek bakmıyorlardır elbette. Ben olsam ikametgahla uğraşmam,okulların bağışlara ihtiyacı var. İkametgah taşımadan sadece bağış yaparak kayıt yaptırmak mümkün.
O bağışı bana bu sene bana 30bin ve diğer okul 60bin TL dedi

Ceza şu şekilde konu olur. Okulla bir sıkıntı yaşarsanız o zaman inceler okul idaresi.Şikayet olmazsa kolay tespit edilemez

20yıl önce lise için bunu yapmıştı babam hiçte bir sorun olmadı. Bunu yapan bir sürü insan var yani sanmıyorumki mahalledeki insanların gidip şikayet etsin bu burada yaşamıyor diye. Hangi devirdeyiz artık insanlar kapı komşusunu tanımıyor.

Şu ara yaparsanız iyi olur, okul kayıt döneminde yapılanlarda sorgulama çok yapılıyor. İkamet nakli nasıl yapılır diye arayın, kira sözleşmesi veya adınıza faturayla gidilmesi gerekiyor diye biliyorum ama emin de değilim

Okul müdürüne on binlerce bağış yapmak veya lüks hediye almak yerine ikametgah aldırmak çok daha mantıklı. Şikayet edilmezseniz bilen biri tarafından ceza alma ihtimaliniz düşük.

X