İlkokula başlayacak çocuğumun ikametgah değişikliği

Uğraşıyorlar mı bilmiyorum gerçekten ama ceza alan bir tanıdığım vardı. Gerçi tek tek bakmıyorlardır elbette. Ben olsam ikametgahla uğraşmam,okulların bağışlara ihtiyacı var. İkametgah taşımadan sadece bağış yaparak kayıt yaptırmak mümkün.
Yok öyle bir şey, kayıt bölgesinde değilse çocuğu hiçbir şekilde kaydedemezler. Nüfustan okul sistemine otomatik düşüyor kayıtlar. Dışarıdan öğrenci almak mümkün değil. Geçmişte kaldı o günler

20yıl önce lise için bunu yapmıştı babam hiçte bir sorun olmadı. Bunu yapan bir sürü insan var yani sanmıyorumki mahalledeki insanların gidip şikayet etsin bu burada yaşamıyor diye. Hangi devirdeyiz artık insanlar kapı komşusunu tanımıyor.
Seçim geliyor yalnız, seçmen kaydı kontrolünde isteyen şikayetçi olur.

Yok öyle bir şey, kayıt bölgesinde değilse çocuğu hiçbir şekilde kaydedemezler. Nüfustan okul sistemine otomatik düşüyor kayıtlar. Dışarıdan öğrenci almak mümkün değil. Geçmişte kaldı o günler
Bilemiyorum değişmiştir belki dediğiniz gibi. En son eylülde kayıt yaptıran bir arkadaşım vardı,o bağışla kayıt yaptırmıştı.

Nüfus müdürlüğünde de ağzınızı sıkı tutun, burada oradaki konuşmalardan tespit edilip ceza alan duydum.

Su an çocuğu almazlar ztn, anne baba ile geçmesi gerekir. Oda akrabalık bağı arayabilir. Şu dönem hiç risk almıyorlar

Bilemiyorum değişmiştir belki dediğiniz gibi. En son eylülde kayıt yaptıran bir arkadaşım vardı,o bağışla kayıt yaptırmıştı.
Bu yıl öğretmen seçimi bile sıkıntıda, bakanlık otomatik atama yapan bir sisteme geçiyor. Sınuf mevcutları öğrenci listeleri ve öğretmenleri sistem tarafından belirlenecek. Arkadaşınız mutlaka nüfustan bir işlem yapmıştır bence

Bu yıl öğretmen seçimi bile sıkıntıda, bakanlık otomatik atama yapan bir sisteme geçiyor. Sınuf mevcutları öğrenci listeleri ve öğretmenleri sistem tarafından belirlenecek. Arkadaşınız mutlaka nüfustan bir işlem yapmıştır bence
Nüfusta yaptıramadı onu net biliyorum da,bağışı çok yüksek yapmıştı ve bizim buraların çok ünlü bir okuluna kayıt ettirmişti çocuğunu. Dediğiniz gibi belki değişmiştir geçen eylülden beri,ya da çok ekstrem bir durumdur.

Gerçi bizim insanımız her sistemin bir açığını mutlaka bulur.

Bu yıl bağış ile kayıt aldılar. Kendimden biliyorum. Çocuğu kayıt ettirelim dedik 30bin tl istediler. İkametgah aldık 2.000tl bağış yaptık sadece.
Gerçi oradaki okul maceramız 10 gün sürdü 🤣
Sonra adrese kayıtlı okula geçtik.

Okullar da biliyor ama ses çıkarmıyor. Bizim okula bir sürü çocuk servis ile geliyor. Bilinmiyor mu biliniyor. Okul iyi değilse neden yapılmasın. Kimse de tespit vs uğraşmıyor
Aynen öyle. Okul idaresinin işine geliyor okula para girmesi.
Ama olan öğretmene oluyor. Bu sene çok fazla adres dışı öğrenci gelmiş. 6/7/8 lerin sınıfları maksimum 35 kişiyken, 5.sınıfların şu an en azı 42-43 kişi. Biz uğraşıyoruz.

Okul müdürüne on binlerce bağış yapmak veya lüks hediye almak yerine ikametgah aldırmak çok daha mantıklı. Şikayet edilmezseniz bilen biri tarafından ceza alma ihtimaliniz düşük.
Devlet okullara temizlik güvenlik görevlisi vermiyor,bunlar bu bağışlardan karşılanıyor..bir okulda 2 temizlik,1 güvenlik personelinin aylık toplam maliyeti 70-75 bin ..devlet okullarinın işi de zor

Aynen öyle. Okul idaresinin işine geliyor okula para girmesi.
Ama olan öğretmene oluyor. Bu sene çok fazla adres dışı öğrenci gelmiş. 6/7/8 lerin sınıfları maksimum 35 kişiyken, 5.sınıfların şu an en azı 42-43 kişi. Biz uğraşıyoruz.
İlk kayıt olduğumuz yerde aynı durumu yaşadık. Sınıfta 50 kişi vardı. 😱

Bu yıl bağış ile kayıt aldılar. Kendimden biliyorum. Çocuğu kayıt ettirelim dedik 30bin tl istediler. İkametgah aldık 2.000tl bağış yaptık sadece.
Gerçi oradaki okul maceramız 10 gün sürdü 🤣
Sonra adrese kayıtlı okula geçtik.
Sistemde bir açık var demek ki ama öyle kolay değil diye biliyorum. Her neyse, bakalım bu yıl nasıl olacak kayıtlar, ben de merakla bekliyorum. Kızım 5.sınıf oğlum lise olacak

X